Kā dabūt baltu seju un nepieskarties bruņurupucim (146)
Autors: Laila Pakalniņa
Publicēts: 2010. gada 2. aprīlis 14:07
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Tā kā saskaņā ar ticējumu Lieldienās var tikt pie baltas sejas, bet paklausot mediķiem – pēc saskares ar bruņurupučiem kārtīgi jāmazgā rokas, četras Dieva dotās (arī pagāniem un neticīgajiem) brīvās dienas tikai šķiet vienkārši nodzīvojamas.

Uz to, ka Lieldienas nav nekāds parastais (olu krāsošanas un ēšanas) laiks, norāda arī augstu Latvijas amatpersonu teiktais. Tā Latvijas prezidents norāda: “Pavasaris pirms 20 gadiem mums nesa ilgi gaidīto brīvību. Lai arī šogad Lieldienu labā vēsts veicina mūsu vienotību un saliedētību kopīgu mērķu sasniegšanai”. Bet premjers saka: “arī Latvijas valsts dzīvē šo laiku mēs varam simboliski dēvēt par attīrīšanās un atdzimšanas laiku, kad, izejot cauri grūtībām, sākam celt jaunu Latviju”. Savukārt Saeimas priekšsēdētāja retorika ir īpaši patētiska: „Pirmie pavasara asni un plaukstošie pumpuri ir kā Lieldienu brīnuma vēstneši, kā cilvēku un dabas apņemšanās vērsties augšup, celties garīgajā izaugsmē, kļūt labākiem”.

Tomēr vecie ticējumi daudz konkrētāk un vienkāršāk stāsta par to, kas tieši šajās dienās būtu un nebūtu jādara. Piemēram, Lieldienās olu čaumalas jāber caur vīrieša biksām, jo tad vārnas cāļus neēd. Protams, vīriešu „biksas” mūsdienās varētu tik arī pasargātas no olu čaumalām – ne jau visiem pa pagalmu cāļi skraida. Toties latvietim kā slēpotāju tautas pārstāvim, kas Alpu saulē pārāk iekrāsojis seju, varētu būt aktuāls kāds cits ticējums. Lielajā piektdienā jāiet pie skudru pūžņa, jānoliecas un jāļauj, lai skudras seju „apdzelda”, tad būs balta seja.

Toties, ja ar kaimiņiem ir sliktas attiecības, Lieldienās tās var pasliktināt vēl vairāk, un tādējādi tikt vaļā no blusām un mušām. Jo, ja Lieldienu rītā istabas gružus uzber uz otra saimnieka zemes, tad to gadu mājās nebūs ne blusu, ne mušu. Ja brīnumam ir kāds racionāls izskaidrojums, tad šinī gadījumā tas varbūt ir tāds, ka tas „otrs saimnieks” patiesībā ir blusains un smirdīgs (tāds, kam mušas apkārt mudž). Un ja ar mēslu iebēršanu viņa teritorijā ir iespējams kaimiņu sadusmot un atturēt no jūsu māju apmeklējuma uz kādu gadu, tad šajā laikā, visticamāk, arī būsiet pasargāts no blusām un mušām.

Taču uz konkrētu rīcību Lieldienās aicina ne vien ticējumi, bet arī mediķi savā paziņojumā, kas pirms Lieldienām izplatīts medijos, „lai Lieldienas sagādātu tikai patīkamas emocijas un veselības problēmas netraucētu izbaudīt svētkus”. Tātad – olas, pilnīgi iegremdētas ūdenī, jāvāra septiņas minūtes. Kārtīgi jāmazgā rokas pēc tualetes apmeklēšanas, pirms ēšanas un pēc saskares ar salmonellas nēsātājiem – putniem, pelēm, bruņurupučiem. Tāpat vēlams būt modriem un neaizmirst, ka pirmās ērces jau modušās – „nesot mājās pūpolus un bērza zarus, pirms ienākšanas mājās tos der kārtīgi apskatīt un nopurināt”. Un „vēlams aplūkot apģērbu, lai pārliecinātos, vai pie tā nav pieķērusies kāda ērce”.

Šai sakarā lieti noder ticējums, kas Latvijā radies vēl pirmsērču periodā: „Lieldienu rītā jāvelk gluži jauns krekls mugurā – tāds, kas vēl nekad nav valkāts”.

Bet, kas attiecas uz ticējumiem par to, kā jādzīvo Lieldienu nedēļā, izskatās, ka šogad vētras un pērkona negaisi Latvijai postu nenesīs. Tas draudot tad, ja Lieldienu nedēļā darot trokšņainus darbus. Bet apjomīgā kūlas dedzināšana taču tāds kluss darbiņš ir – tik vien tā trokšņa kā ugunij pērnajā zālē švirkstot un pa kādai ēkai liesmās sabrūkot.

Bet vispār laikam ir tā  – lai pareizi nodzīvotu Lieldienas, labāk ne vien pēc iespējas biežāk mazgāt rokas, bet arī rēķināties ar to, ka Lieldienās maģisks ir viss.

Piemēram, sāls. Ja izvairīsieties no tās lietošanas uzturā, kļūsiet par meli. Jo ,kas olu bez sāls ēd, tas visu vasaru daudz melos. Turklāt jāatceras, ka Lieldienu rītā pirms saules lēkta jāuzliek sāls uz staba gala un jāatstāj līdz saules rietam. Tad tā kļūs derīga pret visām slimībām.

Taču nav jau tā, ka Lieldienās jārīkojas tieši tā un ne citādi. Pastāv Lieldienu izvēle.

Piemēram, attiecībā  uz matu ķemmēšanu. Lieldienās labāk matus nesukāt, jo tad vasarā, mežā ejot, vienmēr redzēs čūskas. Savukārt, ja matus sukās zem eglēm, tad galva nesāpēs. Tādejādi jāizvēlas – vai nu jums rādīsies čūskas, toties nesāpēs galva, vai arī tieši otrādi.

Nu un kas jau nu ir pilnīgi noteikti – Lieldienu naktī redzētie sapņi piepildās.

Labus sapņus Lieldienās!

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(22 balsotāji )
Komentāri
121.
cita Berta > degvīns
2010. gada 6. aprīlis, 14:47

Daļēji var piekrist. Te gan – taisnības labad, gribas nelielu precizējumu – kurš tad Latvijas politiskajā arēnā ievazāja so nelāgo “tradīciju”? Tak ne JL. Tagad “ieviesēji saņem to pašu, tikai nez’ kāpēc ļoti apvainojas. Es gan viņu vietā par to nebrīnītos. Un principā piekrītot domai, ka arī opozīcijai var būt veselīgas un vērā ņemamas idejas, nevaru nevienu tādu atcerēties, kas būtu nākusi no trim A. Ļoti reti, bet tomēr gadās idejas no SC un pat, ja nekļūdos, šoziem kas tāds arī tika ņemts vērā.

>lno
ideja par Tērbatas ielas pārveidi par gājēju ielu:
1) nav šlesera (parasti ar viss, kas nāk no stengas, ir ar plaģiāta garšu);
2) nav izdiskutēta citu gājēju ielu izveides iespējamība;
3) pats galvenais – cik liela ir pārveides izmaksa (no mūsu maciņa),no tā iegūstot relatīvi nelielam tirgotāju skaitam, pretī saņemot tikai peļņas %. Nevar izslēgt, ka gājēju skata palielināšanās proporcionāli maz palielinās tirgotāju apgrozījumu un sausais atlikums būs pusmirušu bodīšu iela.
Tad, kad noskaidrosies, cik izmaksās ielas pārveide, varam diskutēt par to, vai šādus līdzekļus nevar efektīgāk izlietot citādi pilsētvides uzlabošanai.

122.Parastais
Protams, šī ideja ilgi virmojusi gaisā, bet Šlesers to pacēla.
Protams, varbūt izmaksu dēļ ideja šobrīd nav realizējama, bet par tirgotājiem vari neuztraukties, ja gājēju ielas darbojas kā aktivitāti stimulējošš faktors visā pasaulē un arī vienā otrā Latvijas mazpilsētā, tad kādēļ, lai tas nedarbotos Rīgā? Rīgai ejams kāds īpašs ceļš kā Krievijai? :-)

2) nav izdiskutēta citu gājēju ielu izveides iespējamība;
______________
Barona iela? :-)

125.

man tomēr neparko neizdodas racionālo graudu šajā Tērbatas-gājēju ielas idejā saskatīt. Ļoti bieži eju pa Tērbatas ielu, nekādas pārmērīgas gājēju plūsmas tur nekad nav bijis. Veikali aizklapēti masveidā. T.sk.lielie, pretīm tam Zara vai kā-viņu-tur. Un ejot no Lāčplēša virzienā līdz Matīsa – nu tukšums! Ar ko tad tur taisās piesaistīt cilvēkus/pircējus, nudien nesaprotu.

125.Tīģeris
Būs iela pastaigām, būs pircēji, būs veikali. Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais.

>lno
Te ir nedaudz profesionālāki viedokļi par ideju:
http://db.lv/r/329-buve-ipasums/341-nekustamais-ipasums/220207-vel-jaanalize-vai-gajeji-pludis-uz-terbatas-ielu

Ievēro, ka šlesera cilvēki operē kārtējo reizi ar no gaisa grābtiem skaitļiem – ieguvums 50milj. Kā to saprast – tagad gājēji (vietējie un tūristi) maldās par Rīgas centru, nespēdami iztērēt līdzi paņemtos 50 miljonus? Un pēkšņi – ierauga Gājēju ielu – o, jes, nu tik es pirkšu!
Iepriekšējā komnentārā es nebiju īsti precīzs – reālie ieguvēji no ielas pārveides ir namīpašnieki, kuru iznomājamās platības kļūst vērtīgākas, pašiem nedarot neko.
Jautājums vienkāršs – vai, apstiprinot šādu projektu, nevajadzētu paredzēt, ka NĪ nodoklis šajā ielā tiek regulēts ar speciālu likumu?

Par to Tērbatas ielu. Nu viens pilnīgs lohs ir tas trollis. Pareizi te saka, ka tā Tērbatas iela ir pustukša un skatlogi aizklapēti, jo visiem bankrots.

Da vispirms lai tas pamuļķis attīsta savu Krastmalas promenādi. Kad tur aizies lietas un platību trūks, tad lai ķeras klāt Tērbatas ielai. Nu tiešām, neizglītots duraks, kaut arī sieva misene.

127.Parastais
Teoriju var pārbaudīt tikai praksē. Ja būs apspriešana, balsošu par.

>šausmas
Pareizi te saka, ka tā Tērbatas iela ir pustukša un skatlogi aizklapēti, jo visiem bankrots.
_______________
Nu kādēļ tāda histērija? Vai neesi sajaucis Rīgu ar Havannu? Vieni bankrotē, citi atver jaunus veikalus :-)

>lno
es arī balsotu par, ja šlesers un NĪ burbuļa pūtēji miljonāri nolemtu kompensēties šādi uzlabojot pilsētvides kvalitāti.

Bet, ja es esmu pārliecināts, ka arī šoreiz šlesers vēlas par nodokļu maksātāju naudu uzlabot biznesa situāciju ierobežotam ļaužu lokam, tad es saku – lūdzu pamatojiet, ka tas projekts tieši tagad ir prioritāte.

131.Parastais
Es jau piekritu, ka iespējams idejas realizāciju jāatliek uz labākiem laikiem. Ko vēl? :-)

>šausmas
Mājās devos pa Tērbatas ielu. No Elizabetes līdz Tallinas ielai tukšas 4 veikalu telpas. Nav brīnums, ka blakus Elektronam līdz šim brīdim telpas tukšas, jo īpašniecei apetīte kā krokodilim – 60 EUR/m2 + īpašuma nodoklis + nopietns remonts. Tā kā līdz pasaules galam vēl tālu :-)

Atceramies, ka Tērbatas ielā atrodas Tango projekts!

134.kristiine
Tango projekts gan vairāk atrodas uz Dzirnavu ielas, bet veco ēku nojaukšana nodarīja lielu postu apkārtējām ēkām un Šķēle jau nu nebūs tas, kurš šos zaudējumus atlīdzinās.

tērbatas ielas galā atrodas Sporta pils kvartāls.
Bet ideja par to kā gājēju ielu radusies vismaz 90-tajos gados. Nav slikta, Rīgai tādas pietrūkst, bet ši nav Šlesera ideja.

vēl ir jāņem vērā, ka vienas ielas pārbūve par gājēju ielu ne tikai PIEvilinās, bet arī PĀRvilinās gājējus no citām ielām. Trūcīgos laikos to pirmie uz savas ādas mazās kafes un sīkumu tirgotavas blakus ielās.

Parastais – galvenais tomēr ir kvalitāte. Ja mazās kafes un tirgotavas ir labas, arī sānielās apmeklētāju netrūks.
Grūti spriest, cik Rīgā šobrīd ir dīku staigātāju, kuri veikalā vai ēstuvē iegriežas tikai tādēļ, ka tas patrāpījies pa ceļam.

>petka
piekrītu, ka apmeklētība nemainīsies tādās stila cafēs kā Istaba vai Jaunā Rīgas teātra sētas mājā.
Es biju vairāk domājis tādas bezpersoniskas tirgotavas kā Narvaseni – nopērk avīzi, izdzer kafiju un prom.
Kad šamam pajautā, kur šis bija, tad pat īsti neatceras, kurā vietā ir tā cafe.

Vispirms lai Šlosars tiek galā ar savu tuvāko apkārtni-Vecrīgu un Centrāltirgu, tad lai ķeras čakarēt pārējo Rīgas daļu…Ieklausies vismaz Tu gan ko par to saka arhitekti, teritoriālplānotāji un satiksmes pārzinātāji! Tam tutukam tāpat velti ko klāstīt, jo salmi galvā…

godīgi sakot, par narveseniem galva nesāp. Labāk vairāk ieskrietuvju ar kvalitatīvu piedāvājumu un personisku attieksmi. Pie mums tas vienkārši ir vāji attīstīts – labs ne vienmēr ir megadārgs.

Izskatās tā patreiz- 3 galvenie spēki uz 10.Saeimu:

1)Oligarhi + SC
2)Vienotība
3)ZZS + īstie uzņēmēji

Ja varētu sabloķēt 2+3 pēc velēšanām, viss būtu OK, nākošais Latvijas kā pēctotalitārisma attīstības etaps demokrātijas virzienā.

Lolita Čigāne raksta twitterī:

“Skatoties uz Ukrainu, pārņem bailes, vai līdzīga absolūta pārvaldības krīze nebūs arī Latvijā, ja nākošā valdošā koalīcija būs līdzīga RD”

vai nevar kāds īsi un konkrēti paskaidrot, kas tieši tajā Ukrainā notiek? Neesmu sekojis.

Tā kā nevaru sagaidīt Ir un man jādodas garākā braucienā, tad jāpaklačojas šeit. Nu, lūk, tā kā publikai pilnīgi nav pieņemams Šlesera ierosinājums par Tērbatas ielu, tad atgādināšu Šlesera sakārtoto prāmju satiksmi ar Stokholmu. Kādi šoreiz būs iebildumi?
Tādi nu mēs letiņi esam, redzam tikai baltu vai melnu. Dzerim tikai vajag izdzirdēt TB vai VL, lai aizkristu šīberis, citam tādu reakciju izsauc Čas, lai gan pat tur dažreiz var atrast informāciju, ko Diena noklusēja.

Ir.lv atveras, bet ļoooti lēni. Vai pārslogots?

Vēl šajā sadaļā
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Marts un miers (116)
Laila Pakalniņa

Vai Latvijā ieviesīs kalendāru, kurā 15.martam uzreiz sekos 17. un nav 16.marta – līdzīgi tam, kā, piemēram, daudzās pasaules viesnīcās nav 13.numuru vai 13.stāvu? Reizēm [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Ušakova kalendārs (118)
Laila Pakalniņa

Kamēr mediķi ikvienam, kas pārvietojas pa Rīgu, iesaka izdzīvošanas nolūkos skatīties uz augšu (visai grūti realizējams padoms, turklāt – nekā jau tur, augšā, nav, bet [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Principā mēs esam latvieši (107)
Laila Pakalniņa

Par to, cik attieksme pret hokeju Latvijā ir iracionāla, liecina arī tas, ka pat pēc trijiem zaudējumiem (tostarp divām sagrāvēm), ko nacionālā hokeja izlase piedzīvojusi [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Man nav vienalga (49)
Laila Pakalniņa

Padodos, man tiešām nav vienalga – pamostoties no olimpiskā murga gribu atbildēt balsij, kas tiklīdz atrodu laiku painteresēties par to, kas notiek Vankūverā un Vistlerā, [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Izvēlēties Latviju (97)
Laila Pakalniņa

  Bijušais Gvantanamo ieslodzītais Latviju esot izvēlējies pats. Atliek vien domāt, ka tā arī ir, un galu galā, kāpēc šajā gadījumā tas tā arī lai nebūtu. [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Mammas uzvaras diena (51)
Laila Pakalniņa

Rīgas domniekam Jānim Šmitam vēl nav apnicis – pagājušonedēļ viņš atkal pacīnījās pret pagānisma tradīciju piekopšanu Vecrīgā. Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē Šmits izteica [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Ģimene un barikādes (248)
Laila Pakalniņa

Es pat īsti nepamanīju, ka jau 19 gadu nepiedalos barikāžu piemiņas pasākumos. Proti, nekad pēc 1991.gada janvāra man nav bijusi vēlēšanās būt pie kāda Rīgā [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Sniegā un ceļā (40)
Laila Pakalniņa

Man patīk ziema, kurā ir tik daudz gaismas no sniega. Jo ir tik interesanti skatīties. Kā pa vienu taku cits citam pretim iet cilvēki. Kurš [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Tiesa un jutīgums (131)
Laila Pakalniņa

Pagājušo pirmdien Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris par „jutīgākajām” jaunā gada lietām nosauca tiesnešu algu „iesaldēšanu” un strādājošo vecāku pabalstus. Tā saukto mazā Gustava lietu, [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Kas pie mums ir atnācis? (42)
Laila Pakalniņa

Ja jau „visi bērni” vienojušies šķietami daudzpusēji (bet jo īpaši tirgotājiem) izdevīgā Ziemassvētku saucienā „dāvanas būs tev un man!”, atliek vien pieņemt lēmumu, kas tās [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books