Kā tapa pēdējā “vecā” Diena (26)
Autors: Cita Diena
Publicēts: 2009. gada 12. oktobris 16:52
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Gunta Sloga, speciāli CitaDiena

“Aleksandr, kāda ir sajūta, kad esi iznīcinājis Dienu?” Ar šādu jautājumu reklāmas nodaļas darbinieks Jānis pielika punktu piektdienas pēcpusdienā Aleksandra Tralmaka sasauktajai darbinieku sapulcei. Tā tika sarīkota tūlīt pēc redaktoru Nellijas Ločmeles, Anitas Braunas un Paula Raudsepa atlūgumu saņemšanas un pavēles nekavējoties pamest redakciju. Brīdī, kad A.Tralmaks bija uzsācis šo trīs cilvēku “ļauno darbu” uzskaiti, sapulces vidū iznāca SestDienas redaktore Dace Smildziņa. Aizlūzušā balsī viņa jautāja, ko gan trīs aizgājēji noziegušies, ka viņiem jāpārbauda mantas. Sapulce, kura jau sākās spriedzes pilnā gaisotnē, pārauga asās vārdu pārmaiņās. Ja kāds Dienā vēl bija cerējis uz kaut cik pieklājīgām stāsta beigām, tad šīs cerības tobrīd bija sagrautas.Pēc sapulces redakcijā strādājošie devās uz blakus esošo krodziņu, lai satiktos ar A.Braunu un N.Ločmeli, kam bija aizliegts runāt ar darbiniekiem biroja telpās. Nellija izstāstīja savu stāstu par trīs mēnešu laikā notikušo. Pie ēstuves jau bija sapulcējušies lielāko mediju pārstāvji, sapulcei beidzoties, atlūgumus neiesniegušajiem radās jautājums, ko darīt tālāk. Visiem – žurnālistiem, fotogrāfiem, redaktoriem un māksliniekiem – bija skaidrs, ka viņu pienākums ir izstāstīt saviem lasītājiem, kas piektdien notika.

Ātri vien tika izlemts, ka es aprakstīšu A.Tralmaka trīs mēnešu melu hronoloģiju, Ieva Alberte un Anda Burve izstāstīs, kā notika redaktoru aiziešana. Vita Dreijere analizēs notikušā ietekmi uz mediju telpu, bet Ivo Leitāns uzrakstīs, ko iecerējusi par galvenās redaktores vietas izpildītāju ieceltā Dace Andersone. Tika izlemts, ka komentāru lapā tiks nopublicēta N.Ločmeles atvadu vēstule, kurai atbalstu ar saviem parakstiem pauda arī virkne palikušo.

Pa ceļam uz redakciju saņēmu ziņu, ka kolēģiem Dienas biznesā dots rīkojums būt kaujas gatavībā. Gadījumā, ja Dienas redakcija atteiktos strādāt, viņiem vajadzētu aizpildīt tukšās lapas. Pa to laiku birojā jau bija ieradusies D.Andersone. Satiku A.Tralmaku, kurš man sacīja, ka vēloties pārliecināties, vai avīze iznāks. Saprotot, ka no manas atbildes atkarīgs tas, vai mūsu iecere sekmēsies, es pārliecinoši paziņoju: protams, viss tiks izdarīts, kā jau iepriekš saplānots. Sākām darbu. Vienlaikus, darbinieku sapulci sasauca D.Andersone un Zigurds Meija, viena no A.Tralmaka uzticības personām uzņēmumā. Visi tika mudināti turpināt darbu. Z.Meija stāstīja, ka redakcionālā neatkarība tiks saglabāta. Uz manu jautājumu, vai D.Andersone būs gatava stāvēt tikpat stingri kā viņas priekšteči gadījumā, ja pie viņas nāks A.Tralmaks un teiks, kas jāraksta, atbilde bija šokējoša. Viņasprāt, redaktoram ir jāieklausās īpašnieka viedoklī, tāpat ir ciešāk jāsadarbojas ar reklāmas nodaļu. Redakcijas darbības stingrs nodalījums no akcionāriem un reklāmas bija bijuši vieni no Dienas pamatprincipiem.

Tuvojās rakstu nodošanas laiks, saņēmām ziņas, ka Dienas biznesa mobilizācija atsaukta. Tad pienāca ziņas, ka A.Tralmaks devis rīkojumu uzraudzīt, kas tiek nosūtīts uz tipogrāfiju. Pēcāk viņš taisnojās, ka gribējis vien būt pārliecināts, lai netiek nodrukātas tukšas vai melnas lapas. Saņēmām apliecinājumu no tipogrāfijas vadības, ka tā drukās visu, kas tiks atsūtīts no redakcijas.

Birojā līdz avīzes nodošanai bija nolēmuši palikt ne vien avīzes gatavošanā iesaistītie, bet arī darbus pabeigušie. Lai būtu drošāk. Neuzkrītoši notikušo līdz vēlam vakaram no sava stikla kabineta vēroja Z.Meija un Dienas direktors Gastons Neimanis. D.Andersone, pārliecināta, ka sestdien iznākošajā avīzē viss būs kārtībā, bija devusies prom. Galu galā avīzei tika pielikts punkts. Iedzērām pa glāzei vīna. Ap 23.00 sākām izklīst. Pirms došanās mājās nolēmu aiziet uz tipogrāfiju un pārliecināties, vai avīzi jau drukā. Maldījos cauri milzīgajām, iespiedmašīnu piesildītajām telpām. Beidzot atradu par avīzes drukāšanu atbildīgo maiņas meistaru. Dienu vēl nebija sākuši iespiest, taču meistars mani pārliecināja, ka viss tiks nodrukāts kā no redakcijas atsūtīts.

Devos mājās. Prožektoru izgaismots, virs ēkas mirdzēja uzraksts “Diena”. Bija smagi. Taču mierināja sajūta, ka ar kolēģiem piektdien esam strādājuši, pieturoties pie vērtībām un principiem, ar kuriem vienmēr lepojāmies.

P.S. Kādam varētu rasties jautājumi, kāpēc mans vārds nav aizgājušo sarakstā. Man bija privāti iemesli, kāpēc es neuzrakstīju atlūgumu pagājušajā nedēļā. Taču šīs juridiskās procedūras paveikšana ir tikai laika jautājums.

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(10 balsotāji )
Komentāri

Paldies, Gunta, labs raksts. Es domāju, ka daudzi piektdienas notikuma klātesošie cilvēki varētu pastāstīt līdzīgas izjūtas ar Tavējām. Gribēju tikai pateikt, ka šodien redakcijā valdīja tāds noskaņojums, kā kapličā. Tik traģiski un patiesībā bezgalīgi skumji.
Mēs lielākā daļa esam kopā domās ar jums, kuri bija spiesti aiziet. Lai izdodas.

Tā vien izklausās, ka padomijas laiki ar visu Čeku ir atkal jau klāt! Vai atkal pagrīdnieku misijas ? Un kur tad palika mūsu-latvietiskās idejas vārds? Nu, Tralmak-Tu spēcīgi virzies pa sev vien zināmu ceļu, tikai atklāts paliek jautājums-kā vārdā????? Viennozīmīgi-ne jau nu to ideju un politisko uzskatu vārdā, kurā līdz šim strādāja Diena.
Nothing Special…..

Apsveicu Gunta. Tad jau iznāk, ka tu piekrāpi Aleksandru Tralmaku un lepojies ar to. Izklausās arī, ka šī manipulatīvā intonācija tev sāk pašai ļoti patikt. Acīmredzot tu izbaudi šo dubultā aģenta statusu. ‘Mans priekšstats par demokrātiju ir pilnīgi atšķirīgs no tavējā. Tavējais ir pašuzburtas patiesības demokrātijas modelis. Prieks, ka jaunais medijs ir sācies vienlaicīgi ar Andra Šķēles atgriešanos politikā, laikam jau tas bija labi saskaņots pasākums. Tagad varēsi kalpot oranžajai demokrātijai. Tā noteikti ir labāka par manējo.

Lasot visus šos notikumus vienkārši negribas un negribas ticēt, ka kaut kas tāds var notikt normālā, mūsdienīgā, demokrātiskā valstī. Un vēl vakarā ziņās rāda par Šķēli. Skumji. Mani arvien vairāk nepamet sajūta, ka nav jau vairs par ko cīnīties.
Bet aizgājēji un palicēji ir malači – man stāv nopirkts, droši vien pēdējais manis labprātīgi pirktais Dienas eksemplārs, un tulītiņās skatīšos, jūsu (ne)darbus.
Malači, manuprāt, jūs izdarījāt perfekti.

Paldies, Gunta!
Es Tev pat neuzdodu TO jautājumu, jo tāpat kā citi – vienkārši Tev ticu.
Lasot Tevis rakstīto, iztēlojos to visu kā kara laika filmas sižetu. Interesants, atbildīgs un bezgala skaists ir šis mūsu laiks, kurš parāda, kas mēs kurš esam.
Lai mums visiem izdodas nosargāt pašu svarīgāko!

6.

Apsveicu Gunta. Tad jau iznāk, ka tu piekrāpi Aleksandru Tralmaku un lepojies ar to…+++ vai Aleksandru Tralmaku ir iespējams piekrāpt? :)

Būdams “Dienas” “fans” jau vairākus gadus, pasūtināju avīzi uz visu [2009] gadu. Tagad gribētu pārtraukt abonēšanu, sākot ar novembri. Precīzi nezinu, kā tas izdarāms, taču mēģināšu…

Gunta, vai nav neērti sēdēt divās laivās vienlaikus? Palieciet vai pievienojaties aizgājušajiem, bet šitādu lavierēšanu nevar nosaukt citādi kā kangarismu. Lai arī kādi cēli mērķi tam arī būtu. Un lai arī kāds būtu Tralmaks un ko viņš būtu darījis, es šitādus stukačus un sabotierus arī avīzē neturētu!

Nekad neesmu bijis ne Dienas fans, ne Sorosa fonda piekritējs utt. Bet šoeiz kaut kā palika ne tā ap dūšu, kad sākās visa šī Dienas pirkšana-pārdošana, redaktou mulsumi un taisnošanās par jaunajiem nezināmajiem saimniekiem utt…. Bet šis jau bija Fināls. Mazliet padomju-atmodas laiku stilā. Varu iedomāties un iztēloties dumpinieku situāciju, arī drosmi. Cilvēciski man jūs ir mazliet žēl, bet noņemu cepuri par drosmi! Goda vārds un bez ironijas! Jo mēs taču dzīvojam meiju un andersoņu laikos, kad nav vajadzīgi nekādi principi un vērtības… Kas tur jaunajā pirmDienā redakcijas komentārā rakstīja- KAS MAKSĀ TAS PASŪTA MŪZIKU…. Neko tādu laikam mēs neviens nebijām gaidījuši publiski redzēt un dzirdēt Latvijā 2009.gadā……..

āha- “labie”,beltie, pūkainie, aizgāja,”sliktie”paika, he he, NU PIEDODIET, lūzeri aizgāja, bet tiem jau piķi iedos, lai varētu turpināt …..

Labdien, mana vecā jaunā DIENA!
Piektdienas notikumi bija kārtējais šoks sabiedrībai. Kaut ko tādu nevarēju iedomāties. Ka cilvēkveidīga būtne, kura ikdienas ienāk un iziier pa Dienas durvīm ir spējīgs uz tādu nekrietnību. Jūs visi ar savu analītisko prātu un caur to ar sabiedrības uzticēšanos “Dienā” rakstītājam pelnījāt viņam šos ienākumus. Man šķiet, ka notikušais “Dienā” un pašlaik notiekošais valstī ir smalki plānotas mahinācijas, kuru rezultāts būs analogs kā Molotova-Robentropa paktam. Cik liela būs sabiedrības pacietība? Vai spēsim būt tikpat vienoti kā Atmodas laikā? Šoreiz gan viss ir daudz sāpīgāk. Atmodas laikā ienaidnieka tēls bija Krievija.Tagad…. mūsu pašu bāleliņi, kurus paši ievēlējām, kuriem uzticējām vadīt mūsu valsti, kuru neprasme, muļķība, un galvenais- savtīgums ir novedis valsti tik dziļā krīzē. Un galvenais- necieņa un cinisms pret sabiedrību.
Paldies, ka izveidojāt šo portālu. Man Tralmaka Diena vairs nav vajadzīga. Tikai žēl Dienas logo. Kaut to varētu atņemt, neļaut izmantot. Varbūt vajag pārsaukt “Tralmaka news”?
Jūsu lasītāja no “Diena” Nr. 1

Vispirms es gribētu sagaidīt atbilstošu reakciju no pārējiem Dienas darbiniekiem, kuri palika redakcijā, kuri arī līdz šim nesa Dienas karogu!

sveiki,
man prieks par CitaDiena rašanos.
esmu bijusi uzticama Dienas abonente n-tos gadus, pat vairs nezinu cik ilgi, bet piektdienas vakarā ar asarām acīs uzrakstīju vēstuli uz abonēšanas nodaļu par to, ka vēlos pārtraukt savu beztermiņa abonementu. Sestdienu bija grūti paņemt rokās un katru Dienu, kas vēl joprojām turpina pienākt lasīt kļūst grūti un neinetresanti. cits stils.

man prieks, kas atkal esam kopā.šeit!!
veiksmes!

14.
Oļiņiete > Aleksandrs
2009. gada 13. oktobris, 12:17

Kāpēc Tu domā, ka Gunta piekrāpa Aleksandru Tralmaku? Viņa galvenās bažas bija, lai Diena neiznāk tukšām vai melnām lapām. Par saturu nebija runas, teica, ka drukās visu, kas nāks no redakcijas. Sestdienas numurs iznāca kā pilnīgi normāla avīze. trlmak varēja justies laimīgs.

Bija laiks, kad es arī strādāju dienā – laikā, kad to Ēlerte, Raudseps, Ašerādens un vēl viens tips vienkārši nozaga valstij, privatizējot ar tā laika likumdošanas pārkāpumiem. Tolaik tieši tādā pat veidā četrotne uztaisīja apvērsumu un izmeta aiz durvīm pirmo tās redaktoru Viktoru Daugmali. Tieši tāpat 93. gadā no Dienas aizgāja 12 reportieri, jo neparprotami bija jūtams vadības diktāts attiecībā uz to, ka ir jāmīl Latvijas ceļš. Ar ko tad šodienas situācija atšķiras? Ne ar ko. Un diemžēl pēdējā laikā Diena un Sestdiena savā pēdējā formātā bija ļoti nebaudāmas. Varbūt kas mainās…

16.

Super laba ironija, žetons!!

Gunta, paldies par šo rakstu! Pēc tā izlasīšanas ir tāda sajūta, it kā pats tur pabiju tanī piektdienā. Jā, un visu cieņu Jānim no reklāmas – kādam bija jāuzņemas šo pateikt. Vienīgais, jauno Dienas bosu šie viedie vārdi kaut kā neiedragāja. Noskatījos video interviju “vecajā Dienā”. Nabaga Andrim divas reizes jāprasa – tad sniedzāt nepatiesu informāciju vai kā.. un tik un tā intervējamais atbildēja kaut ko ļoti nekonkrētu un ne pa tēmai.

18.

sveiki, portālā diena.lv ir minēts, ka šis projekts ir tapis laikā pirms jūs pametāt Dienu: http://www.diena.lv/lat/politics/par_portalu/jauna-iespeja-lasitajiem-dienas-elektroniska-versija

vai varat to apstiprināt, ka šīs nav DIENAS jaunās vadībības lēmums?

Tajā linkā ir runa par Dienas elektronisko versiju – par to, kas Latvijas Avīzei jau sen īstenots, ka internetā var “pāršķirstīt” jauno Dienas drukāto versiju.

es nekad neesmu bijis papīra avīžu piekritējs, jo tas nav zaļi, tas nav ekonomiski un tā ir novecojusi, lēna informācijas izplatīšana(plusi ir: der iekuram un dibena slaucīšanai)… tāpēc nevajag satraukties par to, ka jums atņemts ir tik novecojis instruments(tāds aizvainojums staroja KNL, vienīgi varējāt vairāk pareklamēt citadiena.lv)

Ir internets, ir cilvēki, kas novērtē jūsu darbu. Lūdzu, turpiniet internetā un pierādiet, ka spējat evolucionēt! Uztveriet to kā izaicinājumu, nevis kā karjeras sabrukšanu!

protams, par naudu domājot, jūs bez tās nespēsiet, bet rekāma internetā ir rentabls pasākums… un es šajā lapā patreiz neredzu nevienu reklāmu, bet gan jau, jau esat tikuši līdz wordpress, tad jau atkodīsiet kā iedabot banerus un…

UN MANI KAUT KĀDA TANTE PIERUNĀJA ABONĒT UZ DECEMBRI :(

Es vēlētos uzdot retorisku jautājumu – vai tiešām aizgājušie var par sevi izteikties sekojoši: ”Mēs ražojām tikai perfektus rakstus. Mēs bijām tie, kas ”Dienu” centās veidot tādu, kādai tai bija jābūt – atšķirīgai no citām, ar ”rozīnīti”, aptverot tematus, kas nebija lasāmi iepriekš. Mūsu teksti bija unikāli. MĒS bijām tie, uz kuriem var paļauties.” Viens ir būt neatkarīgam, bet pavisam cita lieta ir būt gan neatkarīgam, gan produktīvam. Es pilnībā nevēlos, lai šādā veidā aizgājušie izteiktos par situāciju, kādā tā viņu uztverē pastāvēja. Plašsaziņas līdzekļos viedokļi ir pārsvarā tikai vienpusēji. Ieteiktu šī portāla lasītājiem pirms tam uzmest aci, kaut vai M.Zandera SWH teiktajam, kas publicēts SWH mājas lapā. Lielākā daļa KNL raidījuma viesu ”žēlojās” cik viss bija slikti un cik ļoti labi bija viņi paši.

DIENAS komanda “aizgāja” no avīzes, jo neprasmīgi vadot to, nolaid uz grunti, un pēc tam mēģināja nopirkt. Netīra shēma. Nesmukākais tajā visā ir runas, ka Nellija izmanīgi samazinājusi algas saviem darbiniekiem, līdz pat dramatiskiem apmēriem, kamēr sev un tuvākājiem ļaudīm – nemaz.

Ja tas atbilst patiesībai, tāpat kā tas ka Nellijas atalgojums laikā, kad viņa nogremdēja DIENU, divkārt pārsniedza Valsts Prezidenta atalgojumu, tad varat izdarīt spriedumu par viņas “godīgumu” paši.

Vai tu zini, kas ir diena – taa ir viena.

Diezgan nožēlojami. Avīzes vadība īpašniekam aiz muguras slepus jau sen gremdēja šo avīzi (gan ar nemākulību, gan neprofesionalitāti – par jaunās vadības impotenci bēdājās visi Dienas darbinieki, kopš Sarmītes aiziešanas), un, kad neizdevās to “pa lēto” nopirkt, aizgāja durvis aizcērtot.

Feinākais tikai seko. Klīst runas, ka Nellija, spītīgi atsakoties optimizēt Dienas darbību, regulāri apšņikāja savu uzticamo darbinieku algas, kamēr pati savai pirkstu piedurt neļāva… Ja tā ir taisnībam Nelliaj ir nodevusi nevien cilvēkus, kas viņai uzticējās un maksāja algu, bet arī savus līdzgājējus, kas ir vēl pretīgāk.

Es joprojām lasīšu laikrakstu DIENA,jūs aizgājēji,esat kā mazi bērni smilšukastē,jo tomēr DIENĀ atgriežas labi žurnālisti kā piemēram BOJĀRS,EGLE,RULLE,un citi kas palika.DIENAI ir arī labi žurnāli,jūs aizgājēji esat vienkārši muļķi jo šajos laikos izdot jaunu avīzi tas nav reāli.MAN IR KAUNS PAR JUMS.KAUNS,KAUNS JUMS AIZGĀJĒJIEM.LOČMELEI UN BRAUNAI LIELS MĪNUSS,UN MEDAĻA PIENĀKĀS KĀ SLIKTĀKĀM ŽURNĀLISTĒM.TĀ ŠAJOS LAIKOS NEDARA.

Vēl šajā sadaļā
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
How to destroy a newspaper (13)
Pauls Raudseps

Why did the Bonniers help to undermine independent media in Latvia? Everyone in Sweden knows how hard Latvia has been hit by the global economic crisis, [..]

Lasi visu »»
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
No Dienas aiziet arī Aivars Ozoliņš (58)
Cita Diena

Šodien atvaļinājumu pārtraucis un atlūgumu iesniedzis laikraksta Diena komentētājs Aivars Ozoliņš. A.Ozoliņš Dienā strādāja kopš tās izveidošanas – sākumā kā ārzemju ziņu nodaļas redaktors, vēlāk kā [..]

Lasi visu »»
Kāpēc mēs aizgājām? un Raksti
Kas bija Dienas komandas atrastais investors? (78)
Cita Diena

Pamatojoties uz redakcijas vadības izstrādāto biznesa plānu, interesi par Dienas Mediju un Dienas Biznesa iegādes finansēšanu apliecināja investors ar nevainojamu reputāciju un starptautisku pieredzi mediju [..]

Lasi visu »»
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
No Dienas aiziet Gunta Sloga (35)
Cita Diena

Darbu laikrakstā Diena pārtraukusi arī vecākā korespondente Gunta Sloga. Viņa Dienā nostrādāja 13 gadu – gan ārzemju ziņu nodaļā, gan Latvijas ziņu nodaļā, specializējoties politikā un [..]

Lasi visu »»
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
Dienu pamet ilggadējais komentētājs Askolds Rodins (73)
Sanita Jemberga

Mums ik pa brīdim nākas atgriezties pie “sēru vēstīm”, bet neko darīt. Atlūgumu ir uzrakstījis ilggadējais komentētājs, ko lasītāji iepazina vēl Atmodas laikā, Askolds Rodins. [..]

Lasi visu »»
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
Dienu pamet komentētāja un režisore Laila Pakalniņa (13)
Cita Diena

Šodien atlūgumu iesniegusi Dienas komentētāja, pazīstamā režisore Laila Pakalniņa.Savā uzteikumā Aleksandram Tralmakam Laila raksta: “Uzsaku darbu saskaņā ar Darba likuma 100.panta 5.daļu, jo, pamatojoties uz taisnprātības [..]

Lasi visu »»
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
No Dienas aiziet Kultūras Dienas redaktore Māra Misiņa (5)
Cita Diena

Šodien atlūgumu iesniegusi ilggadējā Dienas darbiniece, Kultūras Dienas redaktore un nodaļas vadītāja, dzejniece Māra Misiņa. Cita Diena piebilde. Mīļie lasītāji, atvainojiet, ka saturu šobrīd veido tikai vēstis, [..]

Lasi visu »»
Kāpēc mēs aizgājām? un Raksti
Kāpēc CitaDiena blogs tika izveidots jau septembrī? (2)
Cita Diena

9.oktobrī notikusī vadības aiziešana no Dienas nebija pēkšņs lēmums, jo domstarpības par laikraksta nākotni radās jau vasarā un saasinājās septembrī. Pirmais mēģinājums atbrīvot Nelliju [..]

Lasi visu »»
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
Anda Burve – Rozīte: kāpēc es aizgāju? (11)
Cita Diena

Dienā, kad laikrakstu pameta daļa tā komandas, mums bija tik maz laika un notikumi attīstījās tik ātri, ka atšķīrās avīzē un šajā vietnē publicētais aizgājušo [..]

Lasi visu »»
Kam pieder Diena? » Kāpēc mēs aizgājām?
Dienu pamet arī mākslinieks un karikatūrists Ernests (2)
Cita Diena

Atlūgumu aiziet no laikraksta Diena iesniedzis mākslinieks un karikatūrists Ernests Kļaviņš.“Es strādāju Dienā kopš 2000.gada. Taisiju zīmējumus komentāru lapai, dažādas ilustrācijas, infografikus, dizaina elementus. Kad jūlijā [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books