„Pateicības” – ceļš uz čoku (71)
Autors: Nellija Ločmele
Publicēts: 2009. gada 22. decembris 16:10
Atslēgvārdi: , , .
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Vai konfekšu kaste ārstam turpmāk nozīmēs ceļazīmi uz cietumu? Gluži tik skarbi ne, bet patiesi 23.decembrī sākas jauna ēra korupcijas praktizētājiem, jo spēkā stājas Krimināllikuma grozījumi, kas daudz stingrāk ierobežo kukuļošanu ne tikai valsts dienestos, bet arī privātajā sfērā.

Jaunie grozījumi pieņemti pēc starptautisko ekspertu ieteikumiem un paredz būtiskus jauninājumus, kam vajadzētu izmainīt gan „pateicību” praksi ārstniecībā, gan, piemēram, likt atturēties no žurnālistu pirkšanas. Protams, ja vien ekonomikas policija būs gana naska likuma piemērošanā un tiesu prakse vairos ne tikai cilvēku zināšanas par jaunajām normām, bet arī reālu paradumu maiņu.

Kas tad mainīsies 23.decembrī? Būtiskākā lieta – kukuļošana tiek kriminalizēta neatkarīgi no privātās vai publiskās sfēras darbinieka amata un neatkarīgi no tā, vai kukulis ir prasīts vai „tikai” pieņemts.

Konkrēti, turpmāk privāto uzņēmumu vai organizāciju darbiniekus varēs sodīt par neatļautu labumu pieņemšanu arī tad, ja šie labumi nav tikuši pieprasīti (KL 198.panta izmaiņas). Turklāt šī norma vairs neattiecas tikai uz „atbildīgiem” darbiniekiem, bet uz jebkuru, kas ļaunprātīgi izmantojis savas pilnvaras, lai izdarītu vai neizdarītu kādu darbību devēja interesēs. Tieši tāpat arī kukuļa devēja atbildība tiek paplašināta uz visiem darbinieku komerciālās uzpirkšanas gadījumiem, nevis tikai „atbildīgo” darbinieku uzpirkšanu (199.pants).

Līdzīgs princips attiecināts arī uz publisko pakalpojumu sniedzējiem, piemēram, ārstiem, skolotājiem, pašvaldību darbiniekiem. Proti, valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekiem, kas nav valsts amatpersonas, paredzēta atbildība par prettiesisku labuma pieņemšanu arī tad, ja labumi nav pieprasīti (326.2 pants). Nereti dzirdētais attaisnojums „es neprasu, cilvēki paši vēlas pateikties” vairs nederēs kā universāla vīģes lapa.

KNAB jau ir ieceres, kā ar jaunajām likuma normām iepazīstināt tos, uz kuriem stingrākie ierobežojumi attieksies, pirmām kārtām, informācija mērķēta tieši veselības sfēras darbiniekiem.

Profilakse nekaitētu arī žurnālistu cunftei, ņemot vērā pirmsvēlēšanu gadalaika tuvošanos un krīzes mocīto mediju bēdīgo finanšu stāvokli, kas aktualizēs slēptās reklāmas kārdinājumus.

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(53 balsotāji )
Komentāri

Tu jau atkal esi aizrāvusies.

Var jau būt, tikai, ņemot vērā visu situāciju (un ne jau tikai manu), arī tas, ko murmuļoju es, ir tikai tādi bērna šļupsti, bet gan jau: nopļundurēs reformām domāto pabalstu, reformas tā arī neveiks….Un tā kriminālatbildība par kukuļdošanu būs tikai tāds maziņus un formāls akcentiņš, ko apies, tā kā apiet visu citu.

43.
Charlotte > Nellija
2009. gada 23. decembris, 13:52

tik gudrai meitenei kā Jums tomēr jāsaprot arī tāda lieta – iedzīvotāji intuitīvi cenšas uzturēt dakterus pie dzīvības. Nu, un ko tad mēs darīsim, ja tiešām aizbrauks arī atlikušie? Man pašai darbs liek bieži braukt ārpus Latvijas, bet joprojām pastāvīgā dzīvesvieta ir te. Kāpēc es nedrīkstu iedot piečuku savai ilggadējai dakterītei, kam savi bērni uz skolu jāsūta? Tas ir diskutabli.

44.
Berta>Charlote 13:52
2009. gada 23. decembris, 15:05

Es nekad mūžā to nedarītu, un arī pati nekad nepieņemu, jau iepriekš taisni tā arī saku: “strādāju par algu, nevis par dāvanām. Ja kādam tas nepatīk, lai meklē citu speciālistu”.
Personīgi mani tas aizvainotu, jo tas izskatās pēc pazemojošas ubagošanas vai kā tamlīdzīgi.

Protams, neesmu stāvus bagāta, bet nekad savu “taisno muguru” neesmu nožēlojusi.
Tomēr ir gadījies, ka PĒC tam, kad attiecības ar klientu ir jau beigušās, un neviena puse otrai netaisās pieglaimoties, es tīra prieka pēc uzdāvinu, teiksim, skaistu Ziemassvētku kaktusu ar pašdarinātu apsveikuma kartiņu un pašsacerētiem jautriem pantiņiem, un apkārt puķupodam saberu piparkūkas. Vai arī suvenīru no kāda ceļojuma, ievērtējot apdāvināmā gaumi vai hobiju.
Reiz uz slimnīcas nodaļu, kur mani nesen bija operējuši, uz svētkiem aiznesu lielu plāti ar pašceptiem gardumiem, lai pārgurušajām un čaklajām meitenēm ir labāks noskaņojums. Tici man, – tas nozīmē daudz vairāk, nekā nauda.

45.

parasti varu tikai pievienoties Jūsu komentāriem, bet šoreiz iebilstu. Vai Jūs, Berta, neesat dzirdējusi, ka dakteri puķes sauc par lakstiem un nezin, kur likt tās šokolādes un konfekšu kastes? Kāpēc gan dakterim/-ei “nepateikties” ar to, kas viņam patiešām ir vajadzīgs/lietderīgs un PATIESI dara prieku, kaut vai tas pats piečux vai desmitnieks ģimenes ārstam, kur skaitās, ka jāmaxā (laikam)50sant. N.Ločmele ir jauna, ideālistiska, un, ceru, veselīga dāma, varbūt viņai turpmākos 50 gadus no dakteriem nekas nebūs vajadzīgs. Bet es redzu, ka tādi piezemēti mazie cilvēki :) kā es glābj sistēmu no sabrukuma. Ja es iedodu savu minikukulīti, dakterīte var paēst siltas pusdienas, un var turpināt konsultēt par 50 santīmiem vecīšus un bezdarbniekus. Un visi taču redz, ka nedodot minikukuli tieši pašam ārstam, cerot, ka valsts to atrisinās civilizēti – visur priekšā ir alkatīgi krupji (lisenko, kramzaki, utt.), kas snaikstās, lai ievilktu nāsīs manus sūri-grūti pelnītos latus. Tā bez dakteriem varam palikt.

…njā,šodien D-pilī redzēju,kā robežsargs dienesta formā ap plkst. 12-iem,iespējams darba laikā iegāja ārsta kabinetā rokās turot maisu pilnu ar visādiem labumiem.;)

Domāju, ka lielai daļai ierindas ārstu pateicības neviens nedod! Pārsvarā vislabāk klājas visādiem “griezējiem”. Paskatieties ar kādiem autiņiem viņi brauc, kur un kā dzīvo un atpūšas! Mūsu cilvēks bieži vien ar nevienam nevajadzīga radījuma sajūtu sirdī ir pazemīgi pateicīgs par to vien, ka kāds pret viņu izturas kā pret cilvēku! Man pašai ir bijusi tāda sajūta, ka nevari atsāt slimnīcu nepateikusi paldies! Ieslidini naudiņu ķešā un viņš vēl laipnāks! Saprotu, ka tā nevajadzētu, jo katram godīgi jādara savs darbiņš!

Akurāt guļu šobrīd slimnīcā un brīnos – vai nu es kaut ko nesaprotu no vispārējās lietu kārtības un cilvēcisko attiecību ķīmijas, vai arī konkrētie likumdevēji un tie kas šo viņu murgojumu apsveic arī ātri ir jānogādā vienā medicīnas iestādē, tikai otrā Rīgas galā – Sarkandaugavā. Krimināllikumā jau agrāk skaidri un gaiši bija noteikts, ka par labuma pieprasīšanu jāiet cietumā (arī ārstiem, žurnālistie utt.). Tikai tāpēc, ka izmeklēšanas struktūras mums ir tādas, kādas nu tās ir, un nespēj pierādīt izspiešanu, tagad ir atrasts veids, kā nabaga Jutai izlīdzēt.
Ja es gribu savam ārstam atnest konjaku (jo, atvainojiet, būtu dīvaini ja vīrietis vīrietim dāvinātu kaktusu – iepriekš vienas komentētājas aprakstītā pieredze) kā pateicību par savas veselības vai dzīvības glābšanu, tās ir manas tiesības, un šīs attiecības skar tikai mani un mediķi.
Ko ta Juta tagad darīs – visas Latvijas slimnīcas ar slepenām kamerām piekraus? Vienlaikus tiek radīts mehānism, kā atriebties dakterim, kurš kaut ko nav izdarījis pa prātam. Iedod viņam šokolādes tāfelīti un skrien uz KNABu atzīties labuma došanā.
Un tajā visā vēl iepīt uzņēmējus jeb privāto sektoru – vispār kaut kāds absurda teātris!

49.
pmlks>Nelijai un aprādītājiem
2009. gada 25. decembris, 10:19

es labi zinu, kādu portālu lasu, kas mani interesē, un kur kādu informāciju atrast :)
Ja domājat, ka esmu ne tur, kur man jābūt, tad atliek vien izteikt nožēlu par to, ka esmu par augstu novērtējis jūsu domāšanas plašumu :(
Sekli rokat, tādā gadījumā draugi, ļoti sekli :(

mums, latviešiem, ir pulka skaistu tautas dziesmu un kādā no tā ir rindas: “savu laiku dubļus bridu, savu laiku rotājos.” Tad nu lūk, es par to, lai jūs, Nelij, uz brīdi, nu kaut vai tikai uz Ziemsvētkiem, no tās dubļu peļķes izrāptos, nomazgātos un arī ko skaistu apkārt ieraudzītu!

Priecīgus Ziemassvētkus!

Charlotte:Kāpēc gan dakterim/-ei “nepateikties” ar to, kas viņam patiešām ir vajadzīgs/lietderīgs un PATIESI dara prieku, kaut vai tas pats piečux vai desmitnieks ģimenes ārstam,-
————-
Pilnigi garam, jo visiem ir vajdziga nauda, kam ir vajadziga puke? Tad dosim ari skolotajiem puku vietaa 1. sept. naudu aploksnee, jo kam taa nav vajadziga!
Loti labs likums, kas neatlaus kukulot un kukuli pieprasit!

Paslaik arsti nekaunigi pieprasa naudu, citadi dzivibai svarigu operaciju atliek uz nakoso gadsimtu!

52.

taa Sharlote vienkaarshi ir reaaliste. Kursh tad negribeetu ideaalu pasauli, kur valda taisniiba, dakteru darbs tiek cieniigi atalgots. Nav pasaulee nekad taisniibas bijis un nebuus, cilveecinji krukjaas kaa maak.

neviens neiebilst, ka katram godiigi jaadara savs darbinjsh. Bet katram godiigajam straadniekam ir nepiecieshama alga, par kuru iespeejams savilkt galus.

Neviens laikam neiebildīs ,ka kukuļus ņemt ārstiem ir slikti . Bet tā ir medaļas viena puse , jo zināmā veidā situācija ārstus ir pati nostādījusi divdomīgā situācijā. Es jau kādus komentus atpakaļ rakstīju ,ka viena no šī gada skumjākajām ziņām man bija par to , ka man labi pazīstama ārstu ģimene pārvācās dzīvot uz Vāciju un strādā vācu klīnikā . Es pat neminēšu kādu algu viņi tur saņem , jo manuprāt tā ir stipri lielāka par to ,ko viņi te saņēma algā un kukuļos kopā. Godīgi sakot man ir patiesi skumji ,ka ir sistēma ,kur speciālistiem ir daudz izdevīgak pamest valsti , nekā būt bezgalīgiem patriotiem , pie kam riskējot iekļūt ” čokā” , ja vēlas adekvāti dzīvot savam padarītajam darbam.
P.S. Es šeit biju domājis par tiešām speciālistiem , jo diemžēl mums Latvijā ir arī ” saštancēti” pseidodakteri, kurus loģiski neviens nekur ārzemēs negaida.

55.

tur jau tā lieta! A ko darīsim, kad visi aizmuks?

>klusais
Lielākais murgs šajā kontekstā, manuprāt, ir tas, ka atsevišķiem ’savējiem’ algas bija/ir? tik treknas kā visbagātākajās zemēs. Piemēram Jānim Gardovskim ~ 10k Ls/mēn.
Saštancēti ir ne tikai pseidodakteri, vēl vairāk ir pseido eksperti, kuru lielais atalgojums tika argumentēts ar fenomenālo pieredzi un prasmēm. Pareksa gadījumā viss t.s. ekspertu profesionālisms bija ‘uz sejas’ un valsts – dibenā.

Priecīgus Tev 2.Ziemassvētkus!

57.

Tur ir daudz murgu , bet vai tad Gardovskis ir praktizējošs ārsts?
Es rakstot biju domājis par tiem ,kas reāli ar savām rokām atgriež cilvēkiem veselību. Starp citu tas pats lamātais Auders vai arī Zatlers – tie ir izcili dakteri . Sistēma viņus ir ielikusi šādos zināma veida slazdos , kur praktizējot citās klīnikās viņi daudz lielāku naudu saņemtu legāli.
Priecīgus ar Tev 2. Ziemassvētkus.

58.

Tas ir patiesībā labs jautājums.

Ziniet, man arī ir profesija, kurā par darbu citās valstīs maksā ap 10 – 12 x vairāk, nekā post-padomju valstīs, tajā skaitā, Latvijā. Un, neskatoties uz to, ka es varētu ārzemēs ne vienu vien izkonkurēt, es nebrauktu uz turieni strādāt, jo man sava zeme nozīmē ļoti daudz, katrā ziņā – vairāk, nekā tā desmitkārtīgā alga ārzemēs.

Mīļie, domājiet sistēmiski!
Šo aplokšņu pateicības sistēmu radīja padomju laiks, bet nu jau gandrīz 20 gadi pagājuši un nekas nav mainījies.
Pie jaunās varas visvairāk pārstāvētā profesija ir dakteri, tāpēc tie ir tieši viņi, kas ir “valsts” un ir atbildīgi par šīs sistēmas uzturēšanu, jo acīmredzot tā ir ļoti izdevīga.

Rīt mani laikam beidzot laidīs mājās. Šodien nopirku lielu konfekšu kasti un gatavojos kļūt par, KL izpratnē, labuma devēju. Ja Jutai vai kādam citam ir interese, aicinu pievienoties. Jo stulbāks likums, jo lielās prieks to pārkāpt (šī, KL izpratnē, varētu būt uzkūdīšana vai acinājums neievērot likumu, un, pasarg Die’s, ja to vēl izlasa kāds nepilngadīgais)

Sadalīsim kristīgi to, kas pieder tev.
Tie kas neprot, un negrib strādāt, tie ir tie īstie dalītāji un atņēmēji sākot ar pensijām un beidzot ar pateicībām.
Es dāvinu savu naudu, kam es gribu, un cik es gribu, un neviens mani neregulēs.

Pats esmu aarts un uzskatu, buutu labi, ja sisteema darbotos, neviens nedotu un nenjemtu kukuljus, jo tad vai nu valsts mediciina paarstaatu pastaaveet (par taam maksimas kraaveeja kapeikaam reti kurs veel straadaatu), vai arii valstij buutu jaabeidz izlikties, ka taa maksaa algu. Ticiet man, jebkurs aarsts 100x labaak sanjemtu godiigu algu savaa kontaa, nekaa grabinaas pa taam aploksneem, kas arii lielaakoties nav lielas.
Esmu par godiigu darbu, tachu arii samaksai jaabuut godiigai!

Man nez kālab šķiet, ka Latvijā sakārtošana notiek haotiski, bez plāna un tālāka mērķa. Lai gan – vienu mērķi es saskatu – Lai normālam cilvēkam būtu mazāk naudas! Redz, te daudz runā par to, ka LV ir mazi nodokļi, piemirstot, ka citur ir daudz lielākas algas. Pie mums palielina nodokļus, samazinot pirktspēju un potenciāli palielinot cenas, aizbildinoties ar naudas trūkumu kasē, tostarp taupot tikai uz normālu cilvēku rēķina. Te cīnās ar nieka aploksnēm, nespējot izolēt lielās šaubīgās valsts finanšu plūsmas. Protams, to var uztvert nopietni, bet Latvijas zivij astes gals ir vesels, toties vieta, kur reiz puva galva…

Šīs izmaiņas likumos novedīs pie pozitīva rezultāta:

Šīs izmaiņas likumos novedīs pie pozitīva rezultāta:
- ārsts pamazām aizies no zemi atmaksātā darba stacionārā (ambulatori – liela daļa medicīniskās aprūpes jau ir privāta),
- paliks strādājot ārstniecībā tikai tie ārsti, kas varēs izturēt konkurenci,
- ārsta darba cena pieaugs, bet ne tik cik attīstītas ekonomikas valstīs, jo ekonomikas līmenis nosaka medicīnisko pakalpojumu cenu,
- izzudīs “pseidoprivātā” medicīna – privātas kompānijas, kas lielu daļu no ieņemumiem nodrošina izmantojot valsts apmaksāto pakalpojumu cenu neloģismu (pārmaksāšanu)
- tie pilsoņi, kas sekos savai veselībai – iegūs, jo retāk slimos,
- izzudīs nevajadzīgie starpposmi medicīnas aprūpē un reāli samazināsies valsts uzturēto medicīnas iestāžu skaits
Vienīgais, kas var traucēt šiem neizbēgamajiem procesiem – mūsu attieksme pret tiem mūsu pašu valstī. Un sākums ir vienkāršs, cienot un vēlot gan medicīnas darbiniekam, gan pacientam labu – pārtrauksim dot to, ko mēs labi zinām nevajag un nav paredzēts dot.

Ar likumu viss kārtībā, tikai kāpēc nevarēja iet loģisku soli tālāk – ja cilvēks grib konkrētajam ārstam pateikties – iemaksā slimnīcas kasē uz ārsta vārda (tikai pēc servisa saņemšanas). No pateicības atvelk nodokli, slimnīca patur kādus 10-20% par telpām un tml. Un visas iemaksas publicē mājas lapā. Beidzot viss būtu skaidrs, arī palīdzētu slimniekiem izvēlēties ārstus (kam visvairāk pateicību).

68.
Edvīns Kļaviņš>jaunmārupe
2009. gada 30. decembris, 11:41

Viss jau tā varētu būt, bet, kas tad dakterim paliek no tās naudiņas? Atvilkumos aiziet turpat puse.

Paldies par rakstu, jo ne jau visiem likuma grozījumiem ir laiks izsekot līdzi. Šie it kā labi. Bet tajā pat laikā septembrī tiek pieņemtas visai mistiskas izmaiņas Administratīvā procesa likumā un kaut ka nemanīju kādu tās aprakstām, kā ne nu īsti demokrātiskas un jurispudences principiem atbilstošas.
Signe

konstruktīvisma trūkums – tas ir galvenais, kas mani šajā lappusē uztrauc. Gaudas no autoriem, gaudas – no komentētājiem. Kur idejas?

Šajos komentāros ārstu pusi ļoti pareizi apraksta A, brīnos, ka par viņa teikto nav nekādas reakcijas. Šobrīd situācija medicīnā ir diezgan dramatiska. Kā jums šķiet, cik labi var ārstēt pazemots un noguris cilvēks, un, galvenais, cik ilgi vēl? Ir sajūta, ka tikmēr, kamēr uz ielām nemētāsies līķi, neviens nesapratīs, ka ir “slikti” un ka prioritātes nav pareizās. Ārsts (ar specializāciju un pieredzi)par divu slodžu darbu saņem apmeram 350 Ls. Vai tas būtu pirmais Nīčes pārcilvēks Latvijā?

Vēl šajā sadaļā
Raksti » Replika
Stindzinošais efekts (61)
Anita Brauna

Latvijas žurnālistika pirmdien varēja svinēt uzvaru kaujā, kurai nemaz nebija jānotiek. Rīgas rajona tiesa tiesneses Intas Rubenes vadībā izbeidza par goda aizskaršanu un neslavas celšanu [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Sabrūk kārtējais Šlesera solījums (222)
Sanita Jemberga

Ja kāds vēl nav pamanījis, pēc darba vizītes jeb priekšvēlēšanu aģitācijas brauciena uz ASV Latvijā ir atgriezies Ainārs Šlesers. Viņa enerģijai ir tik daudz amatu, ka [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Uz redzēšanos, Jakāna kungs! (154)
Anita Brauna

To varētu nosaukt par dzīves ironiju. Valdības lēmums, kurš izšķīra Tautas partijas „atslēgas cilvēka” Dzintara Jakāna likteni, mēnešiem tricinājis valdību un mediju telpu, beigu galā [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
No kā Šķēlem bail (270)
Jānis Juzefovičs

„Nāciet, lūdzu, uz preses konferenci, un tur visus jautājumus, kas jūs nomoka, es jums labprāt izskaidrošu, bet šo te žurnālistikas veidu –  ķert kaut kur [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Miljonu kūpināšana nepaēdušai Latvijai (36)
Sanita Jemberga

Partiju finanšu uzraugs KNAB pirmdien publiskoja ziņojumu par to, kā partijas ievērojušas priekšvēlēšanu tēriņu ierobežojumus pirms pašvaldību vēlēšanām. No tā izriet, ka vienīgā reklāmas griestus [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Sadārdzinātais Latvenergo koģenerācijas projekts nonāk KNAB (31)
Anita Brauna

Reaģējot uz Citadiena.lv rakstu, Ekonomikas ministrija dienesta izmeklēšanā konstatējusi, ka valstij piederošais Latvenergo ir nepamatoti sadārdzinājis Tukuma koģenerācijas stacijas izmaksas un tā projekts neatbilst Eiropas Savienības [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Sociālā māja – NRTP? (26)
Jānis Juzefovičs

Kad pērn rudenī beidzās pilnvaras diviem Nacionālās radio un televīzijas padomes (NRTP) locekļiem – Dārijai Juškevičai (virzīja JL) un Andrim Mellakaulam (virzīja TP), viņi tomēr [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Ārpus likuma (95)
Sanita Jemberga

Kādam valsts kontrolētam Latvijas uzņēmumam regulāri “gadās” pārkāpt Latvijas likumus. Turklāt nevis vienreiz, nejauši, bet gan ilgstoši, kas liecina par apzinātu izvēli un uzskatu, ka [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Muļķības slavinājums. EM versija (105)
Anita Brauna

Šā un nākamā gada valsts budžeta veidošanas process ir radījis iespaidu, ka nogriezts ir viss, ko var nogriezt, un nekur vairs nevar atrast ne strēķīti, [..]

Lasi visu »»
Raksti » Replika
Pieskaitāms (158)
Askolds Rodins

Ciniskās paslēpes turpinās. Administratīvā apgabaltiesa ar spriedumu atzinusi, ka Latvijas nacionālās lidsabiedrības airBaltic prezidents Bertolts Fliks, tāpat kā pārējie valdes locekļi, ir valsts amatpersona. Taču pats [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books