Ārpus likuma (95)
Autors: Sanita Jemberga
Publicēts: 2009. gada 21. decembris 11:09
Atslēgvārdi: , , .
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Kādam valsts kontrolētam Latvijas uzņēmumam regulāri “gadās” pārkāpt Latvijas likumus. Turklāt nevis vienreiz, nejauši, bet gan ilgstoši, kas liecina par apzinātu izvēli un uzskatu, ka likums salīdzinājumā ar tās vadības uzskatiem ir traucējošs sīkums.

Runa ir par nacionālo lidsabiedrību airBaltic, kurā valstij pieder 52,6 procenti akciju, bet lidsabiedrības prezidentam Bertoltam Flikam piederošajai SIA Baltijas aviācijas sistēmas 47,2 procenti.

Sāga ap B.Flika atteikšanos iesniegt ienākumu deklarāciju un šogad pieņemto tiesas lēmumu, ka viņš ir amatpersona un tādēļ uz viņu attiecas interešu konflikta novēršanas likums, ir plaši aprakstīta. Valsts ieņēmumu dienests (VID) teicies līdz Ziemassvētkiem gaidīt airBaltic valdes locekļu deklarācijas. Ja tās netiek iesniegtas, dienestam ir iespējas rosināt kriminālprocesu gan par deklarācijas neiesniegšanu, gan par tiesas lēmuma nepildīšanu.

Tas nav vienīgais likuma ignorēšanas piemērs. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pagājušajā nedēļā uzlika lidsabiedrībai Ls 6000 sodu par to, ka, rezervējot biļetes tās mājaslapā, uzreiz netiek norādīta cena kopā ar nodokļiem un nodevām. To prasa ES likums. Par airBaltic praksi PTAC sūdzības iesniedza Igaunijas un Norvēģijas patērētāju tiesību sargi.

Par pārkāpumiem, kas saistīti ar biļešu rezervāciju, airBaltic jau ir samaksājis gandrīz 30 000 latu. Iepriekšējie sodi saistīti ar tā saukto ķeksīšu sistēmu, kurā ceļotājam nevis jāatzīmē, kurus papildu pakalpojumus tas vēlas, bet skrupulozi jāattīra rezervācija no visiem, ko nevēlas. Par to sūdzējās vairākas ES valstis. Eiropas Komisija maijā paziņoja, ka airBaltic ir viens no tiem uzņēmumiem, kas pārkāpumus nenovērš.

Arī pēdējo konstatēto pārkāpumu airBaltic nav solījies novērst, aizbildinoties, ka darbošanās Amadeus rezervācijas sistēmā to neļauj (PTAC apgalvo, ka citām aviosabiedrībām, kas izmanto šo sistēmu, tas nav bijis traucēklis). Lidsabiedrības runasvīrs Jānis Vanags izteicies, ka uzņēmums lēmumu pārsūdzēs tiesā. Pieaugošais pasažieru skaits liecinot, ka viņi spēj atšķirt lētu biļeti no dārgas. “Vai tiešām PTAC, piesaucot Eiropas Savienību, vajadzētu diktēt, kā aviopasažieriem lēti iepirkties? Neaizmirsīsim, ka Eiropas Savienības diktēto noteikumu dēļ patērētāji līdz šā gada augustam veikalos nevarēja iegādāties līkus gurķus,” komentējis J.Vanags.

Var saprast uzņēmuma vēlmi vairāk nopelnīt uz nevērīgu pasažieru rēķina, kuri aizmirst noņemt kādu ķeksi un sāk meklēt lētāku lidojumu pēc tam, kad uzķērušies uz reklāmas apsolījuma nopirkt biļeti par pārdesmit latiem. Taču uzņēmums, ja neskaita agresīvu retoriku, starp argumentiem nav piedāvājis, piemēram, pasažieru aptauju, kurā vairākums apgalvotu, ka viņiem šī prakse patīk.

Nav gadījies sastapt nevienu cilvēku, kurš vēlētos, piemēram, lielveikalā pie ieejas saņemt groziņu ar produktiem, no kura viņiem jāizņem visi, kas nav vajadzīgi, nevis pašam jāsaliek noskatītās preces. Tāpat nav gadījies dzirdēt, ka kāds ilgotos pēc prakses cenas redzēt bez PVN un citiem nodokļiem, ko pirkumam pieskaitītu pie kases.

Taču sliktāks ir cits apstāklis. PTAC citadiena.lv informēja, ka, ja pārkāpumu nenovērsīs, tas pēc neilga laika uzliks nākamo soda naudu. Veidojas absurda situācija, kurā valsts kontrolēts uzņēmums maksā desmitiem tūkstošu latu citai valsts iestādei par to, ka izvēlas ignorēt likumu.

Ar B.Fliku viss būtu skaidrs – viņš tic, ka uzņēmums, kurā viņam pieder mazākums un valstij vairākums akciju, ir privāts, tādēļ dara, kā vēlas, un nevienam nav daļas ne par tā algām, ne darbības metodēm. Viņa ticību nešaubīgi stiprina fakts, ka valsts jau gadiem vai nu negrib vai nespēj kontrolēt uzņēmuma vadības darbību.

Valsts (jeb Satiksmes ministrija, kas ir airBaltic akciju turētāja) izliekas neredzam, ka tās kontrolēts uzņēmums ignorē likumus. Tā “nepamana”, ka B.Flikam piederošs uzņēmums gūst labumu no airBaltic, gan reklamējot un piegādājot pasažierus viņa un biznesa partnera Jāņa Nagļa taksometru firmai, gan izveidojis uzņēmumu lidmašīnu virszemes apkalpošanai, kura lielākais klients būs airBaltic. Kad B.Fliks lūdza Latvijas valdību ieguldīt pamatkapitālā 15,5 miljonus latu, satiksmes ministrs Kaspars Gerhards (TB/LNNK) teicās runāt arī par viņa algas apmēru. Tas nav noticis.

Ja airBaltic vadība uzskata, ka likumu ignorēšana tai izmaksā lētāk nekā ienākumi no biļešu rezervācijas prakses, tai par šādu lēmumu vajadzētu atbildēt ar pašu, nevis uzņēmuma kabatu. K.Gerhards uzskata, ka par uzņēmuma uzraudzību valsts interesēs atbild valsts ieceltie padomes locekļi. Ja to nevar ne viņi, ne K.Gerhards, varbūt laiks meklēt kādu, kas var.

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(51 balsotāji )
Komentāri

Premjers Valdis Dombrovskis (JL), lūgts komentēt Satversmes tiesas “pensiju lietas spriedumā iekļauto piezīmi, ka valdība bez Saeimas pilnvarojuma nevarēja slēgt vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem par pensiju samazinājumu, vien norādīja, ka tā tas iesākts jau iepriekšējās valdības laikā.

Pirmdien pēc ST sprieduma pasludināšanas, runājot par sprieduma sekām, lūgts komentēt ST norādītā pilnvarojuma trūkumu, Dombrvskis vien pauda, ka tas ir cits jautājums un tā tas iesākts vēl iepriekšējās Ivara Godmaņa (LPP/LC) vadītās valdības laikā.

“Tiesa secināja, ka starptautiskās saistības pašas par sevi nevar kalpot par argumentu pamattiesību ierobežošanai. Pie tam Ministru kabinets nevarēja bez pienācīga Saeimas pilnvarojuma slēgt šīs vienošanās,” teikts ST paziņojumā par spriedumu, ar kuru ierobežojumi atcelti.

————-
Jā, te jau ož pēc krimināllietas, dienestu pilnvaru pārsniegšana, kas izsaukusi smagas sekas.
:(
Kas mums no valdības bez Dombrovska un Repšes parakstīja šo vienošanos?

82.

viņi tak viens otram radīti..un rādās nav arī vienaldzīgi..zvirbuļa piedāvājums skan bezmaz kā bildinājums:D:D:D

Padomju laikā, lai palielinātu apgrozījumu, bija izdomāta “piekabes sistēma”. Visa loģika slēpās tajā apstāklī, ja gribi deficītu, tad piemaksā par s…ū, ko pieliek pie pakalpojuma.
Vai tik Fliks nav no Austrumvācijas, kā šīs šizofrēnijas audzēknis? :)

Oliver- Šajā portālā Jembergai ir gan vispilnīgākā taisnība un cenzora treniņa iespējas (ja nu pie totalitārisma noder), gan arī vesela pielūdzēju plejāde, kas apbrīno un slavē katru atklāsmi un pausto domu, jo tā NEKAD neiet pretrunā ar Vadoņa partijas slavināšanu un citādi domājošo nopelšanu. Šeit vislielākais ļaundaris vienmēr (Šķiet) būs Šlesers un punkts :) Par Junupa attiecīnāsm as L.L. Va..nu vispār lūdzu nerunāt, jo tā ir zema diskusiju kultūra….

85.
ululiņš>Kurmītis
2009. gada 21. decembris, 19:29

Tu kārtējo reizi izvairies atsaukties uz likumiem un tiesu. Man Fliks rādās ar tādu pašu intelektuālo kapacitāti, kā Šlosers… Krievi saka: dva sapoga – para.

86.
Politiskaa atbildiba
2009. gada 21. decembris, 21:58

Vai tiesam Fliks ir visvarenais Latvijaa, ka ne likumi, ne valsts vina nekaunibu neaptures? Tad grasa vertiba tadai valstij!

Jocīgi… Es pats pērku un izvēlos. Ja esmu kļūdījies un bijis informēts, tā ir mana kļūda. Ja man netīk cipars, eju un skatos lētāku.
Diemžēl man šķiet, ka ES prake visu normatizēt un pielāgoties stulbumam un nevērībai, ar šo normatizēšanu un nevērību cilvēkus stimulējot nedomāt un neanalizēt… kaut kā baigi velk uz Orvelu. 1984…
Un tad Tu aizej uz valsts iestādi un Tev noliek priekšā nevis argumentus, bet A normatīvus… Pats esmu gudrs un saprātīgs! Citi arī! Kam tās ES normas un normu stabules pūtēji?

Te tika pieminēta NRA. Lai gan komentāros NEKAD nelietoju rupjus vārdus, neizsaku rasu vai kādu citu diskrimināciju un neaicinu uz vardarbību, šī izdevuma cenzori manu IP adresi ir nobloķējuši. No tā varu secināt, ka šim medijam domu daudzveidība nav vajadzīga. Taču viņi ir pārrēķinājušies – tā zūd lasītāju pulks. Tāpēc lai CD čivina zvirbuļi un rok kurmji – vajag tikai pašiem būt tik gudriem un neuzķerties uz viņu provokācijām. Bet rupjības gan lūdzu dzēsiet ārā bez žēlastības. Neesmu klīrīga jaunkundze, pati reizēm spēcīgāk izsakos, bet visam savs laiks un vieta. Un publiskā telpa tāda nav.

89.

>>>
Varbūt tiešām pametam šo lapeli! Kādēļ gan mums celt šīs lapas kvalitāti, lai viņi te rušinās savās muļķīgajās vērtību iedomās?
>>>

Paldies par rīta pozitīvo mirkli! :) Zvirbulis un Kurmis – diskusijas kvalitātes cēlāji… pagaidām šīs dienas smieklīgākais joks :) Bet, ja nopietni diskusiju kvalitāte (un kultūra) bez jums abiem tikai pieaugtu, jo jūs nenodarbojaties ar diskutēšanu – bet ar, kā pats Kurmis definēja “uzjautrināšanos”.

P.S. Šobrīd man nav laiks pierādīt Kurmim to, ko katrs šeit pats var izlasīt (par to Kurmja melošanu un zākāšanos), piestrādāšu pie tā vēlāk.

Njam, ja nāktu “vadonītis”, kaut kāds kārtējais Latvijas “politiskais mesija” (khe khe, nāk prātā kāds vai pat vairāki, kas sevi par tādiem uzskata), tad ir skaidrs ka arī šeit, tāpat kā Krievijā un Baltkrievijā atrastos cilvēki, kas ļoti ātri dabūtu ideoloģiskās kontroles (un jaunrades) darbu jaunajā režīmā.. darbu, ar īpašiem morāles un vērtību ietvariem. grūti iedomāties ka kādā demokrātijā ar “nedaudz” lielāku pieredzi šādi indivīdi būtu tik viegli atrodami, bet šeit tā vēl ir :( ..

Vēl jau daudziem ir aizmirsies, ka AB jau ilgstoši konfliktē ar VIDu par dažu nodokļu nomaksu. Fliks nez kāpēc iedomājies, ka tāda lieta, kā maksa par valsts kapitāla izmantošanu uz viņa vadīto uzņēmumu neattiecas un… NEMAKSĀ arī – jau no pašiem pirmsākumiem – pretēji likumā noteiktajam!
Arī ar citiem nodokļiem ir regulāras problēmas – VID jau nez cik reizes ir piespiests (acīmredzot no FM ierēdņu puses) dot Baltikam neskaitāmus nodokļu nomaksas termiņu pagarinājumus!
Un šitāda nekaunīga darbošanās gadu gadiem notiek uzņēmumā, ko “teorētiski” kontrolē valsts!
Acīmredzot šāda “kontrolēšana” tās realizētājiem (t.i.padomes locekļiem) “kaut kādā veidā” ir izdevīga, ko nekādīgi nevar teikt par valsti un mums visiem kā nodokļu maksātājiem.

Ha, aizmirsu pateikt – labs raksts, patiesi biedē šī cinisma un bezkaunības kultūra. Tāpat, “paldies” Flikam par vēl vienu naglu Latvijas PR zārkā..

…nu nezinu gan…fliks taču tv paziņoja,ka air baltic ir privāts uzņēmums….

autore jauninja,nezin laikus, kad vareja lidot tikai patiesi biezi ljaudis vai iereednji, pateicoties Flikam AB deva iespeju kaut kur lidot pa normalu cenu, leisi un esti par to vizsmaz mus apskauzj. daudzi atbarauc uz lidostu, noliek pa leeto autinju un lido kur vajag. paldies par so iespeju. bet tas ir slikti?!

95.

Cik zināms, Fliks 90.gadu sākumā uzradās no Vācijas. Bija PA konsultants, būtībā liela viduvējība.Ar koferīšiem no Vācijas veda valūtu.
Vai autore nevarētu papētīt Flika CV – ko viņš darījis Vācijā līdz ierašanās brīdim Latvijā?
Nebūtu iedomājams, ka Vācijā tādi fliki atļautos nepildīt tiesas spriedumu.

Vēl šajā sadaļā
Raksti » Replika
Stindzinošais efekts (61)
Anita Brauna

Latvijas žurnālistika pirmdien varēja svinēt uzvaru kaujā, kurai nemaz nebija jānotiek. Rīgas rajona tiesa tiesneses Intas Rubenes vadībā izbeidza par goda aizskaršanu un neslavas celšanu [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Sabrūk kārtējais Šlesera solījums (222)
Sanita Jemberga

Ja kāds vēl nav pamanījis, pēc darba vizītes jeb priekšvēlēšanu aģitācijas brauciena uz ASV Latvijā ir atgriezies Ainārs Šlesers. Viņa enerģijai ir tik daudz amatu, ka [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Uz redzēšanos, Jakāna kungs! (154)
Anita Brauna

To varētu nosaukt par dzīves ironiju. Valdības lēmums, kurš izšķīra Tautas partijas „atslēgas cilvēka” Dzintara Jakāna likteni, mēnešiem tricinājis valdību un mediju telpu, beigu galā [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
No kā Šķēlem bail (270)
Jānis Juzefovičs

„Nāciet, lūdzu, uz preses konferenci, un tur visus jautājumus, kas jūs nomoka, es jums labprāt izskaidrošu, bet šo te žurnālistikas veidu –  ķert kaut kur [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Miljonu kūpināšana nepaēdušai Latvijai (36)
Sanita Jemberga

Partiju finanšu uzraugs KNAB pirmdien publiskoja ziņojumu par to, kā partijas ievērojušas priekšvēlēšanu tēriņu ierobežojumus pirms pašvaldību vēlēšanām. No tā izriet, ka vienīgā reklāmas griestus [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Sadārdzinātais Latvenergo koģenerācijas projekts nonāk KNAB (31)
Anita Brauna

Reaģējot uz Citadiena.lv rakstu, Ekonomikas ministrija dienesta izmeklēšanā konstatējusi, ka valstij piederošais Latvenergo ir nepamatoti sadārdzinājis Tukuma koģenerācijas stacijas izmaksas un tā projekts neatbilst Eiropas Savienības [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Sociālā māja – NRTP? (26)
Jānis Juzefovičs

Kad pērn rudenī beidzās pilnvaras diviem Nacionālās radio un televīzijas padomes (NRTP) locekļiem – Dārijai Juškevičai (virzīja JL) un Andrim Mellakaulam (virzīja TP), viņi tomēr [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
„Pateicības” – ceļš uz čoku (71)
Nellija Ločmele

Vai konfekšu kaste ārstam turpmāk nozīmēs ceļazīmi uz cietumu? Gluži tik skarbi ne, bet patiesi 23.decembrī sākas jauna ēra korupcijas praktizētājiem, jo spēkā stājas Krimināllikuma [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Muļķības slavinājums. EM versija (105)
Anita Brauna

Šā un nākamā gada valsts budžeta veidošanas process ir radījis iespaidu, ka nogriezts ir viss, ko var nogriezt, un nekur vairs nevar atrast ne strēķīti, [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Pieskaitāms (158)
Askolds Rodins

Ciniskās paslēpes turpinās. Administratīvā apgabaltiesa ar spriedumu atzinusi, ka Latvijas nacionālās lidsabiedrības airBaltic prezidents Bertolts Fliks, tāpat kā pārējie valdes locekļi, ir valsts amatpersona. Taču pats [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books