Kā dabūt baltu seju un nepieskarties bruņurupucim (146)
Autors: Laila Pakalniņa
Publicēts: 2010. gada 2. aprīlis 14:07
x

Nosūti raksta adresi draugam.

Tā kā saskaņā ar ticējumu Lieldienās var tikt pie baltas sejas, bet paklausot mediķiem – pēc saskares ar bruņurupučiem kārtīgi jāmazgā rokas, četras Dieva dotās (arī pagāniem un neticīgajiem) brīvās dienas tikai šķiet vienkārši nodzīvojamas.

Uz to, ka Lieldienas nav nekāds parastais (olu krāsošanas un ēšanas) laiks, norāda arī augstu Latvijas amatpersonu teiktais. Tā Latvijas prezidents norāda: “Pavasaris pirms 20 gadiem mums nesa ilgi gaidīto brīvību. Lai arī šogad Lieldienu labā vēsts veicina mūsu vienotību un saliedētību kopīgu mērķu sasniegšanai”. Bet premjers saka: “arī Latvijas valsts dzīvē šo laiku mēs varam simboliski dēvēt par attīrīšanās un atdzimšanas laiku, kad, izejot cauri grūtībām, sākam celt jaunu Latviju”. Savukārt Saeimas priekšsēdētāja retorika ir īpaši patētiska: „Pirmie pavasara asni un plaukstošie pumpuri ir kā Lieldienu brīnuma vēstneši, kā cilvēku un dabas apņemšanās vērsties augšup, celties garīgajā izaugsmē, kļūt labākiem”.

Tomēr vecie ticējumi daudz konkrētāk un vienkāršāk stāsta par to, kas tieši šajās dienās būtu un nebūtu jādara. Piemēram, Lieldienās olu čaumalas jāber caur vīrieša biksām, jo tad vārnas cāļus neēd. Protams, vīriešu „biksas” mūsdienās varētu tik arī pasargātas no olu čaumalām – ne jau visiem pa pagalmu cāļi skraida. Toties latvietim kā slēpotāju tautas pārstāvim, kas Alpu saulē pārāk iekrāsojis seju, varētu būt aktuāls kāds cits ticējums. Lielajā piektdienā jāiet pie skudru pūžņa, jānoliecas un jāļauj, lai skudras seju „apdzelda”, tad būs balta seja.

Toties, ja ar kaimiņiem ir sliktas attiecības, Lieldienās tās var pasliktināt vēl vairāk, un tādējādi tikt vaļā no blusām un mušām. Jo, ja Lieldienu rītā istabas gružus uzber uz otra saimnieka zemes, tad to gadu mājās nebūs ne blusu, ne mušu. Ja brīnumam ir kāds racionāls izskaidrojums, tad šinī gadījumā tas varbūt ir tāds, ka tas „otrs saimnieks” patiesībā ir blusains un smirdīgs (tāds, kam mušas apkārt mudž). Un ja ar mēslu iebēršanu viņa teritorijā ir iespējams kaimiņu sadusmot un atturēt no jūsu māju apmeklējuma uz kādu gadu, tad šajā laikā, visticamāk, arī būsiet pasargāts no blusām un mušām.

Taču uz konkrētu rīcību Lieldienās aicina ne vien ticējumi, bet arī mediķi savā paziņojumā, kas pirms Lieldienām izplatīts medijos, „lai Lieldienas sagādātu tikai patīkamas emocijas un veselības problēmas netraucētu izbaudīt svētkus”. Tātad – olas, pilnīgi iegremdētas ūdenī, jāvāra septiņas minūtes. Kārtīgi jāmazgā rokas pēc tualetes apmeklēšanas, pirms ēšanas un pēc saskares ar salmonellas nēsātājiem – putniem, pelēm, bruņurupučiem. Tāpat vēlams būt modriem un neaizmirst, ka pirmās ērces jau modušās – „nesot mājās pūpolus un bērza zarus, pirms ienākšanas mājās tos der kārtīgi apskatīt un nopurināt”. Un „vēlams aplūkot apģērbu, lai pārliecinātos, vai pie tā nav pieķērusies kāda ērce”.

Šai sakarā lieti noder ticējums, kas Latvijā radies vēl pirmsērču periodā: „Lieldienu rītā jāvelk gluži jauns krekls mugurā – tāds, kas vēl nekad nav valkāts”.

Bet, kas attiecas uz ticējumiem par to, kā jādzīvo Lieldienu nedēļā, izskatās, ka šogad vētras un pērkona negaisi Latvijai postu nenesīs. Tas draudot tad, ja Lieldienu nedēļā darot trokšņainus darbus. Bet apjomīgā kūlas dedzināšana taču tāds kluss darbiņš ir – tik vien tā trokšņa kā ugunij pērnajā zālē švirkstot un pa kādai ēkai liesmās sabrūkot.

Bet vispār laikam ir tā  – lai pareizi nodzīvotu Lieldienas, labāk ne vien pēc iespējas biežāk mazgāt rokas, bet arī rēķināties ar to, ka Lieldienās maģisks ir viss.

Piemēram, sāls. Ja izvairīsieties no tās lietošanas uzturā, kļūsiet par meli. Jo ,kas olu bez sāls ēd, tas visu vasaru daudz melos. Turklāt jāatceras, ka Lieldienu rītā pirms saules lēkta jāuzliek sāls uz staba gala un jāatstāj līdz saules rietam. Tad tā kļūs derīga pret visām slimībām.

Taču nav jau tā, ka Lieldienās jārīkojas tieši tā un ne citādi. Pastāv Lieldienu izvēle.

Piemēram, attiecībā  uz matu ķemmēšanu. Lieldienās labāk matus nesukāt, jo tad vasarā, mežā ejot, vienmēr redzēs čūskas. Savukārt, ja matus sukās zem eglēm, tad galva nesāpēs. Tādejādi jāizvēlas – vai nu jums rādīsies čūskas, toties nesāpēs galva, vai arī tieši otrādi.

Nu un kas jau nu ir pilnīgi noteikti – Lieldienu naktī redzētie sapņi piepildās.

Labus sapņus Lieldienās!

x

Nosūti raksta adresi draugam.

(22 balsotāji )
Komentāri

Zatleru ģimenē Valdis, par nožēlu, ir dāma, vecis un ģimenes galva ir Lilita.
Daudz kas par to liecina gan pagātnē, gan arī jau prezidenta amatā esot.
Īstenībā, tas jau nebūtu nekas sevišķs priekš mūsdienu feminizētas pasaules, bet, ne priekš valsts prezidenta.

49.TanteSidra
2010. gada 4. aprīlis, 00:44 murgs ir šis Lailas Pakalniņas raksts, nu nespēju izlobīt tā jēgu un tā arī nesapratu kurā vietā īsti man vajadzētu smaidīt smieties vai kā citādi priecāties.
++++++++++++++++++++++

ak, Jēziņ!
ej atpakaļ uz Delfiem, tur visi raksta ļoti sakarīgi. nav ko šeit mocīties.

82.
atvainojos kolēģim zvirbulēnam par kļūdu adresē, tik tiešām nevēlējos traumēt :)

84.

:)
Bingo jau ar kādreiz nav, kaut likās, ka ir!

nesaki man kur man iet ja nevēlies lai to pasaku tev.

Nesaki, kur man jāiet, un es neteikšu, ko tev jādara.
Reiz lasīju šādu teicienu:))

paldies, tas arī der.

Supppperīgi!!!!!! Par jauno žurnālu “IR”, nebiju redzējusi. Man reāls prieks pirmdienas rītā! Lai veicas, vislabākie vēlējumi!!! Malači! Gaidu. Klips brīnišķīgs.

http://www.vimeo.com/10676894

vienīgais, ja diskusija būs ar īstajiem vārdiem, tad gan… tā jau var zaudēt darbu…? Nekas, lasīšu, pati nečiepstēšu :)

Kur tai vimeo bija teikts, ka diskusija tikai ar īstajiem vārdiem, es neatradu?

91.
Charlotte > dzeris
2010. gada 5. aprīlis, 15:17

Tā: rāda Jembergu, Andu Burvi, tad “kultūra”, un tad nāk vārdi: “lasītāju terminālis – lasītāji, žurnālisti – visi ar īstajiem vārdiem”.

92.
Charlotte > dzeris
2010. gada 5. aprīlis, 15:29

precīzi: “tālāk – sarunu terminālis: lasītāji, žurnālisti – visi ar īstajiem vārdiem.” Žēl patiesībā. Jo nevarēs vairs, iespējams, naivi, bet toties atklāti paust savas politsimpātijas un patiesos viedoklīšus – no sirc :) . Jebkurš ne-miljonārs sapratīs, kāpēc. Protams, ka vajadzētu “moderēt” jēlības un spamu jeb troļļus. Bet ja diskusija ir ārkārtīgi diplomātiska, nu, tad kāda jēga… bet tā var uzzināt kādas nianses, interesantus pus-noslēpumus, hihihihi.

93.

Charlotte, mēs visi noteikti būsim ar īstajiem vārdiem. Ceram, ka arī daļa lasītāju būs ar īstajiem (tai pašā tviterī taču esat:) Cilvēks ar savu vārdu dzīvē parasti nerunā tādas cūcības, kā viens otrs ar niku, un gribas, lai diskusiju telpa ir iespēju robežās kvalitatīva. Taču, cik atceros no pēdējām diskusijām, tiks akceptēti arī niki.

94.
Charlotte > S.Jemberga
2010. gada 5. aprīlis, 16:59

Taisnība Jums ir, protams. Man vienkārši priekšniecība ir aktīvi Šlesakova atbalstītāji, padzirdēs, ka staigāju ganīties gaišo spēku forumos, tad būs slikti :) bet alga man ļoti vajadzīga, jāpabeidz studijas.

Pēc šitās ilgās gaidīšanas un ciešās kopsadarbības ikdienā virtuālajā telpā jaunais bērniņš daļēji liksies nu gluži kā savs. Žēl, ka dzemdības apslacīt nesanāks. Bet nu publiskas kristības gan varbūt kaut kad varētu noorganizēt, un pie veina ar Sarmīti vīniņu sadzert – gan jau, ka viņu arī ielūgtu, un viņa nāktu… nākamā prezidente.

Pagaidām uzņēmēju partijas vietā veidojas nopietna oligarhu partija un pāris sīkas uzņēmēju partijas…

Es jau biju oligarhus norakstījis, bet re kā viņi neatzīst sakāvi un ieslaucīšanu miskastē, malači, konsolidējas, turēsies pretī vēstures gaitai-un tā varbūt radīs sev nopietnu pretspēku.

Vienīgā cerība ir ka uzņēmēji ir dažādi, un ne visiem ir kopīgs ceļš ejams ar oligarhiem. Pie Dombura to atklāti pateica gan Belēvičs, gan džeks no Liepājas, gan Lubiņš.

Es piekrīti Charlotte, būtu jāakceptē arī niki.
Normāli cilvēki nerunā cūcības ne ar savu vārdu, ne ar niku, kāpēc jāorientējas uz sivēniem?
Ja kāds atļaujas teikt cūcības, vai kurināt naidu, vai vēl ko, tas vienkārši jābano ārā, un tas ir viss.
Ne katrs ar savu vārdu var atļauties izteikt visu, ko domā, nedzīvojam jau kādā idealā bezgaisa telpā.

Pagaidām tas lohs šodien vēl nav atvilcies uz šo portālu zem mūsu nikiem izārdīties, bet Dienas portālu gan paspējis manā vārdā jau piekakāt ar savām pļeckām…

>Sveiks Easy,
biji tā kā pazudis no CD komentāru lapām.

Manuprāt, Domburšovā uzņēmēju partiju fiasko bija nepārprotams, gan no pašu uzņēmēju nespējas piedāvāt svaigu politisko redzējumu, gan arī no balsotāju puses.

Varbūt met pie malas šo aplamo ideju?

100.

Sveiks,

Biju pazudis jo nekas interesants nenotiek. Tagad kad sākās īstā politisko spēku grupēšanās uz vēlēšanām, paliek interesantāk, it īpaši, ka tas notiek pēc loģikas:

1) oligarhi apvienojas (beidzot!-bet izvēles jau nav) skaidri definējot pārējiem mērķi pret ko cīnīties
2) ko darīs pretspēki? Ēlerte, Vienotība?
3) ko darīs uzņēmēji kas nav oligarhi? Pievienosies Vienotībai vai mēģinās tomēr sabīdīt kaut ko jēdzīgu?
4) Ko darīs Z-ZS?
5) Ko darīs Sudraba?

Dažas kārtis ir beidzot atsegtas.

>Easy
Es atkārtošu savu viedokli:
-virzīšanās uz priekšu (attīstība) ir iespējama tikai ja ir skaidrība par mērķiem (Ēlerte to sauc par ’stipro stāstu’).
Mērķis cīnīties ‘pret’ ir akceptējams tikai kā taktisks manervs īsto, nākotnē vērsto plānu realizēšanai.

>Easy
Kādu Stipro stāstu mēs dzirdējām no uzņēmējiem?
Piemēram – ‘man biznesā iet grūti un es domāju, ka es varētu sev uzlabot situāciju, ja es kopā ar citiem tādiem pat būtu pie teikšanas.’

64.komentārs manā skatījumā ir ļoti labs.

104.

Pret ir jācīnās lai vispār tiktu pie kaut kā realizēšanas. Nav citas izvēles , tagad. To var saukt par taktiku, lai gan manuprāt pretoligarhu spēku pilnīga uzvara vēlēšanās ir stratēģijas punkts Nr. 1.

>Easy
Mēs dzīvojam visdažādāko mītu ielenkumā. Jebkura reklāma par preci ir reklāmistu sacerēts mīts par to, cik tā ļoti noderīga būs, ja vien to nopirksim.

Ideja, ka uzņēmēji ir īstenie valsts glābēji, ir Mīts, pie tam – nekaunīgs.

Uzņēmēja motivācija ir Peļņa – jo vairāk, jo labāk. Kā dienā.lv kāds komentētājs ierakstīja par ķirsonu: ja cilvis par karoti kečupa prasa veselas burciņas cenu, tad tāds saknē nespēj domāt par valsti, tas ir – mums visiem kopā ņemtiem.
Valstsvīra motivācija nav peļņa sev, bet gan visu labklājība.

>Easy
Un tad, ja uzvarēs pretoligarhisti, tad uzreiz iestāsies labā uzvara?
Varbūt, ka tieši tāpat kā Rīgas domē, nomainīsies tiekai kasieri pie naudas āderes?

Labā uzvara uzreiz neiestāsies, labākā uzvara gan, iespējams.
Varas nomaiņa dažādos līmeņos ir tikai pirmais priekšnoteikums sistēmas maiņai, un, kad ( jā) būs nomainījusies vara, tad jau redzēs, vai jaunā vara varēs un gribēs mainīt arī sistēmu un cilvēkus, uz ko šī sistēma balstās.
Vai, beidzot, sakārtos valsts pārvaldi, veiks tās strukturalās reformas, ieviesīs amatpersonu reālu atbildību par nelikumīgiem tēriņiem, 0 dekl. visiem un legālo prezumpciju, nomainīs KNAB un Cilvēktiesību biroja vadītāju, utt.
Ja no tā neko nedarīs, tad nekas daudz arī nemainīsies, jo jābūt sistēmai, kas cilvēkam “palīdz” strādāt godīgi, cilvēks ir vājš.

>dzeris
Pilnīgi piekrītu.
Šāda lietu secība loģiski nosaka to, apmierināties ar uzvaru vēlēšanās ir tikai pirmais solis pareizā virzienā un nebūt ne grūtākais.
Grūtākais ir nomainīt neaizskaramo, svēto birokrātu kastu, kam tika radīts speciāls aizsargājošs likuma vairogs, lai shēmas turpinātu funkcionēt, ja nomainās tikai augšas.
Viena birokrāta nomaiņu pret otru neko nedos, ja nemainās vērtību sistēma.
Vērtību sistēmas maiņa ir Stiprā Stāsta uzdevums.

Koriģēju:
..apmierināties ar uzvaru vēlēšanās NEDRĪKST, jo tas ir tikai pirmais solis pareizā virzienā…

Tā ir drausmīga pakaļa, ka visa politiskā virtuve Latvijā balstās tikai un vienīgi uz trim vaļiem: atpazīstamību, kompromatiem un naudu.

Pilnīgi iztrūkst trīs citu svarīgu lietu: atbildīgā cilvēka kompetence, sekmīgi programmātiskie piedāvājumi, un vides organizēšana pareizo cilvēku atrašanai, gatavošanai un promocijai.

Kamēr tādi zaglīgi “biznesmeņi” pirmdienās sēdēs bistro, kurš nemaksā nodokļus; nekompetenti pļurkstētāji jauntirliņu un rudu bestiju veidolā parazitēs uz godīguma nots; un nacionālidioti dzintara krāsā raudās par “nabaga” latvieti, mēs visi būsim tur, kur esam – pakaļā.

Jānāk par latviešu priekšnieku vienam gruntīgam papum, kurš vienmēr visu pirms darīšanas izpīpē un izfunktierē, un kuram ir reāli “zelta rokas”, bet noteikti arī politiskās dzīves pieredze kā savulaik K.Ulmanim, mētājoties pa pasaules bangojošajām jūrām. Vai ir tādi pie mums vēl?

Nu ko tāda Sarmīte? Turklāt viņai jau Solvita, es tā nojaušu, to ķeblīti spert laukā ir atvēzējusies…

Tiem, kas liek cerības uz uzņēmējiem, neceriet. Lai attīstītos uzņēmējdarbība, uzņēmējiem nav obligāti jābūt valdībā. Valdībai viens uzdevums – sakārtot vidi, lai netiktu kropļota konkurence.
Tos, kuriem visas cerības uz atsevišķām personām,arī gaida vilšanās. Kaut kas varētu mainīties, ja mūsu “zvaigznes” apvaldīs savas ambīcijas un spēs ieklausīties kolēģos. Nereti labas domas nāk arī no sāncenšu nometnes un grēks tas ignorēt.

112.
Tīģeris > šausmas
2010. gada 6. aprīlis, 12:02

Tev tā Sarmīte kaut kā tomēr baigi interesē. Man jau likās, ka Tev tikai drosmes pietrūkst to atzīt – atšķirībā no manis. Un re – izrādās, to vien sapņo, kā iedzert ar viņu vīniņu – sk.95.komentu, nekas Tev arī nebūtu pretī, ja kļūtu par prezidenti… Tā jau man likās. kas tur ko kautrēties?

91.Charlotte > dzeristerminālis – lasītāji, žurnālisti – visi ar īstajiem vārdiem”.

mātes?

114.
Tīģeris > šausmas
2010. gada 6. aprīlis, 12:05

pačukstu Tev noslēpumu – sagadīšanās, 8.aprīlī Dzimšanas diena ir arī dāmai, kuras iniciāļi ir S.Ē. Varam samesties sārtām rozēm :) es vienīgi esmu neatbilstošā vecuma grupā priekš viņas, skāde.

>šausmas
Ķeblīšu hobijs ir politikāņu spēlites. Valstvīri nodarbojas ar nopietnākām lietām.
Gruntīgs paps arī ir mīts, mīts ir jebkas, kas ir atrauts no realitātes, piedēvējot parādībām ‘ideālu’rīcību, kāda dabā nav.
Ulmaņa autoritārā valdīšana rezultējās ar to, ka vēl līdz šodien notiek spekulācijas – bija vai nebija okupācija, pat 20 gadus pēc neatkarības atgūšanas Rīgas mērs lavierē par šo tēmu.

Mītu lietošana ir kaitīga valsts ilgtspējībai – to kā obligātu saukli ir jāuzraksta uz katras partijas vēlēšanu plakāta!

116.

Vai kāda necerēti smuka doma no šā pētnieka. Tikai, ja labas domas nāk no trīs A vai SC, tad tās nevajag uzklausīt, jo vienīgās labās domas pēc definīcijas nāk tikai no JL un satelītiem, bet citas domas ir sliktas vai pat(atbaidoši)ļaunas.

116.degvīns>ino

Braiens Ino?

118.

Paskaties 111. komentāru. Iespējams, ka citā pasaulē arī Braiens. ).

116.degvīns>ino /Lno/
…necerēti smuka doma no šā pētnieka. Tikai, ja labas domas nāk no trīs A vai SC, tad tās nevajag uzklausīt…
____________________
Esmu patīkami pārsteigts par uzmanību manai necilajai personai :-)
Pārmetums gan nevietā, jo pavisam nesen aizstāvēju Šlesera ideju par Tērbatas gajēju ielu /vari pārliecināties Dienas portālā/.

>116.degvīns
Tērbatas iela vēl nav Šlesera privātīpašums
lno 30.03.2010 12:05
Ikviena laba ideja, ja to ierosinājis Šlesers, ir jānorok?

Vēl šajā sadaļā
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Marts un miers (116)
Laila Pakalniņa

Vai Latvijā ieviesīs kalendāru, kurā 15.martam uzreiz sekos 17. un nav 16.marta – līdzīgi tam, kā, piemēram, daudzās pasaules viesnīcās nav 13.numuru vai 13.stāvu? Reizēm [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Ušakova kalendārs (118)
Laila Pakalniņa

Kamēr mediķi ikvienam, kas pārvietojas pa Rīgu, iesaka izdzīvošanas nolūkos skatīties uz augšu (visai grūti realizējams padoms, turklāt – nekā jau tur, augšā, nav, bet [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Principā mēs esam latvieši (107)
Laila Pakalniņa

Par to, cik attieksme pret hokeju Latvijā ir iracionāla, liecina arī tas, ka pat pēc trijiem zaudējumiem (tostarp divām sagrāvēm), ko nacionālā hokeja izlase piedzīvojusi [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Man nav vienalga (49)
Laila Pakalniņa

Padodos, man tiešām nav vienalga – pamostoties no olimpiskā murga gribu atbildēt balsij, kas tiklīdz atrodu laiku painteresēties par to, kas notiek Vankūverā un Vistlerā, [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Izvēlēties Latviju (97)
Laila Pakalniņa

  Bijušais Gvantanamo ieslodzītais Latviju esot izvēlējies pats. Atliek vien domāt, ka tā arī ir, un galu galā, kāpēc šajā gadījumā tas tā arī lai nebūtu. [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Mammas uzvaras diena (51)
Laila Pakalniņa

Rīgas domniekam Jānim Šmitam vēl nav apnicis – pagājušonedēļ viņš atkal pacīnījās pret pagānisma tradīciju piekopšanu Vecrīgā. Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē Šmits izteica [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Ģimene un barikādes (248)
Laila Pakalniņa

Es pat īsti nepamanīju, ka jau 19 gadu nepiedalos barikāžu piemiņas pasākumos. Proti, nekad pēc 1991.gada janvāra man nav bijusi vēlēšanās būt pie kāda Rīgā [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Sniegā un ceļā (40)
Laila Pakalniņa

Man patīk ziema, kurā ir tik daudz gaismas no sniega. Jo ir tik interesanti skatīties. Kā pa vienu taku cits citam pretim iet cilvēki. Kurš [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Tiesa un jutīgums (131)
Laila Pakalniņa

Pagājušo pirmdien Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris par „jutīgākajām” jaunā gada lietām nosauca tiesnešu algu „iesaldēšanu” un strādājošo vecāku pabalstus. Tā saukto mazā Gustava lietu, [..]

Lasi visu »»
Raksti » Komentāri » Laila Pakalniņa
Kas pie mums ir atnācis? (42)
Laila Pakalniņa

Ja jau „visi bērni” vienojušies šķietami daudzpusēji (bet jo īpaši tirgotājiem) izdevīgā Ziemassvētku saucienā „dāvanas būs tev un man!”, atliek vien pieņemt lēmumu, kas tās [..]

Lasi visu »»

Mūsu draugi:

BNS LETA Lielie.lv Lursoft Robert's Books