Valsts kā jautājums (62)
Autors: Nellija Ločmele
Publicēts: 2009. gada 19. novembris 09:57
Atslēgvārdi: , , , .
x

Nosūti raksta adresi draugam.

„Jā” ir ļoti stiprs vārds.

Atbildība, atbalsts, uzticēšanās, iespēja. Vārds, kas rada.

Apgūstiet prasmi pateikt „nē”, rekomendē laika plānošanas eksperti un psihologi, bet ir taču nepieciešams vispirms iemācīties sacīt patiesu „jā”. Tas ir vārds, kura pietrūkst Latvijā.

Ir grūti ar labu riteni braukt pa grambainām risām, taču ar sasistu un robainu ratu pat pa gludu ceļu tālu netiksi. Secinājums, lasot nesen Legatum Institute publiskoto pasaules valstu labklājības indeksu, kas raksturo ne tikai ekonomikas izaugsmi, veselību vai izglītības pieejamību un personisko brīvību, bet arī sociālo kapitālu jeb cilvēku savstarpējo uzticēšanos un kopienu spēcīgumu katrā no 104 pētījumā iekļautajām valstīm.

Labklājības indeksa deviņu kritēriju kopvērtējumā Latvija atrodas 37.vietā.

Taču rezultāti nav viendabīgi. Divi rādītāji ir ārkārtīgi zemi. Mūsu valsts ir tikai 99.vietā pēc sociālā kapitāla spēcīguma un 76.vietā personiskās brīvības novērtējumā.

Ko tas nozīmē? Piemēram, tikai divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju ir apmierināti ar iespējām izdarīt izvēles savā dzīvē, tikai ceturtā daļa uzskata, ka var uzticēties citiem un ir kādreiz palīdzējuši svešiniekiem. Vien neliela sabiedrības daļa iesaistās labdarībā un vēl retāk biedrībās.

Līdervalstis – Somija, Šveice, Zviedrija, Dānija, Norvēģija – indeksa zirnekļtīkla grafikā izskatās kā apaļi, gludi un lekni siera rituļi, jo visi rezultāti tām ir līdzīgi augsti.  Latvijas grafiks atgādina knapāku riteni, kam izkampts dziļš un pamatīgs robs. Kā tad tiksi uz priekšu ar tādu?

Šo robu es tulkoju kā nespēju teikt „jā”.

Nespējai ir daudzas sejas. Bailes – ka var arī neizdoties. Iecirtība un vēlme palikt ar pēdējo vārdu – ja nav man, lai nav nevienam. Slinkums – kaut kā taču iztiekam. Pašapziņas trūkums vai akla ticība kāda cita izredzētībai. Gļēvums – zemākai latiņai vieglāk pārvelties.

Galu galā, nevēlēšanās vispār atzīt, ka ik solī izdaru izvēli, par ko arī jāatbild.

Tā cilvēks gaida – lai kāds cits mājinieks nomazgā traukus, lai kaimiņi salabo liftu, pagasts iedod pabalstu, televīzija sarīko svētkus, lai politiķi „sakārto” valsti, Eiropa palīdz, lai  Dievs svētī Latviju. Ko tieši vajadzētu svētīt – manu bezdomu gaidīšanu, tavu šodien neizdarīto?  Jo vairāk gaidītāju, jo mazāk darītāju. Valsts kļūst par uzgaidāmo telpu, kur starp apātisku sēdētāju rindām šiverē tirgoņi, zīlnieces un zagļi.

Bet neesam mēs stacijā, nav pie čerkstoša skaļruņa jāgaida dicpečera paziņojums, ka reiss atcelts, un tad jāspļauj žults par visas pasaules sazvērēšanos un jākrata dūre uz tauko perona priekšnieku. Mēs esam jau ceļā, katru brīdi. Saklausi kādu dzīves jautājumu, uz kuru vari teikt savu „jā”.

„Jā” nozīmē intelektuālu piepūli un emocionālu atvērtību. Sajusties piederīgam. Iet soli pa solim – nevis gausi, bet pārdomāti. Paļauties uz sevi un mācīties darot – tajā skaitā pieļaut arī kļūdu iespējamību. Būt konstruktīvam. Nemest plinti krūmos, kad pirmais vai pat desmitais šāviņš aiziet pēc piena. Necerēt, ka ar vienu rāvienu var izlabot visas kļūdas. Pieredzēt, kā divi plus divi ir vairāk par četri, kad strādā kopā ar domubiedriem, spēj atbalstīt un stiprināt citus, savukārt gūstot iedvesmu no viņiem. Izjust, kā vairojas spēks, ja to liek lietā. Piedzīvot šīs lietas pašam, nevis nosmīnēt kā par tukšiem vārdiem.

Labi piemēri iedvesmo, tāpēc solis pie „jā” ir to saklausīt sev apkārt, mēģināt atbalsot un noķert labo sajūtu, ko rada spēja atrisināt problēmu, palīdzēt, kopā sasniegt mērķi, izdarīt darbu. Mērogi atšķiras, bet arī valsts ir kopējs darbs.

„Bez valsts mēs neesam nekas,” valdonīgi pamācīja patriots Ulmanis dienu pēc apvērsuma. Esam patrioti, apvēršam šo domu: „Valsts nav nekas bez mums.”

Valsts ir jautājumi, starp kuriem noteikti atradīsim tādus, uz kuriem katrs no mums var atbildēt ar savu „jā”.

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(46 balsotāji )
Komentāri

Līdz tam, lai dotu citiem ir jāizaug, un pie tam, garīgi!
Es mīlu savu Dzimteni un mīlēšu līdz pēdējam elpas vilcienam. Esmu padomjlaiku bērns un mīlēju Latviju jau tad. Esmu laimīgs cilvēks, jo pieredzēju Latvijas, kā neatkarīgas valsts atdzimšanu!!! Latvijas proklamēšanas svētki ir mani mīļākie svētki! savus bērnus arī mācu mīlēt savu Dzimteni un mācu domāt un analizēt politiskos procesus! Mācu, ka ne jau Latvijas valsts ir vainīga, ka esam tur, kur esam, bet gan cilvēki, kuri nedomā un neanalizē, kas ir kas! Kā vēlēsim, tā dzīvosim! esmu palīdzējusi vairākiem svešiem cilvēkiem, nav svarīgi kā, bet tas man dod milzīgu gandarījumu un esmu laimīga, ja varu kādam palīdzēt! Latvieši nemaz nav tik slikta tauta( tās vairākumā)un tā kā esmu emocionāla būtne , mīlu savu valsti un ticu, ka tauta, tās vairākumā, tomēr nometīs to oligarhu jūgu( t.sk arī Lembi)!

Man ir ieteikums Zatlera kungam – 3* ordeņodošanu iesaldēt un tā vietā nodibināt Godīgo Ierēdņu Nozīmi. Katrs ierēdnis vai policists, kurš apņemas nekad neņemt un nedot kukuļus, iesniedz prezidentam pieteikumu, pēc tam svinīgā ceramonijā, dodod zvērestu, tiek piešķirta ikdienā valkājama Godīguma Zīme.
Tā informēs ikvienu, ka iespējama tikai godīga komunikācija.

Pilnīgi piekrītu viedoklim, ka kritika bez rīcības ir vienkārša tukšu salmu kulšana.
Reinis jau uzskaitīja veselu virkni ar pasākumiem, kurus konkrēti var veikt un KURI IR KONKRĒTI JĀVEIC KATRAM pilsonim, lai šo valsti pēc iespējas sakārtotu.
Uskaitīšu vēl dažus:

1. maksā visus nokokļus
2. pārliecini draugus darīt tāpat
3. ziņo kur pienākas par tiem, kas tos nemaksā
4. nedod nekādus kukuļus
5. ziņo, kur pienākas, par tiem kas tos ņem
6. jūties lepns, ka esi latvietis
7. lasi Latvijas un ārvalstu presi(labāk rietumu)
8. iestājies un darbojies kādā NVO
9. dodies uz vēlēšanām
10.pārliecini arī citus doties uz vēlēšanām
11.nicini, nevis apbrīno, korumpantus un zagļus
12.sakop valsti piedaloties talkās un savu māju(noplēs beidzot plēves no plastmasas logu rāmjiem :) un izveido kādu puķudobi)
13.esi laipns un smaidīgs
14.ieklausies citos
15.saproti, ka varbūt arī Tev nemaz nav taisnība
16.mērķa dēļ atsakies no kādām savām ambīcijām
17.domā un rūpējies par savu valsti tāpat kā pats par sevi,

un beidzot iemācies vienoties ar citiem līdzīgi domājošiem, lai paveiktu lielākus darbus

jauku dienu!

44.

Es gan neticu, ka kādu vēlētāju var izglītot, ka aklo var padarīt redzīgu ar runāšanu. Vispirms pati mūsu vēlēšanu struktūra un tās veids burtiski skubina ļautiņus uz blēdībām. Katrā vēlēšanu iecirknī pēc vēlēšanām visos stūros mētājas neizlietotie biļeteni. Es nemaz nebūtu pārsteigts, ja atklātos ka iepriekšējās vēlēšanās TP tieši pateicoties šiem biļeteniem tika Saeimā ar lielu balsu pārsvaru. Atceraties, toreiz rīdznieku balsis viņus nepielaida pat 5% robežai, bet kad sāka nākt rezultāti no provincēm,tad viņu reitings bija augšā. Jau toreiz cilvēki netā komentāros ļoti negatīvi izturējās pret TP. Un tomēr viņi nonāca spicē, tāpat LPP/LC savāca pietiekoši balsu. Es domāju, ka ir jācīnās par vēlēšanu sistēmas maiņu, par tādu sistēmu, kura nepieļautu kādam balsot pēc vēlēšanām. Es esmu sēdējis šajās komisijās, zinu kādas tur ir attiecības, jo uz laukiem tur ir visi savējie. Es gan nepiedzīvoju tādus mēģinājumus, bet tādi ir ļoti iespējami un viegli realizējami. Biļeteni taču ir bez jebkādiem numuriem, vienkārši papīrīši un skaitot nav problēmu tos samainīt pēc patikas, paņemot neizlietotos, bet aizmetot iemestos. Tādas vēlēšanas ir māžošanās.

Mani jau kādu brīdi urda doma, ka mums jāsāk stāties iekšā esošajās partijās. Teiksim, katrā no tām pa pāris tūkstošiem, un jāsāk graut izveidojusies ‘’sistēma” no iekšpuses. Programmas jau partijām nav sliktas, vaina ir izpildījumā. Pietiek dibināt jaunas ”kustības” un partijas. Stājamies esošajās, katrs tur sev var atrast piemērotu nišu, un ņemam aktīvu dalību tajās. Protams, kāds noteikti kļūs par ”šofera dēlu”, bet, ja vairākums izturēs, ieguvums visiem būs liels, Tā tad arī būtu tā ”Valsts” uz kuru tiekties – paši ņemam aktīvu dalību. No sākuma būs pretīgi, zinu no savas pieredzes, jo uz novadu vēlēšanām piedalījos vienas LV ‘’smagsvara” partijas sarakstā, tas ”ķēķis” smird, smird pēc sapuvušas zivs vecā eļļā.Un smaka nāk no Rīgas puses, no ”centra”. Stājamies iekšā un raujam logus vaļā, jo tur ir jāvēdina ne pa jokam. Kā teiktu proletariāta klasiķis – vara jāņem savās rokās. Puslīdz demokrātiskā valsts iekārtā, kāda mums laikam ir, to var izdarīt bez piedzērušu matrožu palīdzības. Ja paskatās, cik tad tad valdošajās un ”pusvaldošajās” partijās ir biedru, rodas skaidrs, ko viņi tur augšā pārstāv un kāpēc mēs esam tur, kur esam. Vai tiešām LV neatradīsies kādi 10-15 tūkstoši, kas grib uzņemties atbildību par savu valsti? Ir jāsāk, sekotāji atradīsies.

Nu neticu es vairs. Pagājušās vēlēšanās atkārtoti (!) tika ievēlēti taukmūļi, uz referendumiem tauta neatnāca vajadzīgā skaitā… Nekas nemainīsies. Vēlēšanās pārkārtosim vēžus citās kulītēs un turpināsim bļaustīties.
– kā es to daru tagad…

Secinājums ir vienkāršs- patreizējā sistēma(!) nedarbojas. Paldies dievam, mums vēl ir demokrātija un vismaz drīkst domāt tai virzienā. Viens solītis būtu Šveices vēlēšanu sistēmas ieviešana. Jābalso būtu par cilvēkiem, ne par partijām.
Ezīšu nīdējs gan tādējādi , droši vien, tiks iebalsots, bet ne viņa inkasatoru partija. Un tādējādi varbūt tiktu pie gudras opozīcijas

Nepiekritu Girtam. Jo es esmu darijusi taa kaa vins raksta tabulaa, bet esmu nabaga un ar mazam iespejam mainit situaciju. Samaitatu vidi jaattira ar citam metodem…laikam.

48.
Nezūdamības likums
2009. gada 19. novembris, 18:29

Politiķu miljoni pieauguši proporcionāli iztukšotajai valsts kasei. Nekas jau nepazūd tikai pārvietojas no vienas kabatas otrā. Politiķiem no TB, TP, LPP un ZZS ir jāatbild par valsts izzagšanas politiku.

49.

Ja būsi lielas firmas īpašnieks, tad ātri vien nesagribēsi maksāt visus nodokļus, redzot kā valdošie tos iztērē savām vajadzībām.

50.

Pirmie 3 p. taisnākais ceļš uz bankrotu. Apmēram tā kā vakar Zaķļers: “… ar kapitāla pieauguma nodokli atvieglosim mūsu uzņēmēju darbību…”.
Par 9. un 10. p. – kamēr neredzēšu partiju, kura aistāv MANAS intereses, balsot neiešu un netaisos balsot par “mazākā ļaunuma” principu. Balsotu par partiju, kura aizstāv topošā vidusslāņa intereses. Pārējiem p. varētu piekrist ar to iebildi, ka puķudobes vietā var kārtīgi pļaut mauriņu.

Topošā vidusslāņa partija – vai nav politiski tukša niša? Protams, ne jau uz nākošo Saeimu.

Autore, par ko Jūs apsūdzat savus līdzcilvēkus? Nevajag vispārināt – ne visi mēs gaidām, lai kāds cits salabo mūsu liftu vai dara lietas mūsu vietā. Esiet mierīga, mēs strādājam, kā allaž, maksājam nodokļus (minimāli izmantojot valsts pakalpojumus – policija, armija), no Eiropas sen jau vairs neko labu negaidām, nedz arī no vietējiem politiķiem. Mācāmies, lasām, strādājam starptautiskā mērogā, attīstāmies un atbalstām savas ģimenes un līdzcilvēkus. Pietiekami labi arī bez Dienas saprotam, ko nozīmē būt “modernam eiropietim”. Nevajag tā aizrauties ar šo paternālistisko, aroganto toni, kas Jūsu laikrakstam tik raksturīgs. Tad arī būs vieglāk konkurēt mediju tirgū.

Tas, ka mums nav sociala kapitala un personiskas brividas ir interesanti. Paskatijos ka tie meriti
(http://www.prosperity.com/downloads/2009LegatumAppendix.pdf 11 lpp.)
Faktiski jau sanak visai sakrbi un precizi – mes esam katrs par sevi – nekada veida ar cilvekiem nesaistamies, nekur nepiedalamies, neko neatbalstam. Un tad brinamies, ka tad kad pienak musu karta, ka neviens par mums neliekas ne zinis. Paldies par rakstu Nellijai.

Un interesanti – nevienai post- un esosai komunisma valstij cilvekiem nav sociala kapitala…

55.

Es nemaz nebūtu pārsteigts, ja atklātos ka iepriekšējās vēlēšanās TP tieši pateicoties šiem biļeteniem tika Saeimā ar lielu balsu pārsvaru. Atceraties, toreiz rīdznieku balsis viņus nepielaida pat 5% robežai, bet kad sāka nākt rezultāti no provincēm,tad viņu reitings bija augšā.

——
Jefiš, Jūsu atmiņa par 9.Saeimas vēlēšanām neatbilst faktiem. TP ieguva vienadu mandatu skaitu Riga, Kurzeme un Zemgale. Riga tie bija 13% no derigajam velesanu zimem.

Iespējams, Jums atmiņā lielie panākumi Vidzemē, kur TP ieguva divreiz vairāk balsu un 8 mandātus. Domāju, tam ir sakars ar TP vietējo līderu spēcīgumu šo novadu pašvaldībās, Vidzeme ir ļoti oranža.

Ja ir kādi pierādījumi par vēlēšanu rezultātu viltošanu, nu tad tur darbs prokuratūrai un tiesai, galu galā nav jau pirmais gadījums, kad arī cietumā jāpasēž par viltojumiem.

56.
Nellija > Dinamiete
2009. gada 19. novembris, 22:36

Autore, par ko Jūs apsūdzat savus līdzcilvēkus? Nevajag vispārināt – ne visi mēs gaidām, lai kāds cits salabo mūsu liftu vai dara lietas mūsu vietā.

——

Protams, ka ne visi gaida uz citiem, bet gana daudzi, to rāda zemā līdzdalība pilsoniskajās aktivitātēs.

Jebkurā gadījumā, man ir prieks, ja varat izprast lietas bez mediju atbalsta, varu tikai novēlēt visiem stiprināt savas kritiskās domāšanas spējas.

Dažreiz ļaunumu varot iznīdēt ar vēl lielāku ļaunumu. Vajadzētu dibināt superblēdīgu un superzaglīgu partiju, kura esošās norītu kā mušu.Un kad tas notiktu kļūt labiem…

Nellij, turies:) gan mēs visi kopā pievārēsim astoņkāji!!!!

HE HE!

Beidzot presē ir parādījies raksts, kas virza uz darbību, nevis tikai gaudošanu. Šis īsais vārds “jā” un nedaudz garāka frāze “atbildība par saviem darbiem” būtu jāpasludina par atslēgas frāzēm uz jaunu atdzimšanu

ko var njemties, valsts nav un arii nebuus, viss ir sapuvis pamataa, ja nemainiis buutiibu kodolaa tad arii nekas nemainiisies, vai tur pie varas bandiits Repshe, vai bandiits Shkjeele, shkjirba nekaada, nekad mees neieveeleesim kaadu pilniigi jaunu speeku, vareetu jau teikt ko gaudo balso, jaa es balsoju te par vienu te otru siikpartiju, bet jeega… 400 balsis kopaa… a par vecajiem kaada atshkjiriiba JL, TP vai PP visi taapat chomaaki un aiz rokas sveicinaas, Latvijaa ir nepiecieshama diktatuura, sleegt tirgu un panaakt kaut vai to ka mees pashi speejam sevi pabarot, tikai drastiski liidzeklji var muus glaabt, viss paareejais buus suunoshana taalaak n-desmit gadu garumaa…

ATBALSTĪSIM ŠVEICES VĒLEŠANU SISTĒMAS IEVIEŠANU LATVIJĀ.
ĪSTENOSIM DZĪVĒ SATVERSMES TĒZI-VARA PIEDER TAUTAI.
VALDĪBAS VADĪTĀJS IR JĀAPSTIPRINA PREZIDENTAM-PĒC KONKURSA
REZULTĀTIEM.JĀRIKO KONSULTATĪVIE REFERENDUMI PAR POLITIKAS
VIRZIENIEM.VALDĪBAS VADĪTĀJS IZVELAS MINISTRUS UN VEIDO
POLITIKU ATBILSTOŠI PILSOŅU BALSOJUMAM.

Vēl šajā sadaļā
Raksti » Komentāri » Nellija Ločmele
Migla un cerība (252)
Nellija Ločmele

Ja vien iespējams sarūgtinājums pēc nāves, Tomasa Džefersona vilšanās būtu dziļa. ASV Neatkarības deklarācijas autora slaveno izvēli – labāk avīzes bez valdības, nekā valdība bez [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Nellija Ločmele
Lavīna un sniegpārsliņas (210)
Nellija Ločmele

Lavīnā neviena pārsliņa nejūtas atbildīga. Iedomājos par šo teicienu treknas sniega putras klātajā atceļā no jaunā tautas attīstības pārskata atvēršanas pasākuma. Pārskats tieši par to [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Nellija Ločmele
Brīvprātīgais nodoklis (287)
Nellija Ločmele

Novēlu jums jaunajā gadā nomaksāt visus nodokļus, premjers sacīja tautai pusnaktī pirms gadu mijas. Vai arī jau iepriekš pateicās. Varbūt lūdza vai laikam drīzāk atvainojās [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Nellija Ločmele
Tuvredzīgā taupība (93)
Nellija Ločmele

Protams, ka partijas arī Latvijā ir jāfinansē no valsts budžeta. Taču aptaukošanās upuris pie labākas veselības netiek, ja diētisko jogurtu uzdzer pa virsu speķamaizēm. Tā [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Nellija Ločmele
Priekā! Uz vadoņa veselību (88)
Nellija Ločmele

Neprātīgā  „gāzi grīdā” taktika, kas radījusi valsts dzīvotspējai bīstamas ekonomiskās krīzes komplikācijas, nu tiek piedāvāta kā zāles arī politikas mazspējas ārstēšanai.  Moka paģiras? Dzeriet vēl, [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books