Pretī darbīgām vecumdienām (230)
Autors: Pēteris Strautiņš
Publicēts: 2010. gada 29. marts 21:32
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Nesen (19.martā) Finanšu ministrijā daži drusku vairāk informēti eksperti stāstīja citiem drusku mazāk informētiem ekspertiem par to, kā sabiedrības novecošanās nākotnē varētu ietekmēt Latvijas valsts budžetu. Tikšanās laikā zināšanu līmenis draudzīgās ļaužu kopas vidū būtiski konverģēja, taču galvenais secinājums nevienu nepārsteidza – novecošanas process sagādās lielus „izaicinājumus”.

Neapgrūtināšu jūs ar detaļām par prezentētajiem scenārijiem, taču, sadalot ES valstis trijās grupās pēc novecošanās radītajiem riskiem valstu budžetiem, Latvija iekļūst augstākā riska grupā.

Turklāt aprēķini neņem vērā visas nesenā pagātnē ekonomikā notikušās nelabvēlīgās izmaiņas.

Novecošanas problēmas akūtumu Latvijā nosaka:

* mazais uzkrājumu apjoms pensiju sistēmā;
* izteiktā valsts budžeta nesabalansētība jau šobrīd;
* zemā dzimstība;
* emigrācija;
* zemais ienākumu līmenis. Tas nozīmē lielāku absolūtas nabadzības risku, palielinoties starpībai starp pensionāru un strādājošo vidējiem ienākumiem.

Neveicot izmaiņas pensiju sistēmā, līdz 2020.gadā uzkrātais sociālā budžeta deficīts pārsniegs 2 miljardus latu, bet līdz 2060 gadam var pietuvoties 10 miljardiem latu, pieņemot, ka dzimstības līmenis daudz nepaaugstinās (no 1,4 līdz 1,5 bērniem uz ģimeni), bet mūža ilgums turpina palielināties.

Nav šaubu, kas būs galvenais instruments budžeta ilgtspējas nodrošināšanā  — tas ir pensionēšanās vecuma paaugstinājums.

Nevarētu teikt, ka Latvijas iedzīvotāji strādātu maz, mēs esam sestā ilgāk strādājošā tauta ES pēc faktiskā pensijā aiziešanas vecuma. Turklāt dzīves ilgums ir samērā neliels, bet veselības stāvoklis — samērā slikts.

Par laimi, neviens gan arī nesaka, ka pensionēšanās vecums būtu krasi jāpaaugstina tiem, kas jau ir tuvu pensijai. Taču līdz gadsimta vidum, lai saglabātu pašreizējo pensionāru un strādājošo skaita attiecību, pensionēšanās vecums būs jāpaaugstina par 6 gadiem, ja vien jau tuvākajā nākotnē krasi nepieaugs dzimstības līmenis.

Tas nozīmē, ka šī rakstiņa autors valsts pensiju varēs saņemt apmēram no 70 gadu vecuma.

Mēģinājumi saglabāt daudz zemāku pensionēšanās vecumu novestu pie ļoti mazām pensijām. Kaut arī nākotnes pensionāru pirktspēja no mūsdienu viedokļa raugoties noteikti būs liela, cilvēka pašsajūtai ir svarīgs arī relatīvais ienākumu līmenis.

Jāpiebilst, ka pasaulē pirmās mūsdienīgās pensiju sistēmas ieviesējs Otto fon Bismarks nebija iecerējis pensiju kā vairāk nekā 20 gadus ilgu atvaļinājumu mūža nogalē. Dzīves ilgumam pieaugot, darba pārtraukšana 63 gadu vecumā nozīmētu vidēji vairāk nekā 20 gadus ilgu atvaļinājumu. Nākotnes samērā mazskaitlīgās jaunākās paaudzes nevarēs nest šādu nastu.

Tāpēc cilvēkiem, kas tagad ienāk darba tirgū, ir jārēķinās ar darbu vismaz līdz 70 gadu vecumam vai pat jādzīvo ar domu, ka valsts pensija mūža nogalē būs patīkams pārsteigums, nevis kaut kas pašsaprotams. Kā tam sagatavoties?

Vai būs  iespējams izveidot pietiekamus finansiālos uzkrājumus? Skaidrs, ka tie ir būtiska daļa no risinājuma, taču nevarēs atrisināt visu. Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju šobrīd nespēj atlikt malā pietiekami lielus uzkrājumus, kas varētu viņus pilnībā nodrošināt vecumdienās. Nākotnē līdz ar ienākumu pieaugumu viņi varēs uzkrāt vairāk, daudziem būs atlicis tam stipri maz laika.

Turklāt, vai nākotnes pasaule nekļūs arvien līdzīgāka šodienas Vācijai un Japānai — valstīm, kuras straujās novecošanās dēļ vēlas uzkrāt vairāk, nekā pārējā pasaule vēlas un spēj investēt? Ja tā notiks, tad vēlamais uzkrājumu līmenis globālā mērogā pārsniegs vēlamo investīciju līmeni. Pasaulei kļūstot bagātākai un vecākai, tā var nokļūt situācijā, ko ekonomisti dēvē par likviditātes slazdu (liquidity trap) — kad pat nulles procentu likmes nespēj stimulēt ekonomisko aktivitāti. Tādā brīdī investīciju ienesīgums neizbēgami kļūs ļoti zems.

Starp citu, tieši šobrīd lielākā daļa attīstīto valstu ir likviditātes slazdā. Ir skaidrs, kas šo situāciju radīja – tā ir globālā finanšu krīze, taču nav skaidrs, kad šis periods beigsies. Nekustamo īpašumu burbuļa plīšana un finanšu krīze Japānu šādā stāvoklī iegrūda jau pirms gandrīz 20 gadiem un tā tur ir joprojām. Gandrīz nav šaubu, ka ASV likviditātes slazds būs pārejoša situācija, bet par eirozonu neesmu pārliecināts. Turklāt, pat ja eirozona no šīs stāvokļa izkļūs, demogrāfiskie procesi tajā var novest atpakaļ pat bez krīzes palīdzības.

Vēl varētu domāt par ieguldījumiem nekustamajos īpašumos. Ir vēlams sev sagādāt labu mājokli līdz aiziešanai pensijā, lai nebūtu jāuztraucas par īres maksām. Taču kopējā NĪ cenu dinamika valstī ar sarūkošu iedzīvotāju skaitu diez vai būs izcili pievilcīga no investīciju viedokļa. Arī šajā ziņā Vācija un Japāna ar to ilgstoši lejupslīdošajām nekustamo īpašumu cenām varētu izrādīties nākotnes vēstnesis.

Par laimi, ir vēl viena iespēja, kā ieguldīt nākotnē — sarūpēt sev pēc iespējas vairāk bērnu.

Nekas neved tautu straujāk pretim demogrāfiskai izčākstēšanai kā pārmērīgs optimisms par sociālo nodrošinājumu vecumdienās. Taču jebkādas sociālās garantijas darbojas noteiktā sociālā kontekstā, kuru savukārt šīs garantijas var mainīt labu gribošu cilvēku iepriekš neprognozējamos veidos.

Nevarat atļauties bērnus? Mūsu senči dzīvoja daudz trūcīgāk, bet varēja atļauties.

Šādā scenārijā Latvijas zemais iedzīvotāju blīvums sāks šķist ļoti pievilcīga īpašība. Tāpēc vērts rūpīgi padomāt, pirms pārcelties uz kādu citu valsti, kurā „uz papīra” sociālās garantijas šķiet ļoti pievilcīgas.

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(40 balsotāji )
Komentāri
121.
dzeris - Kurmītis
2010. gada 30. marts, 13:00

Ķīnā vispār nav pensijas, izņemot daļai valsts iestāžu darbiniekiem, nav valsts medicīnas, praktiski nav soc, nodrošināšana, daudz kur totāls bezdarbs un nabadzība, 100 latus mēnesī daudzi uzskata par lielu algu, daudzi strādā tikai par vēdera tiesu, Ķīnas augsto eksportu nosaka tikai stipri zems, ap 40% no vērtības, juaņa kurss un zemas darbaspēka izmaiņas, Latvija nav ķīna, atradis piemēru.
Ja kam līdzināties, tad skandināvijai, kur visi maksā ļoti lielus nodokļus, un, agri vai vēlu, arī Latvijā pie varas būs valdība, kas spēs valsti vadīt normāli, tikai, valdība jāspež to darīt.

122.
Kurmītis >> WAT
2010. gada 30. marts, 13:05

Veļ tikai tev:
“kas sakārtoja likumdošanu”
Mūsējie naivuļi … cītīgi sekojot Rietumu “padomdevēju” ieteikumiem.

“Kurš ,”mīlīt”, no Taviem tā saucamajiem nacionālajiem latviešu kapitālistiem” – nosauc konkrētus uzvārdus, pret kuriem ir ptenezijas nevis tipiski sorozītajā stilā atkal “visus” nolej ar samazgām. Tad konkrēti arī runāsim gan par viņu “naiconālismu”, gan “kapitālismu”, gan to, kā tieši šo cilvēku atainos mediji.
Iesākumam piedāvāju Ķirsonu. Kurš PATS visu ir uztaisījis un radījis faktiski VIENĪGO latvisko ēdināšanas biznesa konceptu (sekmīgu, veiksmīgu, plaukstošu) ar jau starptautisku skanējumu. Ikviens letiņš var un varēs lepoties, ieejot Lido Igaunijā, Baltkrievijā vai Krievijā … un tagad palasi, kā par viņu izsakās mūsu mediji pēdējā gada laikā kopš Ķirsons sāka rīkot uzņēmēju pusdienas reizi mēnesī kopā ar Šlesi … kādas tenkas, sazvērestību teorijas un samazgas panesās (par kukuīem, Centrāltirgu un ko tik vēl ne) – riebjas lasīt.

“Kurš idiots sataisīja mega valsts pārvaldito izaudzējot par savējo barotni” – repše … pirmām un galvenām kārtām. Roku jau pielika visi, bet tieši Strīpainais ieviesa absolūto nesodītības prezumpciju, eksteritorialittātes ideju, principu – ko gribu, to daru u.t.t. par tādiem “sīkumiem”, kā ministriju skaita uzpumpēšana līdz 15 liekēžu kantoriem vai algu trīskāršošana SEV un saviem korešiem uzreiz pēc Jaunā gada svinībām, es nemaz nerunāju … :)

“kurš šos nu jau 19 gadus kūrējies LV” – tieši sorosīti gan. Ar sistēmas Galveno Arhitekti – ēlerti priekšgalā. Lamāt Šķēli viņa sāka tikai pēdējos gados – pēc tam, kad puisis tanti uzmeta un neiedeva tai kāroto Prezidenta krēslu. Un. Tā kritika arī – nebūt nekritizē sistēmu, un nebūt nav vērsta uz esošās kārtības demontāžu. Tieši otrādi – saglabājot visu, kā ri, mērķis ir tikai sasēdināt vietās pie Siles savējos. Gads, kas bija jēlo rīcībā, bija vairāk nekā pietiekošs laiks, lai veiktu “reformas”, ja tādas vispār kādreiz ir bijušas jēlo plānos. No tā nav ne smakas. Tieši otrādi – tiek deklarēts “vēl ciešāks kurss” uz Rietumiem, nevis patstāvīga, suverēna, nasionāli orientēta valsts.

“no līķa neko nepaņemsi”
Nu kāpēc gan? Esi atpalicis no dzīves – Rietumos ir jau itin labi iemanījušies arī līķa orgānus izpārdot un ar to itin labi nopelnīt ….

“Taviem saimniekiem savukārt ir viens mērķis”
A vot par šito lūdzu sīkāk – kas ir mani saimnieki, kur un kā … :)

“Ja man jāizvēlas tad labāks scenārijs ir ar Rietumu gubernatorpartiju” – aha. Un balso par Vienotību, vai ne? Ko arī vajadzēja pierādīt. Tik netēlo pēc tam te kādu “nacionāli norūpējušos” subjektiņu. Vismaz šajā ziņā pacenties būt ne tik melīgs un divkosīgs.

“Pateicoties veco vēžu neizdarībai,ļaunprātībai, netālredzībai, alkatībai un tizlumam arī stulbumam mēs tagad sēžam tur kur sēžam”
Neapšaubāmi. Tik tu “piemirsi” vēl pāris viņu īpašības pieminēt – naivitāti un lētticību. Jo īpaši 90-to gadu sākumā. Kad viņi ticēja visam, ko tiem Rietumu padomnieki stāsta un darīja to, ko tie iesaka, bieži nespējot kritiski izvērtēt ieteikumu ļaundabīgumu. Bet, kas attiecas uz “sorosītiem, kuri mēdijos ārdās”, tas ir aktuāli pēdējos 8 gados. Kopš izveidojās sorozītu projekts “jēlais laiks”. Līdz tam viņu darbība nebija tik mērķttiecīga un labi organizēta, jo nebija jau konkrētā mērķa – sasēdināt krēslos pie Siles savējos. Radās projekts, radās konkrētie pēc varas nocietušies darboņi – un tika iedarbināta samazgu un tautas šķelšanas mašinērija.

Off.

123.

Tu tur tā uzmanīgāk par Ķīnu – tur vajag nedaudz padzīvot ,lai saprastu kas un kā tur notiek. Daudzās rūpnīciņās ir sistēma ,ka rūpnīca dod dzīvesvietu un pārtiku + maksā algu. Tiesa stāsts par sociālo aizsardzību tur ir smags , bet ārsta apmeklējums nav dārgs, domāju daļu sedz valsts. Un laba alga tur ir ap 500 USD ,kas dzīves dārdzības ziņā varētu līdzināties 3500 EUR Eiropā.

124.
Robins Huds >57.dzeris
2010. gada 30. marts, 13:12

Netēlo te lūdzu infantīlo optimistu… Valsts jau ir nolemta bijā ejai. No šādiem mēsliem izrāpties nav iespējams.
A par vēlēšanām – velti tu tā uzbrauc. Lai kā arī tu vilku barotu uz mēžu vien…. Lai ko tu teiktu, lai arī cik (naudas ) būtu Šlosim vai Šķēlem šie tik un tā shēmos. Netikums, jeb kāds no septiņiem nāves grēkiem (piemēram alkatība, naudas un varas kāre) pie vainas. Tā kā atkārtošos- lai kā arī tu vilku barotu….. Netici pārbaudi pats

88. Ino
Es tev tikai par tiem vācu laikiem pastāstīšu, jo tos tu varētu arī neatcerēties. – obligāta un bezmaksas ārsta aprūpe, bezmaksas bērnu apģērbi, autiņi, rati, bezmaksas ikmēneša bērnu pārtikas deva. Tas notika, manā gadījumā no 1942. līdz 1945. gadam.

Bet, šī nav pirmā paaudze, jo visus vācu laikus, visus LPSR laikus tika piemaksāts par bērniem.
______________________
Kā tas izpaudās? Tika atbrīvoti no bezbērnu nodokļa?

126.
Charlotte > Robins Huds
2010. gada 30. marts, 13:19

nepārcenties te ar savām bojāejas prognozēm. Neceri! i’m alive and kicking :) nu, būs mazākas pensijas, nu, slikti. Bet Latvijai vēl var būt nākotne. Jaunai demokrātijai vispār šī burbuļa plīšana būtu tikai normāla mācībstundiņa. Ja nebūtu blakus Lāča ķetnas – tikai tas to visu padara tik bīstamu. Un bēdīgu arī :(

>WAT
Izskatās, ka Tu nezini, ka diskutēt ar Kurmīti – šlesera uzticamo pakalpiņu, ir līdzvērtīgi iekrišanai mēslu bedrē.

Bet par šo Tev žetons:
“Tā kā Rietumiem interesē tikai viens, dabūt piķi atpakaļ ko iegrūduši, tad arī skaidrs,ka no līķa neko nepaņemsi, savukārt lai būtu ko paņemt jābūt funkcionējošai valstij, savukārt funkcionējoša valsts nav nekas cits kā sabiedrība, kam šo valsti vajag, jo Rietumi arī nav muļķi redz balsošanu ar kājām, un saprot ka nedabonot sabiedrību(darba spēku) atpakaļ LV(tas ir ticību savai valstij , sabiedrībai un sev) , nespīd piķi dabūt atpakaļ.”

>122.Kurmītis >> WAT
2010. gada 30. marts, 13:05
”(..)Radās projekts, radās konkrētie pēc varas nocietušies darboņi – un tika iedarbināta samazgu un tautas šķelšanas mašinērija.” – PAR TO TAK Mišam Gorbačovam jāsaka ‘paldies’, tas tak’ Miša pirms 25-iem gadiem to demokratizāciju ‘a la glastnostj’&perestroika uzsāka – un ne tikai Sarmīte aktīvi to atbalstīja. Tas perestroikas laiks jau visu rangu Kampējiem, Buldozeriem un ‘Hūtes vīriem ļāva izvērsties ( izlīst no Zem-Ibanskas/Подибанск, kā A.Zinovjevs ‘Rēgainajās virsotnēs’ un Katastroika aprakstīja ).
Tā kā 4.maija svinību laikā pašmāju bāleliņiem-oligarhiem, kas savu pirmo miljonu godīgi privatizācijas laikā nopelnījuši – vajag vismaz vienu tostu par Gorbija paveikto uzsaukt ! Priekā !!

>127.Parastais
2010. gada 30. marts, 13:59

– PAR ZEMU Globalizatorus nenovērtē, gan jau viņi savu paņems – un , ja vietējie ”bāleliņi-shēmotāji” nepratīsies, tad….
Starp citu, par to jau Rainis savā ”Uguns un nakts” rakstīja – gan jau P.Strautiņa kungs palīdzēs svensonu kungiem savu doļu paņemt
Spīdola: ‘’ Pār latvjiem ir kungi’’.
Kangars: ‘’ Tos piekrāpsim, tik kungu vārdu tiem atstāsim,- bet meslus ņemsim sev,
Lai ļaudis kalpo tev un man’’ (.)

‘’ Bet Kangars tiešām prātīgs vīrs – Tik gudra otra vairs latviešos nav –
Cik rāmi nu ļaudis strādā priekš mums – Mums nav ko baidīties, Roma mūs sargā.
Cik drīz viņš izoda stipro un piespiedās klāt ! Būs austrums stiprāks, viņš pielīdīs tam.
Ak, vai tu re, tad viņš visus – Pieviļ ‘’

—–> Kurmītis
1. Vai ,vai,vai nabadziņi, kurš no komjaunatnes, kurš no KP, kurš no orgāniem, un tie tie naivulīši? Tikai nevajag, atbildība nemazinās no nezināšanas( respektīvi tas neder kā arguments, jo zināt jau puiši visu zināja,kur un kā iet, tagad tikai par muļķīšiem gatavi uzmesties )

2.Redzi ātrumā vienu vien vari nosaukt, kur pārējie (nava, vai atbilst valsts noslaucēju kategorijai) ?.Tie kas ātrumā bija orandžajam veprim noticējuši ( no uzņēmējiem konvencionālajiem), diezgan ātri attapa ,uz ko orientēts politdīls par piemēru UPB grupa notina laicīgi un vairs nesaietas. Par Ķirsonu protams puisis ir tas retais uzņēmējs, bet diemžēl tā vide kur viņam jādarbojas ir tie paši “koriši”-valsts slaucēji.
3. Repšes sakarā Tu par LV Banku domā? Bet tā jau ar likumu noteikta neatkarīga. Tā ka lai arī ir Repše diezgan totalitāriski orientēts, nevajag nu gan viņa ietekmi uzpūst (labi ja 5-10% no Tevis definētā līmeņa). BLATS ir PSRS sistēma, ne Rietumu, un LV to ieviesa tie paši kolabracionisti(exKomjaun, exVDK,ex KP un pietuvinātie), ne jau kāds indivīds. Tā ka neizliecies.
4.Ēlerte? Lai arī ir un bija ietekmīga dāma, ar valdonīgu izpausmi ,patiesībai atbilst labi ja tie paši 5-10% noTevis definētā, jo kurš tad kūrē ekonomiku -ĒLERTE?Kurš tad ļāva skandināviem laupošus nosacījumus pret LV ieviest-ĒLERTE? Kurš iespieda pedāli grīdā ĒLERTE? Taču nē, reāli varasturi, un kas ir bijis pie varas pēdīgos 19? Repše vai?
5. No valsts līķa līdzšinējos apstākļos neko nepaņemsi, jo pirmkārt valsts ir sociums, nevis kaila teritorija, nebūs sociuma nav nozīmes valstij. Ko tad Rietumiem tavuprāt vajag slogu savai sociālajai sistēmai ( LV ekonomiskie bēgļi), un pakāstu piķi(to ko šeit iegrūduši), par to paņemot atlikušos nepaņemtos mežus(jau tagad nopietna daļa mežu ir Rietumniekiem),nepamukušos LV penšus, un zelta izpletņeim apveltīto LV nomenklatūru,Lattelecom,LMT-kam nebūs LV maksātspējīgo,ko apkalpot(ilgtermiņā), LATVENERGO kaskāžu jaudas ar maģistrālajiem tīkliem vēl +- kāda vērte ilgterminā, jo elektrība var pārdot arī uz āru? Lielos tranzītceļus( bez sociuma ,kas tos apkalpo?). Kas ir tas ko no LV valsts līķa,ja sociums pabēg vēl var iegūt Rietumi, kas būtu lielāks par iegāztajām naudām? Konkrēti.

6. Neņem ļaunā ,bet Tava retorika un pat nikneims kā reizi dikti stipri asociējas ar viena orandža vepra retoriku.Ja kļūdījos minējumos, atvaino!

7. Vislabprātāk es balsošu par to ,kuri tiks atbalstīti no Rietumu vēstniecībām, bet tie tomēr nedrīkst paust šādu viedokli, tā ka nāksies lasīt starp rindām.
Par ģeopolitiku un LV iespējamo lomu ceru esi dzirdējis( un vēl par vēsturisko pieredzi), man nav ne mazāko ilūziju par LV un tās tautas patstāvīgas politikas iespēju šajā pasaules sadurvietā, ne mazāko.
Es redzu LV labāk par bandinieku Rietumu pusē, nekā pie Kremliniem, bet puses būs jāizvēlas, vai to izdarīs ar varu (ekonomisko).
8. PAr naivumu 1. rindkopā jau paudu savu viedokli. Vienkārši Rietumniekiem piegriezās vietējo biznesa vešanas manieres (BLATS->Brālēnu ekonomika->Korupcija), kas vēl pie tam apkalpoja LV iepludināto Rietumu naudu.Es domāju Tu arī neuzticētu savu naudu cilvēkam ,kas krāpjas, Tevi uzskata par bagāto stulbeni,un kurš kļūst atkarīgs no narkotikām(Kremlinu ietekme energoresursu jautājumā un specifiskā LV elites saistība ar PSRS nomenklatūru) utt. Vienkārši izskaidrojama reakcija radīt tādu partiju, ko var kontrolēt un kura ir prognozējama.
9. Tauta jau bija sašķelta gana sen un tas nav “sorosītu” nopelns.

>130.WAT
2010. gada 30. marts, 14:10
”(..)Es redzu LV labāk par bandinieku Rietumu pusē, nekā pie Kremliniem, bet puses būs jāizvēlas, vai to izdarīs ar varu (ekonomisko).” – UN VĒLREIZ RAINIS:
”‘’ Bet Kangars tiešām prātīgs vīrs – Tik gudra otra vairs latviešos nav –
Cik rāmi nu ļaudis strādā priekš mums – Mums nav ko baidīties, Roma mūs sargā.
Cik drīz viņš izoda stipro un piespiedās klāt ! Būs austrums stiprāks, viņš pielīdīs tam.
Ak, vai tu re, tad viņš visus – Pieviļ ‘’

Valdis i!
Mani arī interesē ne tik daudz kā bija vācu laikos, bet par tiem LPSR laikiem, kuros it kā piemaksāts par bērniem!
Nu ne jau nu visus LPSR laikus maksāja par bērniem un jautājums cik maksāja?
Manuprāt maksāja kaut kur pāris gadu : pēc 1980 gadiem, bet sākumā dažus rbļ, bet vēlāk atceros, ka kaut kādus 35 rbļ dabūju klāt pie savas 120 rbļ algas. Neatceros sīkāk, bet , ja nu tas skaitījās dikti daudz, tad ko lai saka par šiem laikiem, kad ierēdņiem maksāja un droši vien vēl maksā 6 mēnešu vidējo algu un tad vēl tie lielie vidējās algas māmiņu pabalsti laikam gada garumā! Tagad laikam mazliet piegriezīs skābekli, bet kāda bļaušana sākusies! Būtu padzīvojuši tajos “labajos” LPSR laikos, tad gan bērnu droši vien nemaz nebūtu!

>130.WAT
2010. gada 30. marts, 14:10

– KO TA ‘Watt’ vēlas tagad pievilt ? Sevi vai SVF un svensonu bankas ? Būs pagrūti, jo svensoniem ir savi izpalīgi Latvijā, kas atgādina tik’ skaisti apdzejoto vagaru latvju dainās.
Eh, Pēterīti, Pēterīti….

132.Bet
2010. gada 30. marts, 14:33
”Nu ne jau nu visus LPSR laikus maksāja par bērniem un jautājums cik maksāja?” – PASKATIES UZ DEMOGRĀFISKO LĪKNI, pavērtē – salīdzini demogrāfisko politiku LPSR un 4. maija republikā.
IEGUGLĒ – un palasi Zvidriņa, Mežgaiļa u.c. speciālistu rakstus. Latvijas vadošo varas pārstāvju rīcība tiek bargi kritizēta…

132.Bet
2010. gada 30. marts, 14:33
- ”Būtu padzīvojuši tajos “labajos” LPSR laikos, tad gan bērnu droši vien nemaz nebūtu! ” – LABĀK SLAVĒ 4.maija republikas laikā paveikto, nevis muldi par LPSR. Būsi Ķekavā – ieej vietējā muzejā, tur pastāstīs un parādīs par paveikto 20-it gados Ķekavā ( 1965.g.-1985.g.). Der apjēgt reālā komunisma laikā paveikto – der cienīt to divu Latvijas pēckara paaudžu paveikto !

Pretī vardarbīgām vecumdienām?

137.
dzeris - Klusais
2010. gada 30. marts, 14:47

Par vienu Ķīnu vispār nevar runāt, tas, ko tu raksti, ir dienvidos, attīstītā daļā, lielpilsētās, bet ir arī cita Ķīna.
Krievija pilna ar ķīniešiem, sevišķi Pieamuras apgabals, kas bēg prom no Ķīnas, un nevēlas tur atgriezties, nu nav tur visur tik labi un skaisti.

—>reality

1.Vai LV ir iespējama patstāvīga politika? Ja ir ,tad kā tas korelē ar vēsturisko reģiona pieredzi? Kā notiek savas neatkarības nodrošināšana no Rietumiem ( piķis ta te ir iegrūsts un tāds ka tupi un turies, nevar gluži tā ņemt un pateikt ejiet dēt, var sāpīgi izdarīt) un Austrumiem (piemīt Kremliniem aizture valstiskajās ambīcijās par gadsimtiem 2 , tā ka nabagi imperiālismu klasisko vēl nav izslimojuši) ar energoatkarību, LV elites saistību ar kopējo PSRS eliti(kas pie varas KF)?

Konkrēti kā muz kā bāzes, ko ražos, kam pārdos, kur piķi izcels, reālu scenāriju, nevis LV jābūt neatkarīgai no jebkura bloka.

Tas saucas REALPOLITIK, nevis romantiskie murgi ierindas jūzerim.

139.

Ar dienvidiem domā Guangzhou pusi? Un ar ziemeļu pusi domā Harbinu , vai Ķīnas musulmaņu reģionu ap Urumgi? Vispār jau Harbinā ar viss notiekas , bet krievijas virzienu ķīnieši izmanto ne jau tapēc ,ka dzimtenē būtu briesmīgi , bet gan vienkārši neapgūtas teritorijas , kur pelnīt naudu. Ķīnieši izceļas ar tādu jauku lietu kā spēju daudz un monotoni strādāt. Un tagad iedomājies kas notiek sibīrijā ,ja tāds cilvēks nokļūst kompānijā , kurā normāls pasākums ir piedzerties , iekaustīt sievu un aizlīzt pagulēt uz pečkas .

>138.WAT
2010. gada 30. marts, 14:49

– KUR TAS REĀLISMS, kur tā politika ? Der tikai paskatīties uz IKP, nodarbinātības vai demogrāfijas rādītājiem, paskatīties uz tendencēm, lai apjēgtu romantisko murgu un ‘murgotāju’ mērķus. Apmānīt jau var uz kādu laiku, kādu daļu cilvēku – taču vēl 2010.g. muldēt par reālpolitiku var tikai retais, kam par muldēšanu labi maksā.
Ko ta kāds Pēterītis vai ‘Kurmītis’ dara – tas tak’ 99.99% citaDiena vietnes veidotājiem un apmeklētājiem ir skaidrs ( skaidrs – ka no reālpolitikas nav ne smakas – ja skatās no lielākās daļas sabiedrības locekļu un sabiedrības attīstības leņķa”).
Iesaku palasīt par problēmām un risinājumiem, apjēgt elementāras lietas – internetā brīvi pieejama A.Zinovjeva grāmata ”Rietumi/Запад”:
”Общества западнистского типа сложились и завоевали лидирующее положение в эволюции человечества благодаря той материальной культуре, которую создали западоиды общими усилиями. Она почти на сто процентов определила прогресс материальной культуры человечества в последние несколько столетий. Теперь и в обозримом будущем она не имеет серьезных конкурентов на планете. В основе ее возникновения и развития лежит научное познание мира и технические изобретения, опирающиеся на результаты науки…”
http://www.litru.ru/index.html?book=48919&page=1

–> reality

Un? Ja mēs saprotam viens otru, tad Tu proponē neitralitāti, nepiesliešanos nevienam blokam.Kā nodrošinās neatkarīgu izglītības līmeņa pacelšanu(vai ku laikietilpīgs process skat uz SOmijas pieredzi), lai izveidotos konkurētspējīga zinātne?Pats minēji LV zinātnieku pesimistiskos tekstus citviet.
Neapstrīdami izglītība,zinātne, zināšanas ir 1.vietā, tad uz tā bāzes eksportspējīga ražošana, un tikai tad tirgošanās.
Kā to praksē neatkarīgi nodrošināt?

Es nezinu, pieņemu daudz vieglāk kaut daļu mērķu sasniegt Rietumu paspārnē.

142.
dzeris - Klusais
2010. gada 30. marts, 15:26

Var jau būt, tā ir, kā tu saki, es tur bijis neesmu, tā, kaut ko palasu vai paskatos.
Par to, ka ķīnietis var paņemt pamestu un nekoptu zemes pleķi kādā Krievijas sādžā, strādāt ar visu ģimeni no rīta līdz vakaram un uztaisīt no tā konfekti, izaudzēt visu ko, un ātri kļūt bagāts, to gan es zinu.

Skatos, pensijas visi jau apsprieduši, izņemot vienu variantu – vidusšķiras variantu. Vidusšķirai ir kaut kādi noguldījumi bankās, tie varētu būt daļēji mantoti, daļēji uzkrāti darba dzīves laikā. Mazais ciniķis jau tā dara, un ļoti pareizi. Tad atkrīt vajadzība pēc 2. pensiju līmeņa, kuru valdība var arī izsaimniekot, padarot treknos gadus vēl treknākus, un kas būtībā jāuzskata par sociālā nodokļa turpinājumu. Tāpat atkrīt nepieciešamība pēc vesela bērnudārza, kurš tos vecīšus galu galā uzturēs. Tas būtu ideāls, uz kuru jātiecas.
A

WATT –
- Tev iztulkot, jebšu apjēgsi ( netikai Raiņa ”Uguns un nakts” Kangara domugājiena aprakstu?):
”В основе ее возникновения и развития лежит научное познание мира и технические изобретения, опирающиеся на результаты науки…”
– Pēterīša nostāja ir skaidra – ātrāk tikt paspārnē un kladzināt demokrātijas ”papagaiļu” iemācītos tekstus par attīstību, ko kladzina jau 20-o gadu : ”Nevarat atļauties bērnus? Mūsu senči dzīvoja daudz trūcīgāk, bet varēja atļauties.”
- SIEVIETES domā daudz vairāk un labāk – sk. Ivetas Šulcas ”Kādā Eiropā dzīvosim” (LA, 27.03.2010).

WATT – ‘rubī fišku’ par ZINĀTNISKU IZPRATNI ?
Jebšu vēlies vienkārši ielīst d…vai nolīst zem kāda gādīga tēvoča Sema vai ES komisāra spārniņa ?
Un ja ne 700, tad vismaz 70-it ar verga psiholoģiju jaunā verdzībā dzīvot ? Tas nebūs kā 50-it padomju okupācijas gados – neceri, ka svensonu kungi atkārtos savas vēsturiskās kļūdas, neceri….

reality
Redzi, man ir zināma pieredze par to, kas notika 80 tajos gados un to demogrāfisko līkni, kurā nejauši nokļuvu arī es, jo apprecējos 1981.gadā un bērni man piedzima 1981 un 1987.gadā, kā par spīti tieši demogrāfiskās līknes pašā augstākajā punktā! tas nebija saistīts ar nekādiem LPSR tā saucamajiem labumiem, jo ieprogrammēja Dievs! Tāpēc lūdzu nevajag man te stāstīt par to līkni. Acīmredzot pēc Černobiļas avārijas 1986.gadā, Dievs ieprogrammēja to pašu augstāko punktu!
Man nevajadzēja ne kādus dzīvokļus kurus deva tiem, kam bija 3 bērni, ne arī specveikalos iepirkties gaļu, jo arī to deva tikai tiem kam bija trīs bērni! Vairāk nekādus labumus nezinu. Varbūt Tu vari konkrēti tos pateikt!!!! Ja nu vienīgi saņēmu tos 35 rbļ. Droši vien 1988.gadā, jo neatceros, ka tas būtu bijis ilgi, bet tā kā zinām, ka produktus dalīja uz taloniem un arī šnabi un arī papirosus un arī veļas pulveri un ziepes, tad jauka dzīve gan nebija, jo visur pārtikas veikalos pirms dalīšanas bija baisa rinda. Drausmīgas man tās atmiņas par labajiem LPSR laikiem ar milzu rindām. Tā kā Tu man te nefleitē, jo visu to esmu pieredzējusi pati!!!!

P.S. Norāvās un aizskrēja nepabeigts.
Atsevišķi būtu jāizdiskutē jautājums par bērnu skaitu ģimenē. Es ieteiktu iesākt no jautājuma, kas maksās lielāku sociālo nodokli – 2 augsti izglītoti un labi pelnoši bērni vai 4 mazkvalificēti? Ja vien pie mums neieviesīs greizo zociķu nodokļu sistēmu, kur gudrajam jāmaksā par sliņķi. Man pietika ar sociālismu, kurā inženierim bija jāstrādā par 120 re, bet strādniekam jāsaņem 250 re.

148.
klusais>ululiņš
2010. gada 30. marts, 16:04

Klau , pie normālas sociālās sistēmas 4 bērni arī var būt labi izglītoti, tas nav arguments.

>WATT
- Viens otrs ”ķīlis” vēl nerubī, taču vai LU emiritētā profesora rakstīto apjēgs ? Jebšu turpināsies ”plānu sērga”( V.Zatlers) bēzjēgas rakstīšana un publicēšana ( un to aizsegā Kangara ieteiktā – ”visus meslus ņemsim sev”, a Rietumu kungiem tik vārdu atstāsim ):
””Nesanāks tā gaišā nākotne. Izzags”

Tā 1919. gadā rakstnieks Vladimirs Koroļenko brīdināja Padomju Krievijas izglītības tautas komisāru A. Lunačarski. Līdzīga doma man nāca prātā pirms pāris gadiem, lasot “Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijas līdz 2030. gadam” 1. redakcijas kopsavilkumu. Jo abiem šiem skaistās nākotnes veidošanas variantiem, neskatoties uz būtiskām atšķirībām, ir arī kaut kas kopējs. Netiek iecerēts grandiozā projekta morāli ētisko pamatvērtību nodrošinājums, uz ko kādreiz populārais krievu rakstnieks pamatoti norādīja Ļeņina līdzgaitniekam. Un tieši tas abus šos projektus strikti atšķir no Bībelē aprakstītā tik veiksmīgā Mozus veikuma četrdesmit gadu ceļojuma laikā pa tuksnesi. ”
http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/jaunakaja_numura/komentari..viedokli/?doc=75369&date=2010-03-27

150.

Man tajā laikā bija 3 bērni. Neviens mani specveikalā pēc gaļas nelaida, stāvēju rindā tāpat kā tu.

151.
ululiņš> klusais
2010. gada 30. marts, 16:09

Es taču par savējiem nesūdzos.

>146.Bet
2010. gada 30. marts, 15:55

”(..) jo ieprogrammēja Dievs!” – PIESPIED MUĻĶI DIEVU LŪGT, un…. – NU TAD dziedāsim ‘aleluja’ mūsu Latvijas valdošajiem&vadošajiem par sasniegto Latvijas novešanā ”līdz klinķim” ?! Bez Dieva tā Kunga jau vēl tādam Latvijas zinātniekiem demogrāfiem kā P.Zvidriņam vai Mežgailis ir pietiekoši daudz prāta un drosmes ( kā aizsaulē aizgājušajam publicistam J.Mauliņam ), lai pateiktu par esošās demogrāfiskās politikas ”jaukumiem” un sekām latviešu nācijas tālākajā attīstībā.

—> reality

Ka Tu nodrošināsi , rēķinoties tikai ar sevi, šo brīnišķīgo nākotni? Ar kādiem resursiem? Kā? Plānu, praktisku- reality patsmit punktu. Uzskicē. Man savus bla-bla bla no Kremļa valstu pieredzes kā vajag nestāsti, es pats lieliski to zinu ko vajag un esam vienisprātis, bet mehānismu tā nodrošināšanai.
Tātad 1. …

154.

Tā austrumu padarīšana ir ļoti interesanta. Arī tajā pašā ķīnā viss iet triecientempos uz augšu. Es biju izbrīnīts ,kad pagajušogad biju vienā rūpnīcā Ningbo piepilsētā , kur parunāju par darba algām uzņēmumā . Strādnieki bez izcilas kvalifikācijas tur saņēma mēnesī 200 USD , kas pie viņu dzīves dārdzības nemaz nav maz.

146.Bet
2010. gada 30. marts, 15:55
”(..)Tā kā Tu man te nefleitē, jo visu to esmu pieredzējusi pati!!!!” – ES IESAKU APMEKLĒT ĶEKAVAS novada muzeju – pajautāt par pārmaiņām Ķekavā laikā no 1965. – 1985.g. Es ar te dzīvokju, skolojos un augu – un tāpēc pateicos tai paaudzei, kam padomju sistēmā izdevās paveikt tik daudz, ka vēl šodien i putnu fabrika, i vidusskola, i dzīvojamās mājas, i ambulance, i sporta komplekss, i – pats GALVENAIS, ka TAUTA, ka tie 80-o gados DZIMUŠIEM vēl ir šeitan, nevis kaut kur Īrijā, Spānijā vai kādā Rietumu paradīzes vietā.

Malacis mazais ciniķis! Pilnībā atbalstu un iespēju robežās cenšos darīt līdzīgi. Ņaudētāji lai turpina ņaudēt un liet savu nodokļu naudu tukšā mucā.

157.
klusais>ululiņš
2010. gada 30. marts, 16:19

Sapratu , bet zini ir viena lieta – kādam ir jābūt arī sētniekam , medmāsai u.t.t. Ja visi būs augsti izglītoti , tad neiztiksim bez imigrantiem.

Sāk jau mazliet tracināt tēze – bērni=ekonomikas resurss.
«А что людишек много погибло, о том, государь, не печалься: бабы новых народят», генерал Апраксин Петру Первому после нарвской конфузии.

>WATT
- Tātad 1. … APJĒGA, ka CILVĒKS ir vērtība – ka dēļ tā ir valsts vajadzīga.
Ka – sk. plašāk LA 27.03.2010 publicēto diskusiju ”Labdarību vajag. Tikai – kādu?”. Kādu valsti vajag – sociāli orientētu jebšu tādu kā šodien?

Александр Зиновьев: Надежда – на новое поколение.
К сожалению, в жестокой, непримиримой борьбе с новым человеком победило другое явление: эгоистичный, расчетливый и жестокий дикарь, современный варвар, обвешанный с головы до ног высокотехнологическими приспособлениями. Мы вернулись на исходную позицию. Теперь надо все начинать с нуля – с создания нового человека. |апрель 2006 г.|

—->reality

1. Kā to izdarīt praksē?
2. Skaidrs,ka šī pasaule kur mēs dzīvojam pat Skandināvija,kur bez maz sociālisms (patiesais) uzvarējis, ir tāla no ideāliem. Bet ko tur vari izdarīt TU vai es? Gulties uz ambrazūras, vai gudri pamuldēt?

Vēl šajā sadaļā
Viesi raksta » Pēteris Strautiņš
Latvijas eksports būs smags (116)
Pēteris Strautiņš

Ja cilvēka teikto ir vienlīdz patīkami lasīt neatkarīgi no tā, vai viedoklis ar viņu sakrīt vai atšķiras, tas par viņu liecina tikai labu. Šāda doma ienāca [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Pēteris Strautiņš
Eiro ieviešana un Hiperracionālais investors (11)
Pēteris Strautiņš

Nemēdzu ielaidies diskusijās ar lasītājiem, kas komentē manus rakstus internetā, taču cilvēks vārdā Art pie mana iepriekšējā raksta „Nav tik traki” pievienoja tiešām vērtīgu komentāru, [..]

Lasi visu »»
Viesi raksta » Pēteris Strautiņš
Nav tik traki (21)
Pēteris Strautiņš

Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors Mortens Hansens ir ļoti daudz darījis, lai sabiedriskā diskusija par ekonomisko politiku Latvijā kļūtu inteliģentāka un informētāka. Viņš bija viens no [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books