Pretī darbīgām vecumdienām (230)
Autors: Pēteris Strautiņš
Publicēts: 2010. gada 29. marts 21:32
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Nesen (19.martā) Finanšu ministrijā daži drusku vairāk informēti eksperti stāstīja citiem drusku mazāk informētiem ekspertiem par to, kā sabiedrības novecošanās nākotnē varētu ietekmēt Latvijas valsts budžetu. Tikšanās laikā zināšanu līmenis draudzīgās ļaužu kopas vidū būtiski konverģēja, taču galvenais secinājums nevienu nepārsteidza – novecošanas process sagādās lielus „izaicinājumus”.

Neapgrūtināšu jūs ar detaļām par prezentētajiem scenārijiem, taču, sadalot ES valstis trijās grupās pēc novecošanās radītajiem riskiem valstu budžetiem, Latvija iekļūst augstākā riska grupā.

Turklāt aprēķini neņem vērā visas nesenā pagātnē ekonomikā notikušās nelabvēlīgās izmaiņas.

Novecošanas problēmas akūtumu Latvijā nosaka:

* mazais uzkrājumu apjoms pensiju sistēmā;
* izteiktā valsts budžeta nesabalansētība jau šobrīd;
* zemā dzimstība;
* emigrācija;
* zemais ienākumu līmenis. Tas nozīmē lielāku absolūtas nabadzības risku, palielinoties starpībai starp pensionāru un strādājošo vidējiem ienākumiem.

Neveicot izmaiņas pensiju sistēmā, līdz 2020.gadā uzkrātais sociālā budžeta deficīts pārsniegs 2 miljardus latu, bet līdz 2060 gadam var pietuvoties 10 miljardiem latu, pieņemot, ka dzimstības līmenis daudz nepaaugstinās (no 1,4 līdz 1,5 bērniem uz ģimeni), bet mūža ilgums turpina palielināties.

Nav šaubu, kas būs galvenais instruments budžeta ilgtspējas nodrošināšanā  — tas ir pensionēšanās vecuma paaugstinājums.

Nevarētu teikt, ka Latvijas iedzīvotāji strādātu maz, mēs esam sestā ilgāk strādājošā tauta ES pēc faktiskā pensijā aiziešanas vecuma. Turklāt dzīves ilgums ir samērā neliels, bet veselības stāvoklis — samērā slikts.

Par laimi, neviens gan arī nesaka, ka pensionēšanās vecums būtu krasi jāpaaugstina tiem, kas jau ir tuvu pensijai. Taču līdz gadsimta vidum, lai saglabātu pašreizējo pensionāru un strādājošo skaita attiecību, pensionēšanās vecums būs jāpaaugstina par 6 gadiem, ja vien jau tuvākajā nākotnē krasi nepieaugs dzimstības līmenis.

Tas nozīmē, ka šī rakstiņa autors valsts pensiju varēs saņemt apmēram no 70 gadu vecuma.

Mēģinājumi saglabāt daudz zemāku pensionēšanās vecumu novestu pie ļoti mazām pensijām. Kaut arī nākotnes pensionāru pirktspēja no mūsdienu viedokļa raugoties noteikti būs liela, cilvēka pašsajūtai ir svarīgs arī relatīvais ienākumu līmenis.

Jāpiebilst, ka pasaulē pirmās mūsdienīgās pensiju sistēmas ieviesējs Otto fon Bismarks nebija iecerējis pensiju kā vairāk nekā 20 gadus ilgu atvaļinājumu mūža nogalē. Dzīves ilgumam pieaugot, darba pārtraukšana 63 gadu vecumā nozīmētu vidēji vairāk nekā 20 gadus ilgu atvaļinājumu. Nākotnes samērā mazskaitlīgās jaunākās paaudzes nevarēs nest šādu nastu.

Tāpēc cilvēkiem, kas tagad ienāk darba tirgū, ir jārēķinās ar darbu vismaz līdz 70 gadu vecumam vai pat jādzīvo ar domu, ka valsts pensija mūža nogalē būs patīkams pārsteigums, nevis kaut kas pašsaprotams. Kā tam sagatavoties?

Vai būs  iespējams izveidot pietiekamus finansiālos uzkrājumus? Skaidrs, ka tie ir būtiska daļa no risinājuma, taču nevarēs atrisināt visu. Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju šobrīd nespēj atlikt malā pietiekami lielus uzkrājumus, kas varētu viņus pilnībā nodrošināt vecumdienās. Nākotnē līdz ar ienākumu pieaugumu viņi varēs uzkrāt vairāk, daudziem būs atlicis tam stipri maz laika.

Turklāt, vai nākotnes pasaule nekļūs arvien līdzīgāka šodienas Vācijai un Japānai — valstīm, kuras straujās novecošanās dēļ vēlas uzkrāt vairāk, nekā pārējā pasaule vēlas un spēj investēt? Ja tā notiks, tad vēlamais uzkrājumu līmenis globālā mērogā pārsniegs vēlamo investīciju līmeni. Pasaulei kļūstot bagātākai un vecākai, tā var nokļūt situācijā, ko ekonomisti dēvē par likviditātes slazdu (liquidity trap) — kad pat nulles procentu likmes nespēj stimulēt ekonomisko aktivitāti. Tādā brīdī investīciju ienesīgums neizbēgami kļūs ļoti zems.

Starp citu, tieši šobrīd lielākā daļa attīstīto valstu ir likviditātes slazdā. Ir skaidrs, kas šo situāciju radīja – tā ir globālā finanšu krīze, taču nav skaidrs, kad šis periods beigsies. Nekustamo īpašumu burbuļa plīšana un finanšu krīze Japānu šādā stāvoklī iegrūda jau pirms gandrīz 20 gadiem un tā tur ir joprojām. Gandrīz nav šaubu, ka ASV likviditātes slazds būs pārejoša situācija, bet par eirozonu neesmu pārliecināts. Turklāt, pat ja eirozona no šīs stāvokļa izkļūs, demogrāfiskie procesi tajā var novest atpakaļ pat bez krīzes palīdzības.

Vēl varētu domāt par ieguldījumiem nekustamajos īpašumos. Ir vēlams sev sagādāt labu mājokli līdz aiziešanai pensijā, lai nebūtu jāuztraucas par īres maksām. Taču kopējā NĪ cenu dinamika valstī ar sarūkošu iedzīvotāju skaitu diez vai būs izcili pievilcīga no investīciju viedokļa. Arī šajā ziņā Vācija un Japāna ar to ilgstoši lejupslīdošajām nekustamo īpašumu cenām varētu izrādīties nākotnes vēstnesis.

Par laimi, ir vēl viena iespēja, kā ieguldīt nākotnē — sarūpēt sev pēc iespējas vairāk bērnu.

Nekas neved tautu straujāk pretim demogrāfiskai izčākstēšanai kā pārmērīgs optimisms par sociālo nodrošinājumu vecumdienās. Taču jebkādas sociālās garantijas darbojas noteiktā sociālā kontekstā, kuru savukārt šīs garantijas var mainīt labu gribošu cilvēku iepriekš neprognozējamos veidos.

Nevarat atļauties bērnus? Mūsu senči dzīvoja daudz trūcīgāk, bet varēja atļauties.

Šādā scenārijā Latvijas zemais iedzīvotāju blīvums sāks šķist ļoti pievilcīga īpašība. Tāpēc vērts rūpīgi padomāt, pirms pārcelties uz kādu citu valsti, kurā „uz papīra” sociālās garantijas šķiet ļoti pievilcīgas.

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(40 balsotāji )
Komentāri

>zvirbulēn,
neatminos, ka es būtu Tev draudējis ar fizisku izrēķināšanos. Iedod, lūdzu, saiti uz konkrētu komentāru.

>188.puika
2010. gada 31. marts, 02:11

”(..)Te nu es gribētu, lai Tu paskaidro ko Zinovjevs uzskata par “izejas pozīciju” un “sākt visu no nulles”.” – LASI UZMANĪGĀK manus komentārus – es neaizraujos ar garām lekcijām ( kā to mīl ‘Kurmītis’ vai ‘Watt’ ) – es bieži pievienoju saiti-norādi:
A.Mauriņš: Neatkarības 20 gadi pagājuši tādā ētiski morālā nihilismā
http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/jaunakaja_numura/komentari..viedokli/?doc=75369&date=2010-03-30

>AD >Bet >puika > Watt

- Nav vēlmes Klusās nedēļas saulainā dienā turpināt diskusijas virtuālajā telpā – Priecīgas Lieldienas !
Turpināsim nākamnedēļ.
p.s.
Priecīgas Lieldienas un liels PALDIES visiem tiem iz tām divām pēckara (2.Pasaules kara), kas izpostīto Latvijas zemīti atjaunoja, kas neiedomājami grūtos apstākļos dzīvoja, strādāja, cerēja, ticēja un mīleja. Paaudžu saites pārraut nav saprātīgi (Padomju gados Latvijas teologu darbs teoloģiskās izglītības laukā bija grūts, bet tomēr netika pārtraukts. http://www.lu.lv/zinas/t/1307/ )

Skatos veeleeshanas naak Kurmiitis izliidis no alas.

1. Shobriid komjauniesju vietaa staajusjies NVO un sorosiiti. Izaugusi vesela plejaada ar jauniem sabiedriskaa darba organizatoriem kas gatavi ciiniities par skaistu naakotni.

2. Skjeele un Slesera pamatbizness ir leeta privatizeeshana un izpaardoshana aarvalstu treshaas skjiras uznjeemeejiem. Taa kaa nacionaalaas burzuaazijas kaarts sheit ir pilniigi nevietaa.

205.

Re, cik soristu jau vareni sajutušies!
:)

Sabiedrības par atklātību Delna politikas analītiķe Līga Stafecka ziņo, ka ministrei būtu jāsniedz skaidrojums par divu amatpersonu atgriešanos augstos amatos veselības aprūpes struktūrvienībās – B.Rozentāles iecelšanu Latvijas infektoloģijas centra (LIC) direktores amatā, kā arī Dz.Mozga atgriešanos Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) attīstības un finanšu direktora amatā.

Delna lūdz sniegt skaidrojumu, vai L.Mūrniece

206.

Tas tirliņš sajaucis veco Kauliņtēvu ar Ādažu Kaulu. Tas gan bija tipisks padomju produkts.
Bet es izsitos uz augšu savā profesijā, nebija aiz manis liela, spalvaina ķepa, kura ceļ pa krēsliem uz augšu, ne partijas biļete kabatā.
Bet deklarācija jānosūta vienalga. Ja klausies svētdienās SWH advokātu šovu, es biju tas, kurš advokātiem tiešajā ēterā prasīja, kam šogad jāsūta deklarācija – VID jeb labāk uzreiz NEO?

Ululiņ!
diezin, vai tas tirliņš sajauca kauliņtēvu ar ādažu Kaulu, jo pieminēja lielvārdi, bet nu lai tas paliek, jo zināms jau, kas bija Kauliņtēvs un kāpēc krievi viņu nekādi nevarēja atstumt no kolhoza vadības!
Es Tevi saprotu, jo es arī ne parko nestājos kompartijā redzot ko tur bīda iekšā un kādi melnstrādnieki tiem nepieciešami vispirms un vēl tie piesolītie labumi- prasta pirkšana. Man tas jaunībā patiesi riebās. karjeru netaisīju, jo priekšroku devu ģimenei, bet tagad nesaprotu, varbūt vajadzēja, jo tiem vieglāka dzīve bija! bet ko nu vairs- esmu apmierināta ar dzīvi, jo kaut kā liekas, ka Dievs palīdz.
To Tevis pieminēto šovu gan neklausos, bet forši, ka proti pasmieties par visu. Jābūt optimistam un cīnīties kamēr vien dzīvo!Lai veicas ar to deklarācijas nosūtīšanu. Gan jau varēsi kļūdas labot pēc tam, ja kas!

Es esmu sorosists. Man Soross par katru komentāru Cita Diena maksā labu naudu. Vai tev arī Lembergs maksā labi?

>reality
Nesanāk ar Tevi diskusija :(
Tu slēp savas domas. Sekojot Taviem komentāriem var uzzināt Zinovjeva, Raiņa, Kalviņa un daudzu citu autoru (ieskaitot Kurmīti) teikto. Kur esi Tu pats?

210.

Nosūtīju. Paldies par laba vēlējumiem! Ļoti noderēja. Deklarāciju nāksies labot šā kā tā. Nekad VID neesmu redzējis divas amatpersonas, kuras saka vienu un to pašu. Kronis visam bija gadījums, kas kāda VID amatpersona sazvanīja mani un paskaidroja, ko es nepareizi esmu izdarījis, un nodiktēja 2 vēstules, kuras es nosūtīju tai pašā dienā. Nepagāja ne 3 nedēļas, kad viss izrādījās pilnīgi otrādi. Tu ļoti prātīgi darīji, ka aizmuki.
Pareizi tu rīkojies, ka priekšroku devi ģimenei. Vari mani saukt par seksistu, taču man liekas, ka jau sensenos laikos dzimtas vīrieši rīkoja talku uz mamuta medībām, kā arī atkāvās no zobenzobu tīģera. Ja nu gadījās to kustoni nožmiegt, katrai alu laikmeta dāmai sanāca modīgs bikini. Bet sievietei jākurina ugunskurs alas priekšā, jāaudzina bērni un jāvāc mežā zālītes, ar ko pārsiet vīram zobenzobu tīģera skrāpējumus. Kaut kur lasīju, ka matriarhāts (lai gan dažās nomaļās ciltīs esot spēkā vēl šobaltdien), izrādījies bārdaino klasiķu fantāzijas auglis, nevis vispārpieņemta sabiedriskā formācija.
Lai tev veicas! Esi laimīga!

>209.puika
2010. gada 31. marts, 16:27
>reality
Nesanāk ar Tevi diskusija
Tu slēp savas domas. Sekojot Taviem komentāriem var uzzināt Zinovjeva, Raiņa, Kalviņa un daudzu citu autoru (ieskaitot Kurmīti) teikto. Kur esi Tu pats?

- ES vēlreiz izgudroju ”riteni”, sastādu reizrēķina un ķīmisko elementu periodisko tabulu,atklāju termodinamikas likumus, utt..utml., lai uz tiem balstoties rakstītu īsus, saprotamus, skaidrus komentārus. Kāds saprot, kāds ne – normāla parādība.

210.
ululiņš>Bet
Kādēļ mocies? Ja tev akcijas vai daļas daudzās firmās, nopirktas daudzu valstu parādzīmes,ir akcijas ārvalstu uzņēmumos, noguldījumi bankās,tad savāc ziņojumus un atdod šo darbiņu kādai auditfirmai.

210.
ululiņš>Bet
Kādēļ mocies? Ja tev akcijas vai daļas daudzās firmās, nopirktas daudzu valstu parādzīmes,ir akcijas ārvalstu uzņēmumos, noguldījumi bankās,tad savāc ziņojumus un atdod šo darbiņu kādai auditfirmai :-)

>reality
Iedevi citātu no 500 lpp. (150 ekrāna lpp.) biezas grāmatas un nepaskaidroji, ko ar to gribēji teikt.
Hmm, nav tā kā par garu īsam, saprotamam un skaidram komentāram?

215.

Nemocos vairs. Šogad nodokļi sanāca 15x mazāki nekā kādreiz. Optimizēju, VID atskaitījos. Par manu labklājību tagad lai gādā bankas.

214.puika
2010. gada 31. marts, 20:19>reality
Iedevi citātu no 500 lpp. (150 ekrāna lpp.) biezas grāmatas un nepaskaidroji, ko ar to gribēji teikt.
Hmm, nav tā kā par garu īsam, saprotamam un skaidram komentāram?

- Iespējams, ka kādam par garu un nesaprotami –
2×2=4,planēta Zeme griežas, ja sistēmu atstāj bez iejaukšanās, tā tuvojas līdzsavaram…
- viens gudrinieks jau var uzdot tādus jautājumus, ka 100 profesori nespēs atbildēt ( atziņa pēc Domburšova ).
- Skolā nav gadījies rakstīt domrakstus, kuros ir atsauces un pēdējā lpp. saucās – ‘Izmantotā literatūra’ ?

Ululiņ!
Paldies Tev arī par laba vēlējumiem! Man liels prieks par pozitīvi domājošiem un labvēlīgiem cilvēkiem un to Latvijā nav mazums.
tajā VID nostrādāju tikai 1.5 gadus, jo psiholoģiski to vairs nespēju izturēt. Birokrātijas kalngals un kāda daļas priekšniece bija! Neko tik pazemojošu savu mūžu nebiju jutusi, bet ne jau pret mani vien!Nebiju ar mieru zaudēt savu personību, ne par ko!
Par to vīrieti kā apgādnieku! Super, jo es pēc tā VID murga nokļuvu viņa aizmugures drošībā! Kaut vairāk būtu tādu super vīriešu!!!!
priecīgas Lieldienas!

>217.puika
2010. gada 31. marts, 22:33
3×3=3kvadrātā, zeme nav plakana, utt.
Izmantotā literatūra:….
– MALACIS, esi uz pareizā ceļa ! Varbūt palīdzēsi arī ”pirmklasniekam” Pēterītim apjēgt un pārcelties otrajā klasītē (’neliels’;’samērā slikts’) ?

P.Strautiņš:”(..) Turklāt dzīves ilgums ir samērā neliels, bet veselības stāvoklis — samērā slikts.”

220.

Mana sieva no pēdējiem 23 gadiem (kopš meita piedzima) ir strādājusi gandrīz veselu gadu. Par tiem, kurus mīli, jārūpējas. Priecīgas Lieldienas tev un tavai ģimenei!

221.
Jelgavas pensionārs
2010. gada 3. aprīlis, 08:40

Interesentiem piedāvāju Jelgavas Pensionāru biedrības atklāto vēstuli:Jelgavas Pensionāru biedrības atklātā vēstule par gaidāmajām pensiju sistēmas reformām.

Pēc preses ziņām Labklājības ministrijas speciālisti, pakļaujoties starptautisko aizdevēju spiedienam, izstrādā izmaiņas pensiju sistēmā, lai nodrošinātu pensiju speciālā budžeta darboties spēju vidējā un tālākā nākotnē. Mērķis ir labs, bet mūs, Jelgavas Pensionāru biedrības biedrus, māc bažas vai izstrādes procesā, nepiesaistot sabiedrības pārstāvjus no Latvijas Pensionāru federācijas, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības un citām ieinteresētām organizācijām, tiks piemērots Satversmes tiesas piesauktais samērīguma princips. Vai aizdevēji neplāno Eiropas Savienības vecāko dalībvalstu ilglaicīgi izstrādātos pensiju sistēmu elementus steidzīgi ieviest Latvijā bez atbilstošās ekonomiskās bāzes, par galveno reformu mērķi izvirzot sociālā budžeta sabalansēšanu uz pensionāru dzīves kvalitātes samazināšanas rēķina. Sabiedrībā nenotiek diskusija par gaidāmās reformas būtību un izmaiņu pamatojumu. Mūsuprāt aprēķinu pamatojumam var izmantoti tikai ilgstošā laika posmā iegūtos aprēķina bāzes datus. Pašreizējās krīzes perioda sociālā budžeta grūtības nav izmantojamas par pamatu būtiskām pensiju sistēmas reformām, jo sociālā budžeta ienākumu samazinājums ir īslaicīgs un saistīts ar algu samazināšanu ,lielo bezdarbu, valdību ilgstošu nespēju samazināt ēnu ekonomiku un kavēšanos sociālajam budžetam nepiekritīgu izmaksu pārcelšanu uz pamatbudžetu, kas kopumā rada sociālā budžeta īslaicīgu deficītu.
Mums pieejamie LM un CSP dati rāda, ka Latvijā šobrīd cilvēki dzīvo visīsāko mūžu un ir vieni no slimākajiem Eiropā. Vidējais mūža ilgums Latvijā 72,7 gadi ir par 6 gadiem mazāks kā ES vidējais mūža ilgums, bet vīriešu mūža ilgums 67,2 gadi un vīrieši pensionāri šobrīd Latvijā ir tikai 35% no vecuma pensionāru kopskaita. Veselīgā mūža ilgums sievietēm Latvijā ir viszemākais ES un par 8,6 gadiem īsāks kā vidējais ES. Veselīgā mūža ilgums vīriešiem Latvijā ir otrs zemākais ES un ir par10,7 gadiem īsāks kā ES. Sliktās veselības aprūpes dēļ mūža ilgums pēdējos gados samazinās.
Tik pat slikti ir bezdarba rādītāji, kas Latvijā ir ilgstoši visaugstākie ES gan pēc bezdarbnieku skaita, gan pēc reģionālajām atšķirībām, kas sasniedz atšķirību starp reģioniem ar augstāko un zemāko bezdarba līmeni pat 4 reizes. Vai pie šādiem rādītājiem mēs varam pagarināt pensionēšanās vecumu līdz 65 gadiem un no 2013. gada liegt aiziešanu priekšlaicīgā pensijā? Vai, pieņemot lēmumu par pensionēšanās vecuma pagarināšanu, politiķi izstrādās kādu aizsardzības mehānismu tiem pensionāriem, kas augstākminēto iemeslu dēļ būs ilgstoši bez darba pirmspensijas vecumā? Šobrīd Latvijā ik gadu apmēram 25% pensionāru iet priekšlaicīgā pensijā, jo nav iespējams sameklēt darbu un ir ļoti īss bezdarbnieka pabalsta saņemšanas periods atšķirībā no vairuma ES valstu, kur bezdarbnieka pabalstu izmaksā ilgstoši un vēl izsniedz pabalstu mājokļa uzturēšanai un citām nepieciešamajām vajadzībām uz bezdarba periodu un ir iespēja pensionēties priekšlaikus. Pēc ES statistikas biroja „Eurostat” datiem 2007. gadā Latvijā zem nabadzības sliekšņa dzīvoja 33% pensionāru, kas vecāki par 65 gadiem.
Mēs, šodienas pensionāru lielākā daļa, esam izjutuši šīs pirmspensijas un pensiju gadu grūtības un tamdēļ aicinām Labklājības ministru U. Auguli, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputātus un premjerministru V.Dombrovski nodrošināt, lai pensiju sistēmas reforma būtiski nepasliktinātu tagadējo un nākamo pensionāru, it īpaši maznodrošināto, dzīves līmeni. Aicinām visas Latvijas pensionāru organizācijas sadarboties, lai nepieļautu 2009. gada jūnija scenārija īstenošanu.
Vēstule pieņemta Jelgavas Pensionāru biedrības atklātajā kopsapulcē 2010. gada 18. martā ar visu 130 klātesošo atbalstu.

No raksta nevar saprast, kas tie par ekspertiem ir bijuši un kādi ir bijuši viņu mērķi:vai kompleksi pētīt pensiju sistēma nākotni jeb nodrošināt valsts budžeta konsolidāciju nākotnē uz pensionāru rēķina.Katrā ziņā rakstā minētās problēmas un to risinājumi ir diezgan vienkāršoti.Mēs no savas pieredzes redzam, ka Īrijā brīvās darba vietas aizpilda iebraucēji, t.sk. 50 tūkstoši latviešu, kuri nodrošina labu pensiju izmaksu īru pensionāram, bet ne santīmu neiemaksā Latvijas sociālajā budžetā.Tātad sociālā budžeta galvenais ienākumu radītājs vēl ilgu laiku būs darbavietu skaits Latvijā, bet ne sabiedrības novecošanās bubulis ar ko mums draud gan LM gan FM atkarīgie eksperti.Otrkārt, Rietumeiropas pensionāri( kuru mums par paraugu stāda Pasaules banka)no pensiju budžeta saņem tikai aptuveni 40% no savas pensijas. Pārējos 60% viņi saņem no dažādiem pensiju fondiem, kuros viņi ( vai uzņēmēji) veic iemaksas no algas. Tātad algās ir jau paredzēta daļa nākotnes vajadzībām pensionāram iztikai un plānots, ka kopējie pensionāra ienākumi sastādīs ap 75% no viņa darba ienākumiem mēnesī.Eksperti nemin, kad mēs Latvijā kaut aptuveni tuvosimies šim principam.Latvijā pirmais pensionārs, kas, aizejot pensijā 63 gadu vecumā, saņems paša uzkrāto pensiju (pensiju kapitāls no 1996.gada + 2.un 3.līmeņa uzkrātais)būs tikai 2039. gadā.Interesanti jau būtu iepazīties ar ekspertu viedokli, kā to visu sakārtot Latvijā.

Nr. 221
Nu nezinu, nezinu, jo prasīt no jaunajiem, lai tie maksā soc budžetu ir viena lieta, bet faktiski notiek algu maksāšana aploksnēs, kontrabanda utt. Ja to visu jaunā valdība spētu novērst, tad arī valsts budžets pildītos.
ak, jā un kur tad vēl tie slaucēji, kas tagad apvienojas Labajā Latvijā vai kā tur to mafiju sauc. To mērķis ir tikai ar privāto partnerību noslaukt Latvijas budžetu savās kabatās!
Kas tad vainīgs, ka ievēlam oligarhus? Vai tad ne tieši pensionāri ir tie, kuri jūsmo par Lembi, kurš izzadzis sev un saviem bērniem visus ostā esošos īpašumus. Vienā raidījumā TV dzirdēju, ka Lejiņa kungs teica : tas ap 700 milj Ls! Paši tie pendži ir vainīgi pie tā, ka soc budžets ir tukšs, jo, kas gan vēlēja par TP un LPP/Lc? tagad nav ko gaudot, bet beidzot ir jāatver acis, jo Latvijā ir ne tikai 450 tūkst pendžu, kuri vismaz kaut ko saņem, ja ir strādājuši vismaz 32 gadus, bet ko saņem tie 200 tūkst bezdarbnieku? Vai tad tiem atvēlētiās 100 Ls stipendijas , pie tam uz pusgadu, ir vairāk nekā pensijas!?????
Par to veselību Latvijā veco vidū jau arī var pastridēties, jo cik no viņiem ir aktīvi un vingro un kustas? protams, ka medicīniskā aprūpe ir zem katras kritikas, bet vai tad medicīnu nekūrē pendžu mīlētās TP un pirms tam LPP/LC?

Pētera Strautiņa viedokli tā kā ļoti negribētos lasīt. Gāzētājs un kurinātājs uz nebēdu.Toties ar viedokli.

tie “eksperti” vienīgo loģisko risinājumu neskatīja? tas ir atteikties no līdzšinējās aplamās sistēmas ar atdalītu sociālo budžetu. jāveido viens kopējs budžets un pensijām jāmaksā tik, cik pienākas, nevis cik atlec no sociālā nodokļa. mēs taču neveidojam atsevišķu budžetu izglītībai, veselībai, iekšlietām, aizsardzībai, tos piesaistot kāda atsevišķa nodokļa maksājumiem. tad kāpēc sociālajai sfērai tiek taisīts izņēmums? nav ko pakļaut pensionārus negodīgu uzņēmēju šantāžai, kuri sociālo nodokli nekad nav maksājuši un nemaksās. labāk lai pensijas ir piesaistītas kaut vai PVN ieņēmumiem, vismaz šo nodokli VID kaut cik ir spējīgs izkontrolēt.

226.

Par laimi, ir vēl viena iespēja, kā ieguldīt nākotnē — sarūpēt sev pēc iespējas vairāk bērnu.
=============
Ir vēl viena iespēja ieguldīt nākotnē (pat tad ja bērnu nav), turklāt ļoti efektīva – nākamajā dienā pēc pensijas vecuma sasniegšanas nekavējoties atbrīvot šo sabiedrību no savas nelietderīgās klātesamības, labprātīgi pārceļoties nākošajā līmenī.
Vēlams arī šim solim nepieciešamos materiālos resursus (tie nemaksā daudz) iegādāties savlaicīgi.

>puika
- NEPALĪDZĒSI prestižas augstskolas un prestižas bankas pārstāvim APJĒGT to, ko LU 1.kursa Ekonomikas fakultātes beidzējam jāpjēdz ?
P.Strautiņš:”(..) Turklāt dzīves ilgums ir samērā neliels, bet veselības stāvoklis — samērā slikts.”
- AR ŠĀDAS propagandas paudējiem nav jēgas ielaisties diskusijās – ar tādiem rīkojās kā Raiņa ”Uguns un nakts” aprakstītajā situācijā Koknesis vs. Kangars vai P.Strautiņa ‘Diena’s’ rakstā ”Parazīts” (19.02.2005). Kā ‘puika’ rīkosies šovasar ar parazītiem – ielaidīsies garās demokrātiskās diskusijās par t.s. Rietumu vērtībām vai pielietos sentēvu metodi ?

kā vienmēr, šādās sarunās it nemaz netiek runāts par veselības aprūpi, par to- KO MĒS ĪSTI ĀRSTĒJAM un kāpēc ārstējam. mēs lielus līdzekļus tērējam uz to, uz ko vispār nebūtu jātērē un ko jau primāri ir iespējams novērst. bet mūsu valstī izdevīgāk ir ārstēt un bļaut, ka nav naudas. tie, ko ārstējam, ir 40gadnieki un 50gadnieki, kuriem vēl būtu jāstrādā un jāstrādā. tā vietā viņi krīt gar zemi ar infarktiem u.t.t., tad kāda tur var būt efektivitāte, kas mūsu valsti uztur, no kā rodas nauda!! tie ir tie ZAUDĒTIE DZĪVES GADI! kāpēc nedzimst bērni? tāpēc, ka viena daļa jau vairs nespēj radīt pilnvērtīgus un veselīgus pēcnācējus. bet nu kur nu mūsu deputātiem to saprast- ka tik var palobēt šņabīti un ielikt sev kabatā piečuku.

Es gan negrasos dzemdēt bērnus un neiesaku to šajā valstī darīt nevienai domājošai sievietei! Kas man aizvietos algu, kad aiziešu bērna kopšanas atvaļinājumā? Ar 350 latiem (kas tūlīt ir vai būs pabalsta griesti) es nevaru iztikt,- nomaksāt dzīvesvietas kredītu, pabarot, apģērbt bērnus un sevi!!!!
Negrasos pakļaut savus bērnus nabadzībai. Ja šī valsts arī pēc krīzes nenāks pretim ar ienākumu aizvietošanu vismaz līdz bērns sasniedz 1 gada vecumu un nenodrošinās pēc tam vietu bērnu dārzā, lai varu atgriezties darbā, neviena gudra, izglītota sieviete, pieņemu, nevēlēsies laist pasaulē bērnus!….secinājumi lai izpaliek, kas dzemdēs bērnus un kāda būs LV pēc gadu gadiem…

Ko jūs satraucieties ,jo tad jau antikrists būs visu nokārtojis!

Vēl šajā sadaļā
Viesi raksta » Pēteris Strautiņš
Latvijas eksports būs smags (116)
Pēteris Strautiņš

Ja cilvēka teikto ir vienlīdz patīkami lasīt neatkarīgi no tā, vai viedoklis ar viņu sakrīt vai atšķiras, tas par viņu liecina tikai labu. Šāda doma ienāca [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Pēteris Strautiņš
Eiro ieviešana un Hiperracionālais investors (11)
Pēteris Strautiņš

Nemēdzu ielaidies diskusijās ar lasītājiem, kas komentē manus rakstus internetā, taču cilvēks vārdā Art pie mana iepriekšējā raksta „Nav tik traki” pievienoja tiešām vērtīgu komentāru, [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Pēteris Strautiņš
Nav tik traki (21)
Pēteris Strautiņš

Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors Mortens Hansens ir ļoti daudz darījis, lai sabiedriskā diskusija par ekonomisko politiku Latvijā kļūtu inteliģentāka un informētāka. Viņš bija viens no [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books