Viens no gada cilvēkiem un mūsu cilvēki (235)
Autors: Valdis Krastiņš
Publicēts: 2009. gada 29. decembris 09:20
Atslēgvārdi: , , , .
x

Nosūti raksta adresi draugam.

ASV centrālās bankas (Federal Reserve) priekšsēdētājs Bens Bernanke pirmo reizi iekļuva manas uzmanības lokā 2008.gada finansiālās krīzes laikā, kad tapa zināms Bernankes toreizējais darba stils – darboties dienu un nakti, vairākas nedēļas pat lāga neizejot no kabineta.

Otru reizi vēroju viņu jau tieši, ASV TV kanālos šā gada aprīlī, kad Ņujorkas fondu biržā pirmo reizi pēc krīzes parādījās pozitīvas attīstības iezīmes.

Iespaids bija spēcīgs: tikko biju ielidojis no Latvijas, un ausīs vēl dunēja nesakarīgie runas plūdi, ko pār mums tajā laikā vai katru dienu gāza toreiz jau aizejošās valdības vadītājs, bet te, ASV, Bernankes precīzie, skaidri formulētie teikumi. Cilvēks, kurš apzinās, ka katrs viņa vārds atbalsojas finanšu pasaulē un var maksāt miljonus.

Tagad žurnāls Time izvēlējies viņu par gada cilvēku.

Mācījies Hārvardā, ekonomikas zinātņu doktora grādu ieguvis Masačūsetsas Tehnoloģiskajā institūtā, bijis profesors Stantonā un Prinstonā, Bernanke par savu pētniecības galveno objektu izvirzīja pagājušā gadsimta 30.gadu sākuma Lielo Depresiju (ASV to joprojām raksta ar lielajiem burtiem, tā uzsverot toreizējās krīzes dramatiskumu).

Protams, kad 2006.gadā Bernanke nonāca centrālās bankas vadībā, tas nenotika viņa pētījumu objekta dēļ, tomēr, kad krīze radās, Bernankes zināšanas izrādījās īstajā vietā un laikā: lai cik pagaidām nedrošs arī būtu ASV ekonomiskais un finansiālais augšupceļš, Lielās Depresijas atkārtošanās ir novērsta. Droši vien ne velti demokrāts Obama nolēmis republikāni Bernanki vēlreiz izvirzīt bankas vadītāja postenim. (Un tas notiek laikā, kad demokrāti un republikāņi Kongresā skalpē viens otru ar zvērīgu enerģiju!)

Vēl dažas detaļas par šo ļoti augstā ranga ASV ierēdni. Viņa auto kopējs ar sievu – Ford Focus, līzings vēl nav nomaksāts. Arī māja, kurā Bernanku pāris dzīvo, ir uz kredīta, nupat pārfinansēta. Uz biroja galda pārliekamā kalendāra lapām lasāmas variācijas par Mērfija likumu: „Ja kaut kas var noiet greizi, tad tas arī noteikti notiks.”

Tātad gandrīz vai erceņģelis Gabriēls? Noteikti ne. Gan jau ir savas vājības kā visiem. Tomēr salīdzinājums ar spožuma kārajiem, neizglītotajiem pigmejiem, kuri drūzmējas mūsu valdošajās aprindās un „profesionāli” lemj par mums, ir satriecošs, un to aizmirst nedrīkstētu.

Pamattēzes, pēc kurām vadās Bernanke, ir ļoti vienkāršas. Ekonomisko lejupslīdi neglābjami padziļina ne tikai vāja vai pat pilnīgi apsīkusi naudas plūsma finanšu apritē, bet arī kredītkanālu aizsērēšana, kad nauda nenonāk pie kredīta ņēmējiem, kuri to varētu sekmīgi apgrozīt un pavairot. Rezultātā rodas bezdibenī virzīta spirāle: sagrauti finanšu tirgi sadārdzina kredītus un dara tos nepieejamus, tas savukārt pilnīgi nobremzē atlabšanas mēģinājumus utt. To nedrīkst pieļaut!

Turklāt Bernanke daudzkārt uzsvēris nemitīgi mainītu lēmumu radītās nedrošības nāvējošo ietekmi uz ekonomisko dzīvi: uzņēmēji baidās pieņemt darbiniekus, iedzīvotāji – tērēt, bankas – sniegt kredītus. Jo ekonomika, tā atkal un atkal uzsver Bernanke, ir balstīta stabilitātē un uzticamībā: vārdam „kredīts” ir latīņu sakne „credo” – ticu.

Patlaban viņš izraisījis nepatiku lielo naudas maisu aprindās, jo, pēc viņa domām, valsts finanšu palīdzība privātajām bankām (tā bija vajadzīga krīzes asākajā punktā)  nu jāaptur. Bankas uzkrājušas pietiekami lielas rezerves, bet nav sevišķi aktīvas kredītu piešķiršanā.

Kopumā Bernanke uzskata – krīzes pārvarēšanai nepieciešama agresīva valdības rīcība, ko balsta valdības nauda, lai pagrieztu pretējā virzienā lejupejošo nāves spirāli, atjaunotu uzticību un veicinātu ekonomiskās dzīves atjaunošanu.

Vienkārši? Acīmredzami? Tā gan. Bet pilnīgi pretēji tam, ko piedzīvojam Latvijā. Raugoties pašmāju drudžaini nepārdomātajās un pretrunīgajās darbībās, negribot jānonāk pie secinājuma, ka mūsu t.s. elite ne tikai novedusi valsti bezdibeņa malā, bet arī nesaprot, ko dara un ko darīt tālāk. Tagad labāk kā jebkad ir redzams, ka nesamērīgi liela daļa to, kuri grozās varas koridoros, ir gadījuma cilvēki vai pat vēl ļaunāk.

Tas, protams, netraucē viņiem pilnām mutēm stāstīt , cik nepieciešami viņi ir mums, piepūsties līdz nejēdzībai savā varas un „neaizstājamības” apziņā.

Par laimi, nāk jauna paaudze, kurai ir izglītība un zināšanas. Tomēr pašreizējā t.s. elite savas pozīcijas lēti neatdos. Arī Bernankem uzklūp no visām pusēm tie, kuru intereses aizskartas.

Bet savu valsti Bernanke no depresijas ir pasargājis. Pagaidām no mūsu „elites” neviens nav pieteicies, lai Latvijā izdarītu to pašu. Vārgie, egoistiskie pīkstuļi spēj tikai aizsargāt savas sīki personīgās intereses (Saeimas apbrīnojamā vienprātība, balsojot par „savu” naudu!).

Un cieņa, ko iedveš premjera Dombrovska nosvērtība, nespēj aizsegt bēdīgo ainu: ekonomikas atveseļošanas stratēģijas un taktikas valdībai joprojām nav. Acīmredzot t.s. koalīcija nav spējīga tādu saredzēt un definēt. Traģiski! Vēlreiz – un tā lai sauktos par Latvijas eliti, vēlas pretendēt uz to, lai par to rakstītu bez izsmiekla pēdiņām?

Tieši „elites” nespēja domāt valstiskās (nevis tikai partejiskās!) kategorijās novedusi pie tā, ka mums gadu mijā nākas iztikt bez gada cilvēka un cilvēkiem valsts ekonomiskās dzīves atjaunošanā, tātad bez loga, pa kuru iespīd cerību gaisma.

Varbūt jaunajā gadā pavīdēs? Droši vien, bet ne no šīs „elites”, tikai mūsu pašu darbošanās rezultātā.

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(73 balsotāji )
Komentāri
201.

Es esmu absolūti mierīgs , šeit notiek zināma spēle . Es pat teiktu intelektuāla – vienkārši ir interesanti pavērot cik ilgi zvirbulēns spēs malt tukšus salmus neatbildot uz jautājumiem pēc būtības. Tas ir kā ar mazu bērnu – atrast to līmeni pie kura viņam pašam paliks kauns par savu zināšanu un argumentācijas līmeni ( parējie foruma dalībnieki jau ir domāju ievērtējuši zvirbulēna spēju līmeni).

202.

Čau! Mani mācīji, bet pats atkal ielaidies ar zvirbulēnu? Tiesa, viņš lien virsū tākā kāda ute. Interesanti bija palasīt, kā jūs abi ar Betu apspriedāt politiķu privātās dzīves. Man pašam baigā nelaime piemetusies: es pēc dabas esmu monogāms. Nu nevaru padzīvot ar 2 sievietēm vienlaicīgi, viena liekas nesmuka un dumja. Tā gadās.

203.
ululiņš>jautājums
2009. gada 30. decembris, 18:52

Tā ir baigi veca patiesība: ja galva nestrādā, maksā pakaļa. Es vnk neļāvos piešmaukties. Ko darīsim? Dibināsim nebalsotāju partiju?

204.

Nu tur mēs atgriezāmies pie tēmas par bāzēm un kāpinātājiem. To uzbraucienu par sievišķīgo Lelli es ar nesapratu – vai vienkārši pietrūkst stabu pie kā piesieties vai puisis kaut kā interesanti lasa – nevis pēc kārtas vārdus , bet pēc kāda algoritma.
A par privātajām dzīvēm – kam negadās un patiesībā sievietes jau ar ir stipri interesanti radījumi, reizēm nu ļoti naivi…. Man piemēram galīgi neiet kopā Brigmanes un Škapara pasija ( tiesa nezinu vai viņi vēl kopā ). Vispār par sievietēm tā ir forša tēma , to varētu labi attīstīt – teiksim sieviešu ietekme uz politiķu karjeru, vai teiksim – kapēc sieviete iet politikā un ko tas viņai dod? Super !!!! Bet nu pats esmu pienācis pie smaga secinājuma – vīrietim katrā vecuma periodā ir vajadzīga sava sieviete un tapēc ir veči ,kas to periodu māk sadalīt mazāk nogriežņos , bet citiem vajag daudz. Tāpat ar Repši – jaunībā trakulīgā māksliniece, tad idejiskā Astras meita, tad bankas kolēģe , tagad pie vecuma pavilka uz jaunākām, pēdējai vēl prāts klāt. Sūdi sāksies , ka šis būs vecs, a viņai tik īstais gribulis nāks virsū. Skaties piemēram Roze veldzējas fočījot plikņus, Slakterim bija tā zaļā karotīte . Eu vesela tēma panesas.

205.

sievietei politika dod to pašu, ko vīrietim, vecie, jūs aprobežotie sexisti.

206.

Jaunais, inteliģentais sexist – un kas tas būtu?

un ja kāds opis te domā, ka meičām vecuma grupā līdz 25 izraisa baigo sajūsmu viņu komplimenti, nu naivi jūs esat. Esam bieži par tādiem ierēkušas :) Pieklājības pēc jums atsmaida, ja redz, ka cilvēciņš labi domājis. Sievietēm patīk svaiga gaļa – tieši tāpat kā večiem. Bet vīriešiem nez kāpēc liekas, ka viņi nenoveco :) )))))

208.

Parūpēsimies par zvirbulēnu! Pasludināsim labdarības akciju ar mērķi saziedot komfortablu būrīti zvirbulēnam! Un tad uzdāvināsim viņu ar visu būrīti Ingmāram Līdakam. Ceru, ka viņš būs priecīgs, dzirdot, ka pat zvirbuļi čiepst: “Balsojiet par ZZS! Lembergu par ķēniņu!”

209.

sievietēm politika interesē pašas politikas dēļ.. Pat zinātne var interesēt pašas zinātnes dēļ.. Mūžīgi kā uz gaļas gabaliem uz mumsīm skatās… aprobežoti. Čau, eju vēl pastrādāt, lai nesanāk Jaunajā gadā Maksātnespējas reģistrā zīmēties.

210.

Un vēl lielāks hihihi ir tad ,kad apzinies ,ka ceturtās dimensija ir pozitīva un tarī tās atvasinājums ir pozitīvs.
P.S. Interesanti ,ka onkām ir bijuši arī 18 un 25 gadi , tapēc laikam viņiem ir vieglāk saprast kas notiek 25 gados , nevis tie ,kam 25 gadi saprast tos kam 50.

211.

Jā starp citu par svaigo gaļu ar nav nemaz tik viennozīmīgi viss. Esi dzirdējusi , ka ir jauni zēni , kas cenšas iepazīties ar kundzītēm Balzaka vecumā. Es Tev varētu pastāstīt , kur ir atšķirība ( ja neskaita ādas stingrību ) 20 – 30 – 40 gados. Bet tas nav publiska portāla pasākums.

>klusais
Nū…Par tām zvirbulēna prāta spējām…Nekļūdieties nenovērtējot!
Viņš ir filozofs un domātājs.Un nebūt nav tik vienkāršs…
p.s. bet paprovocēties viņam patīk. Tāpat…Prieka pēc !

> klusais
Nū… JL esot arī citi piemēri…
Kur vecuma starpība esot uz otru pusi. Kā Lācītim…
Jūs arī tos piemērus varētu iztirzēt.

214.

Ja viņš būtu filozofs un domātājs , tad to varētu arī izlasīt viņa komentāros. Pie kam es zinu kas viņš ir , tā ,ka ….

215.

Par Lācīti jā ….. Bet manuprāt tā viņam ir vairāk mamma un manuprāt ,ja nebūtu viņas , Lācītis darbotos fizikā nevis politikā. Fizmati ir īpaša šķira .

216.
zvirbulēns-jautājumam
2009. gada 30. decembris, 19:35

Kur vecuma starpība esot uz otru pusi. Kā Lācītim…
——-
Žetons, sasmīdināji, būs Klusajam tēma!
:) :) :)

217.
zvirbulēns-ululiņš
2009. gada 30. decembris, 19:37

Ululiņ, Tu tāds gaišāks, tev nešķiet, ka Klusais ir viegli bremzēts?
:)

218.
ululiņš>zvirbulēns
2009. gada 30. decembris, 19:41

Ko tev no manis vajag?

219.
zvirbulēns-ululiņš
2009. gada 30. decembris, 19:47

Ko tev no manis vajag?
—–
Zelta būrīti, ko gan citu?
P.S.
Nu, es Tevi pārliecināju, ka jāiet balsot par Lembergu Aivaru?
:) :)

220.

Aizmirsi vēl vienu sieviešu grupu – tādas kā Kirke, kuras spēj ātri padarīt vīriešus par cūkām. Bet pētījums varētu būt interesants. Baidos, ka spējas padarīt vīriešus par cūkām piemīt arī ķiķinātājam hihihi.

Tiešām interesanta saruna sanākusi, bišku par nopietnu svētku laikā :) Var tikai piebilst dažas banalitātes, no sērijas- kuņģis dieva lomai neder, un svētā ” ekonomika” cilvēku laimīgu nepadara..Cita starpā, pārspīlētais politkorektums arī radies gluži parasta- darbaspēka trūkuma dēļ..Tā nu, lai industrija strādātu, -esiet tik laipni.Par kopējiem mērķiem- tie kaut kur pačibējuši līdz ar kristietības,kā rietumu garīgā pamata, trasformēšanos par piejaucētu palīdzības dienestu, kā skauti, vai sarkanais krusts..Un re, ironiski sanāk- rūpnīcas rūc ( nu jau ne tik ), bet cilvēki izmirst..Tātad ,kaut kas tur nav īsti tai rēķinā labi..

222.
zvirbulēns-ululiņš
2009. gada 30. decembris, 19:55

Ululiņ, gribi, izstāstīšu Tev visuma uzbūvi, kā funkcionē kosmoss?

223.

Tu man atsauci atmiņā vienu stāstu vēl no atmodas sākuma laikiem , kad mākslinieki svinēja Ziemsvētku balli Zirgu stallī – tajā ,kas pie prezidenta pils. Es toreiz atbildēju par muziku pasākumam un diseni spēlēja Gobziņš ( starp citu atceries viņam bija tāda Muļķu partija kaut kādās Saeimas vēlēšanās ) , bet blūzus dziedāja un klavieres spēlēja tad vēl maz ļaudīm zināmais Arnis Mednis. Bet pasākuma jautrākā vizuālā daļa norisinājās kuluāros ,kur no kanādas atbraukušo klaida mākslinieci centās savaldzināt kā vīriešu kārtas mākslinieki , tā sieviešu- uh ku jancīgs toreiz bij tas pasākums no malas skatoties.

224.

Skatos , ka Tevi lenc kā Russo Turisto Briljanta rokā.

225.
ululiņš>zvirbulēns
2009. gada 30. decembris, 21:11

Par kosmosa uzbūvi man vairāk vai mazāk skaidrs. Ja tev būtu jauna informācija par superstīgu teoriju…
Vispār tu man esi apnicis. Cik reizes man būs jāraksta, ka no tavām īpašībām pretīgākā ir uzbāzība?

226.

Ticu, ka labi uzjautrinājies par brīvu. Uzjautrināties par brīvu dod vislielāko gandarījumu.

227.
zvirbulēns - ululiņam
2009. gada 30. decembris, 21:43

Superstīga ir zirnekļa darinājums! Tagad tas tiek pētīts, vēl vairāk, inovātori jau sākuši tos ražot spēka konstrukciju vajadzībām.
Ja Tev to vajag ģitārai, vijolei, es nebaidos šo vārdu, čelam, varu sadabūt. Uz tām stīgām Tu spēlēsi kā Dievs tas Kungs, Tev nebūs līdzvērtīgu Zemes virsmā!
:)

228.

Ir jau džeki te , kuri pat nezin virzienu par ko ir runa. Nekas gadas arī tā . Tas tāpat kā sākt ko runāt par telegrāfa vienādojumiem un daži noteikti padomātu ,ka tie ir morzas abeces algoritmi.

230.

Jā, tu viņam par fiziku, viņš tev par cūkkopību. Tā gadās.

231.

Paldies!Lai Jaunas gads Tev atnes prieku!
:)

232.
zvirbulēns-ululiņam
2009. gada 31. decembris, 10:35

Tā gadās!
Tu viņam par kosmosu, Visumu, viņš tev par fiziku!
:)

233.

Zini , kā Tu domā cik stulbi izskatītos tas ,ja es pēkšņi izdomatu pastāstīt Andrim Kārkliņam kaut ko par ģitāras spēli un flamenko?

Loti labs raksts tikai Bernake nav pirmais kas cīnas ar krīzem un viņš vel viņu nav parvarējis.Savukārt ļoti veiksmīgi gan šo krīzi gan to kas Brazīlijai bija 2002.gadā pārvarējis ir tandēms Lula da Silva un Gvido Mantega.
A widening current-account deficit financed by foreign capital is also a source of worry to many Brazilian policymakers. They learned how such arrangements could backfire long before investors fled Asia in 1997, spreading turmoil and eventually forcing Brazil to abandon its exchange-rate peg. From the oil shocks of the 1970s to Argentina’s default in 2002, Brazil has repeatedly fallen victim to such swings in sentiment. As foreign investors pull their money out, the Central Bank yanks up interest rates to discourage them and recession follows.

Some economists argue that the way to prevent this happening again might be to encourage the right type of foreign money (investments in factories that cannot be pulled at the first sign of trouble) and to discourage the wrong type (short-term speculative capital). But this distinction is hard to make in practice and even harder to legislate for. Investment bankers like nothing better than the challenge of creating products to get around rules designed to restrain their clients.
Oct 15th 2009 “The Economist”

235.

Labdien
Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai uzlabotu savu biznesu?, Loan
konsolidēt savu parādu, personas aizdevums, kredīts aizdevums
Kartes, medicīniskās aprūpes aizdevums, auto aizdevumus, hipotekāros aizdevumus,
Student Loan uc Šeit nāk labas ziņas, kungs bruce willis aizdevums
milzis ir ārpus ikgadējā aizdevuma piedāvājumu, saņem atlaidi 3%
gada procentu likmi, steigā tagad un aizpildiet informāciju zemāk
pieteikumu, ja ir interese, un nosūtiet mums
brucewillisloanfirm01@gmail.com
Pieteikuma informācija
Vārds :_________________________ __
Uzvārds :_________________________ ___
Dzimumu :_______________________ ________
Vecums :_______________________
Sazināties Adrese :______________________
Pilsēta / Pasta indekss :________________________
Valsts :______________________ ________
Apjomu, kas vajadzīgs kredīts :________________
Aizdevuma termiņš :_____________________ ___
Ikmēneša ienākumi :________________________
Nodarbošanās :___________________ ________
Lai aizdevums :_____________________
Tālruņa :________________________ ________
Paldies un Dievs aplaimot

Vēl šajā sadaļā
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Kas mūs īsti sagaida pēc vēlēšanām? (35)
Valdis Krastiņš

Valsts kontroliere Ingūna Sudraba TV intervijā (LNT, 900 sekundes) konstatēja, ka apmēram pusotru gadu pēc „aizdevumu ēras” sākuma valdībai joprojām nav ekonomikas stabilizācijas un attīstības [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Sistēmas žņaugos (10)
Valdis Krastiņš

No VID noplūdinātie dati atgriežas publiskajā telpā kā pārsteidzoši, brīžam pat galvu reibinoši fakti par atalgojuma nesamērīgumu laikā, kad daudzas ģimenes un atsevišķi cilvēki cīnās [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Ko mums māca Grieķija un grieķi (10)
Valdis Krastiņš

Klasiskā Grieķija mums atstājusi daudz vairāk, nekā mēs to ikdienā apzināmies. Ļoti daudziem šodienai svarīgiem vārdiem ir grieķiska sakne (kaut vai vārds „demokrātija”), skaidri norādot [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Pārsteidzoši! (138)
Valdis Krastiņš

Latvijas situācija stabilizējas, sākam atgūt uzticību, reitingi kāpj, eksports pieaug. Brīnišķīgi! Nemaz negribas šos jaukumus apstrīdēt, tomēr… Jaunākajā The Economist numurā lasām par Spānijas premjera Zapatero [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Kur esam šodien un kurp dosimies rīt (20)
Valdis Krastiņš

Esam mēs tur, kur mūs nosēdināja visiem zināmie kungi un kundzes, nemākulīgi (vai pat ļaunāk) pārņemot Parex banku un tā no apgrozības izņemot miljardu latu. Un [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Satversmes sapulce? (103)
Valdis Krastiņš

To, ka tuvojas Saeimas vēlēšanas, varētu uzminēt pat nezinot. Par to liecina partiju bosu saspringtie vaibsti TV pārraidēs, viņu stīvie paziņojumi, kuri patiesībā ne ar [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Atklātība (36)
Valdis Krastiņš

Katram redzams, ka Latvijas trešā vara – tiesu sistēma – nav tikusi galā ar daudziem svarīgiem uzdevumiem. To uzskatāmi apliecina neatrisinātās lietas par milzu naudas [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
2010.gada jautājumi mums visiem (32)
Valdis Krastiņš

Tādu nav mazums, katram no mums tie tiek uzdoti savā kārtā un veidā. Ļoti daudzus, nu jau pārāk daudzus bez darba palikušos nodarbina pats pamatu [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Gaismēnas Saulgriežos (4)
Valdis Krastiņš

Dienu raukšanās tūlīt beigsies, sāks atgriezties gaisma. Alelujā! Budžets pieņemts, iestājusies stabilitāte, mēs strauji atgūstam uzticību (tā mums te stāsta). Alelujā! Tātad viss labi un skaisti? [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Liepnieks un korupcija (51)
Valdis Krastiņš

Man nav vēlmes sākt polemiku ar Jurģi Liepnieku. Joprojām uzskatu, ka Liepnieks ir gudrs cilvēks, kaut gan viņa intervija citadiena.lv parāda nesimpātiskus arogances un cinisma [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books