Latvijai – „best ever” (11)
Autors: Arturs Vaiders, ParSportu.lv speciāli Citadiena.lv
Publicēts: 2010. gada 2. marts 10:22
Atslēgvārdi: , .
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Ne jau visu, ko mantojis no spāņu marķīza Huana Antonio Samaranča, beļģis Žaks Roge liek lietā. Vakūveras spēļu noslēgumā nebija „best ever games”, bet tikai „excellent un friendly”. Taču visu laiku labāko titulu nav izpelnījušās arī iepriekšējās „Roges laikmeta spēles” – kā saka, lai nav lieki jālišķojas. Un arī olimpiskais ordenis Vankūveras spēļu orgkomitejas šefam netika pasniegts – varbūt pasniegs vēlāk, varbūt nepatika viņa garās un pārāk prokanādiskās runas, varbūt arī Roge bija tādās domās kā daži mediji – „worst ever”. Es gan tādās domās nebiju.

Toties Latvijas delegācija, kas spēlēm pieteica 58 olimpiešus, var droši apgalvot – „best ever”. Vienīgais mīnuss, ka visu laiku lielākā delegācija tomēr nesanāca. Miņina kvarteta atteikšanās no sacensībām olimpieša statusu laupīja Intaram Dambim un Oskaram Melbārdim, un tagad ailē “dalībnieku skaits” būs rakstīts – 56. Kaut treniņbraucienos pie vārda tika ne tikai viņi, bet arī Uģis Žaļims.

Best ever” veidojas no divām sudraba medaļām (brāļi Juris un Andris Šici kamaniņu sportā; Martins Dukurs skeletonā), ceturtās (Tomass Dukurs skeletonā), astotās (Edgars Maskalāns/Daumants Dreiškens bobslejā), devītās (Maija Tīruma kamaniņu sportā), desmitās (Haralds Silovs šorttrekā 1500 m), divām vienpadsmitajām (Mārtiņš Rubenis kamaniņu sportā; Edgars Maskalāns/Raivis Broks/Pāvels Tulubjevs/Mihails Arhipovs bobslejā), trijām divpadsmitajām (Latvijas izlase hokejā, tiesa šī vieta ir arī pēdējā; Haralds Silovs šorttrekā 500 m; Pēteris Kalniņš/Oskars Gugramovičs kamaniņu spotā), trīspadsmitās (Anna Orlova kamaniņu sportā), divām četrpadsmitajām (Haralds Silovs šorttrekā 1000 m un Ilmārs Bricis biatlonā 7,5 km), astoņpadsmitās (Inārs Kivlenieks kamaniņu sportā) un divdesmitās vietas (Haralds Silovs ātrslidošanā 5000 m). Ar to tad plusi, šķiet, arī beidzas.

Klusībā arī cerējām, ka būs vairāk nekā viena medaļa, un tas piepildījās. Kā jau sportā – vieni prognozētie (M.Dukurs) medaļu dabūja, citi (Jānis Miņins un Co) – nedabūja. Tiesa, arī brāļi Šici tika minēti starp tiem, kas var pārsteigt. Klusībā cerējām, ka šoreiz būs arī zelts, taču Martinam Dukuram līdz tam pietrūka viens „gaismas stars” – 0,07 sekundes. Ar to arī sports ir skaists un interesants, ka prognozes ne vienmēr piepildās.

Nav tā, ka mūsu sasniegumus barojusi tikai Siguldas trase, ka bija tikai daži ar eliti konkurētspējīgi sportisti. Vairākums no viņiem varētu startēt arī pēc četriem gadiem Sočos. Daži par savu nākotni jau pagādājuši paši. Cerams, kas valsts brāļiem Šiciem un brāļiem Dukuriem piešķirs solītās prēmijas. Starp spēlēm Dukuriem blakus ir tēvs ar kamanu būvi, ir Sika race team, kuras lepnums viņi tagad ir. Arī Haralds Silovs ir iekarojis vietu ne tikai šorttreka, bet arī ātrslidošanas pasaulē, un par sevi spēs parūpēties pats. Tāpat hokejisti, kuru pamats pašlaik ir Rīgas Dinamo. Toties pavisam cita situācija ir kamaniņu sportā, bobslejā un biatlonā. Materiālās vajadzības katram atšķirīgas, bet arī rezultāti šajās spēlēs atšķiras. Kamaniņnieki un bobslejisti var iet pie sponsoriem, taču biatlonistiem, atskaitot Brici, nav ar ko palepoties. Tāpēc arī daudzi pašlaik iepauzē ar lēmumu, ko darīt nākamajā sezonā.

„Ja finansējums paliks vismaz pašreizējā līmenī, palikšu. Vēl jau ne viss ir sasniegts,” bobslejistam Daumantam Dreiškenam prioritāte joprojām ir sportiskās ambīcijas.

Nevar nepiekrist arī kamaniņu braucējai Maijai Tīrumai: „Devītā vieta nav slikti, taču, ar mazu laika distanci pavērojot, jāatzīst, ka labi izdevās tikai viens brauciens, tāpēc pilna gandarījuma nav. Vēl vienu olimpisko ciklu gribētos startēt, jo jūtu, ka varu progresēt. Taču pašlaik sportista iztikšana ir visai nožēlojama. Cik ilgi mammai uz kakla sēdēšu?”

Skarbāks ir Bobsleja federācijas viceprezidents Zintis Ekmanis, un arī viņam nevar nepiekrist: „Mēs gājām pēc medaļām, palikām bez tām, tomēr ar sponsoriem viss būs kārtībā, viņi mums tic. Galvenais, lai Latvijas ekonomika iet uz augšu un viņu bizness attīstās. Tad arī bobslejs varēs attīstīties. Ar sporta sistēmu gan nav kaut kas kārtībā, ja sporta organizācijas apkopēja saņem vairāk nekā profesionāls bobsleja stūmējs.”

Jau izteicu arī minējumu, ka sporta iepriekšējā pieredze liecina, ka latvietis uz „varoņdarbiem”, arī sportā, visvairāk spējīgs ar tukšu vēderu. Paēdis kļūst miegains. Daļa taisnības varbūt tur arī ir, un Vankūverā tas nostrādāja. Tomēr ilgstošs bads (ja mērām ar Soču 2014 mērauklu) sportam noteikti nenāks par labu, un krīzes laika brūces var sākt arī strutot. To dziedēšana jau var prasīt ilgāku laiku un daudz lielākus līdzekļus.

Lai arī pašlaik daudz patīkamāk ir izbaudīt olimpisko medaļu saldo garšu, kaut kas jādara arī augšām, jo apakšas tā ilgi dzīvot var nebūt ar mieru.

Par sportu
x

Nosūti raksta adresi draugam.

(3 balsotāji )
Komentāri

Primārajam valsī ir jābūt skolu un ārpusskolu sportam. Punkts. Valstij ir jāpatriec visus liekēžus – olimpiskos sporta funkcionārus un federāciju darboņus, kuri piezīdušies pie valsts kases un valsts uzņēmumu maka.

Droši vien galvenais olimpiskais funkcionārs drīkst saņēmt ministra algu, bet ne vairāk. Droši vien kaut kādai oficiālai lielā sporta pārraudzības struktūrai jābūt, bet nu noteikti ar mēru. Ja kāds grib taisīt lielo sportu šai nabadzīgajā valstī – lūdzu, bet par savu vai sportā nopelnītu naudu.

Nē – medaļām par pensionāru, skolotāju un ārstu līdzekļiem!

“…apkopēja saņem vairāk kā profesionāls bobsleja stūmējs…”
Olimpiādē taču nav profesionālu sportistu – tie visi nodarbojas ar sportu brīvā laikā. Ja stūmējs saņem par savu darbu policijā vai citur mazāk, nekā apkopēja, viņš var iet strādāt par apkopēju un viss būs kārtībā.
Bet ja nopietni, olimpiskās spēles ar savu melīgumu un dubultmorāli must die.

Aspekts kuru neviens neaplūko-mūsu sportistu zemais izglītības līmenis.Cik ļoti gribējās,lai hokeja spēles laikā,mūsu hokejisti pieņemtu ātrus un pareizus lēmumus(ne tikai rokas un kājas,bet arī smadzenes ir jātrenē).Latvijā bieži gadās ka sporto tāpēc ka ar sekmēm skolā tā pašvaki.Bet ir arī pozitīvi piemēri-sieviešu basketbola izlase,un savukārt pretstats-vīriešu basketbola izlase.
Protams ,izglītība pati par sevi nerada izcilus sportistus,bet ir viens no nosacījumiem,lai kļūtu izcils.

4.

imho, lai sasniegtu labus rezultātus, ir svarīgi šādi objektīvi faktori:
- gribasspēks
- mērķtiecība (kas ietver regulāru nodarbošanos un savas varēšanas pārbaudīšanu)
- labs padoms / treneri[s]
- nemiršana badā / materiālais nodrošinājums ikdienā
- laba sporta inventāra pieejamība
- iespēja salīdzināt savu varējumu ar citiem (atbilstoša līmeņa sportistiem)

interesanti, vai ir publiski pieejami dati par to, cik resursu sportā iegulda, piemēram, Krievijas Federācijā, vismaz tajos sportos, kur šiem iet samērā labi – bobslejā, kamaniņās, slēpošanā, biatlonā? kāda ir privāto sponsoru un kāda ir valsts daļa (pieļauju, ka šīs abas reizēm pārklājas…)

Par skolu un ārpusskolu sportu jau „šausmas” te labi uzrakstīja. Turpretī par „galvenā sporta funkcionāra” algu nu nekādi nepiekrītu. Nevis ministra vai citādu algu tādam jāmaksā, bet – nekādu. Nav tāds liekēdis vajadzīgs un viņa kantori bezgalīgie ne tik. Sporta skolas un skolotāji paši tiks galā bez trekniem Aldoņiem, viņu komitejām un federācijām.

Manuprāt, Soču spēles Latvijas izlasei ir jāboikotē – Krievija joprojām okupē Abhāzijas autonomiju un arī Dienvidosetiju, kas atrodas Gruzijas starptautiski atzītajās robežās. Olimpiskās spēles (laikam tak domātas miera un starptautiskās saprašanās veicināšanai) tātad notiks Ziemeļkaukāza reģionā – Soči ir vien kādus 50km uz ziemeļrietumiem no Gruzijas robežas, kur 2008.g. augustā notika karadarbība. Tas izskatās diezgan baisi – līdzīgi kā olimpiskās spēles nacistiskajā Vācijā (tikai ar to atšķirību, ka 1936.gadā Hitlers vēl nebija okupējis kaimiņvalstu teritorijas).

Protams, ja Soču spēlēs piedalīsies Gruzijas izlase, tad tas izskatās savādāk – bet ja Gruzija nepiedalās, tad arī citām Eiropas valstīm nevajadzētu piedalīties. Diemžēl tikai ar starptautisku spiedienu var cerēt panākt, lai sāktos normālas pārrunas starp konfliktējošām pusēm; un lai etniskajās tīrīšanās izdzītajām ģimenēm ļautu atgriezties dzimtajās mājās.

Jau tas, kas tagada notiek Sočos, ir ārpus starptutiskām normām. Jāpiekrīt tiem, kuri aicina boikotēts Soču spēles, tikmēr, kamēr Gruzijai neatdos krievu okupētās gruziņu teritorijas. Visus spēkus jākoncentrē Londonai, XXX Olimpiādes spēlēm kur lorda Sebastiana Kou vadībā viss būs OK.

Aktīvā sportista gadi ir tik īsi, ka ir diezgan nežēlīgi aicināt sportistus boikotēt Sochu olimpiādi. Cita lieta, ka tie var – kā brīvas valsts pilsoņi, paust savu viedokli par Krievijas noziedzīgo politiku. Vislabāk to darīt no goda pjedestāla. Atceraties melnādainos uzvarētājus ar dūrē saspiestu paceltu roku! Tapēc aicinu parskatīt sporta finansējumu par labu sportam nevis – sporta funkcionāriem.

iedomājoties kādi resursi tiek šķērdēti un izzagti(tilti, stikla pilis, slimnīcu būvniecība,algas kādas saņem cilvēki, kas būtībā tieši atbildīgi par šo ekonomikas krahu,izstrādāt stratēģiju un sakoncentrēt līdzekļus kompaktai cīņas spējīgai olimpiskai vienībai ir sīkums..nedaudz grūtāk bet arī izdarāmi ir virzīt līdzekļus bērnu fiziskajām un mākslas nodarbībām, ieguldīt līdzekļus nākotnē kā to dara prātīgas tautas..to nedarīt jau ir noziegums.

10.
Andrew - Mežavilks
2010. gada 2. marts, 15:39

Mežavilks kā vienmēr mīl pieminēt aizgājušo dienu elkus…ticam ticam zāle zaļāka bija, gāzētais ūdens pa 3 kap..un kvasa mucas uz ielu stūriem..un trolejbusi ap brīvības pieminekli, un vīri pelēkos vadmalas svārkos kas uzraudzīja….starp citu Zigurd? ..vai nebija tā ka Sebastian Koe piedalijās visas civilizētās pasaules boikotētajās Maskavas spēlēs (sakarā ar Padomju iebrukumu Afganistānā) 1980. un neizcīnija tur sudrabu 800 metros un zeltu 1500? un krievu propogandisti pūta par šo notikumu visās bazūnēs cik spēka..ka es to pat pēc 30 gadiem atminējos un parakājos vikipēdijā šajā sakarā..Mežavilk iznāk ka aicinādams boiketēt Sočus esat divkosis..un ritīgs padomju produkts..:(

11.
Calcio >> Andrew
2010. gada 2. marts, 23:48

Lieliski atrasts un pateikts par Zigurdu! Un ne tikai

Vēl šajā sadaļā
Viesi raksta » Arturs Vaiders
Bobsleja ziepju opera bez happy end (9)
Arturs Vaiders, ParSportu.lv speciāli Citadiena.lv

Ziepju operai ir pielikts punkts. „Verdzene Izaura” vai „Vienkārši Marija” nobālēja dažu nedēļu bobsleja seriāla „Jāņa sāga” priekšā. Jau kopš pagājušā gada februāra, kad Jāņa Miņina [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Arturs Vaiders
Hokejisti līdz mezglu siešanai netika (15)
Arturs Vaiders, ParSportu.lv speciāli Citadiena.lv

Latvijas izlasei pirmās trīs spēles un trīs zaudējumi ar vārtu starpību 5:19 fanu pulkā raisīja diskusijas, kas savā galējā fāzē aizgāja līdz secinājumam – tūristi. [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Arturs Vaiders
Dukuru ģimenes uzņēmuma produkcija ar kvalitātes zīmi (15)
Arturs Vaiders, ParSportu.lv speciāli Citadiena.lv

Siguldiešu brāļu Šicu sudraba medaļas kamaniņu sportā Latvijai bija mazs brīnums, un tāpat būtu bijis brīnums, ja viens no siguldiešiem brāļiem Dukuriem Vankūveras spēlēs [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Arturs Vaiders
Likumsakarīgs pārsteigums brāļu Šicu izpildījumā (4)
Arturs Vaiders, ParSportu.lv speciāli Citadiena.lv

Vieni jau sen būtu nojaukuši Siguldas bobsleja un kamaniņu trasi, ko šur tur sauc pat par otro Skrundas lokatoru. Jo tas ir gana dārgs PSRS [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Arturs Vaiders
Hokeja izlase sadeg Krievijas atomelektrostacijā (8)
Arturs Vaiders, ParSportu.lv speciāli Citadiena.lv

Daudzi no Latvijas hokeja faniem vēl dzīvo Rīgas „Dinamo” radītā eiforijā un atmiņās par 2001.gadu, kad Sanktpēterburgā pasaules čempionātā izdevās uzvarēt Krieviju ar 3:2, tāpēc [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Arturs Vaiders
Haralds Silovs: ieguvu fantastiskas emocijas! (3)
Arturs Vaiders, ParSportu.lv speciāli Citadiena.lv

Arī olimpisko spēļu ziņās galvenokārt tiek meklētas trīs lietas – varoņi, traģēdijas un vienkārši interesanti stāsti. Par nelaimi, jau spēļu ieskaņā bija traģēdija, kas radīja lērumu [..]

Lasi visu »»
Arturs Vaiders un Viesi raksta
Silovs atkal taisa ātrslidošanas celiņu Alūksnē? (13)
Arturs Vaiders, ParSportu.lv speciāli Citadiena.lv

Spēles Vankūverā vēl nav sākušās, bet jau pilnā sparā rit diskusija, vai Latvijai šajā krīzes laikā vajadzēja uz ziemas olimpisko forumu sūtīt tik kuplu delegāciju [..]

Lasi visu »»
Arturs Vaiders un Viesi raksta
Mēs esam diezgan vareni (16)
Arturs Vaiders, ParSportu.lv speciāli Citadiena.lv

Pat negribu minēt, ko darīs Latvijas iemītnieki šīs nedēļas nogalē naktī no piektdienas uz sestdienu. Tomēr gribas domāt (cerēt?), ka gana daudz būs arī tādu, [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books