Aicinājums uz peldējumu (24)
Autors: Laima Muktupāvela
Publicēts: 2010. gada 26. februāris 16:03
Atslēgvārdi: , , .
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Ir laiks, kad dzīve rit pati par sevi rāmā plūdumā. Domājat, ka daudzi priecājas par to? Nē, dzīvo, cepuri kuldami, vēl nosūkstās, ka baigā garlaicība, kad nekas nenotiek. Bet ir dienas, kad spēj tikai turēties vājprātīgā tempā, kad tevi trenc, tu drāzies/brāzies ar krūti uz ambrazūras, bet tik un tā neviens nedara, kā tev gribas.

Citādi kā vien ar pilnmēnesi pie debesīm nevaru izskaidrot šo laiku, kad pēkšņi ne no šā, ne tā it kā sakarīgi cilvēki kļūst par kašķupodiem. Divi lādzīgi večuki uz ielas pēkšņi sāk viens otru apsaukāt. Viss notiek ar paātrinātu skarbumu, ar izteiktāku vērienu, jā, jā – kā no ķēdes norāvušies. Skrien, joņo, nejauši apkrīt uz slidenās ielas. Vājprāts, ne dzīves plūdums: pie meitas atnāca draugi, visi sēdēja, kā jau jaunībā runāja – no kurienes nākam/uz kurieni velkamies, pieminēja reinkarnāciju, Mensonu, Hokingsa melnos caurumus un kā viņš atteicās no savas teorijas…

Lai smalki izskatītos, ik pa laikam kāds pārītis izgāja pagalmā uzpīpot. Kā tikai pateicu, lai neskrien laukā tik pliki, lai uzmet mēteli plecos, tā jaunieši atspurdza, ka tā būšot “pēdējā reizīte”. Skaidrs, ka pēdējā – steberējot pa apledojušo pagalma bruģi, viešņa nokrita, sasita roku līdz asinīm un tajā vakarā patiešām ārā vairs negāja. Vakarā vedu suni pastaigāt, dzirdu, ka maza taksīša saimnieks kliedz: “Fiļa, a nu ka sjuda, zaraza…*”

Normālā laikā tā taču nenotiek! Gals drīz būs klāt, nekur sprukt, sabiedriskais transports sastrēgumos un sniegā kavē, vienīgi rēķini pienāk ar regulāru precizitāti.

Meteorologiem būtu jāziņo ne tikai par Saules aktivitātes periodiem, bet tieši pilnmēness laikā jāizkarina visās malās plakāti – “Sociāli bīstams laiks!”, “Garantēti paaugstinātas emocionalitātes mirkļi!”, policijai jāsaprot, ka trači uz ielām un namos izceļas tieši tāpēc, ka mēness pieaug un atkal dilst. Tā ir tikai daba, nekas vairāk.

Varbūt tiešām pilnmēnesī vēlams atlikt biznesa tikšanos, jo viens grib iestāstīt otram to, ko otrs nav gatavs pieņemt, vai arī abi neizskaidrojamā kārtā viens otram grib iesmērēt beigtu kaķi maisā. Visi gudrie zina, kā jāgroza lietas! Varbūt labāk neiet arī uz randiņiem, jo iespējams pārprast otra sacīto; varbūt pat labāk nesēsties pie stūres, jo, ja ne tu, tad kāds noteikti gribēs džigitēt uz ceļa, citiem sagādājot sirds stindzinošas izbailes – tā vismaz iesaka dabas svārstības jūtīgi cilvēki. Viss atkarīgs no tā, cik sensitīvs ir raidītājs/saņēmējs, cik liels atvēziens ir katra individuālajai brīvībai. Kur harmonija? Nav, noskauda.

Zinu jau, ka viss jāuztver vieglāk. Vai tad ne?

Staigājot pa Māra Subača darbu izstādi, pārliecinājos tieši par to pašu. Pilnmēness Subačs, tā es teiktu. Ikvienam silti iesaku nedēļas nogalē, kad mēness būs apaļš kā bundža, aiziet uz izstādi un pieredzēt pašam dzīves grafiskos uzzīmējumus ar lakoniskiem komentāriem. Nu vairs tie nav mazie A4 formāta zīmējumi, pie kuriem jāpiebāž deguns un jāizlasa parinde par uzzīmēto, bet pa acīm sitoši plakāti.

Vērojot darbus, atrodu uzzīmētus dienā uz ielas satiktos divus pensionārus, tikai Subačs viņu strīdu komentē: “Divi eņģeļi apspriež taisnību par kaut ko šķību.”

Ar parakstu “Piedod, Dievs, es te atnācu tāpat vien…” – atpazīstu garām traucošos. Gluži vai iegavilējos, iedomājoties, ka tad nu gan mēs pārspļautu pasauli, ja uz katra rēķina, kur kā no senajām mācībām par stihijām – uguni (apkure), ūdeni (karstais/aukstais), gaisu (elektrība) un zemi (apsaimniekošana) – būtu uzzīmēts Subača eņģelis un uzrakstīts: “Visiem pietiek gaismas, nevis naudas”.

Tālākajā stūrī zīmējums bez paraksta. Iesākumā nepiegāju klāt, bet notālēm nopriecājos, redzot, ka mākslinieks beidzot simbolu valodā attēlojis Ādama un Ievas mūžseno jautājumu – pa kreisi Ādams, pa labi – Ieva, ābele pa vidu. Bet zem zemsvītras – spirāles zīme. Oho, nodomāju – mīlestība ir mūžīgā kustība, attīstība! Kad piegāju klāt, ieraudzīju, ka nekādas harmonijas nav – tā bija subačiskā spirālē savijusies čūska.

Tomēr ir glābiņš! Izstādē ieraudzīju, kā ikviens pilnmēnesī iestrēgušais var tikt laukā no sava būra, kā var aizgaiņāt savu mello domu prusakus. Jādara, kā Subačs parādījis – paņemiet lielas papīra lapas un ar melnu tušu – ti-iiiiii-k pieskarieties papīram. Tā! Vienu dusmu uzmet uz plūstošā papīra, un gana. Tā! Ņem nākamo – un tik nosauc dvēseles skrāpētāju vārdā. Ņemies, virpuļo ar otu, kamēr noglezno nost, kas smacē un spiež, kas liek būt ērcīgam, kas liek drūmēt un grauž katram viņa skaistās iekšas. Tā! Kaut vai 60+ zīmējumi kā Subačam, vai visi 666.

Jo brīžiem brīnos, par ko mēs kasāmies viens ar otru kā tie divi eņģeļi? Vai viņi nezina, ka “Pasaule ir domāta, lai pa viņu peldētu, nevis viņu saprastu”?

*Fiļa, tūlīt nāc šurp, nejauceni!

Laima Muktupavēla ir rakstniece, strādā žurnālā Patiesā Dzīve

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(9 balsotāji )
Komentāri

Muktupāvela jau nu centusies, cik prazdama. Izsmēlusi visu latvietiskās kultūras kausu. Nogribējusies, lai viņās mirkļa bohēmisko domu uztvertu arī lasītājs. Jā, pacentos, un sanāca – ar otro pārlasīšanas reizi.

Bet tā morāle nebūs Laimai par labu. Sākumā Diena, tagad arī CitaDiena mani ir negaidīti pārvērtušas par profesionāli. Es uzreiz redzu autora snieguma vērtību, ar visām kļūdām. Tas viņu darbs faktiski ir atbilstošs tai situācijai, kurā Latvija pašlaik atrodas – vērtējumā uz trīs ar mīnusu pēc PSRS standarta.

Jūs, rakstnieķeļi ar puslīdz labām krievu valodas zināšanām, neko faktiski nejēdzat no pasaules kultūras! Jums jāiemācās pilnīgi angļu, vācu un varžu valoda, lai sāktu apjēgt to, kas patiesībā valda pasaule kultūrā! Citādi tā ir vienīgi un tikai provinciāla muldēšana.

P.S. Daži no jums pat krievu kultūru nepārzina, lai arī mātes folklorā orientējas apmierinoši. Trāpīgi teica kāds saits attiecībā uz Gaujas kafejnīcu Tērbatas ielā un tās briļļaini-garmataino latviešu lohu publiku: CITA TIPA LŪZERI.

jā, jā, pilnmēness. un horoskopi. un saturna stāvoklis. un ļauna acs… ka tik ne arī.

Hare Krischna!

Cik subjektīvs autores skatījums, tik subjektīvs mūsu vērtējums.
Neteikšu, ka man ļoti patika, bet, neteikšu arī, ka galīgi nepatika.

5.
Komplimentārs komentārs
2010. gada 26. februāris, 20:45

Vo bij raksti kādreiz autorei…
http://www.apollo.lv/portal/sieviete/1483/articles/26483/0
a kas šitas ira?
Ar Pakalniņu kopā būtu viena skaļa rubreka.
Kaut kur.

Nu beidz! Laima ir foršs un jauks cilvēks un prot novērtēt arī citu darbu! Pašai dzīvē nav gājis viegli, tāpēc redz arī parējo grūtības, labi pārzina lauku dzīvi.
Ja runājam par mākslu, tad Subačs ir labs cilvēks, bet nav tas mākslinieks, par kuru es jūsmoju! Tā izstāde arī ar baltiem diegiem šūta no RD kretīnu puses, un pats mākslinieks tur ir ķīlnieks.Tur Ēķa banda grib savākt Rīgas mākslas telpu…faktiski jau ir savākuši, bet izstādes Šteimanes izpildījumā būs ne īpaši baudāmas, jo viņa pati ir bezsakars.
Kas attiecas uz Gaujas kafūzi, tad tādi ir bijuši visos laikos…kaut kur taču tiem jaunajiem māksliniekiem jāsanāk! Un kapēc uzreiz visi ir lūzeri?! Daudzi no viņiem šobrīd ārzemēs jau laurus plūc…

pilnmēnesi un pilnsauli cienīgi var pārlaist,ja netrūkst vitamīnu un noslodzes miesai un smadzenēm…varbūt..

Nellija šodien jautāja par mūsu viedokļiem attiecībā uz topošā žurnāla saturu.
Šis tieši ir viens piemērs, kādus rakstus er personiski redzēt (resp. abonēt) negribētu.
Kā arī cita veida ezoteriku, viltus zinātnes, zīlēšanu un reliģiksu aģitāciju.
Es vairāk gaidu no CD izglītojošu un civilzējošu materiālu. Tikai tad CD var būt savs īpašs segments preses tirgū, kurš vēl nav aizņemts.
Atkārtot “Patieso dzīvi”, “Spid-Info” un “Soveršenno sekretno” nav ne mazākās jēgas.

Liecies nu mierā! Katram savs! Laimai viss no dzīves…un kapēc gan ne?!

Citādāk kā vien ar pilnmēnesi pie debesīm nevaru izskaidrot šo laiku, kad pēkšņi ne no šā ne tā it kā sakarīgi cilvēki kļūst par kašķupodiem
________________________________________________

Cilvēki nekad pēkšņi nekļūst kašķīgi.Cilvēks ir kā sūklis kurā uzsūcas apkārtnes “fluīdi”.Un kad sūklis ir pilns-sāk tecēt.Tātad,ja kādam šķiet ka tas notiek pēkšņi-secinājums:atveriet ausis,acis un citas maņas,lai nejustos kā marsietis savējo vidū.

11.

Kāpēc Jūs esat tik šausmīgi nīgrs?

Varbūt patiešām pamēģināt Laimas ieteikto metodi:))

“Ņemies, virpuļo ar otu, kamēr noglezno nost, kas smacē un spiež, kas liek būt ērcīgam, kas liek drūmēt un grauž katram viņa skaistās iekšas. Tā!”

Paldies par viedokli!

Uz politikas un ekonomikas skarbo tēmu fona nav slikti palasīt arī ko liriskāku :)

Tomēr fakts arī tas, ka CD pašreizējais saturs un topošais žurnāls ir tomēr divas dažādas lietas.

13.

Vieni cilvēki prot skanīgi un ritoši runāt. Citi savukārt prot skaisti un harmoniski zīmēt. Vēl ir daži, kas prot gan runāt, gan izklāstīt savas domas uz papīra. Tie prot rakstīt. Ja gadās kādam pieprast visas trīs lietas, tad var izdot ilustrētas grāmatas un iekarot pelnītu cieņu sabiedrībā. Jautājums – vai augšminētās prasmes noteikti apliecina, ka persona prot arī domāt?

Ja godīgi, es vispār nesaprotu, par ko ir šis raksts. Bet principā tas nemaz nav svarīgi. Es vispār CD iegāju kaut kā automātiski un gribu teikt tikai to, ka nekādi nespēju atgūties no saērcinājuma pēc Pakalniņas raksta par Znaroku un visādu tizleņu ņerkstošajiem komentāriem. Šodien skatījos pa tv Malahova pārraidi par krievu neveiksmēm olimpiādē, tur arī hokeja izlasi lamā no panckām ārā. Un pats interesantākais – tāda pati publika, respektīvi, tie, kas no sporta neko nesajēdz, tikai ņerkst. Re, cūka Kalvītis VIP ložā sēž – nefanosim par Rīgas Dinamo ar alkoholiķi Ozoliņu priekšgalā!!! Re, Znaroks kaut ko ne tā pateica – atkāpties no amata!! Hokeja izlases treneri turpmāk vēlēsim tiešās un proporcionālās vēlēšanās no patriotisko tūdaliņu aprindām!
Ko lai vēl saku?… Lai visiem tiešām labs prāts un mēs visi mazāk savā starpā kasītos!

Šodien pavadīju pāris stundas vienas datorprogrammas izstrādātāju forumā un pēc kāda laika sāku neapzināti salīdzināt tā foruma komentārus ar komentāriem Latvijas (politiskajos) portālos.

Tur cilvēki lielākoties raksta par programmas “bugiem” un trūkumiem, taču tēmas ļoti bieži noslēdzas ar izstrādātāju “paldies” par kļūdas ziņojumu un lietotāju “paldies” par izstrādātāju darbu pie programmas uzlabošanas. Forša sajūta, kad saproti, ka gan vieni, gan otri piedalās kopējā procesā, lai radītu kaut ko labu :)

Tā man radās tāds retorisks jautājums – varbūt krīze pie mums ir tik smaga tāpēc, ka nemākam paldies pateikt? Paldies autoram par darbu pat, ja nepiekrītam viedolim vai raksts neuzrunā?
Autori un lasītāji taču ir viena kopēja procesa dalībnieki. Kāpēc to nepadarīt visiem patīkamāku?

>puika
Tas ir labais piemērs – programmu radītāji strādā lietotāju labā un pieredzējušie lietotājiem labi pārzina gan programmas +/-, gan savas vajadzības.
Mūsu sabiedrība nonākusi plašā krīzē tāpēc, ka:
1) programmētāji rūpējas galvenokārt par sevi;
2) “lietotāji” nav sapratuši, ka starp melīgām reklāmu kampaņām un noslāņoto sabiedrību ir cēloņsakarība.
3) ja prasītu ikvienam, kādu sabiedrību viņš vēlētos, ticamākā atbilde būtu – “es īsti nezinu, bet tā, lai man ir labi.”

Ja nav tušas, ņemam tinti.

Nellija,paldies!
Neesmu visu to dzīvju žurnālu lasītāja, nevaru spriest ne par tēmām ne autoriem, bet Muktupāvelas raksts šeit ir tieši laikā un vietā!
Godātos komentētājus aizvaino pilnmēness pieminēšana, vai, ak šausmas, atļaušanās iedomāties, ka te, Latvijā, varētu pastāvēt kaut kas tāds, ko var saukt par kultūru!:)
Un kā lai iekļaujas kopējā procesā, ja katrs ir tas vispareizākais, visgudrākais, vismaz trīs plauktiņus augstākstāvošs kā tie citi?:)
Jauki, ja ir cilvēki, kas uz lietām spēj paskatīties arī no “nepareizā” stūra.

Jā, pareizi jau ir, esam kļuvuši neiecietīgi un kašķīgi! Kā gan nē, ja dzirdam visapkārt tikdaudz negāciju, ja tuneļa gaļā nav gaismas, vismaz ne tik drīz.
Redzam, kā NEO izplata internetā ziņas,cik ļoti ir daudzi resnie runči un kaķenes iekārtojušās dzīvē un slauc un slauc tos nabaga nodokļu maksātājus. Izskatās, ka pavisam drīz būs cīņa par izdzīvošanu ar vēl skarbākām metodēm. iespējams, ka pie vainas tur ir ne jau saules aktivitāte vai pilmēnes, bet gan mūsu vairāk, kā trīs oligarhi un trekno gadu politika!
Skumji! Jo sola vēl plūdus gan radio, gan TV, nu ko Tu cilvēks lai dari tādā bezizejā!

Paldies Laimai par apcerīgo rakstu,gaidīšu nākošos !Būtu interesanti ,kā izskaidrot seno teicienu -”kaķa lāsti debesīs”.Vai pārāk daudz negācijas nav aizgājušas augšā ,par ko cieš paši gānītāji ,bet arī ”naivie bāleliņi” .Zeme un Daba ,iespējams arī Dievs pārbauda Cilvēci ,nu cik ilgi gan vēl viss tas turpināsies !

Super piemērs, paldies!

Īstenībā pie mums jau arī ir labas diskusijas ar ierosinājumiem, attīstāmām idejām, par ko esam tiešām pateicīgi :)

aprakstītās sociālās problēmas manuprāt nav nekas neikdienišķs un ārkārtējs jau sen. drīzāk autore pati grib redzēt kautko ārkārtēju, uz to viņai visas tiesības:)

”Jo brīžiem brīnos, par ko mēs kasāmies viens ar otru kā tie divi eņģeļi? Vai viņi nezina, ka “Pasaule ir domāta, lai pa viņu peldētu, nevis viņu saprastu”?” – BRĪNĀS, Laima Muktupāvela vēl joprojām brīnās ? ES gan ne – 25 gadus pēc pirmās tikšanās ar Stabu ielas nama ”jautrajiem zēniem”(latviešu tautības čekisti)LVU 1.nodaļas telpās – man atkal iznāca līdzīga satura saruna ar SISTĒMAS (4.maija republikas) ierēdņiem-činavniekiem – ‘Pierādi, ka neesi kamielis’. Un, lūk – pat oficiālu dokumentu saņemu – pat apsūdzēts netiek, lēmums gatavs (..) Nepatiesu ziņu sniegšana…statusa iegūšanai un saglabāšanai… – STRĀDĀ SISTĒMAS, strādā – strukturālās reformas tiek īstenotas….

Atkal maziņi cilvēciņi grib izlikties liekāki apk..ājot kādu, ko par diezgan labu uzskata. Rezultātā vien ilūzijas un sava maziskuma vēl viens pierādījums…
Bet gan Māris Subačs, gan Laima Muktupāvela nejūtas traucēti no mazajiem mēslu spļāvējiem. Viņiem dzīvē ir cita mēraukla. Varbūt arī cita, daudz gaišāka valoda, ko saprot tie, kas dzīvē gaismu meklē.

Vēl šajā sadaļā
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Kas mūs īsti sagaida pēc vēlēšanām? (35)
Valdis Krastiņš

Valsts kontroliere Ingūna Sudraba TV intervijā (LNT, 900 sekundes) konstatēja, ka apmēram pusotru gadu pēc „aizdevumu ēras” sākuma valdībai joprojām nav ekonomikas stabilizācijas un attīstības [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Pēteris Strautiņš
Pretī darbīgām vecumdienām (230)
Pēteris Strautiņš

Nesen (19.martā) Finanšu ministrijā daži drusku vairāk informēti eksperti stāstīja citiem drusku mazāk informētiem ekspertiem par to, kā sabiedrības novecošanās nākotnē varētu ietekmēt Latvijas valsts [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Mortens Hansens
Meanwhile, 26,1% later… (40)
Mortens Hansens

Since GDP reached its zenith here, in Q4 2007, the cumulative decline has been 26.1%. It is a huge decline by any standards. GDP is back [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta
Vēlreiz par dubultpilsonību (26)
Baiba Lapiņa-Strunska

Latvijai stāv priekšā 10.Saeimas vēlēšanas. Latvijas partijas formējas, veidojas, dalās, rodas jaunas, tiek meklētas jaunas koalīcijas iespējas – viss mērķim, lai Latvijai būtu pozitīvas izaugsmes [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta
Slīcēja glābšana slīcēja rokās (259)
Baiba Strautmane

Nesen redzēju tādu murgainu sapni. Tajā  politiski aktīvi uzņēmēji, kuri vairs nevarēja stāvēt malā, baroja Latvijas iedzīvotājus ar bezmaksas zirņiem Lido restorānos. Un iedzīvotāji, laimīgi [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Marija Golubeva
Laiks mainīt akadēmiskās tradīcijas (184)
Marija Golubeva

Vēstures un filozofijas fakultātes (VFF) filozofijas nodaļas studentu atklātā vēstule, kuru uzdrošinājās parakstīt tikai daži, ne tikai piesaistīja ievērojamu mediju uzmanību, bet arī izraisīja represīvas [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Sistēmas žņaugos (10)
Valdis Krastiņš

No VID noplūdinātie dati atgriežas publiskajā telpā kā pārsteidzoši, brīžam pat galvu reibinoši fakti par atalgojuma nesamērīgumu laikā, kad daudzas ģimenes un atsevišķi cilvēki cīnās [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta
“Gaismas pils” celtniecība – bezatbildīga avantūra? (42)
Vineta Kleinberga

2010.gada 1.februārī Valsts kontrole publiskoja revīzijas ziņojumu par Kultūras ministrijas un valsts aģentūras Jaunie trīs brāļi rīcības atbilstību normatīvajiem aktiem, nodrošinot valsts kultūras objektu, to [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Ko mums māca Grieķija un grieķi (10)
Valdis Krastiņš

Klasiskā Grieķija mums atstājusi daudz vairāk, nekā mēs to ikdienā apzināmies. Ļoti daudziem šodienai svarīgiem vārdiem ir grieķiska sakne (kaut vai vārds „demokrātija”), skaidri norādot [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta
Ar santehniķi pret atombumbu (13)
Juris Kursietis

Mūsdienu pasaule ir tik datorizēta, ka, lai “iztīrītu” banku, noziedzniekiem vairs nevajag rakt tuneļus un uzlauzt seifus. To var izdarīt ar datoru. Protams, tas ir [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books