Vai bērniem jāiet skolā no 6 gadu vecuma? (29)
Autors: Cita Diena
Publicēts: 2010. gada 29. marts 09:57
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Vai bērniem būtu skolā jāiet no 6 gadu vecuma?

[ Rezultāti ]

Loading ... Loading ...

Par spīti sabiedrības un mācībspēku iebildēm, Izglītības ministrija aktīvi turpina darbu pie modeļa, kurā bērni skolā sāk iet no sešu, nevis septiņu gadu vecuma. 1.septembrī eksperiments sākšoties 20 skolās, vēsta “Diena”.

x

Nosūti raksta adresi draugam.


Komentāri

Jautājums, ko nozīmē iešana skolā 6 gadu vecumā? Vai tas, ka bērni fiziski iet uz skolu no šī vecuma, vai ka apgūst skolas vielu jau bērnu dārzā.
Es pats 2.klases sākumā biju 6.gadus vecs, tādēļ neredzu problēmu, bet apzinos, ka kopš tā laika vecāku ekspektācijas(:D) no saviem bērniem ir krietni sarukušas.

Laikam jau no tās pārejas neizbēgsim. Ātrāk pabeidzot skolu tiek nodrošināts darbaspēks, kas ātrāk var sākt strādāt un kaldināt spožo valsts nākotni. Tāpēc vēlējums Izgl. ministrijai – pārdomājiet kārtīgi, lai nesanāk ziepes.

Zinot izglītības vadoņu līdžinējo kvalitāti, šajā pasākumā saskatu tikai kārtējo birokrātu murdziņu,lai taupības apstākļos nodrošinātu sevi ar ” darbu” kādiem 3 gadiem droši..Cik koncepciju,plānu papīra tonnu varēs saražot, cik ieviešanas,uzraudzības..,cik konferenču par to ” kā rit reforma”. varēs sarīkot.Pasaka :) Droši,arī eu naudiņas piesaistīsim :)

Lai arī kā to noformulē, cilvēkam jāsak mācīties no dzīves otrās dienas :)

Tas, ka tā ir skola, tikai nozīmē, ka vecāki cenšas šo atbildību deleģēt citiem. Vai ar nemaz necenšas un tad sabiedrībai jāuzlasa. Kādas ir citas alternatīvas?

Ja cilvēks sešu gadu vecumā neprot lasīt un aktīvi nemācās no rakstītās kultūras (ne tikai no tā, ko redz ikdienā), tad vecākiem ir jāpieliek dubultas pūles un skolas atlikšana tur var palīdzēt tikai atsevišķos gadījumos.

P.S. Un skolā iešana nenozīmē, ka bērnības baudīšana ir jāatliek :)

Kad Izglītības ministrija tiks sakārtota, būs daudz maz loģiska apmācības sistēma, tad pie šī jautājuma varēsim atgriezties.
P.s. Zinošos lūdzu paskaidrot jēgu matemātiskajām esejām un matemātiskajām pasakām.

Nedomāju, ka tas ir labākais variants. Pirmkārt, jau tāpēc, ka bērni attīstās dažādi /zinu no savu trīs bērnu bērnības/ – daudzi var nebūt gatavi šādām kardinālām dzīves pārmaiņām. Otrkārt, skolu sistēmu vajadzētu reorganizēt pavisam no citas puses – jāizvētī /pie tam pamatīgi/, tas, kam jābūt mācību programmās. Pēc manām domām tās ir pārslogotas un tur ir daudz kā lieka. Tomēr jārēķinās, ka tagad ir pavisam cita piekļuve dažādai informācijai – ne viss jāiekaļ. Protams, atmiņa jātrenē, bet veidi kā to darīt tomēr ir dažādi. Galvenais, kas skolniekam būtu jāiemāca, ir spēja domāt un analizēt. Jaunietim jāieaudzina vēlme mācīties vienmēr – arī pēc skolas un augstskolas pabeigšanas. To var panākt tikai ar interesantu mācību procesu un augstas raudzes pedagogiem. Un vēl – programmas varētu optimizēt /šobrīd tik daudzreiz piesaukts vārds :) )/ tā, lai vidusskolu varētu pabeigt 11 gados.

!!!! “Nē, lai bauda bērnību” !!!!

Kas tā par atbildi? Un par ko domā visi tie atbildētāji? Kāda bērnība, kas Jums sviests galvā vai???

Forši ir tad, kad apkārt Infantīli pieaugušie, kas smadzenes ir sen atslēguši!!!

9.

Paskatīsimies uz Eiropu – Angliju – un varbūt kaut kad beigsim izgudrot divriteņus. Vai tiešām vienreiz nevar mācīties no valstīm, kas gadu desmitiem un simtiem visu ir pārbaudījušas, sakārtojušas un veiksmīgi dzīvo!!!!

10.
Renārs to Jānis
2010. gada 29. marts, 16:44

Kāds pieaugušais 6 gados?!
Nevar 6-gadīgs sīcis sēdēt skolas solā. Es nerunāja par izņēmumiem, bet gan par vidējo bērneli.
Es nesaprotu, kāpēc par varītēm 6-gadniekus grib iestūķēt skolas solā, ja pašlaik (!) Latvijā bērni mācās jau no 5 gadiem, atsevišķos b/d arī 3-4 gadīgajiem ir pavisam normālas mācību nodarbības.
Bērnu dažādais līmenis 1. klasē ir iemesls citām problēmām:
1) daļa vecāku uzliek ignore un sīko nemāca mājās, bet nekur arī neved;
2) daļa b/d nepilda savas funkcijas, bet reāli eksistē tikai kā bēnru pieskatīšanas centri.
P.S. Pilnais b/d nosaukums ir “pirmsskolas izglītības iestāde”.

Nekorekti uzdots jautājums – nevis skolā, bet vai atbalstiet apmācību bērnudārza ietvaros sākot no 6 gadu vecuma. Tā ir pareizi.

12.
Renārs to Jānis
2010. gada 29. marts, 16:45

sorry, sekas, ne iemesls

13.
Renārs to drakons
2010. gada 29. marts, 16:46

Pašlaik IR apmācība b/d no 5 gadiem.

Bērnudārza jau tagad ir “pirmskolas mācību iestāde” ar obligātu mācību programmu pēdējām grupām.
Bet veselo saprātu ieaudzina ģimenē. Tur nekādas skolas nekad nav palīdzējušas un nepalīdzēs.

Bērni attīestās dažādi un mugurkauls vēl nav piemērots ilgai sēdēšanai solā, bērnam jāskriaida, bet jāmacās arī lasīt un to var izdarīt mājās vai bērnu dārzā!
Skolā ir tik liela bejēdzība … pārsvarā darba burtnīcās (RAKKA) tiek vilkti ķeksīši…

16.
mamma 6 gadniekam
2010. gada 29. marts, 18:07

Nezinu, ko teiktu, ja šobrīd dzīvotu Latvijā, bet tā kā dzīve mani ir aizvedusi uz Angliju, tad no šīs puses skatoties, es tikai atbalstu iešanu skolā no 6 gadu vecuma. Mans bērns, kā visi šeit dzīvojošie skolā iet jau no 5 gadu vecuma, un es tikai priecājos, redzot, ka viņš savos 6-os gados zin, krietni vairāk, nekā es savā laikā šai vecumā (gāju gan bērnu dārzā, gan skolā no 7 gadiem). Tiesa, šeit skola 6 gadu un mazākā vecumā, vairāk līdzinās bērnu dārzam, jo mācības nenotiek (izņemot rakstu darbus) skolas solos, bet brīvā formā, ar spēlēm un sēdēšanu uz paklāja utt. Tātad secinājums – jā no 6 gadiem, bet, lai tas būtu kā pārejas posms starp bērnu dārzu un nopietno skolu, kad jāsēž visu dienu solos.
Lai veicas!

17.
Tiina > mamma 6 gadniekam
2010. gada 30. marts, 01:03

Nu vispār programmu ziņā UK un IRL sākumskolas pirmās klases +/- atbilst tam, ko Latvijā māca bērnu dārzos un dēvē par obligāto pirmsskolas apmācību. Realitātē to vajadzētu nosaukt par sākumskolu un pārveidot programmas skolās un viss būtu ok. Taču pie LV izpildījuma uz to cerību nav, drīzāk patiešām sešgadniekiem varētu sākt stūķēt 7gadnieku programmu vai kaut ko pavisam jaunu, kas kādos kursos sagrābstīts un nosapņots.

Jautājus drīzāk būtu jāuzdod par apmācības kvalitāti un mācību apjomu, kas būtu jāapgūst sešgadīgam bērnam.
Un jautājums par to, kur šī apmācība notiek – bērnudārzā vai skolā jau ir pakārtots.

19.
Krista, mamma 5gadniecei
2010. gada 30. marts, 09:45

Mani vairāk uztrauc tas, ka 6gadnieku apmācība skolā nozīmēs to, ka jau vienu gadu agrāk vecākiem dienas vidū ir jāiet prom no darba, lai izņemtu bērnu no skolas vai jāalgo aukle. Tad bērns tiks ņemts līdzi uz darba vietu vai arī viens pats nīks mājās. Bērnudārza pirmsskolas apmācība nodrošina gan nepieciešamās vielas apguvi, gan arī pusdienslaika atpūtu, kas šajā vecumā ir vēl nepieciešama. Vai tad valsts ir plānojusi iegāzt miljonus skolas telpu piemērošanā 6gadīgo vajadzībām? Ja tā, tad tas arī ir absurds. Lai tak sagatavo bērnus skolai ar rotaļu un spēļu palīdzību, kā tas jau notiek tagad. Kādēļ tā pati funkcija ir jāpārnes uz skolas telpām, tērējot valsts un vecāku finanses aukles algošanai, nesaprotu. Jo katram, kam ir darbs, darba diena nebeidzas 12:00 vai 13:00 dienā. Vai kāds par to sociālo spriedzi (darba kavējumi) un papildus finansēm vecākiem vispār ir padomājuši? Noteikti pieaugs arī bērnu traumatisms, jo būsim reāli – nu būs daļa vecāku, kas finansiālu vai citu iemeslu dēļ atstās tos bērnus vienus pašus mājās. Un tad nu viņi dauzīsies pa ielām vai paši šiverēs pa māju. Kā nu sanāks.
Savējo domāju laist jau šogad b/d pēdējā grupā, lai sagatavojas skolai un tad, jau redzēs.

Es savus bērnus audzinu tā, lai viņiem būtu interesanti un patiktu mācīties. Skola no 6 gadu vecuma? Protams, liela nozīme ir tam, kā tiek organizēts mācību process. Bet pati doma ir pilnīgi pareiza. Mācīšanās netraucē baudīt bērnību, tieši otrādi – mācīšanās ir bērnības svarīgākā sastāvdaļa. Arī rotaļa ir mācīšanās.

Doma, ka varbūt tomēr nebūtu visi jābāž vienā Prokrusta gultā, nez kāpēc neienāk prātā ne ministrijai, ne CD, un tikai vienam no 20 komentētājiem ir tāds kā mājiens uz to pusi.

Demokrātiskā valstī tādi lēmumi pieņemami pēc plašām diskusijām presē ,radio un TV.Valsts pārvaldei,izglītībai un veselībai jākalpo Latvijas iedzīvotāju interesēm un Latvijas nākotnei.Ja šogad atkal vēlētāji balsos par skaistām frizūrām,atraktīvām reklāmām un daiļrunīgiem politiķiem,tad nākotnē bērniem skolu var vispār nebūt,bet vecākiem nekad nebūs pensionēšanās .Lasiet,domājiet,rakstiet!

beļģijā sīčus laiž “skolā” jau no 2,5 – 3 gadiem. protams tas pats bērnudārzs vien ir, bet tikai sīčus vairāk nodarbina – runā par krāsām, bēbjiem, zvēriņiem u.t.t. rītu sāk ar nosēšanos aplī un izrunāšanu kā katrs gulējis un dziesmiņas nodziedāšanu. vārdu sakot, tas pats bērnudārzs, bet tikai ar viņiem darbojās pa dažādām tēmām katru nedēļu un tur viņus vairāk aizņemtus.

Nesaprotu, kur ir problēma? Pats sāku apmeklēt skolu no 6 gadu vecuma, lielākā daļa biedru arī bija sešgadnieki. Citi pat tādi, kuriem pāris ned. pirms pirmā septembra tas sešinieks tik iestājies.. Visi pavilka, visi spēja, etc.
A kas – vai tagad tizlenīši aug?

Problēma ir tāda ka no 6 gadiem skolai der varbūt katrs otrais, bet nav kas pasaka, kuri tie ir. Vecāki par pirmo bērnu parasti domā ka der, bet reāli to spēj novērtēt, kad uz skolu dodas trešais.
Tā ir mana pieredze no pieciem.

Ķīnā, Dienvidkorejā, Indijā un Taivanā bērni mācās 14 stundas dienā. Viņi tur tiešām mācās no mazas bērnības, tai skaitā eksaktās zinātnes.
Tie ir mūsu bērnu nākotnes konkurenti. Ja mūsu bērni nebūs konkurētspējīgi, tad mūsu dzīves līmenis nebūs konkurētspējīgs.

Tāpēc, pirms spriedelēt par to vai mūsu bērniem mēs nenozogam bērnību, vai viņi ir pietiekoši veci utt. jāatceras, ka uzdāvinot viņiem vairāk bērnības varam nozagt viņiem nākotni. Patīk tas vai nē.

Plus mūsu bērniem izvirzītās prasības matemātikā, fizikā, ķīmijā diemžēl krietni atpaliek no tām, ko izvirzīja mums (80tajos gados).

Priecājos par Tiinas loģiku. Laikam jau šo variantu diktē apstāklis, ka skolas paliek tukšākas. Tad nu pedagogiem skolās nav pietiekamas slodzes, tāpēc tāda vajadzība izvākt no bērnudārziem mazuļus, kur viņus tāpat māca pirmskolas pedagogi, dažkārt ar maģistra grādu, tātad ne slikti. Latvijā bērnu apmācība visnotaļ notiek no piecu gadu vecuma, tāpēc tieši optimālāk, ka to uzsāk pirmsskolas iestādē, kur parasti nav lielā “skolas kombināta” steigas.

Cik tad to balsotāju īsti bija? Viens un sešas tūkstošdaļas?? Arī “Citai dienai” derētu atcerēties, ka dzīvojam Latvijā, nevis Amerikā. Agrāk par zagļiem teica: “Sāk ar adatu, beidz ar zirgu.” Tagad varam pārfrazēt: sākam ar komatu, beidzam ar tautas pašapziņu.

Tagad pirmās klases programma nav kā manā bērnībā, kad pirmajā klasē sākām mācīties lasīt. Tagad pirmklasniekam jālasa un jāsaprot izlasītais, un ne katrs 6gadnieks to var. Pieminētās ārzemju skolas ir kā mūs bērnudārzi, kur bērniem ir īsas nodarbības, sēdēšana aplī un rotaļu laukumi. Kurā mūsu vispārizglītojošā skolā tāds komforts pieejams? Beigsies stundas 11:30? Ko tālāk ar to bērnu? Pagarinātās grupas ar daudzviet vispār nav, lai 6gadnieki paši brauc mājās?
Daudziem 6gadniekam, kas cēlušies 7os, vajaga gulēt pusdienlaiku…
Varēja vienoties par programmu, kas jāapgūst līdz skolai, jo ir skolas, kur arī 7gadīgu nelasošu negrib ņemt, iesaka atlikt skolā iešanu.

Vēl šajā sadaļā
Balsojumi
Vai valstij jāfinansē Rīgas Dinamo? (18)
Cita Diena

Rīgas Dinamo ceturtdien noslēdza otro sezonu Krievijas hokeja līgā (KHL), izslēgšanas spēļu sērijā pagarinājumā zaudējot Balašihas MVD. Lai gan komandai ar reklāmas līgumu starpniecību ziedo [..]

Lasi visu »»
Balsojumi
Vai LPP/LC vajadzētu iet Dombrovska valdībā? (6)
Cita Diena

LPP/LC valde pirmdienas vakarā nenolēma, vai iesaistīties Valda Dombrovska (JL) valdībā, bet izveidoja sarunu grupu. Partijas līderis Ainārs Šlesers (LPP) sūrojās, ka neviens ar partiju [..]

Lasi visu »»
Balsojumi
Vai TP šodien vajadzētu aiziet no valdības? (14)
Cita Diena

Šovakar varētu kļūt skaidrāks, vai Lavijā līdz vēlēšanām būs mazākuma valdība. Tautas partijas valde šovakar vērtēs, kā rīkoties pēc tam, kad premjers Valdis Dombrovskis noraidīja [..]

Lasi visu »»
Balsojumi
Vai jūs pārliecina Šķēles ekonomikas atveseļošanas plāns? (22)
Cita Diena

Tautas partijas priekšsēdētājs Andris Šķēle ceturtdien izrādīja sabiedrībai savu solīto ekonomikas atveseļošanas plānu, kas piedāvā slēgt Īrijā redzētam līdzīgu sabiedrisko līgumu,valsts parādu atdošanu desmit gados, [..]

Lasi visu »»
Balsojumi
Kādu atzīmi 5 ballu sistēmā Dombrovskis pelnījis par valdības darba gadu? (12)
Cita Diena

Šonedēļ aprit gads, kopš Valdis Dombrovskis (JL) uzņēmās vadīt valdību. Kā Jūs vērtējat viņa [..]

Lasi visu »»
Balsojumi
Kā Jūs lemtu par 76 koku izciršanu kāpās Šlesera mājas celtniecībai? (11)
Cita Diena

LETA informē, ka Jūrmalas aizsardzības biedrība 2.martā rīko piketu pie Ministru kabineta, lai protestētu pret 76 koku, tajā skaitā 28 priežu izciršanu Rīgas vicemēram Aināram [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books