Alkohols un jaunieši (34)
Autors: Askolds Rodins
Publicēts: 2010. gada 19. marts 13:26
Atslēgvārdi: , , , .
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Deputātiem jāieklausās. Sabiedriskā organizācija Tabakas un alkohola kontroles Latvijas nacionālā koalīcija vērsusies Saeimā ar likumdošanas iniciatīvu, kas saistīta ar alkoholisko dzērienu tirdzniecības ierobežošanu. Koalīcija tāpēc, ka tā apvieno astoņas citas nevalstiskās organizācijas, ieskaitot Latvijas Sarkano Krustu.

Ar grozījumiem „Alkoholisko dzērienu aprites likumā” mazliet nokavēts. Likums atvērts tāpēc, ka Valsts prezidents to neizsludināja, bet atsvieda atpakaļ Saeimai – lai labo. Šādos gadījumos likumdošana noteic, ka jāpārskata tikai prezidenta noraidītie dokumenta panti. Nekas jauns klāt nevar nākt. Taču tas nenozīmē, ka likumu nevarēs atvērt vēlreiz. Bijis tik pamats un vēlēšanās. Pamats ir, taču – vai būs vēlēšanās?

Likumiem palaikam iesniedz grozījumu projektus, un parasti tie nāk no valdības vai Saeimas deputātiem. Kvalitatīvi atšķirīgi, paretam arī klaji muļķīgi. Kā tas bija ar jau minētajiem „Alkoholisko dzērienu aprites likuma” grozījumiem, kurus izbrāķēja Valsts prezidents. Vēlēšanu tuvums vienmēr dara savu. Taču noteikt, ka 1.septembrim, Zinību dienai, jābūt absolūti „sausai” diena, tas nu tomēr bija šauts pār strīpu. Piedevām bez reālām iespējām panākt likuma prasību izpildi.

„Koalīcija” nāk ar ļoti konkrētiem priekšlikumiem, piemēram, paredzot atļaut alkohola pārdošanu tikai specializētos veikalos vai specializētās pārtikas veikalu nodaļās. Īpašu uzmanību pelna ierosinājums atļaut iegādāties alkoholiskos dzērienus no 20 gadu vecuma. Līdzšinējais „vecuma cenzs” ir 18 gadu. Kad sasniegta pilngadība un kopā ar tiesībām pirkt šņabi nāk vēlēšanu tiesības. Taču tā noveidojies, ka Latvijā vairākums jauniešu vidusskolu pabeidz 19 gadu vecumā, t.i., pēdējā klasē skolēns var „iešņabot” pavisam likumīgi. Taču tas ir novēršams, un ir valstis, kurās tas izdarīts jau sen. Piemēram, Savienotajās Valstīs, kur jaunieši vēlēšanu tiesības iegūst pēc 18 gadu sasniegšanas, bet tiesības likumīgi iegādāties alkoholu – trīs gadus vēlāk.

„Koalīcijas” rosināto alkoholisko dzērienu tirdzniecības ierobežojumu pamatā ir nevis mums visiem zināmās ābeces patiesības par „pretīgo un nolādēto” alkoholu un katra cilvēka personiskā pieredze – kāda nu kuram tā ir – bet gadiem ilgu un pietiekami nopietnu pētījumu apkopojums. Tas rāda, ka mēs – vājam mierinājumam, tāpat kā igauņi un lietuvieši – esam tie eiropieši, kas no dzeršanas visvairāk gūst to, ko nu no tās var gūt. Vispirms jau priekšlaicīgas nāves tuvināšanā.

Sabiedriskās organizācijas apkopotie dati rāda, ka Latvijā alkohola sniegtā ļaunuma gūšanā dēli stipri apsteidz tēvus. Ir pētījumi, kas veikti jau no 1991.gada, ir arī jaunāki, un rezultāti ir visai satriecoši. 15 gadus veco zēnu grupā alkoholiskos kokteiļus vismaz reizi nedēļā „baudījuši” 14% aptaujāto zēnu. Meitenēm šis rādītājs ir par procentu augstāks. Aptaujas rāda, ka no 1996.gada līdz 2007.gadam to zēnu skaits, kas atzina, ka mēdz piedzerties divas, trīs reizes mēnesī, pieaudzis no 14% līdz 26%. Piedevām „ugunsūdens” iegāde nesagādā nekādas grūtības.

Trauksmes zvans skandēts arī agrāk, taču šis ir nomācoši pārliecinošs. Iniciatīva nāk „no apakšas”, un Saeimas deputātiem neklātos atgaiņāties no tās kā no uzmācīgas mušas. Neskatoties uz to, ka ir vēlēšanu gads.

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(20 balsotāji )
Komentāri

Nu un tad? Šķiet, ja raksts parāda, ka problēma nav likumdošanā (atļautu dienu, vietu skaits un vecuma ierobežojums), bet gan šo likumu ievērošanā.

Tas, ka pacels laktiņu līdz 21 gadam nemainīs to cik bieži 14 gadīgie būs dzēruši. Likums ir tikai tik spēcīgs cik spēcīgi uzspiež tā ievērošanu….

Vispirms ir jāsāk ar “enforcement”, bet te jau nelegālā un pus-legālā alkohola aprite iet roku rokā ar labākajām Latvijas kriminālo aprindu apkarošanas tradīcijām, kas vairāk atgādina regulētu kārtību ar noteiktu peļņu gan apkarotājiem, gan likuma pārkāpējiem, nevis cīņu par uzvaru.

Nu reiz tiešām ir šausmas!
šaubīgi vai ar likumu pieņemšanu kaut kas mainīsies, jo protam tak apiet likumus, lai tikai tirdziniekiem būtu nauda, tā sakot par naudu pat velns danco!
Sabiedrības attieksmei ir jāmainās gan attiecībā pret dzeršanu, gan pret smēķēšanu.
Man personiski riebjas skatīties, kā pa ielu pīpējot iet meietenes un puiši, bet man tā riebīgā dvaka jāelpo!
Manuprāt alu pārāk reklamē!Gan jau uzņēmēji atkal klaigās, ka ierobežo uzņēmējdarbību utt. Viņiem tik nauda, ne tautas veselība .

Askold, arī tu tik atklāti sāc pūst Vienotības stabulē? Bet, lai nu tas paliek…

Drīzāk mani vienmēr ir fascinējis, tas, ka faktiski neviens, sākot ar žurnālistiem (sabiedriskās domas veidotājiem) un beidzot izpild-un lēmējvaras pārstavjiem nav spējīgi uz problēmu paraudzīties kompleksi.

Jauks piemērs ir “pēkšņā” atklāsme, ka akcīzes nodoklis par cigaretēm pacelts tādos augstumos, ka izdevīgs kļuvis kontrabandas rūpals. Vēlme, lai Latvijā sāktu dzīvot veselīgāk, netika samērota ar reālo pīpmaņu (neliekuļosim, tādi bija un būs) pirktspēju un valsts spēju reāli ierobežot kontrabandas cigarešu ieplūšanu. Kas šajā saspringtajā brīdī zaudē/iegūst? Domājiet paši.

Tieši no tādām pašām pozīcijām ir jāvērtē Askolda slavinātais priekšlikums. vai šī, konkrētā ekonomiskā situācija ir piemērotākais brīdis, lai ieviestu jaunus gana drakoniskus alko aizliegumus? Nav jābūt pat īpaši ar šo nozari saistītam, lai saprastu, ka jau esošais pelēkais un pagrīdes alko tirgus izpletīsies, ka tiem nedaudzajiem nozares uzņēmumiem ir parakstīts aizklapēšanas spriedums.

Tas savukārt bezdarbnieku rindās iesviež jaunus cilvēkus, legālie uzņēmuma nodokļi, akcīzes nodoklis un PVN nepapildina budžetu.

Protams, var jau pēc tam lepni teikt – uch! cik veselīgi esam sākuši dzīvot…

Starp citu, tā kā neesmu pilsētnieks un dzīvoju pagasta centrā, mani no visas sirds dziļi interesē kur tuvumā atradīsies “specializētos veikalos vai specializētās pārtikas veikalu nodaļās”? Vai šo priekšlikumu izteicēji paši reāli iedomājas šo situāciju? Un nebāziet man degunā demagoģiju par to, ka lauki jau tā nodzērušies un tagad tur iestāsies atturībnieku ēra. Jūs, demagogi, taču paši tam neticat. ja notiks tā kā vēlas bezsmadzenu anti-alko karotāji, man pat nav nekas jānosapņo. Šobrīd aizliedzot tirgot alko lauku veikalos, tie aizies pa burbuli pēc definīcijas, veči dzers kā dzēruši un vēl trakākas lietas, bet karojošie anti-alko entuziasti acīmredzot no savām kabatām samaksās budžetā tik nepieciešamos līdzekļus.

Starp citu, ceru, ka maksātāju lokā būs arī Askolds.

Koalīcija – tā ir cīņa pret kaut ko. Šajā gadījumā laikam pret zaļo pūķi.

Alkoholims – nenoliedzami liels posts, kas daudziem nodarījis milzu ļaunumu, šaubu nav.

Tomēr cīnītāji pret šņabi un citiem grādīgajiem bieži vien man atgādina tādus zurofus, kuri uz holokausta asarām, iespējams, taisa sev biznesu. Nu kaut vai Jaunā laika Ķikuste: kad bābietim nav nekā cita, kā pirms vēlēšanām izcelties, tad “piepļūta” likumdevēja annāles ar populistisku priekšlikumiem… kuru prezidentam jāsviež atpakaļ.

Aizliegumi pārdot un vecuma cenzi neko faktiski nedos cīņā ar jauniešu dzeršanu. Kas gribēs, tas dabūs tāpat. Taisnība ir tiem, kuri norāda uz šādu aizliegumu ekonomisko kaitējumu valsts kasei.

Dzēra un dzers. Jautājums ir par to, kā attīstīt dzeršanas tradīcijas tā, lai iespējami daudz samazinātu alkohola nodarīto kaitējumu.

Galvenais, ka likumā bija ierakstīts – aizliegums tirgot 1.septembrī, nepadomājot par to, ka Zinību diena ne vienmēr iekrīt 1.septemrbī. Tad tā arī bija jāraksta “Zinību dienā”. Ja jau tādu apsurdu pieļauj, tad nav vērts komentēt parējo.

Piekrītu, ka kaut ko ierobežot ir produktīvi tikai tad, ja sabiedrība tam gatava.
Ja sabiedrība nav tam gatava, tad darbība jāvērš tai virzienā, lai būtu ievērota esošā likumdošana.
Esošā likumdošana patreiz aizliedz tirgot alkoholu jaunakiem par 18 gadiem

Ja mērķis ir ierobežot alkohola tirdzniecību jauniešiem, varētu darīt tā kā dara Amerikā.
Ieviest obligātas normas, ka

1/ alkoholu var tirgot tikai no 18/20/21 gada vecuma (mūsu izvēle),

2/ ja pārdevējiem liekas, ka pircējs ir jaunāks par 40 gadiem, tad obligāti jāprasa pase
(atkritīs atrunas, ka man likās, ka viņš/a izskatās jau pieauguši,ka lai es to nosaku uz aci utt.,jo starpība izskatā starp 20 un 40 nav sajaucama, pieaugs pārdevēju atbildība),

3/ tiklīdz tirgotājs pieķerts pardodam alkoholu jaunakam par noteikto vecumu – alkohola tirgošanas licenzi nost, bez kaut kādiem argumentiem!

Varu saderēt, pāris gadu laikā, tirgotaji saprastu savu atbildību un alkoholu jauniešiem vienkārši nepārdotu, kas jau būtu solis uz priekšu.

Kad Vienotības ziņas un citu partiju nomelnojošo propogandu varēs lasīt žurnāla formātā?

8.

Ar to dokumentu prasīšanu ir viena problēma, īpaši sastrēguma stundās, kad kasierītes noteiki sapņo, kā ātrāk tikt vaļā no rindas, tāpēc vajadzētu noteikt, ka grādus tirgotu tikai īpašos tam atvēlētos veikalos. Lai tie, kas grib iedzert autentisku preci, zina un rēķinās. Bet par to, no kāda vecuma, uz aci nosakot, tos dokumentus prasīt, pilnīgi piekrītu, jo dropmanis, kas sāk tikko no autiņiem izkāpis, jau līdz tiem 18 būs pamatīgi nolietojies…

Es un mana ģimene NEKAD un NEKĀDOS svētkos nelieto ne pilītes alkohola, ja nerēķina kefīru. Mana mazmeita mācās vienā no pasaules labākajām universitātēm, mani dēli būs inženieri. Bet ne Latvijā. Viņiem nekas slikts nav noticis, iztiekot pilnīgi bez alko un smēķa. Ja cilvēks ir HOMO SAPIENS, tad viņam ir daudz līdzekļu tā saucamajam kaifam, bez alko un tabakas ķīmijas. Dzērajam nekad nesniegšau palīdzību, bet smēķētājus nepieņemšu darbā. Jo neesmu redzējis ka kādu reizi kāds tiktu ar varu piespiests lietot alko un tabaku. Ja cilvēks labprātīgi lec un sestā stāva uz ecešām, tad viņam grūti palīdzēt.

> Ieva
Problēma lielveikalos pazustu pati no sevis, ja pāris mēnešus pārdevējas paprasītu pases šaubīgajiem, tad jau pēc tiem pāris mēnešiem pircēji jau rindā stāvot izčekotu jaunuļus.

Savukārt, veikalu īpašnieki kasierēm nevarētu braukt augumā, ja zinātu, ka par pirmo pieķerto mazgadīgo, kam viņa kasiere pārdevusi alkoholu, licenze nost!

Jauna kārtība prasa arī maķenīt piepūli, bez neērtībām nekas nebūs. Jo, tiešam, kur tad lai iepērkas laucinieks, kā iepriekš norāda Lietussargs,kam varbūt tuvumā ir vienīgais veikals? Ar ko viņš sliktāks par pilsētnieku?

Ļoti skaisti: “15 gadus veco zēnu grupā alkoholiskos kokteiļus vismaz reizi nedēļā…”. Un tie nav pa kluso no vecāku bāriņa vai viesību galda nočiepti, bet nopirkti (jo pieaugušie tās suslas nelieto, cik zināms). Par spīti aizliegumam pārdot jaunākiem par 18 gadiem. Kas mainīsies, ja pacelsim vecuma cenzu līdz 20 gadiem? It nekas. Tāpat kā pārdošanas vietu ierobežošana neko daudz nelīdzēs. Būs labāks noiets nelegālajam biznesam. Zviedrijā šādi ierobežojumi kaut cik darbojas, bet tā ir Zviedrija. Lai tas darbotos pie mums, ir jābūt ļoti stiprai pārliecībai, ka likumdevēji kārtējos labojumus ir pieņēmuši, domājot par manu labumu nevis vadoties no reitingiem, prasta pašlabuma vai piezemēta stulbuma. Kamēr šīs pārliecības nav, var pieņemt likumus kādus vien negrib, tos tik un tā apies, reizēm pat lai iespītētu “tiem tur Saeimā”. Plaisa starp eliti un pārējiem no šādiem sasteigtiem lēmumiem paliks tikai vēl platāka, lai arī cik labi nodomi būtu bijuši to pamatā.

12.

Nezinu, kur un kad tu ej iepirkties, taču, ja pie kases ir rinda, tad nav jābūt ekstrasensam, lai redzētu, ka kasiere vēlas pēc iespējas ātrāk tikt no tās vaļā. Un ja vēl pati kasiere mīl iemest….Klasisks piemērs ir ar smēķēšanu: it kā pie pieturām ļuļķēt nedrīkst, taču pamēģini pašvaldību poličus pat tad, ja šie turpat grozās, piespiest reaģēt!

13.

Bet vispār es piekrītu Zigurdam Mežavilkam, un uzskatu, ka nav ko atbalstīt mešanu pa lampu un pīpēšanu. Kaut vai tāpēc, ka tā stulbi sanāk: vienas narkotikas drīkst, bet citas ne. Un vēl pa starpu dakterīši bubina, ka nu vispār jau neko nevajadzētu.

> Ieva
Pamēgini saprast pēc būtības!
Ja veikala īpašnieks zinās, ka par alkohola tirdzniecības pārkapumu alkohola licenze nost, viņš pats lūgsies pārdevējas, lai tās rūpīgi pārbauda katru aizdomīgo.
Pie liela apgrozījuma lielveikalos īpašnieki pat var alkohola nodaļā nolikt speciālu darbinieku, kas šaubīgajiem prasīs pases, lai nekavētos rinda pie kases.
Logiskus risinājumus, kas darbojas, atrast var, ja tik ir laba griba!

Lētās desas ēst un krāsainos ūdeņus dzert ir ne mazāk kaitīgi kā smēķēt, tāpēc diez vai vajag mēgināt citiem didaktiski borēt savus pasaules uzskatus, pat ja tie tiešām ir pareizi.
Bet noteikumus, kas ar sabiedrības piekrišanu pieņemti, jāprot piespiest pildīt ar pēc iespējas vienkāršāk administrējamu rīcību un neapejamām soda sankcijām.

Tapēc būtu ļoti vienkārši 1/ prasīt pases visiem, kas izskatās jaunāki par 40 gadiem, 2/ atņemt licenzes pārkāpejiem. Viss. :)

15.

JL nerūp šī problēma, viņi neko nedara, lai mazinātu alkoholismu!

16.

šeit viens otrs ir pārāk aizrāvies savās fantāzijās.

Tās ir realizējamas ar vienīgo nosacījumu – nodokļi no visām kaitīgajām nodarbēm (alko, cigaretes, azartspēles) netiek ņemti vērā sastādot valsts (daļēji arī pašvaldību) budžetus. ja budžetu var sastādīt šādā veidā, tad lai ar nodokļu likmēm un pieejamību eksperimentē visi, kam nav slinkums.

Ja ieņēmumi pēc eksperimentu/ideju realizācijas kāps – gods un slava ieteicējiem un papildus ieņēmumus var novirzīt kaut vai atkarību profilaksei. Kaut vai idejas autoriem uzsaukt arī labas prēmijas.

ja idejas realizācijas rezultātā ieņēmumi krītas, arī nekas. Budžetu tas tāpat neskar. Būs mācība priekšdienām.

Pavisam savādāk šādu glupu un nepārdomātu priekšlikumu realizācija ir gadījumā, ja nodokļu/licenšu ieņēmumi ir ierēķināti budžeta ieņēmumu sadaļā. Sekas šādiem populistiskiem gājieniem ir pamatīgs caurums gaidīto ieņēmumu vietā. Un, ja tas ir tā, kādam par šādiem gājieniem derētu arī atbildēt. Un nevis ar – oi! piedodiet, kļūdījos, bet pēc pilnas programmas.

Vismaz es panāktu, lai tiek sarēķināta summa, kas iztērēta tās “jaunlaicēnu” duras priekšlikuma izskatīšanai un kļūdas labosanai, un tad atvilktu no viņas deputāta algas.

Starp citu, šodienas Plīša lāča gājiens, apturot skolēnu autobusu iepirkuma konkursu ir tieši no tās pašas sērijas. Sekas šādai rīcībai pats autors, skaidri redzams, nav pat apdomājis.

Bet ko no garā vājiem paprasīsi… vien skumji, ka par šādiem izgājieniem jāmaksā no kolektīvā maka.

Zigurds Mežavilks!
kāpēc tik kategoriski?
Man gan labprāt gribas iedzert sarkanvīniņu!!! Tāpat šampanieti un Jāņos aliņu!
Pat “Doktors vēderiņš”ir teicis , ka veselīgāk tomēr ir pa vidam nekā kategorisks nē jebkurā jomā! dzīvē daudzko vajag pamēģināt bet jāzin mērs un Homo sapiens zina mēru, jo nebaidās, ka pēc glāzītes var iestāties klīniskā nāve! to es tā pasmejoties, jo sarkanvīns ir ne tikai okey, bet pat veselīgs!Starp citu francūzietes dzīvo starp sievietēm otru garāko mūžu pēc japānietēm!
Bet mēs taču zinām, ka francūži ir dzīves baudītāji arī ar vīna glāzi! bet katram jau mums savs dzīves piegājiens, vai ne!

Manuprāt, Beta izteica ļoti racionālu domu – par alkohola tirgošanu nepilngadīgajiem licenci kantorim nost un punkts. Un kaut kāda pseido problēmas izzīšana no pirksta, ka, lūk tagad visiem vajadzēs stāvēt gadiem rindās kamēr pārdevēja pārbaudīs dokumentus, ir smieklīga – kā tad, kā tad, parasti pie kasēm pusi rindas sastāda zīdaiņi ar alkohola pudelēm ratos. Bez tam, visu cieņu ZM nedzerošajai, nepīpējošajai un hokeju ienīstošajai paraugģimenei, bet es, piemēram, jūtos ļoti komfortabli pīpējot un šad tad iedzerot, un tad?

19.

Vispar ieteiktu ar sho nesteigties. Jaunieshi vienmer ir un vienmer turpinaas apreibinaties. Ja alkohols nebus legaali noperkams to pirks no diileriem kas pie reizes piedavas narkotikas.
Vajag veicinat dzershanu normas robezaas un atbilstoshaa vietaa nevis visu nogriezt.

to Z.Mežavilks
Kas nav šnabi dzēris, tas nezina, kā ūdens garšo!

Nekad neesmu varējis saprast, par ko viss šis stulbais bazars. Nepilngadīgajiem alkoholiskos dzērienus nedrīkst pārdot KATRU DIENU, un tas, ka skolnieki pie tādiem tiek, nav iemesls pataisīt pirmo septembri par atturības dienu, drīzāk tas norāda uz mūsu policijas nevarēšanu (vai negribēšanu) karot ar legālās alkohola tirdzniecības pārkāpumiem un nelegālo alkoholu. Šāda tipa aizliegumi parasti beidzas bēdīgi, uz to jau norādīja Lietussargs u.c. Netaisos paredzēt, ko par to teiks studenti.
Bet doma, ka alkoholiskie dzērieni jāpārdod atsevišķās nodaļās, man atgādina komunistu laika gastronomu ar “otģel štučnih tovarov”.

22.

Tu arī pamēģini saprast pēc būtības: jebkurš kontrolētājs ir tikai cilvēks, kas saņem tādu aldziņu, kā saņem, un arī kasierītēm principiāls (tādi arī ir?) veikal vadītājs var lūgties, cik grib, taču, ja kasierītei pat pačurāt nav bijis laika aiziet, tad viņa visiem lūgumiem uzspļaus.

23.

Un par to pīpēšanu, piedod, taču neaizmirsti, ka tu, pīpēdama kaitē vismaz 5. daļai iedzīvotāju, kam ir (diagnosticēta vai vēl ne) astma, kā arī vienkārši bojā garastāvokli tiem, kas vienkārši negrib ostīt pīpmaņa izplūdes gāzes. Savukārt, dzerot limonādes (kāpēc tu uzskati, ka es tās dzeru?) un ēdot kaut vai dārgās desas (tās atšķiras tikai pēc sojas procenta un tā, vai kūpinātas vai ar attiecīgo E-papildinātas), kuras es arī ēdu vidēji reizes divas gadā, dažus cilvēkus var sākt mocīt atraugas,bet tas arī viss.

24.

Un arī aknu ciroze viņiem ir daudz biežāk sastopama, jo, dzerot vīnu, tā metas vēl fiksāk kā no destilātiem….JEBKURĀ GADĪJUMĀ CILVĒKAM UZ ĢĪMJA NAV RAKSTĪTS, VAI VIŅŠ ZINĀS MĒRU, VAI NE, tāpēc labāk vispār nesākt, un apgalvojumi, ka viņš jau nu dzer ar mēru, arī ir tipiska alkonauta pazīme, jo tie, kas no alkohola nav atkarīgi, patēriņu nemēra.

25.

Vai drīkst palūgt atsauci uz pētijumiem kur būtu pierādīts, ka glāze “Appellation d’origine contrôlée” sarkanvīna ikdienā pie pusdienu steika paaugstina aknu cirozes risku???

To, ka kvalitatīvs sarkanvīns mērenās devās ir ieteicams kardiovaskulāro un pat Alcheimera slimību profilaksei tiešām ir pieradīts klīniskos pētijumos. Nepaslinko, sagoglē pati. :)
Prozit!

P.S. Skaļa bļaušana(caps lock) nebūt apšaubāmus izteikumus nepadara pārliecinošākus. Tieši otrādi :)

26.
viktors benzīns
2010. gada 20. marts, 09:48

rodins kārtējo reizi pierāda, ka rakstīt māk, bet ar domāšanu pašvaki.
nu kam vajadzīgi jauni likumi, ja pa lielai daļai vecajiem uzspļauj. te vajag no lupatām lamāt ārā gan iekšlietu, gan finansu ministrus par nespēju veikt savus pienākumus. ir kārtīgi jākaro ar nelegālajiem, kuri atkal nejēgā plaukst, gan legālajiem. ieejiet veikalos pirms slēgšanas, katru vakaru tur var karot ar pārdevējām (mana miesta mego, elvis). sist vajag viņus un nežēlīgi. noņemt licenses un miers. un ne tik tam vienam veikalam, bet , ja gadās, visai veikalu ķēdei latvijā. viens dabūs pa degunu, pārējie padomās.

Esmu neskaitāmas reizes iebildis, ka veikalā man rindā priekšā stāvošajiem tīņiem alkoholu tirgo. Dažas reizes pārdevēja arī noraustās un prasa šiem apliecināt vecumu. Tā dažas reizes gandrīz piedzīvoju grupveida uzbrukumu. Kā jau Rūzvelts esot teicis “Evil prospers because good men do nothing”. Es neesmu gatavs būt vienaldzīgs.

28.

Par to ieteicamību: nesen bija publicēts pētījums, kura autors izanalizēja visus apcerējumus par to, cik labi ir iedzert un konstatēja, ka tajos visos pie nedzērājiem bija ieskaitīti arī tie, kas jau sen visu nodzēruši un tagad pirms nāves nākuši pie prāta. Lieki teikt kurā grupā bija vairāk smagu slimību un nāves gadījumu, piemēram, no barības vada asiņošanas. Un galu galā arī tas, cik daudz vari izdzert, uz ģīmja nav rakstīts…Toties alkoholiskajos dzērienos nav nekā tāda, ko nevarētu uzņemt, piemēram, ar zaļo tēju vai āboliem….

Ja ņem pavisam nopietni, tad dažādās izpausmes cīņā ar alkoholu un nikotīnu mūsdienās jau stabili ierakstāmas tādā globālā kategorijā kā kodolbruņošanās ierobežošana. Pielietot nopietni neviens netaisās, bet politiķu darbošanās reklamēšanai noder itin labi.

P.s.Absurda kalngals šajā jomā tika sasniegts PSRS laikos, kad esot valsts monopolam alkohola apritē tika nodibināta Valsts Komiteja cīņai ar alkoholismu.

Bērnus legāli atļauts taisīt no 16 g.v. vēlēt un ar auto braukt no 18 g.v., bet alkoholu iegādāties tikai no 20 g.v. Ņelogično… :)

Manuprāt, problēma nekad nav bijusi apstāklī, ka kaut kas tiek atļauts vai arī aizliegts, it sevišķi, ja runa ir par nepilngadīgajiem, t.i., bērniem. Lai arī kāda būtu ģimene, radi un draugi mums ir valsts skolas, nevis privātā izglītība, no kuras neko nedrīkstētu prasīt. Manā skatījumā visa sakne ir izglītības sistēmas pilnīgā degradācijā visās izpausmēs. Pirmkārt jau skolās strādā aizvien draņķīgāki skolotāji un jo tālāk no pilsētām, jo draņķīgāka bilde. Par to liecina kaut vai olimpiāžu rezultāti. Audzināšanas stundas, klases audzinātāja, patriotiskā audzināšana šķiet ir nonivilēta līdz tam līmenim, kur savulaik popularitāti guva žurnāls Zīlīte. Labākais, ko bērni uzzin skolā, ir fakts, ka alkohols ir slikts, tomēr kādas ir alternatīvas bērnu brīvā laika aizpildīšanai. Pusaudžu sekss?! Datoratkarība? Varbūt labāk ir, ka viņi tomēr piedzeras, lai neredzētu pieaugušo vienaldzību?
Ir bērni, kuriem pietiek ar ģimenes pamatiem, tomēr ir tādi par kuriem ik dienas ir jācīnās. Diemžēl mums ir krīze un izglītībai naudas nav. Jebkādas likuma izmaiņas, kas saistītas ar alkohola tirdzniecību ir cīņa ar sekām, vai vēl ļaunāk vēlme novērst uzmanību no kaut kā patiešām nopietna. Un tā tukšā muldēšana varas koridoros būtu atzīstama par noziegumu daudz vairāk nekā kāda pusaudža nopirkts pusstops.

32.

Mjā, lielāki demagogi par mēru nezinošiem
alkoholiķiem ir tikai agresīvie atturībnieki. :)
Vai Tu visu pārtiku izvelies tikai pēc tā ko Tavā izpratnē organismam vajadzētu uzņēmt? Un garšai un baudījumam, ko sniedz ēdiens un dzēriens nav nekādas nozīmes?
Ir cilveki, kas nekad nesapratīs operu vai baletu, ir cilvēki, kas nekad nesapratīs kā darbojas auto, un ir arī tādi, kas kanapē ar kaviāru uzdzers zaļo tēju vai uzkodīs abolu laba bruta vietā. :P Tā viņš ir un nekas tur nav maināms….

Vispār Alkoholu vajadzētu pārdot no 31.gadu vecuma. Jo no 31.gadu vecumu, jau ir pilnība un īsti ir jau pieaudzis cilvēks, un ir saprātīgāki.

Krievu laikos, 14 gadīgs dzērājs, varēja riktīgi sodu saņemt. A tagad visos aiz stūriem bērni i pīpē un dzerstās. Es labprāt jūs sīkos pīpmaņus un dzērājus būtu noķēris un sadotu pa pakaļu. Jo tas tak nav normāli, ka mūsdienas bērni ir dzērāji un jūtas kruti pīpē.

Jauniešu alkoholisma problēma ir nevis likumdošanas, bet vērtību problēma. Ja paši vecāki dzer brīvdienās, darba dienās un svētku dienās un uzskata, ka tas ir ok, nekas nemainīsies. Tik ilgi, kamēr sabiedrībā tas liksies pieņemami vai pat stilīgi, tikmēr jaunieši sekos lielo paraugam.

Vēl šajā sadaļā
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Sprādzieni metro (106)
Askolds Rodins

Saistībā ar terorismu Maskavas metropolitēns iepriekšējo reizi tika pieminēts pirms turpat sešiem gadiem. Pirmdienas rītā metro vagonos uzspridzinājās divas pašnāvnieces. Bojā gājušo skaits ir tuvu [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Autobusi un pircēji (107)
Askolds Rodins

Pirmajā aprīlī cilvēki, dabiski, plēsīs jokus, taču sagaidāmas arī nopietnas lietas. Tieši šajā dienā Vācijas automašīnu ražotājs „Daimler” var panākt izlīgumu ar ASV Tieslietu ministriju [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Bičkovičs izvēlējies (63)
Askolds Rodins

Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs otrdien turpmākam darbam ģenerālprokurora amatā nominēja tagadējo ģenerālprokuroru Jāni Maizīti, kas šajā krēslā atrodas jau otro termiņu. Likumdošana neierobežo amata [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Zīmīgais kuģītis (57)
Askolds Rodins

Līgums vēl nav parakstīts, taču principiālais jāvārds laikam gan pateikts. Viņnedēļ Parīzē Francijas prezidents Nikolā Sarkozī un Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs vienojās, ka Krievija tiks [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Kupols 500 Rīgas viesiem (178)
Askolds Rodins

Pafantazēt nevienam nav liegts. Ja vien fantāziju realizācija nav jāapmaksā citiem. Jau izskanējis, ka Rīgas domei nav naudas, lai iekonservētu (par pabeigšanu nav pat runas!) [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Nabaga uzvarētājs (22)
Askolds Rodins

Tas nu ir noticis. Pēc Ukrainas prezidenta vēlēšanu otrās kārtas kļuvis zināms to uzvarētājs. Prezidenta krēsls ticis Reģionu partijas līderim Viktoram Janukovičam. Uzvara gan ir [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Valoda kā “trešā persona” (99)
Askolds Rodins

Bada laikā velns ēdot pat mušas. Slīcējs ķeroties pie salmiņa. Sestdien apvienības Tēvzemei un brīvībai/LNNK domes sēdē tika pieņemts lēmums sākt parakstu vākšanu, lai rosinātu [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Ukrainā – kā prognozēts (18)
Askolds Rodins

Turpinājums sekos. Kā bieži tika prognozēts, svētdien Ukrainā notikušajās prezidenta vēlēšanās nevienam no 18 prezidenta amata kandidātiem neizdevās iegūt vajadzīgos 50% vēlētāju balsu. Aptuveni (oficiālie [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Naftas vada lāsts (29)
Askolds Rodins

Kas par gadumiju bez konflikta enerģētikas jomā! Krievija atkal sagājusi matos ar Baltkrieviju. Abu valstu iepriekšējā saķeršanās notika akurāt pirms trim gadiem, kad Krievija būtiski paaugstināja [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Auļojošie tarifi (48)
Askolds Rodins

Droši vien maksāsim. Rīgas domes pasažieru komercpārvadājumu licencēšanas komisija pieņēmusi lēmumu, ka no 1.janvāra Rīgā par braukšanu sabiedriskajā transportā līdzšinējo 40 santīmu vietā būšot [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books