Lavīna un sniegpārsliņas (210)
Autors: Nellija Ločmele
Publicēts: 2010. gada 5. janvāris 23:59
Atslēgvārdi: , .
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Lavīnā neviena pārsliņa nejūtas atbildīga. Iedomājos par šo teicienu treknas sniega putras klātajā atceļā no jaunā tautas attīstības pārskata atvēršanas pasākuma. Pārskats tieši par to – par atbildīgumu. Un par mūsu lavīnu. Vai sniega putru.

Nenodarbošos ar pašpiepildošiem (cerams) pareģojumiem kā Valsts prezidents (nepierakstīju, citēju pēc atmiņas – politiķi mainītos, ja katram no viņiem uz galda stāvētu šī grāmata), bet katrā ziņā iesaku Tāļa Tisenkopfa ievadrakstu kā trāpīgu krīzes sabiedrības raksturojumu.

Autors kodolīgi analizē gan publiskā atbildīguma kavēkļus Latvijā (pārlieku individuālismu un nerēķināšanos ar sabiedrības kopējām interesēm; peļņas privatizāciju un zaudējumu nacionalizāciju; kolektīvās atbildības mehānismu vājumu; cilvēku klusēšanu un vienaldzību), gan arī sabiedriskās domas pētījumu datos izfiltrē dzīves uzlabošanas individuālās stratēģijas, starp kurām pēdējos gados strauji uzplaukusi ”tērēt”, bet noturīgs palīgs krīzes pārvarēšanā var izrādīties „mīlēt sevi un tuvākos”.

Atgriežoties pie sniega metaforas, īstajā lavīnā atsevišķās pārslas saķep vienā postošā un individuāli neatbildīgā masā, turpretī Latvijas ekonomikas nogruvumā atbildības zudums drīzāk izriet no vājās spējas veidot saites, uzticēties, sadarboties.

Pārskats par tautas attīstību 2008/2009 ir apjomīgs, tā saturs aptver trīs atbildīguma lokus – indivīdu, valsts pārvaldes un profesionālo grupu, kā arī iekļauj detalizētu atskaiti par atbildīguma tēmai veltītu iedzīvotāju aptauju, tāpēc vielu pārdomām un analīzei tas sniegs gana plašu visa vēlēšanu gada garumā. Šajā rakstā gribu izcelt trīs tēmas, kas man šķita visinteresantākās diskusijas rosināšanai, un nākt ar vienu ieteikumu projekta īstenotājiem.

Pirmā tēma – putra, kas valda Latvijas iedzīvotāju galvās, kad mēs domājam par valsts pārvaldes jautājumiem un savu spēju tos ietekmēt. Pretrunu ķēde ir sekojoša. Lai gan vairums uzskata sevi par pašu dzīves noteicējiem (vidējais vērtējums 7 no 10) un vienlaikus ļoti skeptiski vērtē pārvaldes darba likumību (4,3) un atbilstību sabiedrības interesēm (3,6), turklāt atzīst savu nespēju ietekmēt Saeimas (2,7) un valdības (2,4) darbu, tomēr ikvienā no būtiskām dzīves jomām – ekonomikā, sociālajā, vides, izglītības, kultūras sfērā – galveno atbildību stūrgalvīgi grib uzlikt tieši uz valsts, nevis indivīda pleciem un visos šajos gadījumos pat uzstāj uz valsts lomas pieaugumu.

Vai tā ir nespēja saredzēt pretrunu un izdarīt secinājumus? Vai gļēva atzīšanās, ka ir slikti, bet vismaz vainīgais ir zināms, un tas ir kāds cits – kas zina, kā ietu ar lemšanu pašam? Nav arī īpašas jēgas meklēt uz to statistiski korektu atbildi tādēļ, ka pārmaiņas ir katra gribas un piepūles jautājums, jo atbildību uzņemas, nevis piešķir.

Atbildīgums – spēja atbildēt – paredz sarunu. Angliskā accountability sakne caur computare nāk no latīņu putare, kas nozīmē novērtēt, atzīt, domāt. Tātad atbildīgums ir pārdomāta rīcība. Neizklausās galīgi neiespējami, vai ne?

Otrā un trešā lieta pavisam īsi, tikai provocēšanai.

Ziniet, kas vieno latviešus un krievus XX gadsimta Latvijas vēstures izpratnē? Kauns. Lepnums šķir – latviešu un krievu atbildes stipri vai ārkārtīgi stipri atšķiras par pilnīgi jebkuru pagātnes faktu. Piemēram, kopumā vislielāko lepnumu izraisa Atmoda, kam piekrīt 46% latviešu un 13% krievu. Toties par vairākiem vēstures notikumiem ir diezgan līdzīga kauna sajūta (latviešu dalība holokaustā, kolaboracionisms ar nacistiem, Ulmaņa apvērsums). Un vienā jautājumā – Latvijas valsts darbībā pēc neatkarības atjaunošanas – atbildes ir gandrīz identiskas, par to ir kauns 13% latviešu un krievu.

Vai zināt, ka iedzīvotāju skaits uz vienu bibliotēku Latvijā un Igaunijā ir līdzīgs, taču bibliotēku lietotāju īpatsvars kaimiņos ir par trešdaļu lielāks nekā pie mums, un informācijas vienību skaits absolūtos skaitļos pārsniedz Latvijas rādītāju?

Pārskatā ir arī citi interesanti un rosinoši fakti, kas var kalpot kā sēkla diskusijām un darbiem.

Tāpēc gribētos rosināt pārskata veidotājus nākotnē radošāk izmantot moderno tehnoloģiju iespējas un „dzīve – pētījums” attiecībās skaidrāk fokusēties uz atgriezenisko saiti. It sevišķi, ja pārskats tiek veidots tikai reizi divos gados, būtu svētīgi to no vienas 200 lapu grāmatas pārveidot par analītisku aktivitāšu sēriju ar mērķauditoriju iesaistīšanu.

Tas piesaistītu plašāku sabiedrības interesi (piemēram, kaut vai pārskatā nodrukātā diskusija par latviešu valodu noteikti sasniegtu lielāku auditoriju, ja video formātā tiku publicēta YouTube) un ļautu mērķtiecīgāk pozicionēties kā rīcībpolitikas domnīcai ar autoritāti un no tās izrietošu ietekmi. Arī akadēmiķu atbildīgumam vēl noteikti ir rezerves.

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(46 balsotāji )
Komentāri

>klusais
Sveiks! Varbūt pārāk personisks jautājums. Vai vēl nodarbojies ar mūziku, varbūt spēlē sintezatoru vai “samoigraiku”?

Nē esmu beidzis ar to nodarboties , bet cīņu biedri – UFO, Fredis, Zirgs, Gobziņš, Volfs u.c. aktīvi to dara. Bij man doma skolā uztaisīt pasākumu 80 g. stilā ar vecajām dziesmām u.t.t. , bet jautājums pakāries pagaidām gaisā.

>klusais
Paldies par atbildi:)

Ludzu ! Jums ar kāda saikne par šo tēmu?

>klusais
Mācoties tehnikumā, iestājos mūzikas vidusskolā, bet nebija instrumenta un rakstura, tādēļ pametu. Paguris jazz, rock, blues fans. Tagad vaļas brīžos blēņojos ar Tyros3. Nostaļģija:)

206.

Kādēļ jūs arvien ne no šā, ne no kā uzbrūkat un apvainojat Zvirbulēnu?

Pardon, nostaLģija, lai kādam labvēlim nedotu iespēju:)

Mana empīriskā pieredze rāda ,ka viņam ir lieki ko skaidrot , jo līdz ko jautājums ievirzās gultnē , kur konkrētajam personāžam nav loģiskas atbildes vai arī atbilde nav viņam patīkama , tā viņš aiziet no jautājuma neatbildējis , bet citiem diskusijas dalībniekiem piesienas ar muļķīgiem jautājumiem un pamācībām.

Nostaļģija ir laba lieta , es ar atceros pa laikam neguletas naktis, super pasakumus un visādas everģēlības.

Nellija! “Atbildīgums – spēja atbildēt – paredz sarunu. Angliskā accountability sakne caur computare nāk no latīņu putare, kas nozīmē novērtēt, atzīt, domāt. Tātad atbildīgums ir pārdomāta rīcība. Neizklausās galīgi neiespējami, vai ne?”

Burvīgs citāts! Mēs ar vīru, kurš ir amerikānis visu laiku mājās diskutējam, ka auccountability neesamība Latvijas administrācijā, valdībā, politikā vai tikai daļēja esamība ir viens no iemesliem, kāpēc esam tur, kur esam. Nedomāju, ka tas ir neiespējami. Jo ir valstis, kuru pamatā ir atbildība, cieņa un indivīda tiesības un kur valsts indivīdiem uzticas tieši visu iepriekš minēto vērtību pastāvēšanas dēļ.

Ar sveicienu vēl pagaidām no Briseles,

Signe Martišūne-Schwagrowski-Buyse

Vēl šajā sadaļā
Raksti » Komentāri » Nellija Ločmele
Migla un cerība (252)
Nellija Ločmele

Ja vien iespējams sarūgtinājums pēc nāves, Tomasa Džefersona vilšanās būtu dziļa. ASV Neatkarības deklarācijas autora slaveno izvēli – labāk avīzes bez valdības, nekā valdība bez [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Nellija Ločmele
Brīvprātīgais nodoklis (287)
Nellija Ločmele

Novēlu jums jaunajā gadā nomaksāt visus nodokļus, premjers sacīja tautai pusnaktī pirms gadu mijas. Vai arī jau iepriekš pateicās. Varbūt lūdza vai laikam drīzāk atvainojās [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Nellija Ločmele
Tuvredzīgā taupība (93)
Nellija Ločmele

Protams, ka partijas arī Latvijā ir jāfinansē no valsts budžeta. Taču aptaukošanās upuris pie labākas veselības netiek, ja diētisko jogurtu uzdzer pa virsu speķamaizēm. Tā [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Nellija Ločmele
Valsts kā jautājums (62)
Nellija Ločmele

„Jā” ir ļoti stiprs vārds. Atbildība, atbalsts, uzticēšanās, iespēja. Vārds, kas rada. Apgūstiet prasmi pateikt „nē”, rekomendē laika plānošanas eksperti un psihologi, bet ir taču nepieciešams vispirms [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Nellija Ločmele
Priekā! Uz vadoņa veselību (88)
Nellija Ločmele

Neprātīgā  „gāzi grīdā” taktika, kas radījusi valsts dzīvotspējai bīstamas ekonomiskās krīzes komplikācijas, nu tiek piedāvāta kā zāles arī politikas mazspējas ārstēšanai.  Moka paģiras? Dzeriet vēl, [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books