Korupcijas novērošanas birojs (542)
Autors: Sanita Jemberga
Publicēts: 2010. gada 25. marts 00:10
Atslēgvārdi: , , .
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Žurnālistiem bieži pārmet, ka tie nesauc lietas īstajos vārdos. Man ir priekšlikums pārdēvēt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju par Korupcijas novērošanas biroju.

Gada laikā, kopš par tā vadītāju kļuva Normunds Vilnītis, biroja darbs no mediju lupas izbēdzis – daļēji žurnālistikas vājuma dēļ, daļēji tāpēc, ka cilvēkam dots laiks iestrādāties. Trešdien Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijā, kur vērtēja N.Vilnīša darbu, viņš atzina, ka vadītāja maiņa ir ietekmējusi biroja darbu, bet tagad viņš esot definējis mērķus un “jāsāk strādāt”.

Pirmais iecerētais darbs ir tikt vaļā no viena no galvenajiem iemesliem, kādēļ birojs 2002.gadā tika izveidots – no partiju finanšu kontroles.

Vilnītis, redz, ir pārliecināts, ka partijas kļuvušas “disciplinētākas” un tādēļ to finansēs vairs nav atrodami gadījumi, kad nelikumīgi iegūti vai iztērēti daudzi tūkstoši. KNAB priekšnieks izliekas nezinām, ka laika posmā starp biroja lēmumu piedzīt no LPP/LC un TP par pārtēriņiem vēlēšanu kampaņā nepilnu miljonu latu (no kā partijas varētu mēģināt izvairīties, apvienojoties citā formācijā) un pašreizējo brīdi ir būtiski mainīts partiju finansēšanas likums un ievērot kampaņu griestus nav problēmu. Drīzāk partijām vairs nav naudas, lai tos pārsniegtu. Varbūt Vilnītis neizliekas, bet tiešām nezina, jo trešdien Saeimā joprojām bija pārliecināts, ka KNAB atbalstītie priekšlikumi griestu samazināšanai arvien tiek izskatīti. Atbildīgā komisija tos noraidīja jau otrdien. Šis fakts liek aizdomāties, cik daudz Vilnīti interesē partiju kontrole.

Paradoksāli, bet partiju finanšu kontroles nodaļu Vilnītis atzīst par vislabāk strādājošo biroja vienību (un tajā pašā laikā ierosina no šīs funkcijas atteikties). KNAB priekšnieks argumentē, ka biroja atrašanās premjera pārraudzībā liedzot kontrolēt partiju tēriņus, jo kas gan notikšot, ja birojam būs jāpieņem lēmums par premjera partijas kampaņas apturēšanu tēriņu pārsnieguma dēļ.

Pirms viņa atnākšanas birojam nebija nekādu grūtību uzlikt TP pusmiljona sodu un tiesāties, lai gan birojs atradās TP premjera Aigara Kalvīša pārraudzībā, kuram ar to bija daudz vairāk konfliktu nekā Valdim Dombrovskim (JL). Dombrovskis trešdien radio intervijā Vilnīša priekšlikumu atzina par neloģisku, īpaši priekšvēlēšanu gadā.

Vienīgais vērā ņemamais biroja sasniegums gada laikā, kopš Vilnītis vada KNAB, ir atklātā korupcija Bērnu slimnīcas iepirkumos, kur izmeklēšana nav beigusies.

Krietni cietis otrs balsts, kāpēc savulaik biroju dibināja – lielu un sarežģītu amatpersonu korupcijas lietu šķetināšana. Ne tikai lielu un sarežģītu – 2009.gadā birojs ierosinājis 16 kriminālprocesus, no kuriem otrajā pusgadā prokuratūrai nosūtīti tikai divi (kopējais rādītājs nav mazāks kā iepriekšējos gados, satraucošs ir otrais pusgads). Vilnītis šo rādītāju atzīst par neapmierinošu.

Tas nenozīmē, ka birojam šajā gadā nav bijis daudz darba.

KNAB pārvācies uz jaunām telpām.

Nomainījušies vairāk nekā 20 darbinieki. KNAB priekšnieks apgalvo, ka tas esot normāli. Aptuveni tikpat bijis citos gados. Tā neesot liela kadru mainība.

Mikroklimats birojā nav pats labākais. Un nevar būt, ja, piemēram, pret darbinieku tiek ierosināta disciplinārlieta tikai par to, ka viņš atļāvies publiski pateikt – agrāk birojs strādāja aktīvāk. Otrs pārkāpums – nav nodrošināta savlaicīga tulka ierašanās uz tikšanos ar ASV vēstnieci, kas atnāca uz tikšanos ar KNAB vadītāju 10 minūtes agrāk, nekā bijis norunāts, bet tulks – precīzi nozīmētajā laikā. Izrādījās, ka ne KNAB vadītājs Vilnītis, ne viņa sekretāre angliski labi nerunā.

Lai gan biroja ētikas komisija un divas disciplinārlietu izmeklēšanas komisijas atzina, ka nekāda pārkāpuma nav bijis, Vilnītis neatlaidās, mainīja komisijas sastāvu un prasīja lietu izskatīt atkārtoti. Tagad trešo reizi atzīts, ka darbinieks nav vainīgs, un Vilnītis komisijas slēdzienu akceptējis. Var tikai minēt, cik daudz biroja darbinieku laika un enerģijas tērēts nejēdzīgi (paskaidrojumu apjoms vien ir vairāk nekā 50 lappušu). Tas notiek brīdī, kad saskaņā ar trešdien publiskoto apjomīgo Delnas pētījumu par biroja darbu daudziem darbiniekiem vērojams izdegšanas sindroms un algu samazinājums demoralizējis viņus līdz līmenim, kad vēl viens finansiāls grieziens var būt liktenīgs.

Vilnīša darbību Delnas vērtējusi stipri kritiski – birojs sekmīgi strādā administratīvās korupcijas apkarošanā, bet ir vājš pret “lielajām zivīm” (tam gan nepieciešami arī citi apstākļi – likumu uzlabošana, darbinieku kvalifikācijas celšana, piemēram, sarežģītos finanšu noziegumos u.tml.). No KNAB biroja priekšnieka tiek gaidīta ne tikai spēja vadīt struktūru, bet arī prasme būt viedokļa līderim sarežģītās situācijās. Tādās kā, piemēram, Parex bankas pārņemšana vai korupcijas skandālā iejauktas firmas uzvara nākamajā iepirkumu konkursā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Toreiz no viņa puses netika bilsts ne vārds. No KNAB priekšnieka gaida arī sabiedrībai nozīmīgu iniciatīvu virzīšanu korupcijas apkarošanā, bet tas nav noticis.

Noklausījušies Vilnīša atskaiti, Saeimas deputāti palika apmierināti. Nevienam neradās jautājumi ne par Vilnīša, ne viņa sievas biznesa parādsaistību risku (sievas uzņēmumam tādas ir ap pusotru miljonu un tiesiskās aizsardzības prasība, savukārt KNAB vadītāja parāds ir lielāks par 200 000 eiro), ne par vēlmi atteikties no tik būtiskās biroja darbības sfēras kā partiju finanšu kontrole.

Redzēsim, kādu vērtējumu sniegs premjera izveidotā ikgadējā KNAB vadītāja darbības vērtēšanas komisija.

Tikmēr Vilnītis deputātiem stāsta, ka no biroja darbiniekiem neprasot neko citu kā tikai darbu. Tāda laikam ir jaunā filozofija – rezultāts nav svarīgs, galvenais, lai strādā un novēro, kur palikusi korupcija.

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(98 balsotāji )
Komentāri
521.
klusais>ululiņš
2010. gada 28. marts, 13:00

Pasaulē ir kādas 6-7 vietas, kur vērā ņemama līmeņu starpība paisumam bēgumam – Eiropā tas ir no Holandes līdz Spānijas LaCoruna.
Bet atgriežoties pie korupcijas tēmas – palasījos pāris mēnešus atpakaļ Saeimas stenogrammas , kad tika pieņemts Enerģētikas likums , tai skaitā par alternatīvās enerģijas iepirkuma tarifiem – varen aktīvs toreiz debatēs bija Kristovskis.

522.

Es arī gribu teikt, ka man Lelles komentāri izklausās agresīvi un histēriski. Lai lellei aiztaupītu argumentus, ka jums tur Rīgā ir viegla dzīve, teikšu, ka esmu pirmspensijas vecuma un bez darba no 1.jūnija.

523.
Lelles profils (ne astroloģiskais)
2010. gada 28. marts, 13:13

Ļauna, aprobežota, histēriska un prasta bāba. Punkts.

Nez kāpēc liekas, ka Lelles ir vairākas. Ja nu, varbūt, dažādas personības šķautnes šai “mūsējai”.

Rīgas balss, Piektdiena, 6. decembris (2002), Intervijas fragmenti

Rīgas Balss: – Segliņa kungs, tas, ko uzsācis Gulbis, būtībā ir mājiens jums (pat ne ar slotas kātu, bet ar steku). Kur bijāt visus šos gadus, kad neredzējāt, kādi ir jūsu padotie – ar kādām luksusa mašīnām viņi braukā, kādus cilvēkus aicina par palīgiem? Kāpēc jūs neredzējāt to, ko tagad ieraudzījis Māris Gulbis?

Mareks Segliņš: – Neuzskatu, ka tas ir kaut kas slikts, ja priekšniekiem ir padomdevēji. Taču šajos konkrētajos gadījumos es ieraugu personas, kuras arī mani pārsteidz. Māris Gulbis paziņojis, ka policista palīga statusu (it kā) tirgojot par 1500 dolāriem. Man šādas informācijas patiešām nebija.

Māris Gulbis.: – To apliecināja arī Valdis Pumpurs. Šāda informācija esot bijusi Kriminālpolicijai.

M.S.: – Žēl, ka Pumpura kungs šādu informāciju nesniedza arī man. Laikam taupīja jaunajam ministram.

RB: – Varbūt neuzticējās jums…

M.S.: – Domāju, ka viņš man uzticējās, jo stāstīja daudz ko tādu, kas plašākai sabiedrībai nebija zināms. Diemžēl par šādu lietu neinformēja. Žēl. Otrais fakts, ko paziņoja ministrs, ir par Rīgas Galvenās policijas pārvaldes priekšnieka braukāšanu ar dārgām automašīnām. Ja runa ir par “Lamborgini”, man šķiet, ka Latvijā šī marka nav pat reģistrēta…

M.G.: – Igoram Kobliņecam tāda ir.

M.S.: – Nu ja – Andra Stara bijušajam padomniekam… Ja tas ir tā, tad atkal rodas jautājumi. Zinu, kuram šāda informācija bija man jāpiegādā. Robežsardzē ir speciāls dienests, kas seko līdzi automašīnu plūsmām. Robežsardzes priekšnieks nekad šādu informāciju man nav sniedzis. Acīmredzot arī viņš to ir pieturējis jaunajiem laikiem…

RB: – Vai, būdams iekšlietu ministrs, Segliņš savā darbā nekad nav manījis politisko fonu?

M.S.: – Esmu. Kaut vai toreiz, kad cīnījāmies ar tādiem negodīgiem EP darbiniekiem kā Margevičs. Tikko sākām “izstrādi”, kur tad viņš aizskrēja? Aizskrēja uz Saeimu. Zīmīgi, ka tieši tiem, kurus gribam ņemt nost, uzreiz atrodas draudziņi politiķu aprindās. Viņi sāk lēkt pa gaisu, sniedz intervijas “Panorāmā”: re, kā Segliņš plosās, taisās izrēķināties! Šie klaigātāji ir zvanījuši arī man.

RB: – Sauciet vārdā.

M.S.: – Kārlis Leiškalns zvanīja man uz prasīja: ko tu aiztiec Margēviču!!! Nu aiztiku un aiztikšu, jo uzskatu, ka viņš ir negodīgs.

M.G.: – Gribētu piebilst – es pazīstu Tautas partijas cilvēkus (starp tiem arī Segliņš), kuri, būdami Saeimā un valdībā, nav savu materiālo stāvokli uzlabojuši. Taču manā rīcībā esošā informācija liecina, ka daudzi politiķi vai tā saucamie oligarhi ir kļuvuši ļoti bagāti. Kāpēc atklāti nepasakām, no kurienes viņiem tā lielā nauda? Šeit, lūk, policijai nebija ļauts ieskatīties un darboties. Kāpēc slēpjamies zem kaut kādām akciju sabiedrībām? Kāpēc atklāti nepasakām, kurš, piemēram, būvē skandalozo Saulkrastu māju?

RB: – Droši, uz priekšu!

M.G.: – Cilvēkam, kurš ziņoja par tās būvniecību, nākamajā dienā nodedzināja māju. Segliņa kungs, jūs taču zināt, kam pieder minētā Saulkrastu māja? Pasakiet godīgi, kas tajā dzīvos…

M.S.: – Nezinu.

M.G.: – Man gan šķiet, ka es zinu. Tāpat es skaidri arī redzu, kas risinās ap jaunās policijas ēkas celtniecību. Te atkal briest kārtējais skandāls. Galvenās cīņas šobrīd notiek par māju Stabu ielā. Par tās privatizāciju. Jau otrajā dienā pie manis kā ministra nāca visādi cilvēki, interesējās, piedāvāja dažādas iespējas. Es taču labi saprotu, kādā veidā tas bizness tiek taisīts. Valsts policijas ēka patiešām ir ļoti labā vietā. Jūs zināt, ko grib ar to iesākt?

M.S.: – Atsavināt.

M.G.: – Jā, atsavināt par bilances vērtību un pārdot par sertifikātiem. Biznesa shēmas tiek zīmētas ļoti profesionāli. Aloizs Blonskis šādus shēmu zīmētājus sauc par likumīgajiem zagļiem. Informācija liecina, ka notiek negodīgas spēlītes, kuras spēlē politiķi. Segliņa kungam un sabiedrībai viņi ir labi zināmi.

M.S.: – Jūsu partija tagad ir vairākumā – nu nepieļaujiet šādas iespējas!

M.G.: – Protams, ka nepieļaušu!

Piedodiet, bet mūsu valsts nevar atļauties tādus Vilnīšus, pie patreizējiem korupcijas apmēriem un intensitātes momentāli jānomaina KNAB vadītājs, lai šī iestāde sāķtu daudzmaz efektīvi darboties, nevis veģitēt iesaldētā režīmā, kā tagad. Kad KNABs beidzot sāks ķerties klāt “lielajām zivīm” ???????

Palasījos, nekā prātīga neesat saražojuši, tikai Lelli nolamājuši. Neesat tik pašpārliecināti. Šodien esiet pie turības, bet kā būs rīt? Šajā momentā nav nekā stabila, nav drošs ne EURO, ne USD. Nu tā, morāli esmu nolasījis, varu doties tālāk :-)

528.

Ieguldi naudu reālos mākslas darbos – tie cenā nekrīt.

528.
klusais>lno
Esmu slinks, gribētu nopirkt gatavu māju, bet neatrodu piemērotu.

530.

Varbūt ne slinks , bet izvēlīgs?
Labi mans iepriekšējais koments bija nedaudz joks, bet patiesībā tomēr ir lietas ,kurās var investēt neraugoties ( mājas tās noteikti nav ), ja protams ir pietiekami naudas. Domāju ,ka teiksim da Vinci Mona Lisa jau nu vērtībā nekritīs ( ja vispār iespējams to vērtēt ).

Citadiena.lv: Saskaņā ar Alexa.com – 419-tā vieta Latvijā :)
Tā baigi kruta nav, ņemot vērā spīdekļus.
Pat aizklapētais Nemirst.lv ir augstāk.
Domājiet, domājiet :)

532.
Tīģeris > dada
2010. gada 28. marts, 16:03

gribu.lv tiešām ir augstākā vietā kā citadiena. :) Nra.lv ir 78., es arī uz to katru dienu aizeju, bet tas jau nenozīmē, ka šo vietni baigi cienītu :) Bez tam, nra.lv arī pilns ar visādiem – “Dziedātāja Amber pinas ar aktieri Zvīguli, utt.”, tas arī piesaista tautu.

531.
dada
Arī vijolnieces Skrides koncertus apmeklē nesalīdzinami mazāk klausītāju kā Busuli, nu un kam dosi priekšroku? :-)

534.

Laikam neaizmirsīšu, kā Homicers spēlēja Ditijē čellam ar orķestri, moto – Bodlēra “Ļaunuma ziedi”.

īstenībā jau Lelle ir Zvirbulēna otrais es. vai vismaz no tās pašas komandas. kurš gan cits ar to čiepstētāju te diskutētu.

bet MB gan izcilus komentus sarakstījis. skaidri redzams ‘harismātiska līdera’ potenciāls.

Politiskā labaratorija jau strādā
Jaunas partijas mums gādā;
Rudens nav aiz kalniem tāliem
Sava partija būs sēņotājiem.

Andris pētī aptaujas,
aptaujās ir būtība.
Četriem komats sešiem procentiem -
pie pakaļas tā maucība!

Tāpēc partijas būs visiem ‘istiem
Viena būs pat anarhistiem.

kurš zin, ko strādā MB – profesionāli? Varbūt viņš der latvijas glābšanai

538.

Pr to MB potenciālu māc šaubas. Pārāk liels optimists. Ne bedri pamanīs, teiks ka caurums vien, ne vētru – tāds vējelis vien esot. Plus vēl ar savu “mūsu ciemā viss ir skaistāks un lielāks un zaļāks kā jebkurā pilsētā” var sanākt kārtējais nasingspešals

Ak jā, ..cien.Sanitas ” Korupcijas novērošanas birojs” varētu pretendēt uz Gada teiciena titulu.Labs! :)

jā, virsraksts ir patiesi ‘gada titula’ cienīgs.

http://polilogi.lv/ – Te ir visa info par mūsu dzīvi Latvijā un ne tikai – *http://polilogi.lv/*.

KNĀB’is (Korupcijas Novēršanas Apkarošanas Birojs).

Vēl šajā sadaļā
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Kā dabūt baltu seju un nepieskarties bruņurupucim (146)
Laila Pakalniņa

Tā kā saskaņā ar ticējumu Lieldienās var tikt pie baltas sejas, bet paklausot mediķiem – pēc saskares ar bruņurupučiem kārtīgi jāmazgā rokas, četras Dieva dotās [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Sprādzieni metro (106)
Askolds Rodins

Saistībā ar terorismu Maskavas metropolitēns iepriekšējo reizi tika pieminēts pirms turpat sešiem gadiem. Pirmdienas rītā metro vagonos uzspridzinājās divas pašnāvnieces. Bojā gājušo skaits ir tuvu [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Autobusi un pircēji (107)
Askolds Rodins

Pirmajā aprīlī cilvēki, dabiski, plēsīs jokus, taču sagaidāmas arī nopietnas lietas. Tieši šajā dienā Vācijas automašīnu ražotājs „Daimler” var panākt izlīgumu ar ASV Tieslietu ministriju [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Bičkovičs izvēlējies (63)
Askolds Rodins

Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs otrdien turpmākam darbam ģenerālprokurora amatā nominēja tagadējo ģenerālprokuroru Jāni Maizīti, kas šajā krēslā atrodas jau otro termiņu. Likumdošana neierobežo amata [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Aivars Ozoliņš
Uzmetēju pavasaris (157)
Aivars Ozoliņš

Tautas partija, aiziedama no valdības, lai gatavotos vēlēšanām kopā ar LPP/LC, ir uzdāvinājusi Aināram Šleseram iespēju izvēlēties — vai nu gatavoties vēlēšanām kā valdības ļodzītājam [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Aivars Ozoliņš
TP politiķa raksturs (254)
Aivars Ozoliņš

Kultūras ministra Inta Dāldera lēmums palikt amatā pēc tam, kad viņa Tautas partija nolēmusi aiziet no valdības, bet it īpaši TP līderu komentāri par viņa [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Alkohols un jaunieši (34)
Askolds Rodins

Deputātiem jāieklausās. Sabiedriskā organizācija Tabakas un alkohola kontroles Latvijas nacionālā koalīcija vērsusies Saeimā ar likumdošanas iniciatīvu, kas saistīta ar alkoholisko dzērienu tirdzniecības ierobežošanu. [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Aivars Ozoliņš
Šķēle nespēj (301)
Aivars Ozoliņš

“Ja Tautas partija spēs, tad arī Latvija varēs!” Andris Šķēle pasludināja savas atgriešanās kongresā novembrī, likdams partijas biedriem vienoties izmisīgā cerībā, ka varbūt viss vēl [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Marts un miers (116)
Laila Pakalniņa

Vai Latvijā ieviesīs kalendāru, kurā 15.martam uzreiz sekos 17. un nav 16.marta – līdzīgi tam, kā, piemēram, daudzās pasaules viesnīcās nav 13.numuru vai 13.stāvu? Reizēm [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Aivars Ozoliņš
Šķēles piedāvājums (128)
Aivars Ozoliņš

Andra Šķēles tā dēvētā atgriešanās politikā nav atstājusi cerēto iespaidu uz vēlētājiem, un viņa mēģinājumi kompensēt politiskās uzmanības deficītu kļūst arvien izmisīgāki. Ceturtdien premjerministram Valdim [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books