Sistēmas žņaugos (10)
Autors: Valdis Krastiņš
Publicēts: 2010. gada 15. marts 22:35
Atslēgvārdi: , .
x

Nosūti raksta adresi draugam.

No VID noplūdinātie dati atgriežas publiskajā telpā kā pārsteidzoši, brīžam pat galvu reibinoši fakti par atalgojuma nesamērīgumu laikā, kad daudzas ģimenes un atsevišķi cilvēki cīnās par izdzīvošanu šā vārda vistiešākajā nozīmē. Šie fakti ir kā pilieni uz sabiedriskā jutīguma sakaitētās virsmas un rada spēcīgus tvaika virpuļus, tālāk sabiezinot jau tā smago negatīvisma atmosfēru. Parastā ļaužu reakcija: „Kādēļ valdība neko nedara un pacieš šos dubultstandartus? Vai tiešām nezina par šo drausmīgo netaisnību?” Vai arī otrs, jau galēji negatīvs variants: ”Visi viņi vienādi – ka tik pie siles.”

Man šķiet, ļoti trāpīga ir Roberta Ķīļa terminoloģija par „izcūkotajām reālām iespējām” (viņa intervijā Sestdienā). Valsts pārvaldes ziņā te būtu jārunā par piecūkoto vidi. Valsts pārvalde patiešām ir piecūkota ar daudzām aģentūrām, valsts kapitālsabiedrībām un visu šo institūciju meitasuzņēmumiem. Te veikts liels, mērķtiecīgs un apzināts darbs, lai radītu plaši sazarotu tīklu partiju pārstāvju barošanai.

Šo pārstāvju armija, protams, balsos par saviem maizes devējiem, to darīs viņu ģimenes locekļi, viņu draugi un pietuvinātie. Jo lielāka šī armija, jo drošāk jūtas valdošās partijas. Un tagad, krīzes un algu samazinājuma apstākļos, visas šīs daudzskaitlīgās, ar valsts pārvaldi saistītās, bet ministrijās tieši neietilpstošās iestādes ļauj saglabāt „savējos” pie miesas un gara labklājības, nodrošinot viņu atbalstu arī rudens vēlēšanās.

„Kādēļ valdība neko nedara?” Tādēļ, ka valdība neko nevar un savā vairākumā, acīmredzot, arī nevēlas darīt. Pašreizējā valsts pārvaldes sistēma būtībā ir izdevīga visām varas partijām, un pārējās sapņo par nokļūšanu pie šīs barotavas. Tiesa, Repšes kungs mēģināja ierobežot atalgojumus, Dombrovska kungs, šķiet, apzinās situācijas absurdumu. Bet viņu rīcībspēju ierobežo koalīcija un ilgos gados saveidotie valsts pārvaldes likumi un noteikumi, kurus var mainīt tikai Saeima. Bet Saeima – nu, visi jau zinām, kurp raugās vairums tautas kalpu.

Esošā politiskā sistēma patiešām ir rūpīgi izveidojusi tādu valsts pārvaldes „kārtību”, kurā nogrimst un nogrims pat vislabākie nodomi un visgodīgākie cilvēki. Tādēļ jāmaina ir ne tikai pie varas esošie, bet vienlaikus arī valsts pārvaldes sistēma pašos pamatos. Jo esošā ir orientēta uz pārvaldes samudžināšanu, paplašināšanu un piesātināšanu ar savam bosam lojālajiem partiju pārstāvjiem. Un šiem pārstāvjiem, kā redzams, ir juridiski nostiprināta iespēja brīvi rīkoties ar manu un tavu naudu pēc saviem ieskatiem un sev par labu bez reāliem ierobežojumiem vai atbildības. Datu noplūde, kas parāda pašreizējo nenormālo atalgojuma „sistēmu”, to atgādina un ilustrē tik spilgti, kā vēl nekad.

Ir izeja? To var pavērt divi faktori. Vispirms kādai no partijām jāizvirza līdzšinējās sistēmas likvidācija (līdzās jaunas izveidei) kā viena no savas programmas prioritātēm (pusteikums Vienotības vērtību deklarācijā par „taisnīgi un labi pārvaldītu valsti” pagaidām nepaceļas pāri parastajam politiskajam „bla–bla”). Un, otrkārt, šai partijai jāiegūst pietiekams mandātu skaits Saeimā, lai varētu izvairīties no līdzšinējām politiskajām andelēm (vai arī jāsavāc ap sevi līdzīgi domājošie). Tad varētu tiešām un pa īstam likvidēt partiju pārstāvju nevajadzīgo ietekmi valsts pārvaldē, kas radījusi un rada miljoniem lielus liekus izdevumus un vairo sociālo netaisnīgumu.

Ja turpretim saglabāsies līdzšinējā sistēma ar partiju astoņkāji – koalīcijas padomi kā galveno, ārpus Satversmes ietvariem pastāvošo valsts varas institūciju, tad valsts pārvaldē turpināsim mīcīties pa lieku tēriņu, neefektivitātes un netaisnīguma dubļiem. Mūsu situācija tā kā vairs neatļautu to turpināt. Bet ļoti var būt, ka mūsu vēlētāji izvēlēsies vēlreiz un vēlreiz kāpt uz tiem pašiem grābekļiem un tad bezspēcībā šķendēties par neizbēgamajiem puniem. Lai Dievs nogriež!

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(21 balsotāji )
Komentāri

Paldies Valdi par atgādinājumu, un tiešām esošais status quo nodrošina nosacītu sistēmas “stabilitāti un paredzamību”:)

Partiju finansēšanas likuma izmaiņas, kuras Ministru Prezidents atbalstīja pagājušās nedēļas 100.panta preses klubā ir vēl viena risinājuma, iespēja. Diemžēl arī šoreiz tā atduras pret koalĪCIJAS politisko gribu… .

V.Krastiņš:”(..) Man šķiet, ļoti trāpīga ir Roberta Ķīļa terminoloģija par „izcūkotajām reālām iespējām” (viņa intervijā Sestdienā).” – TIEŠĀM, trāpīga – jo vieni no lielākajiem ”čūkotājiem” ir bijuši tie, kas tagad grupējas ap ‘Sarmītes atbalsta komiteju ” (SAK). Komitejas kadru filosofija ir acīmredzama – turpināt ”čūkoties” vecajos ierastajos rāmjos – turpināt ražot ”gaisu” neskaitāmu koncepciju par ‘īstās’ demokrātijas un ‘pareizā’ kapitālisma izskatā?

>Veiko:”(..)un tiešām esošais status quo nodrošina nosacītu sistēmas “stabilitāti un paredzamību”:)” – KĀDAS VĒL ’sistēmas’ ?-vārds/jēdziens ‘’sistēma” ir nevietā, kad rakstam/runājam par 4.maija republikā valdošo ‘bardaku’ ! Nav god. Veiko drosme to atzīt, ir vēlme atrunāties – ‘Diemžēl arī šoreiz tā atduras pret koalĪCIJAS politisko gribu… .’?

Ko nesaprot ‘Veiko’, taču saprata Kārlis Ulmanis 1934.g.martā ? Darboties ap ”Gordija” mezglu ar ierastajām metodēm var bezgalīgi, visas kļūdas, problēmas, neizdarību var attaisnot ar ierasto – ”diemžēl”. Diemžēl ‘demokrātija’ nav ideāla, taču…Taču vadošajiem&valdošajiem jau patīk darboties – patīk šoka terapijas reformas, kad ir šoks bez terapijas, patīk griezt, atņemt un cirpt – patīk garas runas…..

Kārtējo reizi apstiprinās teiciens ,ka ”latvietis izdzīvojis ,tikai pateicoties saliegtai mugurai ”.Briesmīgi ,visi pūš ,elš ,raksta ,lasa ,bet nekas nenotiek .Tik daudz gudru ,zinošu cilvēku Latvijā un neko nevar panākt ,tikai gaida uz fenomenālām vēlēšanām ,kur nu paspēs piedzimt ideālie ”tautas kalpi ”un pienesīs ”paradīzi zemes virsū”.

Raksts atsauc atmiņā padomju laika anekdoti: “Veikalos plaukti tukši, bet mājās ledusskapji pilni; visi pret pastāvošo iekārtu, bet ja jābalso – balso par.
Tad tomēr – par ko balsosim ? Par tiem “vecajiem”, kuri mācēs pasniegt sevi jaunā ampluā ?

Rakstā minētais turpina atsvešināt tautu un izpildvaru. Tādēļ daļa p\tautiešu pamazām pāriet “paralēlajā pasaulē” – netraucē valdību ar kaut ko vairāk kā minimāli iespējamajiem maksājumiem. Kaut kad jau tam augonim barības pietrūks.

8.

Es valsts pārvaldei vidēji tērē 3,5% no IKP.
Latvijā gadu atpakaļ tērēja 9%, tai memorandumā SVF tika apsolīts samazināt šo ciparu līdz 7%, kas arī ir divreiz vairāk, kā vajadzētu.
Katrā valsts iestādē un mibistrijā vēl arvien uz vienu strādājošo divi priekšnieki, zinu vienu konkrētu ministrijas nodaļu, kur uz vienu strādājoso( mazie ierēdņi atlaisti) palikuši 6 priekšnieki ar attiecīgām algām.
Un tās algas tajos fuktukos un citur ar to pamatojumu ir vistīrākā ciniskā ņirgāšanās.
Visām partijām, tikko tā nokļūst pie varas, šī sistēma kļūst izdevīga, tāpēc tā ir nemirstīga, man šķiet, te ko līdzēt var tikai Grieķijas variants vai mažoritārie vēlēšanu apgabali, bet, latvieši nav grieķi, papurpinās pie deguna un aizmirsīs, šoreiz diemžēl.

dzeris:Es valsts pārvaldei vidēji tērē 3,5% no IKP.
- SAISTOŠĀ ARITMĒTIKA – 1% Vācijas IKP=1% Latvijas ? –
a cik 1% Vācijas IKP ir naudas/eiro izteiksmē ?
Latvijā vismaz 10% IKP būtu vērts IEGULDĪT tās ‘mazās, gudrās, elastīgās’ valsts pārvaldes (valsts ’smadzeņu centrs’) izveidošanā, uzturēšanā un attīstīšanā ! Ja nav reāli plāni/stratēģijas, ja nav reālas atdeves/rezultāta, tad pat 1% nav jēgas TĒRĒT !

>dzeris:”(..)Visām partijām, tikko tā nokļūst pie varas, šī sistēma kļūst izdevīga, tāpēc tā ir nemirstīga, ….” – TO JAU K.Markss secināja – cilvēku darbību nosaka viņu intereses – tāpat kā J.Andropovs 1983.g. atzina:”Jau >50 gadus sistēmu veidojam, taču tā arī neesam to sapratuši ( nesaprata komunisti, kādu sistēmu izveidojuši )” –
‘Dzeris’ ira šodienas sistēmu ”atkodis”, apjēdz tās funkcionēšanas mehānismus ?
Pastāvēs, kas pielāgosies – a kas globalizācijai nepielāgosies, tas…..

Vēl šajā sadaļā
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Kas mūs īsti sagaida pēc vēlēšanām? (35)
Valdis Krastiņš

Valsts kontroliere Ingūna Sudraba TV intervijā (LNT, 900 sekundes) konstatēja, ka apmēram pusotru gadu pēc „aizdevumu ēras” sākuma valdībai joprojām nav ekonomikas stabilizācijas un attīstības [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Ko mums māca Grieķija un grieķi (10)
Valdis Krastiņš

Klasiskā Grieķija mums atstājusi daudz vairāk, nekā mēs to ikdienā apzināmies. Ļoti daudziem šodienai svarīgiem vārdiem ir grieķiska sakne (kaut vai vārds „demokrātija”), skaidri norādot [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Pārsteidzoši! (138)
Valdis Krastiņš

Latvijas situācija stabilizējas, sākam atgūt uzticību, reitingi kāpj, eksports pieaug. Brīnišķīgi! Nemaz negribas šos jaukumus apstrīdēt, tomēr… Jaunākajā The Economist numurā lasām par Spānijas premjera Zapatero [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Kur esam šodien un kurp dosimies rīt (20)
Valdis Krastiņš

Esam mēs tur, kur mūs nosēdināja visiem zināmie kungi un kundzes, nemākulīgi (vai pat ļaunāk) pārņemot Parex banku un tā no apgrozības izņemot miljardu latu. Un [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Satversmes sapulce? (103)
Valdis Krastiņš

To, ka tuvojas Saeimas vēlēšanas, varētu uzminēt pat nezinot. Par to liecina partiju bosu saspringtie vaibsti TV pārraidēs, viņu stīvie paziņojumi, kuri patiesībā ne ar [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Atklātība (36)
Valdis Krastiņš

Katram redzams, ka Latvijas trešā vara – tiesu sistēma – nav tikusi galā ar daudziem svarīgiem uzdevumiem. To uzskatāmi apliecina neatrisinātās lietas par milzu naudas [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
2010.gada jautājumi mums visiem (32)
Valdis Krastiņš

Tādu nav mazums, katram no mums tie tiek uzdoti savā kārtā un veidā. Ļoti daudzus, nu jau pārāk daudzus bez darba palikušos nodarbina pats pamatu [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Viens no gada cilvēkiem un mūsu cilvēki (235)
Valdis Krastiņš

ASV centrālās bankas (Federal Reserve) priekšsēdētājs Bens Bernanke pirmo reizi iekļuva manas uzmanības lokā 2008.gada finansiālās krīzes laikā, kad tapa zināms Bernankes toreizējais darba stils [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Gaismēnas Saulgriežos (4)
Valdis Krastiņš

Dienu raukšanās tūlīt beigsies, sāks atgriezties gaisma. Alelujā! Budžets pieņemts, iestājusies stabilitāte, mēs strauji atgūstam uzticību (tā mums te stāsta). Alelujā! Tātad viss labi un skaisti? [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Valdis Krastiņš
Liepnieks un korupcija (51)
Valdis Krastiņš

Man nav vēlmes sākt polemiku ar Jurģi Liepnieku. Joprojām uzskatu, ka Liepnieks ir gudrs cilvēks, kaut gan viņa intervija citadiena.lv parāda nesimpātiskus arogances un cinisma [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books