Anda Burve – Rozīte: kāpēc es aizgāju? (11)
Autors: Cita Diena
Publicēts: 2009. gada 11. oktobris 19:40
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Dienā, kad laikrakstu pameta daļa tā komandas, mums bija tik maz laika un notikumi attīstījās tik ātri, ka atšķīrās avīzē un šajā vietnē publicētais aizgājušo un solidaritāti izteikušo saraksts. Esam lūguši tos, kuru vārdu avīzē pie aizgājušajiem nebija un kuri to vēlas, izskaidrot lasītājiem, kādēļ viņi tā rīkojās. Ernesta skaidrojumam seko Anda Burve – Rozīte.

P.S. Komentāros redzam jautājumus, vai Nellijas vēstuli parakstījušie cilvēki, kas solidarizējas ar tajā teikto, arī ir iesnieguši atlūgumus. Cik zinām, daļa ir pārdomu procesā, daļa slimības/parastos atvaļinājumos, daļa droši vien strādās. Ja kāds no viņiem aizies un mums to paziņos, mēs pavēstīsim tālāk.Anda Burve – Rozīte

Lasītājiem varētu rasties jautājums: kāpēc no Dienas aizgājuši ne tikai žurnālisti, kuri analizē politiskos un ekonomiskos procesus, bet arī es – kultūras, izklaides notikumu aprakstniece un dažādu personību portretu, dzīves stāstu autore žurnālā SestDiena.
Vasarā, kad radās neskaidrības, kurš un par kādu naudu nopircis Dienu, vienojos ar sevi, ka nekavējoties iesniegšu atlūgumu tajā brīdī, kad aizies mani tiešie redaktori: Dace Smildziņa, Māris Diņģelis (SestDiena), arī Dita Rietuma (Izklaide) un Solvita Smiļģe (Dzīvesstils). Tie ir cilvēki, ar kuriem kopā esmu gadiem ilgi strādājusi. Uzticos viņu profesionalitātei un godaprātam. Desmit gadu laikā, kopš strādāju Dienā, man nekad neviens nav norādījis, kā un par ko būtu jāraksta. Tēmas, personības un uzstādījumus vienmēr esam izdomājuši, demokrātiski diskutējot. Vienīgie labojumi rakstos no redaktoru puses bijuši saistībā ar precīziem faktiem (gadaskaitļiem, nosaukumiem u.tml.)
Par to esmu cienījusi kolēģus.
Tas bija iemesls, kāpēc Dienā nostrādāju ilgus gadus.
Dzīvē bijuši dažādi posmi, tai skaitā finansiāli grūti. Arī darbi bijuši dažādi, kā piemēram, studiju laikā, lai iztiktu, esmu skrējusi kā ”pīle” McDonald’s. Grūtos, gan arī vieglākos laikos nekad neesmu zaudējusi pārliecību, ka nekas dzīvē nav tā vērts, lai pazaudētu sirdsapziņu, rīkotos negodīgi.
Dzīve ir pārāk īsa un paradoksāla, lai to pārdotu kādam, visvienalga, par kādu cenu.
Kad krīze skāra arī Dienu, man bija iespēja redzēt, kā grūtos apstākļos strādā izdevniecības galvenā redaktore Nellija Ločmele, Dienas galvenā redaktore Anita Brauna un (līdz šai vasarai) Dienas direktore Liene Vilnīte. Viņas regulāri sapulcēja darbiniekus, lai atklāti un godīgi stāstītu, kas notiek, kā plānots virzīties tālāk. Man bija (un joprojām ir) pārliecība, ka tie ir vadītāji, kuri izdarīja pēc tīras sirdsapziņas labāko iespējamo dotajos apstākļos.
Augstāk minētais, kā arī SestDienas redaktoru aiziešana no Dienas ir iemesls, kāpēc es bez iekšējas svārstīšanās nolēmu solidarizēties ar kolēģiem un piektdien, 9.oktobrī, uzrakstīju atlūgumu.
Viss, ko tagad rakstu, man nekādā veidā nav izdevīgi. Es pat teiktu, ir neizdevīgi. Piektdienas vakarā, kad Aleksandram Tralmakam uz galda noliku atlūgumu, viņš vairākkārtīgi lūdza palikt. Uzsvēra, ka ļoti nevēlas, lai pametu Dienu. Apgalvoja: ”Tev nekad nebūs 140 latu alga.”.
Iespējams, šajā grūtajā situācijā, paliekot Dienā, man būtu iespēja izsist sev lielāku algu un priviliģētāku darba grafiku bez ierastās pārslodzes.
Es to nevēlos. Kaut arī man nav jaunu darba piedāvājumu (krīzē, visticamāk, labu laiku nebūs) un nebūt nav tā, ka varu atļauties nedomāt par iztiku.
Es aizeju no Dienas, jo uzskatu, ka pret nelietību un muļķību ir jāpastāv. Mazais individuālais mērogs ir vienlaikus absolūts.
Ko es domāju ar ”muļķību” un ”nelietību”? Ļotikonkrēti: kad uz Aleksandra Tralmaka lūgumu palikt strādāt Dienā atbildēju ar pretjautājumu, kāpēc viņš atlaidis redaktorus, kuru vērtībizpratnei un godaprātam uzticos, viņš nespēja sniegt atbildi. Vien teica, ka būs jauni redaktori, un par to, ka ar Dienu viss kārtībā, varēšu pārliecināties, ja palikšu strādāt.
Es tam neticu. Neredzu iemeslu, kāpēc vieni labi, uzticami vadītāji jānomaina ar citiem.
Redzot piektdienas brutālos notikumus redakcijā, man nācās domāt, ka, iespējams, es būtu nākamā, kuras atvilktnes pārbaudītu administrācijas nolīgti juristi un aiz elkoņa izgrūstu pa redakcijas durvīm. Man gan tāpat kā Paulam Raudsepam nav, ko slēpt. Tomēr tas bija nepārprotams signāls, ka attiecības Dienā mainās, un šādu attieksmi no darba devēja puses kategoriski nepieņemu. Attaisnojuma nav.
Varbūt tas šķitīs forsēti, tomēr nevilšus piektdien ienāca prātā salīdzinājums: kāpēc 2.Pasaules kara laikā bija iespējamas koncentrācijas nometnes? Tāpēc, ka viena fanātiķa idejai atradās lojāli sekotāji un izpildītāji. Cilvēki, kuri pret nelietību un muļķību neiestājās, bet gan palīdzēja realizēt to.
Ļaunuma estētika mainās. Lielos un mazos mērogos. Tas aizvien atrod jaunas formas, citu, nereti gluži pievilcīgu/kārdinošu/izdevīguma pilnu seju.
Tomēr dzīve ir tik īsa un paradoksāla, ka nekas nav tā vērts, lai nelietību un muļķību akceptētu, nevis iestātos pret to.

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(5 balsotāji )
Komentāri

Spēcīgs šitais raksts. Man nepatika, kad Rozīte-Burve rakstīja “Lolita Raud”, lieka nežēlība nav ok. Bet forši, ka relatīvi vieglo tēmu (zin.mērā ar tendenci uz dzeltenumu) speciālistei, izrādās, serdē ar ētikas lietām ir ok. :) Ir jau humānistiska, it kā ar plusa zīmi tā jūsu attieksme pret bijušajiem kolēģiem+draugiem. Bet man tur nav ne kolēģu ne draugu/paziņu, esmu vienk.lasītāja, un tas, ka šķietami aktīvi, uz papīra ideālistiski tipi kā, piem., teātra kritiķi…. par ko pirms 5 dienām vēl tīri fanoju, nespēj izdarīt ētiski ok izvēli dzīvē… un droši vien ne jau tāpēc, ka vajadzīga nauda, lai, piemēram, atvieglotu mirstošas mātes ciešanas vai zālēm un uzturam slimam bērnam, kas tiešām būtu attaisnojums… Nožēlojami tas ir un gļēvi. Vilšanās. Nu jā, te jau komentāros bija, ka šī raksta autorei esot Bagāts Dzīvesbiedrs… :) Tad jau varot :)

Manuprāt, histērija nevietā. Mājieni uz līdzību ar fašistiem ir groteski. Bet kur ir kāds faktuālais segums?

Mja, smagi. Visu cieņu autorei, domāju izvēle bija pareiza. Turklāt, ja aizgājušie tagad tikpat strauji turpinās mobilizēties un tiekties jauna mēdija izveides virzienā, daudzi palikušie Dienas darbinieki domāju ka sekos. Aizgājušie un padzītie lieliski saprot, ka organizācija, jo sevišķi mēdijs, balstās uz ideoloģijas principiem un Latvijas sabiedrībai par laimi, Dienas – bijušās Dienas, principu vidū nebija šaubīgas finanses un cieņas, demokrātijas trūkumi, tā kā tas ir tagad.

Paradoksāli, ka rakstu pirmo komentāru tieši šeit nevis Dienas lapā, kaut līdz šim lasīju Dienu regulāri. Tiešām visu cieņu Dienas Žurnālistiem (ar lielo burtu), kas ir izdarījuši smagu, bet nepārprotami pareizu izvēli šajā brīdī. Sirdsapziņu nepārdosi. Es pacietīgi gaidīšu, kad jūs izveidosiet jaunu mēdiju Dienas labāko tradīciju stilā. Latvijai ir vajadzīga kvalitatīva žurnālistika un notikumu analīze.

Visu cieņu, Anda!!!

6.
Anda Burve-Rozīte
2009. gada 13. oktobris, 14:13

Draugi un mani lasītāji, es tikai gribēju tādu sīkumu, mazliet komisku:-). Nu, nav man bagāta vīra. Mans vīrs ir LV bērnu ķirurgs, kas skan smalki:-), bet nianse ir, ka viņam nav un nekad nav bijis nelegālu ienākumu, par ko viņu ļoti cienu. Šajā situācijā viņš mani atbalsta un ēst man kādu laiku būs, ko, bet ne īpaši vairāk:-).
Vīrs nekādā ziņā nebija iemesls/izvēle aiziet no Dienas. Šajā situācijā aizietu, ja būtu bagāts vīrs un, ja nebūtu vīra, arī. Motivāciju skat. manā vēstulē.

Jūs, Anda, esat cool! Tas bija tāds nepieklājīgs joks par to dzīvesbiedru, bet tāds teksts kaut kur komentos bija. Bet, tomēr, tas, ka Viņš, izrādās, tomēr nav bagāts, Jūsu izvēli padara vēl krutāku. Man tikai ir savtīgas bailes, ka tā preses degradācija nāk virsū kā cunami, pietiek palasīt šodienas tekstus internetā. Varbūt man vēl ir jaunības aklais kategorisms, bet man mute paliek vaļā, lasot to “palicēju” skaidrojumus. Prātā nebija nācis, ka tik dziļš ir tas puvums.

Malacis, man prieks par Tevu izvēli!

Labi, ka vēk ir principiāli un nesamaitāti cilvēki šajā valstī, kam ir drosme neklusēt.
Jāpiekrīt arī, ka “Lolita raud” bija par traku. Tik mazā valstī tik daudz privātās informācijas par otru cilvēku ir par daudz

DIENAS komanda “aizgāja” no avīzes, jo neprasmīgi vadot to, nolaid uz grunti, un pēc tam mēģināja nopirkt. Netīra shēma. Nesmukākais tajā visā ir runas, ka Nellija izmanīgi samazinājusi algas saviem darbiniekiem, līdz pat dramatiskiem apmēriem, kamēr sev un tuvākājiem ļaudīm – nemaz.

Ja tas atbilst patiesībai, tāpat kā tas ka Nellijas atalgojums laikā, kad viņa nogremdēja DIENU, divkārt pārsniedza Valsts Prezidenta atalgojumu, tad varat izdarīt spriedumu par viņas “godīgumu” paši. Krutākais vēl tikai priekšā: iespējams, visas runas par to, ka “aiziesim visi kopā, un tad uzbūvēsim jaunu dienu, labāku, visi kopā!” izrādījušās meli. Tā runā, ka Nellija no visas jezgas ir “nogurusi” un neko jaunu nepasāks, kamēr viņas sabuntoti cilvēki izrādījušies pievilti un bez regulāriem ienākumiem.

Lielākā kretīna jeb Kampēja vārdiem sakot – UZMESTI.
Muļķe, kas iznīcināja DIENU, izrādās, strādāja kompānijā un saņēma fantastisku atalgojumu par savu neprofesionalitāti un nekrietnumu.

TĀDI žurnālisti, kā Raudseps, Rodins jau nu neaizgāja tāpēc, kā raksta Emma! KAMĒR JL, pagaidām, pie varas-nāk gaismā, visiem jau sen zinamie, noziegumi. Tāpēc arī agonijas preses relīzēs. Tiek melots,piespiests u.c. riebeklības. Atbalstīsim bijušos, visādi normālos, Dienas darbiniekus! Lai veicas mums KOPĀ!

Vēl šajā sadaļā
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
How to destroy a newspaper (13)
Pauls Raudseps

Why did the Bonniers help to undermine independent media in Latvia? Everyone in Sweden knows how hard Latvia has been hit by the global economic crisis, [..]

Lasi visu »»
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
No Dienas aiziet arī Aivars Ozoliņš (58)
Cita Diena

Šodien atvaļinājumu pārtraucis un atlūgumu iesniedzis laikraksta Diena komentētājs Aivars Ozoliņš. A.Ozoliņš Dienā strādāja kopš tās izveidošanas – sākumā kā ārzemju ziņu nodaļas redaktors, vēlāk kā [..]

Lasi visu »»
Kāpēc mēs aizgājām? un Raksti
Kas bija Dienas komandas atrastais investors? (78)
Cita Diena

Pamatojoties uz redakcijas vadības izstrādāto biznesa plānu, interesi par Dienas Mediju un Dienas Biznesa iegādes finansēšanu apliecināja investors ar nevainojamu reputāciju un starptautisku pieredzi mediju [..]

Lasi visu »»
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
No Dienas aiziet Gunta Sloga (35)
Cita Diena

Darbu laikrakstā Diena pārtraukusi arī vecākā korespondente Gunta Sloga. Viņa Dienā nostrādāja 13 gadu – gan ārzemju ziņu nodaļā, gan Latvijas ziņu nodaļā, specializējoties politikā un [..]

Lasi visu »»
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
Dienu pamet ilggadējais komentētājs Askolds Rodins (73)
Sanita Jemberga

Mums ik pa brīdim nākas atgriezties pie “sēru vēstīm”, bet neko darīt. Atlūgumu ir uzrakstījis ilggadējais komentētājs, ko lasītāji iepazina vēl Atmodas laikā, Askolds Rodins. [..]

Lasi visu »»
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
Dienu pamet komentētāja un režisore Laila Pakalniņa (13)
Cita Diena

Šodien atlūgumu iesniegusi Dienas komentētāja, pazīstamā režisore Laila Pakalniņa.Savā uzteikumā Aleksandram Tralmakam Laila raksta: “Uzsaku darbu saskaņā ar Darba likuma 100.panta 5.daļu, jo, pamatojoties uz taisnprātības [..]

Lasi visu »»
Kāpēc mēs aizgājām? un Raksti
Kā tapa pēdējā “vecā” Diena (26)
Cita Diena

Gunta Sloga, speciāli CitaDiena “Aleksandr, kāda ir sajūta, kad esi iznīcinājis Dienu?” Ar šādu jautājumu reklāmas nodaļas darbinieks Jānis pielika punktu piektdienas pēcpusdienā Aleksandra Tralmaka sasauktajai [..]

Lasi visu »»
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
No Dienas aiziet Kultūras Dienas redaktore Māra Misiņa (5)
Cita Diena

Šodien atlūgumu iesniegusi ilggadējā Dienas darbiniece, Kultūras Dienas redaktore un nodaļas vadītāja, dzejniece Māra Misiņa. Cita Diena piebilde. Mīļie lasītāji, atvainojiet, ka saturu šobrīd veido tikai vēstis, [..]

Lasi visu »»
Kāpēc mēs aizgājām? un Raksti
Kāpēc CitaDiena blogs tika izveidots jau septembrī? (2)
Cita Diena

9.oktobrī notikusī vadības aiziešana no Dienas nebija pēkšņs lēmums, jo domstarpības par laikraksta nākotni radās jau vasarā un saasinājās septembrī. Pirmais mēģinājums atbrīvot Nelliju [..]

Lasi visu »»
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
Dienu pamet arī mākslinieks un karikatūrists Ernests (2)
Cita Diena

Atlūgumu aiziet no laikraksta Diena iesniedzis mākslinieks un karikatūrists Ernests Kļaviņš.“Es strādāju Dienā kopš 2000.gada. Taisiju zīmējumus komentāru lapai, dažādas ilustrācijas, infografikus, dizaina elementus. Kad jūlijā [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books