Vai jūs atbalstāt Satversmes tiesas lēmumu pensiju lietā? (13)
Autors: Cita Diena
Publicēts: 2009. gada 21. decembris 14:30
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Vai jūs atbalstāt Satversmes tiesas lēmumu pensiju lietā?

[ Rezultāti ]

Loading ... Loading ...

Satversmes tiesa pirmdien paziņoja, ka valdības lēmums samazināt pensijas par 10% un ieturēt 70% no strādājošo pensionāru pensijām nav likumīgs kopš pieņemšanas brīža un jāizbeidz līdz nākamā gada 1.martam.  Līdz tam arī jāpaziņo, kādos termiņos pensionāriem atlīdzinās ieturētās summas.  Spriedums nav pārsūdzams. Pilns sprieduma teksts.

x

Nosūti raksta adresi draugam.


Komentāri

Ir viena problēma, ko uzsvēra arī ST-samazināt principā varēja, tikai jautājums, kā. Un arī tagad jautājums, kur ņems naudu, jo K&K neatņems, valsts uzņēmumos pensijas neaizliegs un Saeimas deputāti no piemaksām neatteiksies. Ja cels PVN un sociālās apdrošināšanas iemaksas,par kuriem pat nesolīja, ka necels, tad jautājums, piemēram, cik to otro maksās, jo, pat ja uzņēmums darbiniekus pārrakstīs par pašnodarbinātajiem, tie tomēr nesaņem visu to pašu, kā darbinieki, tāpēc pat ļoti iespējams izmantos iespēju nomaksāt tikai kaut ko, savukārt aploksnes – nu ar tādu VIDu, kā mums cerēt,ka konstatēs kaut cik savlaicīgi (bet nauda vajadzīga uzreiz), un kur nu vēl iespēja reģistrēties kaimiņos- kāre to izdarīt augot nodokļiem tikai pieaugs….Vārdu sakot, lai pensonāri priecājas, taču, kad, piemēram, ekrānā parādīsies Rozentāla, kas sūri grūši pūšot paziņos, ka īpaši pensionāru iemīļotajiem kompensējamajiem medikamentiem pret spiedienu ceļ līdzmaksājumu vai tos vispār svītro (bet nekā cita valtst vairs negarantē, pat neatliekamā palīdzība nozīmē aizvest līdz slimnīcai)….

Vajadzētu nodalīt no pensiju fondā iemaksātās summas reāli izrietošu izmaksu apmēru un nepieciešamo piemaksu no budžeta, lai sasniegtu Valsts garantētu, saprātīgu un diferencētu minimumu. Līdzekļus budžetā šim mērķim vajadzēja sākt uzkrāt jau veicot masveida Valsts īpašumu atsavināšanu, jo to radīšanā savu darbu ieguldīja tagadējie pensionāri. Vēl jau Valstij pieder īpašumi un peļņa no tiem, tā ka, labi gribot, vēl viss nav zaudēts.

3.

Man tikai jautājums: tu tos aprēķinus redzēji par izdevumiem situācijā, kad ar pelnīšanu iet švaki? Un interesanti, kāpēc pensionāriem vienīgajiem tas minimums, nevis, piemēram, ģimenēm ar bērniem (jo bērnam reāli vajag vairāk kā pieaugušajam) vai, piemēram, smagi slimajiem, kas jau treknākajos gados nereti bija spiesti domāt: ēst vai ārstēties. Un ja, piemēram, uz Satversmes tiesu aizskries visi tie, kam nesanāk nekāda ārstēšana (lai nav jāstaipa jēdziens “minimums”)….

Satversmes tiesas spriedums ir juridiski pareizs, bet nav taisnīgs. Pensionāriem samazinājums 10%, pārējiem no 20% līdz 60%, daudzi vispār zaudējuši darbu. Tagad man būtu jāpriecājas, ka esmu atguvis tos 15 Ls mēnesī, bet prieka vietā bažas, ka krīze ieilgs. Es domāju par to, kā šis lēmums iespaidos manu ģimeni. Baidos, ka ar 15 Ls mēnesī nepietiks maniem bērniem un mazbērniem, ja viņi zaudēs darbu.

Ja būtu tikai tie, jo visticamāk cels nodokļus, un, tā kā potenciālie kandidāti ir PVN, no kuriem cietīs visi, un ienākumu nodoklis, kuru ir iespējas apiet, un, jo lielāks tas būs, jo vairāk cilvēku to apies….

6.
Pēteris Krišjānis
2009. gada 21. decembris, 22:10

Pirmām kārtām mani mulsina ST arguments – tiesības bija, tikai kaut kā ne tā izdarija. ST manuprāt nav jānodarbojas ar tādu matu skaldīšanu, bet ir jāatbild pēc būtības. Šķiet, ka šoreiz tiesneši tika vienkārši emocionāli iespaidoti. Bet nu tas ir tikai mans personiskais viedoklis.

7.

Priecājies par tiem 15 latiem, jo tavus bērnus un mazbērnus valsts aptīrīs jebkurā gadījumā, neatkarīgi no šodienas ST sprieduma.

Kā vispār var būt, ka ST lemj par ekonomikas jautājumiem? Nu nav budžetā naudas, tad lai nesamazinātu pensijas, kas ir “nekonstitucionāli”, ko? – “pareizi un konstitucionāli” būtu devalvēt latu, vai piedrukāt banknotes, lai pensiju cipars paliktu “konstitucionāls”, kaut arī nauda bez seguma un inflācija – kalnā vien?

Kā es sapratu no tā sprieduma, ierobežot pensijas varēja, tikai to vajadzēja darīt savādāk, tāds dīvains spriedums priekš ST.
Bet,tad iznāk, ka samazināt pensijas nedrīkst nekādā gadījumā, nu un ko tad darīt, ja tās pensijas vienkārši nebūtu tādā līmenī no kā maksāt?
Pieņemsim, ja visur un visiem būtu apgriezts, un vairs nebūtu, kur ņemt? Arī nelietderīgi naudas tēriņi utt vairs nebūtu?
Mums jau gan tas pagaidām nedraud, valsts aparātam un administracijai vēl arvien tērējam divreiz vairāk kā Igaunija, Lietuva, un ES, samazinot šos tēriņus uz pusi, kā to sen prasa sVF, ietaupītu ap 400miļj. gadā, ST sprieduma izpildei pietiktu, ja valsts aparāta tēriņus samazinātu kaut par 15%, kā pareizi norāda LDDK.
Bet, tam ir vajadzīga politiska griba, kas valstī nav, ies jau citu ceļu – nodokļi, pensijas vecuma paaugstināšana ātrākos tempos, utt.

No vienas puses tas bija netaisnīgi, nevienam cilvēkam nedrīkst atņemt pensiju. No otras puses, šis lēmums paveica arī svētīgu darbu, jo, piemēram, atsevišķās universitātes iztīrija no pārāk ilgi nosēdējušiem mācībspēkiem, kuri, par spīti cienījamajam vecumam un ar tā iestāšanos saistītajām veselības problēmām, visi spītīgi turējās pie amatiem, jo nekas taču nav ērtāk kā saņemt algu, pensiju un veģetēt uz 30 gadus veciem lauriem. Jaunie tāpat neko nevarēja padarīt, jo vecākajai paaudzei tomēr bija labāki kontakti un lielāka ietekme.

Tātad visai pozitīvi vērtēju to, ka šī netaisnīgā pensiju atņemšana veicināja paaudžu nomaiņu. Ne tikai akadēmiskajās iestādēs, bet arī lielos valsts uzņēmumos un citur.

>es
Zinu vairākus gadījumus, kur pensionāri ir labākie vai vienīgie speciālisti kādā jomā. Paaudzu maiņai ir jānotiek, bet kā nodot zināšanas, ja dēļ muļķīga likuma nedrīkst pāris lekcijas nedēļā nolasīt.

12.

Labāk būtu lēmuši, ka repšēni pensionārus var/vajag kraut ragavās un izvest uz rajona mežiem.

Lēmums samazināt pensijas bija vērts pret valsts pastāvēšanas pamatprincipiem, satversmi ,un neatbilda tiesiskās paļāvības principam (kāpēc man maksāt nodokļus, ja valsts pēc tam ar to izrīkojas kā grib…). ST lēmums ir pareizs, tā kā atjauno lietu kārtību.
BET tā nauda jau nekur no gaisa nenokritīs, par pensionāru labklājību būs jāmaksā pārejiem. Tas, visdrīzāk, arī ir pareizi, bet vienlaicīgi nozīmē jaunas atlaišanas, solītās algu pielikšanas skolotājiem atcelšanu, tālāku noziedzības piegumu, jaunus nodokļu un citas represijas. Visi populistiskie saukļi -atņemt bagātajiem, pārdalīt nozagto ir tikai saukļi un reālā dzīvē nav iedarbināmi. Tā kā gatavojieties – tie 15 lati mēnesī jūsu vecmāmiņai tiks atvilkti no jūsu algas – ja vien vēl būs darbs. Un par cik vienam strādājošam ir jāmaksā ne tikai par vienu pensionāru, tad zaudējums būs vairāk par tiem 15ls Taisnība ir uzvarējusi! Pievelciet jostas!

Vēl šajā sadaļā
Balsojumi
Vai bērniem jāiet skolā no 6 gadu vecuma? (29)
Cita Diena

Par spīti sabiedrības un mācībspēku iebildēm, Izglītības ministrija aktīvi turpina darbu pie modeļa, kurā bērni skolā sāk iet no sešu, nevis septiņu gadu vecuma. 1.septembrī [..]

Lasi visu »»
Balsojumi
Vai valstij jāfinansē Rīgas Dinamo? (18)
Cita Diena

Rīgas Dinamo ceturtdien noslēdza otro sezonu Krievijas hokeja līgā (KHL), izslēgšanas spēļu sērijā pagarinājumā zaudējot Balašihas MVD. Lai gan komandai ar reklāmas līgumu starpniecību ziedo [..]

Lasi visu »»
Balsojumi
Vai LPP/LC vajadzētu iet Dombrovska valdībā? (6)
Cita Diena

LPP/LC valde pirmdienas vakarā nenolēma, vai iesaistīties Valda Dombrovska (JL) valdībā, bet izveidoja sarunu grupu. Partijas līderis Ainārs Šlesers (LPP) sūrojās, ka neviens ar partiju [..]

Lasi visu »»
Balsojumi
Vai TP šodien vajadzētu aiziet no valdības? (14)
Cita Diena

Šovakar varētu kļūt skaidrāks, vai Lavijā līdz vēlēšanām būs mazākuma valdība. Tautas partijas valde šovakar vērtēs, kā rīkoties pēc tam, kad premjers Valdis Dombrovskis noraidīja [..]

Lasi visu »»
Balsojumi
Vai jūs pārliecina Šķēles ekonomikas atveseļošanas plāns? (22)
Cita Diena

Tautas partijas priekšsēdētājs Andris Šķēle ceturtdien izrādīja sabiedrībai savu solīto ekonomikas atveseļošanas plānu, kas piedāvā slēgt Īrijā redzētam līdzīgu sabiedrisko līgumu,valsts parādu atdošanu desmit gados, [..]

Lasi visu »»
Balsojumi
Kādu atzīmi 5 ballu sistēmā Dombrovskis pelnījis par valdības darba gadu? (12)
Cita Diena

Šonedēļ aprit gads, kopš Valdis Dombrovskis (JL) uzņēmās vadīt valdību. Kā Jūs vērtējat viņa [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books