Autobusi un pircēji (107)
Autors: Askolds Rodins
Publicēts: 2010. gada 28. marts 20:37
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Pirmajā aprīlī cilvēki, dabiski, plēsīs jokus, taču sagaidāmas arī nopietnas lietas. Tieši šajā dienā Vācijas automašīnu ražotājs „Daimler” var panākt izlīgumu ar ASV Tieslietu ministriju un samaksāt soda naudu – aptuveni 185 miljonus dolāru. Par kukuļdošanu. Ne pašā Amerikā, bet 22 citās pasaules valstīs, kuru  vidū ir arī Latvija. Izlīguma gadījuma „Daimler” būs jāapņemas turpmāk nepārkāpt ASV likumdošanu.

Amerikā ar likumu aizliegts uzpirkt citu valstu ierēdņus, lai tādējādi uzvarētu iepirkumu konkursos. Lai cīnītos pret negodīgu konkurenci, kas liek šķēršļus ASV ražotājiem, tur jau ilgus gadus ir spēkā likums, kas aizliedz koruptīvas darbības ārzemēs.  Tas attiecas uz jebkuru uz uzņēmumu, ja tā akcijas tiek kotētas ASV biržās. Tieši šis apstāklis lauj attiecināt ASV likumdošanu uz Vācijas autokoncernu. Ne tik sen par līdzīgu rīcību 1,6 miljardus dolāru lielu soda naudu samaksāja cits Vācijas koncerns – „Siemens”.

Izmeklēšana Latvijā populāro mersedesu markas spēkratu lietā aptver laikaposmu no 1998. līdz 2008. gadam. „Aploksnītes” bijušas dažādas: nauda, dāvanas, atlaides, pērkot auto. „Smērēts” ar izdomu.

Latvijai ir uz ko atskatīties. Pirms dažām dienām premjerministrs Valdis Dombrovskis (JL) deva rīkojumu apturēt skolu autobusu un neatliekamās palīdzības mikroautobusu iepirkuma procesu. Konkursos uzvara tikusi mersedesiem. Ir arī   pasenāks stāsts – par to, kā Rīgas ielās aiz vecuma grabošos dzeltenos „Ikarusus” nomainīja mersedes markas autobusi.

Ģenerālprokurors Jānis Maizītis rosinājis ķerties pie šīs lietas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB), un šai iestādei ir iespēja pierādīt, ka tai pārmestā pasivitāte varbūt bijis pārsteidzīgs slēdziens.

Līdz pirmajam aprīlim „Daimler”  notikušo nekomentēs. Tomēr neatkarīgi no tā, kā notikumi attīstīsies Atlantijas okeāna viņā pusē, Latvijas tiesībsargājošjām iestādēm būtu jāsāk izzināt, kam tikuši 1,8 miljoni eiro – tāda ir „Daimler” Latvijas amatpersonām kukuļos samaksātā summa. Spriežot pēc publiskotas informācijas.

Varam sevi mierināt, ka neesam unikāli, grēcinieku sarakstā ir arī, piemēram, Krievija un Ķīna, taču tas ir vājš mierinājums. Aizdomas var skart plašu amatpersonu loku vairāku sasaukumu Rīgas domēs.

Ja prāvā „ASV pret Daimler”  tiks panākts izlīgums, tas nebūt nenozīmēs, ka kukuļi Latvijas amatpersonām nav doti un tātad nav saņemti. Ja Latvijā nekas tamlīdzīgs nebūtu noticis, mēs nebūtu nonākuši šajā konkrētajā „melnajā sarakstā”. Tajā „svešo” nav, ir tikai „savējie”.

Šis skandāls ir labs atgādinājums, ka Latvijā pastāv problēma, kuras risinājums tā īsti nemaz nav meklēts. Valsts un pašvaldību pasūtījumu konkursi, kuros uzvar „izredzētie”. Ja konkursa noteikumi ir tādi, ka uzvarēt spēj tikai īpaši sagatavojušies pretendenti, ir vērts pievērst uzmanību konkursu nolikumu izstrādātājiem. Pārāk daudz pieredzēts, ka pasūtītājs ir gandrīz beztiesisks, bet domstarpību gadījumā ieguvējs ir pasūtījuma izpildītājs. Un pārmaksā rīdzinieki – kā gadījumā autobusiem.

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(67 balsotāji )
Komentāri
82.
gmails -> 77. reality
2010. gada 29. marts, 18:09

rekur bus ari krasainas ilustracijas zvirbulena sarakstam http://www.diena.lv/lat/politics/hot/foto-izveidota-kustiba-par-labu-latviju#p_1. tad nu pasaki, kads aizcietejums liedz siem glabejiem darit labus darbus jau sodien.

Labākais koments Pie Apiņa raksta Delfos, ko pēdējā gada laikā esmu lasījusi, kas faktiski dublē manas domas: “Shada sistema tik tiesham sabruks. Un beigas buus nezheliigs slaktinsh… Mani tikai fascinee tas, cik stulbi ir tie, kuri graabj, butiibaa, izdomatas vertiibas, iznicina to vaardaa cilveekus un dabas resursus… Bet vini nespej iedomaties, ka vienu dienu visiem bus vienalga cik nullites ir vina elektroniskajaa bankas kontaas un nems vinu nositiis par to, ka vinam ir kads desas gabals ledusskapii…”

>82.gmails -> 77. reality
2010. gada 29. marts, 18:09
– VĒL BILDES SKATĪTIES ? Ja kādam 20-it gados demokrātijas ”labumu” vēl nepietiek, lai stājas partijā, kustībā vai Sarmītes atbalsta komitejā !
1990-o gadu ‘labo’ darbu sekas visapkārt – kur vien skaties ‘plaukst’ un ‘zeļ’ demokrātijas ziediņi – depopulācija, bezdarbs, emigrācija, narkotikas……Priekā !?

>83.Lelle
2010. gada 29. marts, 18:20

- Šāda ‘’sistēma” nesabruks tiks ilgi, kamēr tās uzturētāji tās izveidotāji un sponsorētāji to turpinās uzturēt. Kautiņi, kukuļdošana-ņemšana, grautiņi, demonstrācijas, protesti, virtuālā čivināšana..utt..utml – tas viss ir neatņemama šodienas globalizētā pasaulē ikdienišķa parādība – ar tām nodarbojas policija, specvienības, armija vai nodarbosies ‘terminatori’. Nelolo lielas ilūzijas, ka pēc kāda notikumu sāksies jauna skaista dzīve……

86.
ululiņš>Parastais
2010. gada 29. marts, 18:41

PPR – partija cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

87.
gmails -> 84 reality
2010. gada 29. marts, 18:52

negribi neskaties. tikai pacelt balsi nevajag un mulkigus pretjautajumus par x-menu eksportu no ASV uzdot. Prieka. Jaiet izbaudit pedejas dienas ar analogo TV.

88.
gmails -> 86. ululiņš>Parastais
2010. gada 29. marts, 18:55

nein, VIP very important party

89.
zvirbulēns-Skaistulei
2010. gada 29. marts, 18:59

Repše uzvirpojis likumiņu, jādomā tak, ka bez maksas.
—————–
Finanšu ministrija pēc savas iniciatīvas izstrādājusi jaunus grozījumus likumā Par nekustamā īpašuma nodokli, kas ļautu atbrīvot no šā nodokļa naftas cauruļvadus un citas inženierbūves, kuras objektīvu iemeslu dēļ nevar izmantot saimnieciskā darbībā. Ministru kabineta komiteja ir atbalstījusi šo likumprojektu.

Pirms trim mēnešiem stājās spēkā iepriekšējie grozījumi likumā Par nekustamā īpašuma nodokli, saskaņā ar kuriem nodoklis tiek piemērots ne tikai zemei, kā tas bija iepriekš, bet arī mājoklim un inženierbūvēm. Attiecībā uz inženierbūvēm likumā ir paredzēta virkne izņēmumu. Ar nodokli netiek aplikti dzelzceļi, pilsētas sliežu ceļi, lidlauku skrejceļi, tilti, estakādes, tuneļi un pazemes ceļi, ostas un kuģojamie kanāli, piestātnes, ostu akvatoriju būves, dambji, apūdeņošanas un kultivācijas hidrobūves, maģistrālie ūdensapgādes cauruļvadi, maģistrālās sakaru un elektropārvades līnijas, gāzes sadales sistēmas, spēkstaciju būves, sporta būves un citas sabiedrībai nozīmīgas inženierbūves. Likums paredz izņēmumus arī attiecībā uz fiziskām personām piederošām inženierbūvēm, kuras neizmanto saimnieciskajā darbībā, piemēram, autoceļiem, ielām, vietējas nozīmes ūdenspiegādes un notekūdeņu cauruļvadiem, vietējas nozīmes elektropārvades un sakaru kabeļiem. Attiecībā uz maģistrālajiem naftas cauruļvadiem likums šādus izņēmumus neparedz.

Finanšu ministrija ir apzinājusi vienu uzņēmumu – SIA LatRosTrans –, kuram pieder inženierbūves (maģistrālie naftas cauruļvadi), kurus objektīvu iemeslu dēļ nav iespējams izmantot saimnieciskajā darbībā. Tāpēc Finanšu ministrija rosina neaplikt ar nodokli inženierbūves, kuras objektīvu iemeslu dēļ nav iespējams izmantot saimnieciskajā darbībā.

“Tādējādi komersanti, kuriem pieder šāda veida inženierbūves, tiks pasargāti no papildu izdevumiem nekustamā īpašuma nodokļa veidā par pamatlīdzekļiem, kuri faktiski nepiedalās saimnieciskās darbības procesā un nerada ienākumus,” teikts likumprojekta anotācijā.

Piemērojot LatRosTrans likumprojektā paredzēto izņēmumu, valsts nodoklī zaudētu aptuveni 1,5 miljonus latu. FM rīcībā nebija informācijas, vai vēl kāds komersants varētu pretendēt uz šādu izņēmumu, ja likuma grozījumi tiks pieņemti šādā redakcijā. Arī 1,5 miljonu latu noteiktā ietekme uz budžetu ir aptuvena, jo nekustamā īpašuma nodokļa bāze ir kadastrālā vērtība, bet SIA LatRosTrans inženierbūves vēl nav reģistrētas.

LatRosTrans atbalsta šo likumprojektu.
———–
Lauku cilvēkus, kuri objektīvu iemeslu dēļ neizmanto lauksaimniecības zemi, gan neatbrīvos.

90.

Ko jūs te par autobusiem, vecu lietu, Rīgā nāk iekšā tramvaji, šķiet 10 gab. nopirkti par 51.miljonu.
:)

Jauks saraksts.
Tas ir Latvijas lielāko kukuļdevēju Top 50?
Vai tāpēc tikai 46 gab, ka pārējie 4 jau novākti?

92.

Tas bija par zvirbulēna 68.komentu

Tā ir jaunā kustība:Par visu lietu sakārtošanu!

87.gmails -> 84 reality
2010. gada 29. marts, 18:52negribi neskaties. tikai pacelt balsi nevajag un mulkigus pretjautajumus par x-menu eksportu no ASV uzdot. Prieka. Jaiet izbaudit pedejas dienas ar analogo TV.” – BAUDI VIEN, BAUDI – Eiropas pārtikas paciņas Latvijas trūkumcietējiem/izsalkušajiem – kā saka, ‘atbraucām’, 4. maija republikas sasniegumi 20-it gados iespaido. Esmu nolēmis vispār atteikties no kabeļTV – pietik man ar internetu. A pret ‘eksportu’ t.i., tautiešu-emigrantu atgriešanu/nosūtīšanu iz mītnes valstīm palīgā Latvijai demokrātijas stiprināšanai es pret nebūtu. Taču izskatās, ka tautiešiem ASV tagad pašiem sava demokrātija jāglābj no ‘’sociālista” Obamas – skat, ko iecerējis veselības nozarē ! Pie mums tādas lietas nācijas veselības stiprināšanā valdība& SVF nekad neapstiprinātu.

95.
Anna Cālis > spurr
2010. gada 29. marts, 19:25

Vajag, vajag sakārtot. Es tā manu, ka SVF līdzekļos ir ļoti daudz nesakārtotības un arī budžets pēdējā laikā tāds nesakārtots, nesakārtots. Īstie sakārtotāji zinās, kur ko vajag piegriezt, kur ko atvēlēt

Nezkapēc sarakstā trūkst Latvijas sakārtošanas tēva..

zvirbulens 68.

pie tā saraksta nepieciešams veel visu ĢINAMO hokeja komandu pievienot uzreiz 24 cilēki un plaši pazīstami arī.

Vai žurnālistiem nevajadzētu papurināt arī IUB? Tāda sajūta, ka IUB arī nav uzdevumu augstumos. Jeb IUB darbībā neietilpst preventīvi pasākumi?

Galvenais-autobusi jau nav vienīgais iepirkums pēc neatkarības atjaunošanas!
Diemžēl.

100.

Visu Sakārtotāju Sakārtotājs sēž uz pakaļsoliņa un gaida premjera nomināciju, ja nu gadījumā tomēr izdodas.

Zvirbulēn – cik var čiepstēt un ņerkstēt par savam barotājam aktuālām tēmām un knābāt maizīti un tos, kas tavam barotājam kaulu no mutes izrāvuši? Vienu sīkumu pamanīji, ka truba, kas barotājam vairs īsti nepieder, atbrīvota no nodokļiem, bet to, ka ostas, dzelzceļi, augstsprieguma līnijas utt arī atbrīvotas, to tu neredzi? Tu gribētu maksāt to nekustamā īpašuma nodokli caur tarifiem? Lūk, tā ir pretimnākšana tautai un uzņēmumiem, nevis kaut kāda pilsonība par 10 tūkstošiem.

101.
Lelle-zvirbulēns
2010. gada 29. marts, 21:45

Jāā…tie trambuļi sit pušu autobusus…un vēl RS ūsainais kretīns nekaunās prasīt caur RD tautas naudu! Abžora.
Tāpēc jau tauta dzīvo totālā nabadzībā un badā…arvien vairāk ļautiņu brauc par zaķi un no kā lai bezdarbnieks maksātu.Pareizi dara.

Gan, gan nāks viņiem visiem atmaksas stunda…tā vairs nav tālu.

Ceriiba ka KNAB mazliet iespringstot var panjemt epizodes 100+n.

Sheema ar ofshoriem bija nezjeeliigi prasta. Konsultaacijas par labveeliigiem leemumiem. Iepirkumi, zonejuma mainjas, celtnieciibas atljaujas utt. Nedomaaju ka vinji katram leemumam dibinaaja savu offshoru. Pat ja dibinaaja vinjiem visiem viena adrese bankas konts un paarvaldnieks. Sisteema nevis iznjeemums.

KNAB sanjemieties!

102.AD5
2010. gada 29. marts, 22:20
”(..) Sisteema nevis iznjeemums.
KNAB sanjemieties!” – KNAB IR SISTĒMĀ ? KNAB IR 4. MAIJA SISTĒMĀ – Saņemies ‘AD5′, pieņemt skarbo patiesību – saņemies, un mierīgi gatavojies, nosvini 20-o 4. maija republikas gadadienu – un dzīvo tāļāk….Baudi demokrātiju, raksti virtuālajā vidē ko vien vēlies – par ko vien vēlies….

104.
trollis > reality
2010. gada 30. marts, 03:13

Tad jau tauta baigi labi dzīvo, ja pietiek naudas narkotikām. Es nedzīvoju slikti, bet narkotikām – oj, oj, man budžets nepavelk, draugiem arī ne, mēs laikam lūzeri :) ))))

Kur tad ģinamo čekisti? Vai tad viņus nevar iesaistīt kukuļņēmāju meklēšanā. Pašiem tak milzīga pieredze!

Šāds notikumu pavērsiens Rīgas kukuļņēmējiem, droši vien, pat ļaunos sapņos nevarēja rādīties.
Dokumenti paši iekrituši tiesībsargu rokās.
Tagad viņiem ir brīnišķīga iespēja, par prieku nodokļu maksātājiem, kas ar savām biļetēm ikdienā šos kukuļus apmaksā un par brīdinājumu citiem kukuļņēmējiem, parādīt savu varēšanu vainīgos ātri atrast un sodīt.
Taču, vai tiesībsargi šo iespēju spēs izmantot?
Diemžēl, skatoties kaut vai uz KNAB, man par to ir lielas šaubas.

Un kāpēc par vietējo ”Pastnieku” – SIA Silverstar, kurā, kā bija rakstīts visos ziņu kanālos, vēl arvien darbojas tas pats uzņēmuma vadītājs, nemaz nerunā. Viņš gan vairs vairs netirgo Mercedes busus, taču noteikti atceras, kas viņam paprasīja naudiņu.

Vēl šajā sadaļā
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Sprādzieni metro (106)
Askolds Rodins

Saistībā ar terorismu Maskavas metropolitēns iepriekšējo reizi tika pieminēts pirms turpat sešiem gadiem. Pirmdienas rītā metro vagonos uzspridzinājās divas pašnāvnieces. Bojā gājušo skaits ir tuvu [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Bičkovičs izvēlējies (63)
Askolds Rodins

Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs otrdien turpmākam darbam ģenerālprokurora amatā nominēja tagadējo ģenerālprokuroru Jāni Maizīti, kas šajā krēslā atrodas jau otro termiņu. Likumdošana neierobežo amata [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Alkohols un jaunieši (34)
Askolds Rodins

Deputātiem jāieklausās. Sabiedriskā organizācija Tabakas un alkohola kontroles Latvijas nacionālā koalīcija vērsusies Saeimā ar likumdošanas iniciatīvu, kas saistīta ar alkoholisko dzērienu tirdzniecības ierobežošanu. [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Zīmīgais kuģītis (57)
Askolds Rodins

Līgums vēl nav parakstīts, taču principiālais jāvārds laikam gan pateikts. Viņnedēļ Parīzē Francijas prezidents Nikolā Sarkozī un Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs vienojās, ka Krievija tiks [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Kupols 500 Rīgas viesiem (178)
Askolds Rodins

Pafantazēt nevienam nav liegts. Ja vien fantāziju realizācija nav jāapmaksā citiem. Jau izskanējis, ka Rīgas domei nav naudas, lai iekonservētu (par pabeigšanu nav pat runas!) [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Nabaga uzvarētājs (22)
Askolds Rodins

Tas nu ir noticis. Pēc Ukrainas prezidenta vēlēšanu otrās kārtas kļuvis zināms to uzvarētājs. Prezidenta krēsls ticis Reģionu partijas līderim Viktoram Janukovičam. Uzvara gan ir [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Valoda kā “trešā persona” (99)
Askolds Rodins

Bada laikā velns ēdot pat mušas. Slīcējs ķeroties pie salmiņa. Sestdien apvienības Tēvzemei un brīvībai/LNNK domes sēdē tika pieņemts lēmums sākt parakstu vākšanu, lai rosinātu [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Ukrainā – kā prognozēts (18)
Askolds Rodins

Turpinājums sekos. Kā bieži tika prognozēts, svētdien Ukrainā notikušajās prezidenta vēlēšanās nevienam no 18 prezidenta amata kandidātiem neizdevās iegūt vajadzīgos 50% vēlētāju balsu. Aptuveni (oficiālie [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Naftas vada lāsts (29)
Askolds Rodins

Kas par gadumiju bez konflikta enerģētikas jomā! Krievija atkal sagājusi matos ar Baltkrieviju. Abu valstu iepriekšējā saķeršanās notika akurāt pirms trim gadiem, kad Krievija būtiski paaugstināja [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Askolds Rodins
Auļojošie tarifi (48)
Askolds Rodins

Droši vien maksāsim. Rīgas domes pasažieru komercpārvadājumu licencēšanas komisija pieņēmusi lēmumu, ka no 1.janvāra Rīgā par braukšanu sabiedriskajā transportā līdzšinējo 40 santīmu vietā būšot [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books