Lafers un Leiputrija (90)
Autors: Pauls Raudseps
Publicēts: 2010. gada 11. marts 21:53
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Viens no noturīgākajiem mītiem Latvijas politiskajā vidē ir apgalvojums, ka labākais veids, kā palielināt budžeta ieņēmumus, ir samazināt nodokļus. Varbūt tāpēc daži tiešām brīnās, ka ekonomiskās krīzes laikā, kad budžeta ienākumi jau tā iet mazumā, valdība nav lēmusi par nozīmīgu nodokļu likmju pazemināšanu.

Paradoksālo ideju, ka valsts varētu iekasēt vairāk naudas, samazinot nodokļus, pirmo reizi izvirzīja amerikāņu ekonomists Artūrs Lafers (Arthur Laffer) pagājušā gadsimta 70.gados. Viņa teorija balstās atziņā, ka ir divas nodokļu likmes, pie kurām valsts kasē vispār neienāk nauda. Ja likme ir 0%, tad, protams, budžetam nav ieņēmumu. Savukārt, ja likme ir 100%, arī šķiet loģiski, ka budžets paliek tukšs. Tādā gadījumā nevienam nebūtu motivācijas strādāt un rezultātā nebūtu ienākumu, kurus aplikt ar nodokli. Starp šīm divām galējībām vajadzētu atrasties nodokļu likmei, pie kuras budžeta ienākumi sasniedz savu maksimālo līmeni.

Tātad dažkārt, un te stingri jāuzsver vārds “dažkārt”, nodokļu samazināšana varētu veicināt budžeta ienākumus. Vai nu tāpēc, ka zemākas likmes mazina dzinuļus izvairīties no nodokļu maksāšanas, vai arī tāpēc, ka nodokļu samazināšana veicina tautsaimniecības attīstību. Tomēr Lafers nebūt neapgalvo, ka lielāki nodokļi nekad nerada lielākus budžeta ienākumus. Pati teorija skaidri atzīst, ka bieži vien tieši tā notiek.

Par nelaimi, visai drīz pēc Lafera teorijas izstrādāšanas politiķi gan ASV, gan citur pasaulē šo hipotēzi būtiski sagrozīja un sāka sludināt, ka nodokļu samazināšana vienmēr un visur palielina budžeta ieņēmumus. Protams, zem tādām aplamībām neviens nopietns ekonomists nekad neparakstītos. Profesionālais godaprāts neļauj to apgalvot pat tādiem ekonomistiem, kuri ir cieši saistīti ar nodokļu samazināšanas atbalstītājiem. Pieminēsim tikai vienu no ļoti daudzajiem piemēriem: bijušo prezidenta Buša galveno padomdevēju tautsaimniecības jautājumos Hārvarda universitātes profesoru Gregoriju Mankjū (Gregory Mankiw). Savā plaši izmantotajā mācību grāmatā Ekonomikas principi (Principles of Economics) viņš nosauc par šarlatāniem un dīvaiņiem cilvēkus, kuri cenšas citiem iestāstīt, ka zemākas nodokļu likmes nesamazina budžeta ienākumus.

Lafera teorijas izķēmotajam variantam var būt ļoti nopietnas politiskas sekas mūsu pašreizējā situācijā. Nav pamata domāt, ka Latvijā kopējā nodokļu sloga samazināšana palielinātu budžeta ieņēmumus. Jau tagad nodokļu kopējais apjoms kā procents no iekšzemes kopprodukta ir viens no viszemākajiem Eiropas Savienībā. Taču pat ar visu līdzšinējo griešanu budžeta deficīts nākamajos divos gados jāsamazina vēl par kādiem 800 miljoniem latu.  Priekšvēlēšanu gaisotnē politiķiem ir milzīgs kārdinājums stāstīt nevis patiesību par to, kas būs jādara šā mērķa sasniegšanai, bet gan censties radīt iespaidu, ka to var izdarīt bezsāpīgi, pat patīkami, ar nodokļu samazināšanu. Tāpēc vēlētājiem ir jābūt ļoti skeptiskiem pret skaistām pasakām par budžeta Leiputriju, kurā jo mazāk dara, jo vairāk kabatās ir nauda. Tiem, kas šai fantāzijai noticēs, vilšanās būs smaga.

Lasītājiem, kuri vēlas uzzināt vairāk par Laferu līkni un tā ietekmi uz ekonomisko politiku, varu ieteikt šādas saites:

1. Ieskatu Lafera ideju teorētiskajā bāzē un to attiecināšanā uz Latviju savā blogā sniedz Gatis Kokins.

2. Rīgas Ekonomikas augstskolas ekonomikas departamenta vadītājs Mortens Hansens tepat Citadiena.lv jau rakstījis, ka Latvija nevar atļauties iekasēt nodokļus kā ASV un tērēt kā Ziemeļvalsts.

3. Ne tikai Mankjū bet arī ASV centrālās bankas vadītājs Bernankī (Bernanke) un tās bijušais vadītājs Grīnspens (Greenspan), Nobela prēmijas laureāts un viens no ietekmīgākajiem XX gs. ekonomistiem Frīdmans (Friedman), bijušais ASV finanšu ministrs Paulsons (Paulson) un vēl daudzi citi norobežojas no idejas, ka nodokļu pazemināšana nerada budžeta ienākumu samazināšanu. Labs viņu izteicienu apkopojums šeit.

4. Visbeidzot interesants un vienlaikus satraucošs raksts par nelaimi, ko aplamais laferisms nesis Amerikai. Autors Deivids Stockmans (David Stockman) no 1981. līdz 1985.gadam bija ASV prezidenta Reigana (Reagan) budžeta direktors, tātad cilvēks, kurš ieviesa Amerikā nodokļu samazināšanas politiku.

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(39 balsotāji )
Komentāri

Zvirbulēns strādā NRA bet atpūšas CD!

> Opapus
Repše izlīda ar idiotiskāko risinājumu progresijas jomā, savukārt, taukmūļi, glābjot savus aptaukojušos nekustamo īpašumu darboņus, spiedza, ka nekustamā īpašuma nodoklī naudas neesot.
———-
Nevajag muldēt. Repše nekur neizlīda.
FM klerki ar galveno posta partijas klerku Bičevski priekšgalā, izstrādja šādu piedāvājumu. Tad to veiksmīgi nopludināja medijiem, uzgrūžot vainu Repšem. Bet Repše šo variantu noraidīja kā nederīgu.

Nodokļu summa var palikt, bet, lai kaut kas attīstītos ir jānoņem nodokļu slogs no darba ņēmējiem un jāpārliek uz zemi, dividendēm, depozītu likmēm u.c.
Tad būs stmuls radīt darba vietas (lasi maksātspējīgus, patērētājus). No viņiem radīsies depozīti, zemes īpašnieki u.c. kas maksās jau citus nodokļus.

Nr. 11!
Dikti labs komentārs!
Man arī gribas pateikt tieši to pašu, ka Latvijai ir vissliktākā demogrāfiskā situācija un paliek vēl sliktāk!!! Sociālie izdevumi sastādīs teju vai pusi no budžeta! Kur izeja? Domāju, ka jāiecvieš bezbērnu nodoklis, lai no tā maksātu bērnu pabalstsu! Kā citādi stimulēt dzimstību, jo arvien vairāk cilvēku izvēlas nedalīties savos ienākumos ar bērniem! Tāpat jāstimulē pie pensijām tieši tie cilvēki, kuri ir izaudzinājuši bērnus( pensijas vecuma samazināšana) Tā ir Francijā un iespējams vēl kādā ES valstī! kaut kas ir jādara, jo sociālā budžeta izdevumi ir milzīgi- sabiedrība ne tikai noveco, bet , jāpārskata pensionēšanās vecums policistiem, dipomātiem utt! Tāpat jāpārskata pensijas piešķiršana valsts aparātā un iestādēs strādājošiem: ja esi noformējis pensiju, tad arī prom no darba, kā tas ir Vācijā!
Tā kā Latvijā , tālāk turpināties nedrīkst, jo , piemēram skolotāji saņem pensiju un turpina strādāt, bet jaunajiem nav darba vietu un tāpēc jāatstāj Latvija! Cik ilgi tāds stulbums var turpināties?

Par Raudsepa rakstīto jau varu piekrist, ka noteikti pastāv tādas nodokļu likmes, pie kurām nodokļus maksāt ir izdevīgi, bet tas jau nenozīmē, ka maksimāli tas atbilst arī budžeta vajadzībām! Nodokļu maksātājiem ir vēlme pēc iespējas mazāki nodokļi, bet patērēt no budžeta pēc iespējas vairāk!
Bet galvenais jau ir nenozagt valsti caur lieliem mega projektiem, piemēram Gaismas pils ar 17 konferenču zālēm, TEC 2/2, Zelta tilts, koncertzāles projekts Liepājā, Stradiņu slimnīcas megaprojekts un tūlīt jau Ziemeļu pārvads utt! ražošanas nav un netika veidots kalvīša laikā, bet šādiem megaprojektiem, kuri papildus tērēs naudu par uzturēšanu, tiek cepti, kā sēnes pēc lietus! Kā ,lai nedomā, ka Tēpisti tīšām putina valsts budžetu, lai valsts bankrotētu un viņu biezie izpirktu valsts lielos uzņēmumus par 1 Ls!

autoram
Nevajag attaisnoties šiem Andriem ozoliem, zvirbulēniem un kurmīšiem, jo viņiem to tikai vajag!
Ja viņi nepatīk diskutēt par CD rakstu tēmām , tad , lai dodas uz Dienu, kur katru dienu var redzēt rakstus par Andri šķēli, Lembergu, Šleseru!
Katrs taču var izvēlēties ko un kur lasīt arī bez apvainojumiem!

Nu, ar teoriju viss ir ok… bet kā tad ir dzīvē? Man šķiet, ir vienalga par cik procentiem Latvijā pacelt dažādas nodokļu likmes, problēma ir tajā, ka valdība nespēj (nemāk? nevēlas?) pareizi pārdalīt valsts ienākumus!
Kādā jēga no augstākiem nodokļiem, ja nav pārliecības par to, ka nauda nonāk tur, kur tai jānonāk?

———>Kurmītis
Labi JL&draudziņi ir SVF,EK&co projekts lai agri vai vēlu, da jeb kādā veidā atsistu atpakaļ 20 gados grūsto naudiņu ( neskaitāmie izķinķerētie fondi un aizdevumi pārpirktie uzņēmumi utt..). Nav nekāds noslēpums ka zēni(JL) strādā pēc receptūras no R.
Bet ko gan pārstāv un cik veiksmīgi ir izdarījušies “doblestnije” Pleskavas šosejas meistari ar savām inkarnācijām ( LPP.lc ,TP ) ar vietējā mēroga kunigaišķi Vpilī(ZZS, TB/LNNK), kas visus 20 gadus nav stūri no rokām izlaiduši?

Varbūt par pleskavas šosejas inkarnācijām Jūs runāsiet kā par vietējās intereses pārstāvošiem? Nezin kāpēc mēs esam dziļākajā pakaļā , laikam jau ļaunie marsieši (Rietumi) vainīgi, tikai ne Pleskavas šosejnieku inkarnācijas (turpmāk PŠI).

Kurus vietējos eksportējošos(tos kas iegūst LV resursus no ārienes) uzņēmumus(ekonomisko spārnu) pārstāv PŠI?

Varbūt “oranžā lietuvēna” uzņēmumu tīkls Jūsu prāt ir labais piemērs, tikai apskatoties tuvplānā izrādās zēna bizness ir valsts, pašvaldību budžeta izsmelšana(zem likuma egīdas) + to ko par sviestmaizi ieguva, pārdošana un kā likums pa neskaidras izcelsmes naudiņām ( parasti no A)?

Vai veiksmīgais “godža&PŠI vecie krapāni” un parex pārīša veiksmīgā LV uzsēdināšana uz sēkļa?

Vai Šlesera kunga starpniecības politbizness? Jūs mums sakārtojiet lūk likumdošana un vietu tad mēs iesim iekšā, bet tikai tā lai konkurence minimāla,labumi maksimāli utt.. Domāju par Centrāltirgu ,kas pēdējā šlesera aktivitāte, ir arī skaidrs norādījums no LINSTOW puses, par vēlmi ņemt to savā apsaimniekošanā, tāpēc jau buldozeru manierē kārto lietas.
Par Lembi, kas lēnā garā no 90 gadiem pakāš Vpils statusu starptautiskajā ostu biznesā, protams ne bez privatizētkārojošo “kremlinu” palīdzības?

Tā ka pirms badīt acīs izglītotiem ļaudīm kuru profesionalitāti savā jomā novērtē Rietumu izcelsmes uzņēmumi(protams varat pasviest kārtējo sazvērastības teoriju, ka Rietumi grib Latviju iztukšot iznīcināt utt.), vajag paskatīties uz pašiem badītājiem, ka tik paši nav līdzīga līmeņa kā leģendārais “nasing spešl”, arī PŠI biedrs.

48.

Nu, nestāsti te pasakas! Es skaidri atceros, ka Repše pateica – progresijas ideja (prezentētajā idiotiskajā variantā) esot viņa. Bet, pat ja tā nebūtu, vai tavi argumenti, ka redz, ļaunais Bičevskis ar klerkiem, lūk, pagrūda nabaga Repšem šos materiālus, nav absolūta tupuma pazīme. Ilustrācijai – vienas firmas valdes priekšsēdis sāk sūdzēties īpašniekiem – redz, a ko tad es, man jau darbinieki visu sastrādāja!

49.
Wharton --> Kurmītis
2010. gada 12. marts, 11:22

Šorīt delfos publicēts tāds raksts, ko nevarēju Tev neiekopēt, proti, par vienā no taviem komentāriem minēto Šlesera spēju “ar aknām sajust, kas labs biznesam un kā pelnīt”. Ak, jā, un Tu tak parasti aizstāvi nacionālos uzņēmējus vs. Sorosa lobētajiem mistiskajiem monstriem. Nu tad, lūdzu, Tev citāti:

“LPP/LC jauniešu organizācijas “Pirmie” un dažu citu sabiedrisko organizāciju aktīvisti, izmantojot LPP/LC līdera Aināra Šlesera ierosinātos grozījumus Imigrācijas likumā, kas atvieglo uzturēšanās atļauju saņemšanas ārvalstu investoriem, nolēmuši uzsākt biznesu, dibinot uzņēmumu, kas piedāvās pakalpojumus NVS valstu investoriem uzturēšanās atļauju saņemšanai Latvijā.

Jaunradītā uzņēmuma mājas lapa liecina, ka tas ne vien piedāvās NVS valstu investoriem palīdzību uzturēšanās atļauju formalitāšu nokārtošanā, bet arī darbosies kā starpnieks nekustamo īpašumu tirdzniecībā. Turklāt uzņēmums investoriem sola nekustamos īpašumus par zemāku cenu nekā nekustamo īpašumu tirgotājiem, jo tam esot “ekskluzīva informācija” par izsolēs piedāvātiem īpašumiem, kas iegūta no Latvijas bankām un būšot pieejama tikai VIP klientiem pēc atsevišķa pieprasījuma.

Tāpat “Schengen Invest” saviem potenciālajiem klientiem sola pārdot Latvijā reģistrētus “perspektīvus uzņēmumus ar labiem finanšu rādītājiem”.

Tāpat “Schengen Invest” piedāvā klientiem investēt vairāku Latvijas banku subordinētajā kapitālā.”

Vai ir vajadzīgs vēl kāds spilgtāks apliecinājums tam, ka Šlesers & Co varētu pārdot savu māti (nerunājot par valsti), ja NVS investori par to labi samaksātu?

50.
Kurmītis >> WAT
2010. gada 12. marts, 11:38

1. Es nekad neesmu teicis, ka “vecie zagļi” ir ideāli. Protmas, ka tiem ir trūkumi un protams, ka varētu vēlēties, lai viņi vairāk domā par valsts kabatu un mazāk par savējo.
2. Vislabāk visu ir redzēt salīdzinājumā. Un, ja mēs to izdarām – salīdzinām tad pēkšņi atklājas, ka jaunie zagļi ir tieši tādi paši, kā veicie: vecie dalīja politbiznesa licences savējiem vēju ražošanas jomā, jēlie – saules enerģijas, vecie lika amatos šoferu dēlus, jēlie – jaunpupa klases biedrus, vecie rīkoja darba laikā un vietā dzimenes un ēda Zemeņu kūkas, jēlie – to pašu plus vēl vadā savus bēbjus uz bērnudārzu u.t.t. Varētu jau turpināt spēlīti no sērijas “atrodi 10 atšķirības”, taču jau tagad ir skaidrs, ka jēlie hunveibini cūcību taisīšanā ne ar ko neatšķiras no vecajiem, bet dažās jomās tos pat pārspļauj. Ko vērts vien ir VID datu noplūdes skandāls, kurā tagad steidzīgi tiek meklēti streločņiki no VID darbinieku vidus, lai tik atmazgātu sistēmas izstrādātāja un jēlo partijas Ētikas komisijas dalībnieka Lokenbaha firmu !??
3. Viena būtiska atšķirība gan ir – vecajiem vismaz pietika kauna ciniski nesist sevi pie krūtīm dēvējot sevi par “godīgajiem un tiesiskajiem”. Viņi vismaz apzinājās, ka tas, ko bieži dara, ir slikti. Un vēl – viņi savu pārākumu par politkonkurentiem centās panākt, apliecinot SAVU varēšanu, nevis nozākājot un nolejot ar samazgām citus. Saskaņas Centra panākumu atslēga ir faktā, ka jēlie ar savu cūciskumu ir sanaidojuši savā starpā pašus latviešus, tā radot daudz daudz lielāku apdraudējumu tautas un valsts pastāvēšanai nekā 10 zaglīgi Šķēles būtu iespējuši 100 gadios…
4. Un nobeidzot – stāsts nav par to, ka vecie ir ļoti labi. Stāsts ir par mazāko ļaunumu. Un es viennozīmīgi saku, ka labāk redzu pie valsts stūres varbūt nedaudz blēdīgu, varbūt nedaudz zaglīgu, bet darbīgu pus-profesionālu kādu veco zagli, kuram vismaz ir kādas ētikas un kauna paliekas, nevis jaunos ciniskos “godīgos un tiesiskos” šarlatānus un plānā galdiņa urbējus, uz kuriem skatoties vien vemt gribas un pēc tikšanās ar viņiem steidzīgi rokas mazgāt …

> Opapus
Es skaidri atceros, ka Repše pateica – progresijas ideja (prezentētajā idiotiskajā variantā) esot viņa.
———–
Neko tādu Tu atcerēties nevari, jo nekā tāda nebija. Neviens Repšem neko nepagrūda, bet vēlreiz!
FM klerki (ne jau ministrs izstrādā projektus, viņs tos analizē un novērtē)izstrādāja šo variantu, un kāds to nopludināja masu medijiem, tāpēc uztraukums sākās vēl pirms tam, kad Repsis oficiāli varēja pateikt nē.
Mediji pa lielam strādā vai nu uz posta partiju, vai vismaz ievēro stingru lojalitāti attiecībās ar posta partiju…

52.
Kurmītis >> Wharton
2010. gada 12. marts, 11:43

Jā, un ?
Kas, lūdzu nosodāms vai pretlikumīgs ir “pirmo” plānotajā biznesā?
Konkrēti, nevis šo kārtējo tipiskā “godīgā” letiņa sviestu.
Kādus likumus vai morāles normas šī firmele pārkāpj, uzsākot šādu biznesu ?

anis
- tēt, es apsveru karjeru organizētajā noziedzībā.
- valsts vai privātajā sektorā?

54.

Nu, ko tu vari te gvelzt! Tev laikam smadzenes atmiekšķējušās no ģībšanas par Repši? Es tev saku – Repšem žurnaļugas uzdeva konkrētu jautājumu – vai progresīvā nodokļa ideja (tieši tajā pašā tupi idiotiskajā variantā) ir viņa, uz ko viņš atbildēja – jā. Bez tam, ko tu te murgo par kaut kādu pludināšanu? “Ideja” tika skatīta valdības sēdē, kur to prezentēja Repše, nevis “ļaunais dēmons” Bičevskis, un noraidīta.

55.
Kurmītis >> Wharton
2010. gada 12. marts, 12:01

Bez tam – tikkko kā apskatījos. Dienā ir diezgan korekta, bet un Delfos publicētā informācija ir tendencioza un melīga – kā jau tas parasti “gadās” širmīšveidīgajiem propagandistiem un masu dezinformatoriem. Un mājas lapā nebūt nav atrodams tevis citētais:
“… investoriem sola nekustamos īpašumus par zemāku cenu nekā nekustamo īpašumu tirgotājiem, jo tam esot “ekskluzīva informācija” par izsolēs piedāvātiem īpašumiem, … ”.

Tiek norādīts vienkārši, ka tiks piedāvāti īpašumi no izsolēm. “ekskluzīvā informācija”, kas acīmredzot ir kāda širmīšveidīgā propagandista mēģinājums piedot šai ziņai politisku kontekstu – ja reiz “pirmie” tad LPP/LC, tad Šlesis, tad Domes vicemēra amata un informācijas izmantošana personīgajam biznesam u.t.t

Tu tikko kā nodemonstrēji lielisku piemēru tam, kā sorozīdiem pietuvinātajos medijos tiek ceptas šīs “sensacionālās” ziņas par Šlesera it kā otkatiem, it kā savu interešu bīdīšanu, it kā čomu būšanu … ar jezuīstiem meliem, pāris vārdu pamainīšanu, mājieniem, aizdomām, visādām “iespējamībām” … cerībā, ka kāds kārtējais kašķīgais un skaudīgais letiņš, kuram pašam ar savu galvu domāt slinkums, notic … Lūk tieši šīs liekulības un melu dēļ es neciešu širmīšveidīgos divkošus … :)

Tev spravkai: http://www.schengeninvest.com/

Off.
Strādājam.

57.
varbūt > kurmītis (25)
2010. gada 12. marts, 12:15

Vai tavi teksti arī nav priekšvēlēšanu aģitācija?
Ja jau tu zini Šlesera vēlmju patieso ietekmi uz budžeta pieaugumu, tad paskaidro kā saņemto kredītu atdošana bankām, pārdodot “iesaldētos” un iekšzemē nepieprasītos nekustamos īpašumus, veicinās tautsaimniecības uzplaukumu? Neticu ka nepieprasītu īpašumu celtniecības kreditēšana turpināsies un ietekmēs būvniecības nozari.

58.
Wharton --> Kurmītis
2010. gada 12. marts, 12:16

Ha-ha-ha, Tu esi vairāk kā smieklīgs :) ))
Un argumenti par pus-profesionālajiem zagļiem, kuri, lūk, apzinās, ka dara sliktu, tāpēc ir ceļami amatos, ir idiotisma kronis. Runa ir par valsts vadību, nevis bērnudārzu, kur uzslavē bērneļus par to, ka kāds drosmīgi atzīstas, ka ir izdarījis ko sliktu. JL kūda tautu? Un ko dari Tu, nevērtējot darbību pēc būtības, bet regulāri rādot ar pirkstu JL virzienā par kaut ko absolūti virspusēju?

Un Tevi – skaļi bazūnētu nacionālo uzņēmēju aizstāvi (līdz šim ar Ekonomistu un Aivara atbalsi zvirbulēnu allaž sevi tā pozicionējāt) – nemaz neuztrauc tas, ka partijai pietuvināta organizācija sola izpārdot visu, ko vien var izpārdot, apšaubāmas izcelsmes investoriem?

Ai, labi, šī laikam tik tiešām ir pēdējā reize, kad adresēju Tev kādu komentāru, jo Tu tāds nožēlojams hameleons vien esi, kurš apelē pie augstām vērtībām, bet nodod tās pie pirmās nepieciešamības, kad vajag apmazgāt ļoti nelāgi smakojošo partijas mundieri.

Piedod, bet Tu neesi to dažu minūšu vērts, kuras jāupurē, rakstot komentāru. Punkts.

59.
Wharton --> Kurmītis (55.)
2010. gada 12. marts, 12:24

P.S. “Spravkai” izlasi vēlreiz un tad mēģini vēlreiz izdomāt, kas tieši nepareizs ir delfu ziņā.

Кроме того, Schengen Invest предлагает Вам эксклюзивную информацию о недвижимости, выставляемой на аукционы и цена которой гораздо привлекательнее, чем цены на недвижимость, предлагаемые любой компании по недвижимости в Латвии. Эту информацию Schengen Invest в сотрудничестве с Латвийскими банками предлагает как закрытую и она доступна только VIP клиентам по отдельному запросу.

—->Kurmītis

Tu ignorē ļoti būtisku faktoru lielajā spēlē.

ĢEOPOLITIKU.

Tu pasniedz, ka ekonomiski-politiski cīnās divi dažādi vietējie fendermaņu grupējumi,kuri dala Latvijas pīrāgu. Tā galīgi nav un nekad nav bijis. Es ceru Tu neesi no tiem naivajiem ļautiņiem, kas uzskata ,ka LV ir ekskluzīvs latviešu ieguvums un visi nopelni tajā ir TIKAI vietējiem spēkiem.
Manuprāt Tu īsti nenovērtē iemeslus kāpēc mūzīgi te bijusi pamatīga berze starp shismatiķiem-kremliniem un Rietumniekiem, un to draudus.

Es uzskatu ,ka vēl jo projām vismaz mūsu zonā(Baltija,Polija, ex DSlāvija, daļēji Somija)sadurās divu atšķirīgu lielvaru interes (Kremlinu versus ASV un to aizbilstamo ES).
Līdz šim pārsvars bija ASV&ES (ja vēl salīdzina Kremlinu IKP pret kopā ES&ASV, tad vispār liekas nesaprotami, ko tie Kremlini ņemās pa īsu taču) pat pie mums, krīzē Kremlini manīja izcilu iespēju ar savējiem spēkiem pārņemt situāciju, jo Rietumu sabiedrībās ir viena vāja vieta ārpolitikā, ja sūdīgi iekšpolitikā (savukārt tas ir ekonomika,utt.), tad nekādus masīvus ārējus manevrus nav vēlams veikt, ja protams negrib zaudēt vēlēšanās varu.

Pa lielam uzbrukums pat LV(kas kalpotu kā pirmais domino kauliņš) ir atsists, šo to protams kremlins izdarīja (Rīgas dome), bet tās tikai drupačas, tad nu apvieno savus spēkus oktobra vēlēšanām zem vienas dūres TP,LPP/LC,SC , skaidri zinot ,ka Lembis kā vietējais feodālis monentā pievienosies lielākajam spēkam.

Visticamākais ja jau Lembis klusē diezgan uzkrītoši un valdībā ZZS ir rāmi un paklausīgi, Lembis jau zin kurš būs stiprākais.

P.S. Vietējie ir tikai leļļi ar retiem izņēmumiem, lai pēc viņiem vadītos procesu vērtēšanā. Tas ir kā karā nevar spriest par pretinieka stratēģija pēc situācijas vienā frontes iecirknī, bet Tu laikam vēlies lai tiktu vērtēts tieši tā sīkumos?

Neesmu pastāvīga komentāru lasītaja un rakstītāja, bet vai tas tikai man tā izskatās, ka Kurmītis ar laiku deģenerējās? Ja kādreiz – sen gan, viņa rakstos bija asprātīgi izteicieni un veikli pasniegta doma, tad tagad – pat lasīt pretīgi – tāds dzīvniecisks naids, nepatiesi un sagrozīti fakti, tendenciozas interpretācijas. Tāda sajūta, ka visus uzskata par viegli manipulējamiem idiotiem. Ja es būtu viņa darba devējs, nogrieztu sākumā prēmiju, bet, ja degradācija turpināsies, arī algu pazeminātu.

kurmītis
Kas, lūdzu nosodāms vai pretlikumīgs ir “pirmo” plānotajā biznesā?
___________________________
Morāli sakropļots jau agrā bērnībā :-) Kā pie reizes neatcerēties Šķēles komentāru, ka Latvenergo nozagtie 3 miljoni ir normāls bizness! Dievs, piedodi viņiem, jo tie nesaprot, ko dara? :-)

Kurmītis ar laiku deģenerējās
________________
Apšaubu, vai viņš deģenerējass vai degradējas, manuprāt viņš tāds piedzimis :-)

64.
Skaistule>cita Berta
2010. gada 12. marts, 15:07

Lai nebojātu sev omu ar kurmīša un zvirbuļa skricelējumiem – tos nelasu. Atklāti naidīgi vervelējumi, kas maitā gaisu. Pārējie komentētāji OK! Dažādi viedokļi, bet ne naidīgi.

Diskusijai augstāki vs zemāki nodokļi gribas pievienot šādu domu graudu.
Vide arī ir prece ar savu pievienoto vērtību. Labāku vidi var pārdot par augstāku cenu/lielākiem nodokļiem.

66.

nu beidz..citi gan saka ka par Pedro nepiedzimst..bet citi ka piedzimst..hvz:)kaut gan šajā keksā ir pilnīgi jūtams izbijis čekas stukačs vismaz, 1:1 tāds pats glums maita (pēc tekstu stila) mums pēkšņi mehos Jelgavā uzradās pirmajā kursā ne no kurienes..

67.
Andrew - Skaistule
2010. gada 12. marts, 15:38

es ar ne..jau gadus ..ē..diezgan daudz..kurmis netā smird pietiekoši ilgi..zvirbulis gan tikai laikam gadus 3 vai 4

66.Andrew – lno
Ne par tēmu, bet vai par pasniedzēju nestrādāja Vilnis Znotiņš? /lai nerastos pārpratums – nekāda sakara stučīšanu/?

Kurmītis pārcenties: NVS aizsardzības biedrības dibināšanas iniciatīva un arī pārspīlēta uzmanības pievēršana jautājamiem par iespējamo sadarbību ar Krievijas jauniešu organizāciju “Naši” ir tie gadījumi, kad biedrības “Pirmie” ģenerālsekretārs Rinalds Buškovs rīkojās patvaļīgi, nesaskaņojot savu rīcību ar biedrības “Pirmie” valdi :-)

Autors kaut ko jauc- neviens nesaka, ka jāsamazina visi nodokļi, bet to, ka jāsamazina sociālais un ienākumu nodoklis, kuri tiek maksāti par darbaspēku. Jo patreizējā nodokļu politika ir radījusi absurdu situāciju, ka valstī, kurā skaitās ļoti dārgs darba spēks, paši strādnieki īstenībā dzīvo nabadzībā.
Savukārt to, ka nodokļu paaugstināšana automātiski nenozīmē valsts ienākumu pieaugšanu, pierāda situācija ar akcīzes nodokli. Nu nav vienkārši cilvēkiem naudas, lai viņi varētu atļauties legāli akcizētās preces, un nekāda kontrabandas apkarošana šo situāciju nemainīs.
Otrs, man iekrita acīs viens komentārs par slikto demogrāfisko situāciju, kuru komentētājs ieteica uzlabot ar bezbērnu nodokli un pensijas vecuma paaugstināšanu. Skumji, ka šis komentētājs nespēj aizdomāties līdz tam, ka šādi lēmumi Latvijas demogrāfisko situāciju tikai pasliktinātu vēl vairāk. Ne jau šādā veidā var uzlabot dzimstību, bet gan ātrāk novēršot krīzi, un radot Latvijā situāciju, lai cilvēki šeit grib dzīvot, var uzlabot deogrāfisko situāciju. Kā viens no līdzekļiem lai to izdarītu, īr arī saprātīga nodokļu politika, kas līdz šim valstī nav bijusi.

70.viesis
Ne jau autors kaut ko jauc, bet Tu neuzmanīgi lasi rakstu :-)

Starp citu- Buša padomdevēja, kura laikā ASV sākās krīze, piesaukšana par lielo ekspertu ekonomikā, autoram sanāca tāda neveikla…..:)))
Labāk būtu atsaucies uz autoratīvākiem ekspertiem…

Lasu es pietiekami uzmanīgi :) , un raksta doma man ir ļoti skaidra- pret nodokļu samazināšanu principā, nevis diskusija par to, ka atsevišķu nodokļu samazināšana var veicināt ekonomisko aktivitāti un tādējādi palielināt valsts ienākumus…

atsevišķu nodokļu samazināšana var veicināt ekonomisko aktivitāti
________________
Tā ir tik pašsaprotama lieta, ka autors tai vienkārši nepieskaras :-)

…………un atsaukties uz ASV pieredzi ekonomikā vispār ir tas pats kas pētīt subtrobiskās zonas lauksaimniecību.

—->viesis
Ja skarts tāds sīkums kā bērnu štelles un demogrāfija. Tad manuprāt Rietumiem no way ar pēckara sociālo sistēmu, , drīz vien visā Rietumu pasaulē, tam starpā LV kā vieniem no pirmajiem un tās atvasinājumos iestāsies lielā truba.Piemēram Japāņi Tokio attīstības plānu rēķina uz samazinošos iedzīvotāju skaitu un pats galvenais novecošanu un visu ar to saistīto( transports cik tur vecs cilvēks var paiet, ko viņam vajag utt..). Tai pašā nolūkā maigi noklusējot kas notiks ar finansēm un to ilgspējību.

Pensiju sistēma ir pamatā greiza. Drīzāk mazākus sociālos nodokļus utt.., bet savukārt rūpes par vecākiem (ja vairs nevelk vai negrib) uz bērniem ar likumu, līdzīgi kā alimenti.Manuprāt kas līdzīgs bija 1. republikā. Tātad jo Tu esi vairāk un kvalitatīvākus bērnus izaudzinājis jo Tev lielāks pabalsts sanāk. Ģimene kā sabiedrības pamatelements ar visām atbildībām, tiesībām un pienākumiem, kā lielajā valsts modelī, rodas sapratne par cēloņsakarībām.
Savukārt ja gribi strādāt tikai sabiedrībai un par ģimeni rūpi neturēt, tad krietni padomā, vai Tu esi tik vērtīgs lai sabiedrība Tev nodrošinātu vecumdienas, nofiltrēsies nost plānā galdiņa urbēji, savukārt talantiem visos laikos resursi ir atradušies.

Akcīzes nodokli uz pretapaugļošanās līdzekļiem? :)

78.

66.Andrew – lno
Ne par tēmu, bet vai par pasniedzēju nestrādāja Vilnis Znotiņš? /lai nerastos pārpratums – nekāda sakara stučīšanu/?
———————————————–
nop..nebij mums tāc, bet dzirdēts ir..prodekāns kad mācijos bija Ludis Pēks, viens čangals gan šitādu nespēja uztvert un pilnīgi nevainīgi nosauca šo par Luni Spēku (iesniegumā), bet ņemot vērā ka tam vecim bij diezgan normāla humora izjūta, īpaši necieta:)

Šķiet diskusija ir par to, lai vilks būtu paēdis un kaza dzīva. Un tāpēc vilkam jāpārtiek no kāpostiem. Jau pāris reizes esmu rakstījis,ka dividenžu aplikšana ar nodokļiem nestimulē ražošanas attīstību, ko mums pašreiz vajag visvairāk. Banku % un privātmāju aplikšana ar nodokļiem atgādina drūmo sociālismu un neveicina vidusslāņa veidošanos. Ja tev kaut kas pieder – maksā nodokli! Tā ar nodokļiem visus sadzina kolhozos. Bēdīgi…

80.

“”Apzināta darbaspēka eksporta veicināšana”"
Pārskatāmā nākotnē nav redzams nopietns skaits jaunu darba vietu.Nav pie apvāršņa redzami nopietni investori,kuri nākošgad te kaut ko uzbūvēs ar kaut vai 3000 darba vietām.Mikrouzņēmumu attīstība ir šaubīga padarīšana,jo nav maksātspējīgā pieprasījuma.ja uz ielas ir astoņas ēstuves,tad devītās parādīšanās iznīcinās kādu no esošajām.
Ar darbā iekārtošanu ārzemēs būtu jānodarbojas valsts institūcijai,protams iekasējot par to naudu,unsniedzot juridisko palīdzību klientiem.
Pašlaik viss šis bizness ir atdots kaktu kantoriem (cik nodokļu ieņēmumi no šī rūpala ?)
Nosūtot 100 000 bezdarbnieku darbā uz ārzemēm viņiem nebūs jāmaksā pabalsti+valstī ieplūdīs viņu atsūtītā nauda,kura audzēs apgrozījumu titdzniecībā.
Cilvēks bez darba,un ar vājāku raksturu degradējas(atcerēsimies Aizkraukles un Alūksnes jauniešu bandas…),sāk tempt stipros alus…un pa lejupejošo taciņu….
Protams,lai nepazaudētu saikni ar Dzimteni būtu vēlami īsie kontrakti,piemēram,kā šoferiem Eiropā-2 mēneši strādā,mēnesi atpūšas mājās.Arī daudzi jūrnieki strādā 2ON,2OFF.
Ir jāsaprot darba devējiem,ka te nebūs Ķīna,kur strādā par rīsu bļodiņu dienā.Ekonomika nevar ataunotiesun innovēties ar lēto vergu darbu….
Šī nav labākā izeja,bet tautas degradācija ir vēl sliktāka…

Vēl šajā sadaļā
Raksti » Komentāri » Pauls Raudseps
Padoms cirvim (104)
Pauls Raudseps

1599.gada decembrī jezuīts Pēteris Kulēzijs sūtīja ordeņa virsprovinciālim ziņojumu par saviem piedzīvojumiem Latvijā. Savā vēstījumā katoļu priesteris ar šausmām apraksta latviešu attieksmi pret kokiem, kurus [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Pauls Raudseps
Banku annus horribilis (57)
Pauls Raudseps

2009. ir bijis negatīvu rekordu gads Latvijas banku sektoram. Jau janvāri Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) paziņoja, ka kopējie sektora zaudējumi pērn sasniedza 773 [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Pauls Raudseps
Bīstamā stabilitāte (136)
Pauls Raudseps

Latvijas valsts finanšu situācija jau kļuvusi tik relatīvi stabila, ka ārzemēs uz mums sāk atsaukties kā piemēru, kā sakārtot savu budžetu finanšu krīzes apstākļos.  Aizgājusī [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Pauls Raudseps
Riski un reitingi (153)
Pauls Raudseps

Ikdienā mēs nemēdzam domāt, ka risku var precīzi izmērīt. Zinām, ka ir drošāk braukt ar tramvaju, nekā vizināties pa plānu ledu ar mašīnu. Tomēr cik [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Pauls Raudseps
Mazās Islandes milzu problēmas (355)
Pauls Raudseps

Nekad nav tik slikti, ka nevarētu būt vēl sliktāk. Sākot 2010.gadu, varam būt pateicīgi, ka Latvijai nav tādu problēmu kā Islandei. Šī mazā Ziemeļvalsts ir [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Pauls Raudseps
Neļausimies pesteļiem jaunajā gadā (424)
Pauls Raudseps

Grūti būs atrast cilvēku Latvijā, kurš skums par 2009.gada aiziešanu nebūtībā. Tajā piedzīvojām gan parlamenta ēkas apmētāšanu ar akmeņiem, gan oligarhu un prokremlisku partiju alianses [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Pauls Raudseps
Atslābums nelaikā (38)
Pauls Raudseps

Pēc kārtējās budžeta šturmēšanas valdība nolēmusi, ka laiks atkal baudīt dzīvi. Atslābināties un notriekt nedaudz naudiņas. Otrdien, kā torīt ziņoja LETA, valdības sēdē bija iesniegti priekšlikumi [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Pauls Raudseps
Veiksme ar budžetu (91)
Pauls Raudseps

2010. gada budžets beidzot ir pieņemts, Latvija ir sekmīgi izpildījusi starptautiskajiem aizdevējiem dotos solījumus. Tāpēc ir pilnīgi loģiski, ka bezmaz vai visi vietējie viedie vērotāji [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Pauls Raudseps
Mazuma piegarša (60)
Pauls Raudseps

Attīstības sadarbības komisāram ir atbildība par puspasauli un miljardiem eiro apjomā mērāms budžets, tomēr Andrim Piebalgam piedāvātais jaunais amats Eiropas Komisijā (EK) atstāj mazuma piegaršu. Pēc [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Pauls Raudseps
Eksporta ideoloģija (58)
Pauls Raudseps

Gandrīz visus atjaunotās neatkarības gadus esam pieraduši vērtēt partiju ideoloģiju galvenokārt caur etnisko prizmu. “Labēja” partija bija tā, par kuru balsoja pārsvarā latvieši, “kreisa” tā, [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books